Izpētīts, ka pat daļēja atbrīvošanas no liekā svara nāk par labu veselībai: sāk normalizēties asinsspiediens, holesterīna un cukura līmenis asinīs, samazinās žultsceļu slimību risks, vieglāk kļūst aknām, retāk sevi liek manīt atviļņa slimība u.c.
Tātad rezultāts ir pūļu vērts, pat ja tas nenāk viegli - to jums pateiks gandrīz katrs, kuram izdevies šo mērķi sasniegt vai vismaz tam pietuvoties. Dažam palīdz kāda īpaša speciāla diēta, cits atzīst, ka panākumu pamatā ir pavisam elementāra, kaut arī nepopulāra lietas - jāsāk ēst mazāk. Tas nenozīmē, ka jābadojas. Tomēr jāseko, lai uzņemto un patērēto kaloriju daudzums būtu līdzsvarā, kā arī jācenšas turēties pie vecās, labās uztura piramīdas principiem. Bet jāsāk ar to, ka skaidri un gaiši sev jāatzīstas: es ēdu par daudz.
Cilvēka prāts ir gana viltīgs, lai izdomātu dažādus attaisnojumus, kāpēc kārtējo reizi pārkāpta apņemšanās ievērot mērenību. Te būs daži Rietumu pasaulē izplatītākie aizbildinājumi, kas izklausās diezgan pazīstami:
- Darbdienās es biju ļoti disciplinēts, bet nu pienācis piektdienas vakars, un vismaz nedēļas nogalē es negribu sevi ierobežot, tāpēc ēdīšu, cik un ko vēlos, jo jūtos to pelnījis. Brīvdienās varbūt patiešām var sevi nedaudz palutināt, taču nedrīkstētu notikt tā, ka negausīga ēšana sākas piektdienas vakarā un turpinās visu sestdienu un svētdienu. Tā cilvēks var ne tikai apturēt labi sākto svara zaudēšanu, bet atkal pieņemties miesās. Regulāra pārēšanās it kā izslēdz sāta sajūtu. Sevis palutināšanai labāk izvēlēties nevis kvantitātes, bet kvalitātes principu: dot priekšroku izsmalcinātiem ēdieniem nelielās porcijās, baudīt tos lēni, pie glīti klāta galda, izgaršot katru kumosu un nenodarboties ar blakuslietām.
- Šis ir veselīgs produkts, kas satur nepiesātinātos taukus, tāpēc to var ēst bez ierobežojumiem - liekais svars rodas tikai no neveselīgas pārtikas. Ja jau jāatsakās no hamburgeriem, kūkām, čipsiem un tamlīdzīgām lietām, nedrīkst pārspīlēt ar sieru, sviestu un sarkano gaļu, tad vismaz var cik uziet ēst treknās zivis, riekstus, avokado, dažādas sēkliņas? Nepiesātinātie tauki ir labie tauki tāpēc, ka tie palīdz normalizēt holesterīna līmeni asinīs un līdz ar to kalpo sirds un asinsvadu slimību profilaksei. Taču no kaloriju viedokļa tie spēj cilvēku padarīt resnu tāpat kā sliktie tauki. Ar taukiem kopumā ieteicams uzņemt aptuveni 30% no dienas kaloriju normas, tai skaitā no piesātinātajiem taukiem - ne vairāk par 10%.
- Ja negrib sekot porcijas lielumam un kaloriju patēriņam, tad jāizvēlas produkti ar pazeminātu tauku saturu un bez cukura, jo tos var ēst bez sirdsapziņas pārmetumiem, cik tik patīk. Amerikāņu uztura speciālisti ievērojuši, ka šādi ēdieni mēdz būt viltīgi - kaloriju ir mazāk, bet, lai saglabātu konsistenci un nepadarītu garšu galīgi pliekanu, tiek pievienotas citas sastāvdaļas, un kaloriju ietaupījums nav tik liels, kā cerēts. Tāpēc ir vien jāmeklē informācija par produkta uzturvērtību un jārēķina līdzi. Daži tievētāji novērojuši, ka šie produkti ar pazeminātu saturu nesniedz pietiekamu sāta sajūtu un garšas baudījumu, šķiet pliekani un organisms jūt, ka tiek mānīts. To saprotot, viņi nolēmuši, kaut arī retāk un mazākās porcijās, tomēr izvēlēties tradicionālās produktu versijas.
- Vienkārši jādzer ļoti daudz ūdens, un tad viss sliktais un liekais pats izskalosies no organisma. Dzert pietiekami daudz ūdens ir vitāli nepieciešami organismam dažādu dzīvības procesu uzturēšanai, tai skaitā uzkrāto toksīnu izvadīšanai, bet tas neizmainīs gremošanas sistēmas darbu, tāpēc nevar cerēt, ka sāksies pēkšņa apēsto tauku vai ogļhidrātu izvadīšana - tie tiks sašķelti dabas noteiktajā kārtībā un, ja tobrīd nebūs vajadzīgi enerģijas ražošanai, tad nogulsnēsies taukos. Visvērtīgākais ir tas ūdens, kuru satur augļi un dārzeņi. Tiem vajadzētu būt katrā ēdienreizē.
Noderīgi!
Padomi no tievētāju pieredzes:
- Ja kāds ne pārāk ieteicams produkts tev ļoti, ļoti garšo, tad retumis iekļauj to savā ēdienkartē, rūpīgi plānojot un gaidot šo maltīti kā svētkus. Pilnīga atteikšanās var novest pie tā, ka tu kādu dienu noraujies, spontāni apēd šo kārumu lielos daudzumos un pēc tam visa tava tievēšana izjūk.
- Konfekšu mīļotāji māna sevi un citus, stāstot, ka viņi nemaz tik daudz konfekšu neapēd. Sakrāj visus dienā notiesāto konfekšu papīriņus un saskaiti tos - atklāsies patiesība, kas ļaus situāciju novērtēt objektīvi.
- Kad tu ēd - tad ēd. Pievērsies maltītei un beidz sūtīt e-pastus, runāt pa telefonu, skatīties televizoru vai lasīt žurnālu, kas novērš uzmanību no tā, ko un cik tu apēd un kā tas garšo.