Ru­dens de­pre­si­ja nav sli­mī­ba

© Foto: Andrius UFArtAs, FB/F64 Photo Agency

Kad la­pas gan­drīz jau no­bi­ru­šas, pulk­ste­ņa rā­dī­tā­ji pa­griez­ti par stun­du at­pa­kaļ un va­ka­ros ag­ri kļūst tumšs, ar­vien bie­žāk sa­ru­nās tiek pie­mi­nē­ta ru­dens de­pre­si­ja. «Palīgā, man ru­dens de­pre­su­ha, ko da­rīt?» kāds jau­tā in­ter­ne­tā. Pā­rē­jie ne­sko­po­jas ar pa­do­miem: ej uz SPA, ie­de­dzi­ni sve­ces, no­dar­bo­jies ar sek­su trīs­reiz die­nā, no­pērc kā­du jau­nu lu­pa­tu, drus­ciņ ie­dzer... Ci­ti rak­sta: ru­dens de­pre­si­ja ir iz­lais­tu dā­mī­šu un mār­ke­tin­ga spe­ci­ā­lis­tu iz­gud­ro­ta, pa­tie­sī­bās tā­das ne­maz nav.

«Klīnis­kā ter­mi­no­lo­ģi­jā nav tā­da ter­mi­na «rudens de­pre­si­ja». Tā nav dia­gno­ze, bet drī­zāk tau­tas iz­do­māts fe­no­mens, kurš ie­tver se­vī no­teik­tu iz­prat­ni par to, kas at­tie­cī­ga­jā kul­tū­rā ir ru­dens de­pre­si­ja, un arī kat­ram at­se­viš­ķam cil­vē­kam šī iz­prat­ne var būt at­šķi­rī­ga. Te nav ko­rek­ti ru­nāt par de­pre­si­ju, jo tā ir sli­mī­ba, ku­ru kon­sta­tē psi­hi­atrs, nei­ro­logs vai ģi­me­nes ārsts. Bet mēs va­ram ru­nāt par zi­nā­mu dis­kom­for­tu, aiz­sā­ko­ties un tur­pi­no­ties ru­de­nim, par zi­nā­mu no­māk­tī­bu, emo­ci­o­nā­lu iz­sī­ku­mu, spē­ka trū­ku­mu,» stās­ta Ai­ga Abo­žina, psi­ho­te­ra­pei­te.

- Vai ru­dens at­nāk­ša­na un zie­mas tu­vo­ša­nās cil­vē­kus pa­ras­ti ie­tek­mē no­mā­co­ši?

- Es­mu ie­vē­ro­ju­si, ka par no­māk­tī­bu, tu­vo­jo­ties zie­mai, ru­nā ta­jos re­ģi­o­nos, kur zie­ma re­ā­li arī ek­sis­tē. Sil­ta­jās ze­mēs, kur nav tā­da drū­ma, tum­ša ru­dens ar lap­kri­ti, drēg­nu­mu un lie­tu, nav arī ru­dens de­pre­si­jas. Tur­klāt ir cil­vē­ki, ku­ri īpa­ši ne­re­a­ģē uz ga­da­lai­ku mai­ņu, un ir tā­di, ku­ri uz­tver pa­sau­li jū­tī­gāk, emo­ci­o­nā­lāk, un vi­ņus vai­rāk ie­tek­mē tas, kāds ir laiks, cik ir gaišs vai silts. Mums kat­ram ir at­šķi­rī­gas pra­sī­bas pēc sil­tu­ma - vie­nam pat zie­mā gri­bas bie­ži vē­di­nāt tel­pas, bet cits ir tik sa­līgs, ka jū­tas pa­vi­sam la­bi ti­kai 30 grā­du kar­stu­mā, un viņš no­teik­ti vai­rāk skumst pēc sil­tā lai­ka. Ik­vie­nam ir se­vi jā­pa­vēr­tē: kā es jū­tos kat­rā ga­da­lai­kā, kā­das ir ma­nas ti­pis­kā­kās sa­jū­tas un pār­dzī­vo­ju­mi, var­būt ir kā­di īpa­ši grū­ti mē­ne­ši? Dau­dzi at­zīst, ka grūts mē­ne­sis Lat­vi­jā ir no­vem­bris: snie­ga vēl nav, ir tumšs un drūms, nav arī vēl sā­ku­sies ga­ta­vo­ša­nās Zie­mas­svēt­kiem, ir tā­da kā ap­stā­ša­nās un tuk­šums. Un otrs grū­tais mē­ne­sis ir jan­vā­ris, kad vi­si lie­lie svēt­ki ir pār­skrē­ju­ši, un ja vēl snie­ga pa­ma­zāk...

- Var­būt pa­ti da­ba lē­mu­si, ka šā­dā lai­kā mums va­ja­dzē­tu pie­brem­zēt vēt­rai­nas ak­ti­vi­tā­tes, ap­stā­ties un pa­do­māt?

- Tas ir ļo­ti sva­rīgs as­pekts: cik­lis­kums vie­na ga­da pos­mā ne ti­kai da­bā, bet arī cil­vē­ka dzī­vē. Pa­va­sa­rī ar ce­rī­bām ie­ņe­mam ze­mo star­tu, va­sa­ra ir vis­ak­tī­vā­kais pe­ri­ods, arī zie­mā ir sa­vi prie­ki, bet tie­ši ru­de­nī, kad nāk sal­nas, krīt tem­pe­ra­tū­ra, bet vēl nav ap­ku­res, cil­vē­ki ne­re­ti sāk sū­dzē­ties par no­māk­tī­bu un sa­ka: man ir ru­dens de­pre­si­ja. Zi­nā­mā mē­rā tas var sais­tī­ties ar tā­du me­lī­gu priekš­sta­tu, ka cil­vē­kam vien­mēr jā­jū­tas la­bi. Kaut kā­dā zi­ņā to kul­ti­vē arī da­žā­du pre­ču un pa­kal­po­ju­mu pie­dā­vā­tā­ji, lai pār­do­tu mums lie­tas, kas īs­te­nī­bā nav va­ja­dzī­gas. Mums cen­šas ie­stās­tīt, ka nav la­bi just pat vis­ma­zā­ko dis­kom­for­tu un ar to kaut kas ir jā­da­ra, tā­tad ir kaut kas jā­pērk, par kaut ko jā­mak­sā. Pē­dē­jos ga­dos arī ma­nā prak­sē ir ļo­ti jū­tams: cil­vē­kiem grū­ti pie­ņemt, ka var būt vie­na die­na no sep­ti­ņām, kad viņš ne­jū­tas la­bi sa­vā ādā, un tas ir nor­mā­li. Ne­tie­ši arī me­di­ji nes šo vēs­tī­ju­mu - te­le­vī­zi­jas šo­vos ļau­dis de­jo, dzied, re­dzams daudz prie­cī­gu, smai­dī­gu se­ju. Tas, kurš ne­jū­tas prie­cīgs, sāk do­māt: ar vi­ņiem viss ir kār­tī­bā, bet ar ma­ni - nav. Un tad viņš ir kļu­vis par to po­ten­ci­ā­lo pa­tē­rē­tā­ju uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­jiem, skais­tum­kop­ša­nas lī­dzek­ļiem utt. No­stip­ri­nās at­zi­ņa: ja es jū­tu dis­kom­for­tu, tad man ir kaut kā­da vai­na, kaut kā­da īpa­ša pro­blē­ma. Īs­te­nī­bā mēs ne­esam ie­kār­to­ti tā, ka vi­su lai­ku va­ram jus­ties har­mo­ni­jā un lai­mē. Ir brī­ži, kad mēs esam kaut ko no se­vis iz­tē­rē­ju­ši tī­ri emo­ci­o­nā­li, mums ir va­ja­dzīgs uz­krā­ša­nas un iek­šē­jas re­vī­zi­jas pe­ri­ods, kas ne­var būt prie­cīgs. Ru­dens šai zi­ņā ir ļo­ti iz­de­vīgs, jo va­sa­ras ak­ti­vi­tā­te ir bei­gu­sies un mēs pār­e­jam pie jau­na re­žī­ma, ku­rā ir darbs, mā­cī­bas, pa­sā­ku­mi, jau­ni pie­nā­ku­mi un uz­de­vu­mi. Šis laiks var ro­si­nāt ie­ša­nu se­vī, jau­tā­ju­mu uz­do­ša­nu, at­bil­žu mek­lē­ša­nu. Var­būt ārē­ji tas iz­ska­tās pēc ap­stā­ša­nās, to­mēr iek­šē­ji tā ir ap­ce­rē­ša­na, se­ci­nā­ša­na, un bie­ži vien no tās sāk dzimt ide­jas par to, ko gri­bam sa­vā dzī­vē ci­tā­dāk.

- Ko da­rīt, ja šis stā­vok­lis trau­cē veikt pie­nā­ku­mus dar­bā un ģi­me­nē?

- Tā ne­va­ja­dzē­tu būt. Ru­dens de­pre­si­ja ir iek­šējs pār­dzī­vo­jums, tam maz ārē­ju iz­paus­mju. Ja pa­rā­dās ārē­jas pro­blē­mas, tad var­būt ir ru­na par kaut ko no­piet­nā­ku, lai gan ne vien­mēr - var­būt cil­vē­kam ir vien­kār­ši sa­krā­ju­sies kau­dze ar ne­ri­si­nā­tām pro­blē­mām, tas ra­da stre­su, bet vi­ņa pa­ras­tā re­ak­ci­ja uz stre­su ir apā­ti­ja. Tas ir jā­vēr­tē in­di­vi­du­ā­li un at­tie­cī­gi arī jā­rī­ko­jas. Ja esam sa­auk­stē­ju­šies, tad iz­mē­rām tem­pe­ra­tū­ru un zi­nām, ka jā­pa­liek mā­jās, ja tā ir pa­aug­sti­nā­ta. Ja kāds ne­spēj dar­bā pil­dīt sa­vus uz­de­vu­mus, vi­ņam trīc ro­kas, un viņš jeb­ku­rā brī­dī ir ga­tavs ap­rau­dā­ties - tas ir tāds pats rā­dī­tājs kā tem­pe­ra­tū­ra. Ja esi uz emo­ci­o­nā­lā sa­bru­ku­ma ro­be­žas, tad do­mā, kā rī­ko­ties: var­būt va­ri tikt ga­lā pats, var­būt der iz­ru­nā­ties ar drau­giem, ne­dē­ļu pa­sli­mot mā­jās, iz­man­tot spe­ci­ā­lis­tu pa­lī­dzī­bu?

- Vai ne­var ga­dī­ties, ka par ru­dens no­māk­tī­bu cil­vē­ki no­tur īs­tu de­pre­si­ju?

