Uzzini, ko la­bu val­riek­sti dod ēdā­ja ve­se­lī­bai

© Vladislavs PROŠKINS, F64 Photo Agency

Se­nāk, Zie­mas­svēt­kus gai­dot, val­riek­stus uz­ma­nī­gi pār­da­lī­ja uz pus­ēm, iz­ņē­ma ēda­mo da­ļu, bet pus­ītes sa­lī­mē­ja ko­pā, vi­dū ie­stip­ri­not die­ga cil­pu, tad riek­stus pār­klā­ja ar zel­ta krā­su un ka­ri­nā­ja svēt­ku eg­lī­tē. Ja jums pa­tīk ro­tā­ju­mus ga­ta­vot paš­iem, pa­mē­ģi­niet – iz­nāk skais­ti, kaut gan dar­biņš pra­sa iz­vei­cī­bu un pa­cie­tī­bu.

Ta­gad val­riek­sti no svēt­ku gal­dā lie­ka­mo pro­duk­tu sa­rak­sta ir iz­ma­nī­ju­šies pār­ce­ļot ik­die­nas ēdien­kar­tē. Pa­ci­ņu ar lo­bī­tiem val­riek­stiem lab­prāt pa­ķer līdz­i ne­va­ļī­gi cil­vē­ki, spor­tis­ti, stu­den­ti, tū­ris­ti - vi­si, kam ro­das va­ja­dzī­ba ātr­i at­jau­not zau­dē­tos ener­ģi­jas krā­ju­mus.

Pie­nāk ar­vien jaun­a ce­rī­ga in­for­mā­ci­ja par to, ko la­bu val­riek­sti dod ēdā­ja ve­se­lī­bai. Tie ir ba­gā­ti ar ne­pie­sā­ti­nā­ta­jām tauk­skā­bēm, sa­tur arī balast­vie­las, tā­pēc sniedz sā­ta sa­jū­tu un ma­zās de­vās, ne­rau­go­ties uz augst­o ener­ģē­tis­ko vēr­tī­bu, pat pa­līdz no­tie­vēt - cī­nī­ties ar vē­de­ra tau­kiem. Tiek ap­gal­vots, ka val­riek­sti sek­mē arī ho­les­te­rī­na lī­me­ņa nor­ma­li­zē­ša­nos un asins­va­du sie­ni­ņu elas­tī­bas sa­gla­bā­ša­nos, pa­līdz re­gu­lēt asins­spie­die­nu, ār­stēt ie­kai­su­mus, nāk par la­bu kau­lu ve­se­lī­bai un vei­ci­na la­bā­ku mie­gu.

Un vēl val­riek­sti kopš se­niem lai­kiem aso­ci­ējas ar gud­rī­bu. Viens no ie­mes­liem no­teik­ti ir tas, ka iz­lo­bīts val­rieksts pēc for­mas at­gā­di­na sma­dze­nes - šo līdz­ību bi­ja ie­vē­ro­ju­ši gan se­nie dzied­nie­ki un fi­lo­zo­fi, gan vē­lāk arī fan­tas­ti­kas rakst­nie­ki. Pie­mē­ram, Pla­tons esot vi­sā no­piet­nī­bā uz­ska­tī­jis, ka val­riek­sti do­mā. No mūs­die­nu vie­dok­ļa val­riek­stus arī sauc par «gud­ra­jiem» naš­ķiem. Tos ēst no­zī­mē naš­ķē­ties gud­ri - tā, lai bū­tu gan bau­da, gan la­bums ve­se­lī­bai. Val­riek­sti ir ka­lo­ri­jām ba­gā­ti un nav pie­mē­ro­ti ne­gau­sī­gam pa­tē­ri­ņam, bet kat­rā zi­ņā tie ir daudz ve­se­lī­gā­ka iz­vē­le ne­kā tor­tes, kū­kas vai kon­fek­tes. Aiz iner­ces val­riek­stus ne­zin kā­pēc pie­lī­dzi­nām sal­du­miem, bet tie ļo­ti la­bi ie­de­ras arī sā­ļos ēdie­nos un sa­lā­tos, kam sau­ji­ņa val­riek­stu pie­šķir pa­pil­du garš­u, sā­tu un krauk­šķī­gu­mu.

No­de­rī­gi!

  • 100 gra­mos lo­bī­tu val­riek­stu ir ap 660 kkal, 65 g tau­ku, 14 g ogļ­hid­rā­tu, 6,7 g šķiedr­vie­lu un 15 g ol­bal­tum­vie­lu; tie var sa­tu­rēt 375-500 mg kā­li­ja, 15-90 mg kal­ci­ja un 180-280 mg mag­ni­ja.
  • Val­riek­sta čau­ma­la ir kā da­bas do­ta kon­ser­vu kār­ba, kas sa­gla­bā ko­do­lu svai­gu un vēr­tī­gu. Jā­rau­gās, lai čau­ma­la ne­bū­tu bo­jā­ta vai ap­pe­lē­ju­si.
  • Iz­lo­bī­ti val­riek­stu ko­do­li ātr­i ok­si­dē­jas. Lai ne­ie­tu bo­jā vēr­tī­gās ne­pie­sā­ti­nā­tās tauk­skā­bes, kas ir val­riek­stos, la­bāk lo­bīt tos tie­ši pirms ēša­nas.
  • Lo­bī­tus val­riek­stus ie­sa­ka gla­bāt slēg­tā trau­kā sau­sā, vē­sā vie­tā.
  • Val­riek­stu ko­do­lus klāj plā­na vir­sē­jā mi­zi­ņa, kas sa­tur vēr­tī­gas fe­nol­skā­bes, ta­nī­nus un fla­vo­no­īdus. Kaut gan tie arī pie­šķir riek­stam vieg­lu rūg­tu­mu, la­bāk mi­zi­ņu ne­no­ņemt. Ja to­mēr ro­das tā­da vēl­me, ko­do­lus uz 12 stun­dām iz­mēr­cē vieg­li sā­lī­tā ūde­nī.
  • Val­riek­stus var pie­vie­not sa­lā­tiem, mēr­cēm, dār­ze­ņu sau­tē­ju­miem, ce­pe­šu pil­dī­ju­miem u.c.
  • Val­riek­stus grauz­dē tem­pe­ra­tū­rā, kas nav augst­āka par 80 grā­diem 15-20 mi­nū­tes.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais