\\Māja
D vitamīns - tik ļoti svarīgs, bet pie mums retums
 
©Vladislavs Proškins, F64 Photo Agency

D vitamīnam ir daudz lielāka nozīme veselības saglabāšanā, nekā vēl pirms kāda laika tika uzskatīts. To mūsu organisms ražo pats - ar ādas palīdzību, tādējādi mūsu āda kļūst par dziedzeri - endokrīnu orgānu. Kā norāda farmaceiti, saules hormons ir neatsverams ne tikai kaulu, bet gandrīz visu orgānu veselības izturēšanā, tieši tādēļ D vitamīna pietiekamībai vai trūkumam ir liela nozīme gandrīz visu hronisku slimību attīstībā.

"Mūsu platuma grādos 80-90% iedzīvotāju pietrūkst D vitamīna, īpaši ziemas mēnešos. Tieši tādēļ vasara un siltie rudens mēneši ir laiks, kad jāļauj organismam šo svarīgo hormonu saražot, pēc iespējas vairāk atrodoties nevis slēgtās telpās un automašīnās, bet gan svaigā gaisā. Mūsu dzīves stils lielā mērā ietekmē to, vai sasmelsimies saules hormonu vai ne, turklāt vasaras laikā vitamīna D līmenis organismā var palielināties līdz pat divām reizēm," skaidro farmaceite Ieva Zvagule.

Ejam gaismā!

Saule un gaisma sniedz vēl daudz citu pozitīvu ieguvumu - saules infrasarkanie stari veicina kolagēna sintēzi ādā, gaisma nepieciešama melatonīna produkcijai, kas liek justies labi dienas/nakts ritmā un palīdz neizjust depresīvus stāvokļus. Tādēļ ar pacietību un saprātīgi vajadzētu izmantot sauli savas veselības labā!

Lai veicinātu D vitamīna produkciju, nav jāuzturas saulē visu dienu. Diemžēl daudz nedos ne agrie rīta, ne vēlie vakara saules stari. Fiziķi ir aprēķinājuši, ka UV stari Zemi vismazāk sasniedz tad, kad saule pie debesīm atrodas zemāk par 45o. Vasarā tas ir laikā pirms plkst. 10.00 un pēc 16.00, bet aukstajā gada laikā - no oktobra līdz februārim - visu laiku. Vislabākais laiks D vitamīna produkcijai ir pusdienlaiks, jo tad UV starojumu vismazāk absorbē atmosfēra. Tā kā vasarā pusdienlaikā parasti ir vislielākais karstums, un cilvēki no tā vairās, arī vasaras nogalēs cilvēkiem vērojams D vitamīna trūkums.

 
Turpinājumu lasi nākošajā lapā