- Cil­vē­kiem, ku­ri var­būt jau sli­mo ar kaut kā­diem de­pre­sī­viem vai ga­ra­stā­vok­ļa trau­cē­ju­miem, ru­dens ir laiks, kad šie stā­vok­ļi var sa­asi­nā­ties. Ja cil­vē­kam, kurš pē­dē­jā lai­kā nav pār­dzī­vo­jis kā­du sma­gu zau­dē­ju­mu, pie­mē­ram, šķir­ša­nos vai pa­lik­ša­nu bez dar­ba, ru­de­nī il­gāk par mē­ne­si vai pus­ot­ru ir pa­tie­šām no­spiests ga­ra­stā­vok­lis, ne­ti­pisks fi­zis­ka spē­ka trū­kums, mai­nī­jies miegs (ne­spēj gu­lēt vai redz mur­gai­nus sap­ņus), ēst­gri­ba - pa­ras­ti trūkst ēst­gri­bas, bet var būt arī ne­nor­māls ēde­lī­gums; ir arī sek­su­ā­lās vēl­mes trū­kums, ne­vē­lē­ša­nās kon­tak­tē­ties, rau­du­lī­gums, tad vi­ņam va­ja­dzē­tu aiz­iet pie kā­da spe­ci­ā­lis­ta, lai pār­bau­dī­tu, vai nav sā­ku­šies no­piet­ni trau­cē­ju­mi. Bet, ja ne­viens no spe­ci­ā­lis­tiem ne­sa­ska­ta ne­ko no­piet­nu, cil­vē­kam va­ja­dzē­tu vien­kār­ši būt pret se­vi sau­dzī­gam, at­rast kā­du vei­du, kas pa­līdz šo lai­ku pār­dzī­vot.

- Kā­di va­rē­tu būt šie vei­di?

- Ļo­ti da­žā­di. Kā­dam var­būt va­jag rak­stīt die­nas­grā­ma­tu, ap­ko­pot bi­lan­ci - ko es es­mu da­rī­jis šo­gad vai vis­pār dzī­vē, ko gri­bu vēl pa­veikt, ar ko es­mu ap­mie­ri­nāts, ar ko ne­es­mu. Var­būt, glu­ži ot­rā­di, va­jag zva­nīt drau­giem un teikt - vel­ciet ma­ni ārā, ci­tā­di es vi­su die­nu sē­žu pie te­le­vi­zo­ra un ēdu.

- Un kā ar in­ter­ne­tu - vai tur var mek­lēt pa­do­mu?

- Tas var gan pa­lī­dzēt, gan trau­cēt. Ti­pis­ki, ka šā­du vei­du iz­vē­las cil­vē­ki, ku­ri ir iek­šē­ji ne­dro­ši. Dro­šie pa­ši iz­vēr­tē sa­vu si­tu­ā­ci­ju, un vi­ņiem nav va­ja­dzī­gas at­bil­des no ārie­nes. Te ir me­da­ļas di­vas pu­ses: ja es es­mu pa­vi­sam ap­ju­cis par šo stā­vok­li, tad es va­ru in­ter­ne­tā at­rast kaut kā­das at­slē­gas lie­tas un vis­maz kā­du vir­zie­nu, kurp man do­ties, kā­dus spe­ci­ā­lis­tus mek­lēt. Ta­ču, ja cil­vēks ir pa­vi­sam ne­drošs, vi­ņam ir iz­teik­ta ten­den­ce būt at­ka­rī­gam, tā­pēc viņš var ļo­ti bur­tis­ki uz­tvert un sākt da­rīt to, kas sa­cīts in­ter­ne­tā. Bet in­for­mā­ci­ja tur ir ļo­ti da­žā­da - kā at­kri­tu­mu kas­tē, kur var at­rast gan zel­ta ķē­dī­ti, gan ka­ķu mēs­lus... Vis­kai­tī­gā­kā ir «diagnosticēša­na»: kāds uz­rak­sta - man ir tas un tas - kā jums lie­kas, kas tas ir? Un sā­kas ver­si­jas. Viens ļauj va­ļu tra­kām fan­tā­zi­jām, cits kaut kur at­rod no­piet­nus ter­mi­nus, pie­mē­ram, «tev ir re­ku­ren­ti de­pre­sī­vi trau­cē­ju­mi ar psi­ho­tis­kām epi­zo­dēm». Cil­vēks kaut ko tā­du iz­la­sa, vi­ņam sā­kas trauk­sme. No ot­ras pu­ses, in­ter­ne­tā var gūt arī at­bal­stu, sa­prat­ni, at­vieg­lo­ju­mu, ko dod ap­zi­ņa, ka ne­esi vie­nī­gais cil­vēks ar šā­du pro­blē­mu. Jeb­ku­ri pa­do­mi, ko ne­sniedz pro­fe­si­o­nāls spe­ci­ā­lists, jā­vēr­tē kri­tis­ki. Ja pret slik­tu ga­ra­stā­vok­li kāds ie­sa­ka sil­tu tē­ju ar me­du vai ka­kao - kā­pēc ne­iz­mē­ģi­nāt, bet ja al­ko­ho­lu - no tā gan jā­at­tu­ras. Al­ko­hols ir bēg­ša­nas ele­ments: es mai­nu šo sa­vu sa­jū­tu, jo tā man ir sma­ga. Uz brī­di pat lie­kas - o, es es­mu at­kal at­grie­zies ta­jā stā­vok­lī, kad viss ir la­bi. Bet tad at­kal ir slik­ti, cil­vēks at­kal ie­dzer, tā ro­das ie­ra­dums un fi­zis­ka at­ka­rī­ba. Lai iz­rau­tos no ru­dens no­māk­tī­bas, var iz­mē­ģi­nāt pa­ņē­mie­nus, kas ļauj gūt jau­nu pie­re­dzi - tik­ties ar drau­giem, pa­la­sīt kā­du li­te­ra­tū­ru, do­ties in­te­re­san­tās pa­stai­gās da­bā, iet uz spor­ta zā­li vai uz pir­ti.

