Pipari - noderīga garšviela virtuvē

© F64

No garš­vie­lām pa­ras­ti lī­de­ra po­zī­ci­jas ie­ņem tās, ku­ras bie­ži iz­man­to. Pro­tams, pirm­ā no tām ir pi­pa­ri.

Tra­di­ci­onā­li vis­po­pu­lā­rā­kie ir mel­nie pi­pa­ri, ku­rus tā­pat kā bal­tos un za­ļos pi­pa­rus iz­ga­ta­vo no vie­na un tā pa­ša auga. Lai ie­gū­tu mel­nos pi­pa­rus, no­vāc ne­no­brie­du­šus, za­ļus pi­pa­ru zir­ņus, ku­rus pēc tam da­žas die­nas pa­kļauj fer­men­tā­ci­jai, pēc tam kal­tē sau­lē. Lai ie­gū­tu za­ļos pi­pa­rus, tos tā­pat no­vāc ne­no­ga­ta­vo­ju­šos, ta­ču at­šķi­rī­bā no mel­na­jiem pi­pa­riem tos uz­reiz iz­žā­vē aug­stā tem­pe­ra­tū­rā un gla­zē ar sā­li. Lai ie­gū­tu bal­tos pi­pa­rus, no­vāc no­brie­du­šus zel­tai­ni za­ļus pi­pa­ru zir­ņus, ne­dē­ļu mēr­cē ūde­nī, pēc tam at­da­la mīk­stu­mu, vēl­reiz mēr­cē un žā­vē sau­lē. Sa­vu­kārt ro­zā pi­pa­ri nav rad­nie­cī­gi mel­na­jiem pi­pa­riem, un tos ie­gūst no pa­vi­sam ci­ta auga.

Mel­nos pi­pa­rus var lie­tot prak­tis­ki pie vis­iem ēdie­niem. Pie zu­pām, sa­lā­tiem un ga­ļas ēdie­niem vis­la­bāk iz­man­tot svai­gi mal­tus mel­nos pi­pa­rus, ku­riem ir in­ten­sīvs aro­māts un gar­ša. Bal­tie pi­pa­ri pēc iz­ska­ta ir bal­ti, bet iekš­pu­se dzel­te­nī­ga. Bal­tie pi­pa­ri pēc gar­šas ir mai­gā­ki ne­kā mel­nie, arī smar­ža ir aro­mā­tis­kā­ka. Tā­pēc tie ir dār­gā­ki. Tos pie­vie­no pie vis­tas ga­ļas ēdie­niem, ziv­ju ēdie­niem, mēr­cēm, sa­lā­tiem un ēdie­niem no kar­tu­pe­ļiem. Za­ļie pi­pa­ri ir vēl mai­gā­ki ne­kā mel­nie un bal­tie pi­pa­ri. Tie lie­lis­ki pa­pil­di­na mal­to ga­ļu, mēr­ces, stei­ku, ziv­ju ēdie­nus, ma­ri­nā­des un zu­pas. Ar ro­zā pi­pa­riem ir jā­būt uz­ma­nī­giem - ja tos lie­to lie­lās de­vās, tie var būt tok­sis­ki. Ro­zā pi­pa­rus tā­pat kā pā­rē­jos vis­la­bāk uz­gla­bāt ve­se­lus ne il­gāk kā pus­ga­du, sa­malt var pirms pa­snieg­ša­nas. Ar ro­zā pi­pa­riem var ro­tāt sa­lā­tus, pie­vie­not pie svai­gas vai ma­ri­nē­tas zivs, bal­tās put­nu ga­ļas, aug­ļu de­ser­tiem, sal­dē­ju­ma. Eiro­pas vir­tu­vē tos bie­ži vien lie­to ko­pā ar mel­no, bal­to un za­ļo pi­pa­ru mai­sī­ju­mu.

No­de­rī­gi! * Zu­pām pi­pa­ri jā­pie­vie­no div­reiz - vā­rī­ša­nas gai­tā un pirms pa­snieg­ša­nas uz gal­da. Sil­tiem ēdie­niem un mēr­cēm la­bāk pie­vie­not ve­se­lus pi­pa­rus, ku­ri pirms ser­vē­ša­nas jā­iz­ņem.

* Jā­at­ce­ras, ka ļo­ti kar­stu ēdie­nu gar­ša ir mā­nī­ga, - ja šķiet, ka zu­pai ir par maz stip­ru­ma, tā nav gar­šī­ga, jā­ļauj, lai kā­da ka­ro­tī­te ēdie­na at­dziest, tad būs skaidrs, vai tam ir ne­pie­cie­šams vēl pie­vie­not garš­vie­las.

Recepte

Že­le­ja no greip­frū­ta ar sie­ru un ro­zā pi­pa­riem

Sa­stāv­da­ļas: 2 greip­frū­ti, 100 g cu­ku­ra, 30 g že­la­tī­na, ēdam­ka­ro­te apel­sī­nu li­ķie­ra, 200 g sie­ra ar zi­lo pe­lē­ju­mu, 2 ēdam­ka­ro­tes 20 pro­cen­tu krē­ju­ma, 2 ēdam­ka­ro­tes ro­zā pi­pa­ru zir­nī­šu.

Pa­ga­ta­vo­ša­na: da­žus ro­zā pi­pa­ru zir­nī­šus at­stāj ro­tā­ju­mam, pā­rē­jos rup­ji sa­smal­ci­na. Krē­ju­mu, pus­i cu­ku­ra un li­ķie­ri sa­jauc, pie­vie­no sie­ru un pi­pa­rus, sa­mai­sa. Sa­da­la ie­gū­to ma­su 8 vie­nā­dās da­ļās, 4 no tām liek trau­ci­ņos un no­liek ma­lā. No greip­frū­tiem iz­spiež su­lu. Pus­i su­las ie­lej trau­kā, ie­mērc ta­jā že­la­tī­nu 5 mi­nū­tes. Liek kas­tro­li uz lē­nas uguns, ka­mēr že­la­tīns iz­šķīst. No­ņem no uguns, pie­vie­no pā­rē­jo su­lu un cu­ku­ru. Sa­mai­sa, liek, lai at­dziest. Lej trau­ci­ņos, kur ir sie­ra ma­sa, liek le­dus­ska­pī, lai sa­stingst. Kad že­le­ja ir sa­stin­gu­si, liek vir­sū pār­i pa­li­ku­šo sie­ra ma­su un at­kal liek le­dus­ska­pī 10 mi­nū­tes. Pirms pa­snieg­ša­nas ro­tā ar ro­zā pi­pa­riem.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais