Sliktais – vismaz tas, ko esam sev nodarījuši paši, aizmirstas diezgan ātri. Tāpēc, kad atkal tuvojas svētki ar bagātīgi klātiem galdiem, itin viegli ir atsaukt atmiņā kārdinošo ēdienu garšu un smaržu, bet atvairīta tiek doma par smagumu vēderā, slikto pēcsvētku pašsajūtu un apņemšanos nekad vairs neielaisties gastronomiskās pārmērības. Novēlam, lai šoreiz tomēr izdotos īstenot gudrāku svinēšanas stratēģiju.
Svētku galdā ir vieta gan zirņiem ar speķi, gan sautētiem kāpostiem, pīrāgiem, galertam un citiem tradicionāliem gardumiem, tāpēc jau svētki ir svētki. Bet gudri cilvēki saka: esi gardēdis, neesi rīma. Ja tu zini, ka gaidāmi deviņi ēdieni, atstāj vēderā vietu tiem visiem. Starp citu, daži šā latviešu ticējuma varianti vēsta, ka nevis jāēd deviņi ēdieni, bet gan deviņas reizes jāsēžas pie galda, lai nākamajā gadā nekā netrūktu. Tas nozīmē, ka arī jāpieceļas, jāizkustas, jāiziet laukā. Kā zināms, mūsu senči gaidīja ķekatniekus, gāja klausīties, ko runā zirgi stallī un kā bites stropā dūc, meitas devās uz kūti padot labvakaru «kuiļa tēvam», lai dzirdētu, cik reizes tas atrukšķēs pretī... Vārdu sakot - veica daudz dažādu izdarību, lai zīlētu nākotni un piesauktu svētību. Mēs taču arī varam kaut nedaudz izkustēties, vakars ir garš, laika pietiks. Un ir arī dažas citas lietas, ko var paveikt, lai būtu vieglāk ievērot mērenību.
Noderīgi!
- Saviesīga sēdēšana pie svētku galda ir īstā situācija, kad mācīties ēst lēni. Piemēram, pēc katra trešā kumosa var nolikt galda piederumus līdz brīdim, kad tas būs rūpīgi sakošļāts un norīts. Ēšanas gaitā pauzes vēlams ieturēt arvien lielākas. Starp citu, izpētīts, ka cilvēki ar lieko svaru ēd ātrāk nekā citi.
- Nepareizi ir «taupīties» svētku maltītei, tajā dienā neko neēdot. Arī laikā pirms viesībām jāievēro regulāras ēdienreizes. Ja cilvēks ir ļoti izsalcis, viņš riskē ātri vien pārēsties.
- Maltītes laikā visa uzmanība jāveltī ēšanai un nevajadzētu nodarboties ar blakuslietām, piemēram, skatīties televizoru vai lasīt, vēl jo vairāk - runāt pa telefonu. Arī mājasmāte var apvainoties, ja cienastu nenovērtē un pavirši aprij.
- Lai izvairītos no pārēšanās, jāiemācas nesteidzīgi izbaudīt ēdiena smaržu, garšu, konsistenci, servējumu un jauko maltītes gaisotni.
- Nevajadzētu uztvert ēdienu kā stimulu vai atalgojumu sev pašam par kaut ko labi paveiktu. Izdomājiet sev citas balvas.
- Arī svētku ēdienkartē ieteicams iekļaut pilngraudu produktus, svaigus augļus un dārzeņus, kas ilgāk jākošļā.
- Gremošanas procesam palīdz dažādu garšaugu izmantošana ēdienos - tie var būt pētersīļi, dilles, ķimenes, ķiploki, sarkanie pipari u.c.
- Der padomāt, kā tos pašus tradicionālos ēdienus padarīt mazkaloriskākus, tāpēc vislabāk tos gatavot mājās, nevis iegādāties pusfabrikātus. Vēlams kontrolēt arī sāls daudzumu.