EKSPERTES AIGAS ABOŽINAS PADOMI

Ik­vie­nam ir se­vi jā­pa­vēr­tē: kā es jū­tos kat­rā ga­da­lai­kā, kā­das ir ma­nas ti­pis­kā­kās sa­jū­tas un pār­dzī­vo­ju­mi, var­būt ir kā­di īpa­ši grū­ti mē­ne­ši?

Ja esi uz emo­ci­o­nā­lā sa­bru­ku­ma ro­be­žas, tad do­mā, kā rī­ko­ties: var­būt va­ri tikt ga­lā pats, var­būt der iz­ru­nā­ties ar drau­giem, ne­dē­ļu pa­sli­mot mā­jās, iz­man­tot spe­ci­ā­lis­tu pa­lī­dzī­bu?

Ja ne­viens no spe­ci­ā­lis­tiem ne­sa­ska­ta ne­ko no­piet­nu, cil­vē­kam va­ja­dzē­tu vien­kār­ši būt pret se­vi sau­dzī­gam, at­rast kā­du vei­du, kas pa­līdz šo lai­ku pār­dzī­vot.

Īs­te­nī­bā ne­esam ie­kār­to­ti tā, ka vi­su lai­ku va­ram jus­ties har­mo­ni­jā un lai­mē. Ir brī­ži, kad mēs esam kaut ko no se­vis iz­tē­rē­ju­ši emo­ci­o­nā­li, tā­pēc ir va­ja­dzīgs uz­krā­ša­nas un iek­šē­jas re­vī­zi­jas pe­ri­ods, kas ne­var būt prie­cīgs.

In­ter­ne­tā var gūt arī at­bal­stu, sa­prat­ni, at­vieg­lo­ju­mu, ko dod ap­zi­ņa, ka ne­esi vie­nī­gais cil­vēks ar šā­du pro­blē­mu. Jeb­ku­ri pa­do­mi, ko ne­sniedz pro­fe­si­o­nāls spe­ci­ā­lists, jā­vēr­tē kri­tis­ki.

DER ZINĀT

Lai iz­rau­tos no ru­dens no­māk­tī­bas, var iz­mē­ģi­nāt pa­ņē­mie­nus, kas ļauj gūt jau­nu pie­re­dzi:

tik­ties ar drau­giem,

pa­la­sīt kā­du li­te­ra­tū­ru,

do­ties in­te­re­san­tās pa­stai­gās da­bā,

iet uz spor­ta zā­li,

ap­mek­lēt pir­ti.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais