11 svarīgākie ieteikumi mierpilniem svētkiem

© Jānis Saliņš/F64 Photo Agency

Vēlot sirsnīgi un mierpilni sagaidīt jauno gadu, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķi atgādina par piesardzību svētku laikā, bet farmaceite Ivanda Krastiņa uzskaita nepieciešamāko, kas jāiekļauj svētku aptieciņā, lai sevi pasargātu no nevēlamiem pārsteigumiem un svētkus varētu izbaudīt bez raizēm.

PRET APDEGUMIEM

Gatavojoties svētku vakariņām, daudz vairāk laika nekā ikdienā tiek pavadīts pie plīts. Tāpat tiek dedzinātas sveces un brīnumsvecītes. Tāpēc arī biežāk nekā parasti gadās apdedzināties - pieliekot roku pie karstas pannas, cepeškrāsns vai, piemēram, degošai pilošai svecei, īpaši, ja svinībās piedalās bērni.

*Pirmais, ko var darīt šajā situācijā, 5-10 minūtes atvēsināt apdedzināto vietu ar vēsu (ne ledaini aukstu) tekošu ūdeni. Ja apdegums ir apmēram plaukstas lielumā, neko nelieciet uz brūces, bet meklējiet ārsta palīdzību. Ja apdegums ir virspusējs un neliels, mājas apstākļos noderēs pretapdeguma putas vai aerosols, kas satur dekspantenolu. To uzsmidzina uz ādas, lai atvēsina un paātrina apdeguma sadzīšanu.

PRET PĀRĒŠANOS

Lai svētku maltītes laikā, kas tiek baudīta vairākas dienas pēc kārtas un dažādās kompānijās, varētu nogaršot visu, ko vien sirds kāro, un nesanāktu pārēsties, vispirms vajadzētu padomāt par porciju lielumu.

*Ja tomēr ir sanācis apēst vairāk un treknāku ēdienu, var lietot gremošanas fermentu preparātus, kas apēsto maltīti palīdz ātrāk pārstrādāt. Ja pēc svinībām pārēšanās izraisītais diskomforts ir pārāk liels, rodas dedzināšanas vai spiediena sajūta pakrūtē, var iedzert aptiekā pieejamos bezrecepšu līdzekļus, kuru sastāvā ir antacīdi - vielas, kas ar sāļu kombināciju neitralizē kuņģa skābi.

PIRMĀ PALĪDZĪBA NELIELU SADZĪVES TRAUMU GADĪJUMĀ

Svētku aptieciņā noteikti jāiekļauj lietas, kas noderēs nelielu sadzīves traumu gadījumā - dažāda izmēra plāksteri nelielam savainojumam, brūcēm vai noberzumiem.

*Ja gadījies nobrāzt ādu vai savainoties, pirmais glābējs ir dezinfekcijas līdzeklis un marle, kas attīra ievainojumu un uzsūc asinis.

11 svarīgākie ieteikumi mierpilniem svētkiem

  1. Sargājiet bērnus no apdegumiem. Neturiet bērnu klēpī, kad dzerat karstu dzērienu, jo bērns trauka saturu var uzraut sev virsū. Pārliecinieties, lai kafijas kanna vai krūze nav uz galda vai plaukta malas. Nepieļaujiet bērnu rotaļas virtuvē pie karstiem katliem un plīts.
  2. Bērniem dāvanās pasniedziet viņu vecumam atbilstošas rotaļlietas. Atcerieties, ka maziem bērniem nav piemērotas rotaļlietas, kas veidotas no daudzām sīkām detaļām, jo tās mazulim var nonākt elpceļos, tos nosprostojot.
  3. Neatstājiet bez uzmanības aizdegtas sveces. Nepieļaujiet, ka bērni paliek vieni telpās, kur ir iedegtas svecītes, elektrisko lampiņu virtenes vai stikla eglīšu rotājumi.
  4. Ievērojiet mērenību, lietojot alkoholiskos dzērienus. Lielākā daļa traumu notiek alkohola reibumā. Nesēdieties pie transportlīdzekļa stūres alkohola vai citu apreibinošo vielu ietekmē.
  5. Pārvietojoties kājām, lietojiet atstarojošus elementus, lai esat redzami. Ārpus apdzīvotām vietām izmantojiet atstarojošās vestes.
  6. Ja jums ir kādas hroniskas saslimšanas, laikus iegādājieties medikamentus, lai svētkos tie nebeidzas un veselība nepasliktinās.
  7. Neesiet vienaldzīgi, ja redzat uz ielas cilvēku, kuram slikti. Lai sāktos ķermeņa atdzišana, gaisa temperatūrai nav jābūt zemākai par nulle grādiem. Tāpēc, ja redzat uz ielas vai vēsās telpās kādu guļam vai nekustoties, noskaidrojiet, vai viss ir kārtībā. Iespējams, sliktas pašsajūtas, traumas vai pēkšņas saslimšanas dēļ cilvēks pats nevar izsaukt palīdzību.
  8. Neaizmirstiet piezvanīt vai apciemot gados vecākos vientuļos kaimiņus, tuviniekus un paziņas.
  9. Ja svētkos izbraucat ārpus mājām, pārdomājiet, kā nepieciešamības gadījumā izskaidrot savu atrašanās vietu glābējiem.
  10. Izbraucot tālākā ceļā, piemēram, ciemos pie radiem vai aktīvā atpūtā, pārliecinieties, vai ir uzlādēts mobilais telefons. Ja dodaties uz mazāk zināmu vietu, uzziniet vietas adresi, orientierus.
  11. Lejupielādējiet savā tālrunī mobilo lietotni Eveselībaspunkts, kas dod iespēju zvana laikā mediķiem nosūtīt atrašanās vietas (GPS) datus.

Svarīgākais