Jau atklāt klāt iesnas. Kā sev palīdzēt?

© Vladislavs Proškins/ F64 Photo Agency

Ne sau­ktas, ne aici­nā­tas, ies­nas ir klāt: da­bis­ka, to­mēr arī kai­ti­no­ša un ap­grū­ti­no­ša aiz­sar­gre­ak­ci­ja pret in­fek­ci­jas iz­rai­sī­tā­jiem – vī­ru­siem, bak­tē­ri­jām vai sē­nī­tēm, kas no­nāk de­gu­na gļot­ādā un cen­šas vai­ro­ties. Or­ga­nisms mē­ģi­na no šiem sveš­ķer­me­ņiem ātr­āk at­brī­vo­ties, un bū­tu ti­kai lo­ģis­ki, ja mēs tam pa­lī­dzē­tu, ne­vis trau­cē­tu.

De­gu­na gļot­āda pirm­ā sa­ņem vī­ru­su un bak­tē­ri­ju trie­cie­nu, un tā­pēc arī ies­nas sa­sto­pa­mas daudz bie­žāk ne­kā dzi­ļā­ki elp­ce­ļu ie­kai­su­mi - bron­hīts un pnei­mo­ni­ja.

Or­ga­nisms no­sū­ta uz de­gu­na gļot­ādu aiz­sar­dzī­bas pa­pild­spē­kus, tā­dēļ pa­pla­ši­nās tur eso­šie sī­kie asins­va­di­ņi, sā­kas tūs­ka, līdz ar to ir ap­grū­ti­nā­ta ie­el­pa, aiz­krīt vie­na nāss, pēc tam ot­ra, arī iz­el­pai jā­pie­liek lie­lāks spēks. Ie­snu sā­ku­mā gļot­ādas tūs­ka nav tik lie­la, bet, pa­lie­li­no­ties mikro­or­ga­nis­mu dau­dzu­mam, tā kļūst ar­vien iz­teik­tā­ka, un drīz jau ir pil­nī­gi no­spros­to­ta gai­sa plūs­ma caur nā­sīm, tā­pēc gri­bot ne­gri­bot jā­sāk el­pot caur mu­ti. De­guns vairs ne­var pil­dīt sa­vas fun­kci­jas: at­tī­rīt, sa­sil­dīt un mit­ri­nāt gai­su, pirms tas no­nāk tā­lāk. Past­ip­ri­nās gļot­ādas sek­rē­ci­ja, un arī no asins­va­diem nāk klāt pa­pil­dus plaz­mas da­ļa, tā­pēc de­guns tek. Sā­ku­mā šķid­rums ir caur­spī­dīgs, vē­lāk ies­nas var kļūt stru­tai­nas.

La­bāk re­aģēt tū­līt

No ne­ār­stē­tām ie­snām var ras­ties gan de­gu­na bla­kus­do­bu­mu stru­tains ie­kai­sums, gan vi­dus­auss ie­kai­sums, gan arī bron­hīts un plau­šu kar­so­nis. Tur­klāt jā­pa­do­mā arī par ci­tiem: jo ātr­āk spē­sim no­vērst in­fek­ci­ju, jo ma­zāk cil­vē­ku pa­gū­sim ap­li­pi­nāt. Pat ja pa­šam ies­nas pa­ies bez īpa­šām se­kām, ir ie­spē­jams no­dot in­fek­ci­ju kā­dam līdz­cil­vē­kam, kurš var sa­slimt daudz no­piet­nāk. Arī eko­no­mis­ki iz­de­vī­gāk ir sākt ār­stēt ies­nas ne­ka­vē­jo­ties. Dar­ba ko­lek­tī­vā rei­zēm grie­zi ska­tās uz tiem, ku­ri ie­snu dēļ ņem dar­bnes­pē­jas la­pu, bet pa­tie­sī­bā ko­lē­ģiem un priekš­nie­kiem va­ja­dzē­tu tie­ši aici­nāt pa­likt mā­jās cil­vē­ku, ku­ram ir ies­nas, jo la­bāk ir kā­du lai­ci­ņu past­rā­dāt ko­lē­ģa vie­tā ne­kā vi­siem puņ­ķo­ties ko­lek­tī­vi. Vis­pa­rei­zāk ir ies­nas mie­rī­gi iz­sli­mot: 3 - 5 die­nas pa­va­dīt mā­jās, at­pūs­ties, iz­gu­lē­ties, piln­vēr­tī­gi ēst, dzert daudz šķid­ru­ma un past­ip­ri­nā­ti uz­ņemt C vi­ta­mī­nu, no­der arī sil­tas kā­ju van­nas vai si­nep­ju plāk­ste­ri. Ja ša­jā lai­kā stā­vok­lis uz­la­bo­jas, tas no­zī­mē, ka ār­stē­ša­na ir pa­rei­za. Ja ir ru­na par akū­tām ie­snām pa­šā sā­ku­ma sta­di­jā, tad var at­ļau­ties iet arī uz pir­ti. Pirts ne­ār­stē tie­ši ies­nas, bet pa­līdz tikt ga­lā ar vī­ru­su in­fek­ci­ju, jo pir­tī mēs daudz svīs­tam, līdz ar to vī­ru­si tiek past­ip­ri­nā­ti iz­va­dī­ti no or­ga­nis­ma, uz­la­bo­jas asins­ri­te, uz brī­di arī de­guns la­bāk el­po. Bet, ja de­gu­na bla­kus­do­bu­mos jau ir stru­tas, tad pir­tī ne­kā­dā ga­dī­ju­mā ne­drīkst iet, jo var ras­ties kom­pli­kā­ci­jas.

Ātr­ie «de­gu­na at­tai­sī­tā­ji»

Pre­pa­rā­tus, kas no­dro­ši­na elp­ce­ļu ātr­u īs­lai­cī­gu at­brī­vo­ša­nu, va­ja­dzē­tu lie­tot ti­kai iz­ņē­mu­ma ga­dī­ju­mos, pie­mē­ram, ja cil­vē­kam, ne­rau­go­ties uz ie­snām, no­teik­ti jā­būt kā­dā at­bil­dī­gā pa­sā­ku­mā. Šim no­lū­kam lie­to ķī­mis­kos me­di­ka­men­tus, kas sa­šau­ri­na de­gu­na gļot­ādas asins­va­dus, bet ne­ie­dar­bo­jas uz vī­ru­siem un bak­tē­ri­jām. Arī pie­vie­no­ta­jās in­struk­ci­jās sa­cīts, ka šos lī­dzek­ļus drīkst lie­tot re­ti un ne­il­gu lai­ku, diem­žēl dau­dzi to ne­ie­vē­ro. Lie­to­jot šos pi­lie­nus il­gāk par no­rā­dī­to lai­ku, var sāk­ties me­di­ka­men­to­zas ies­nas. Da­ži cil­vē­ki lie­to tos ga­diem il­gi, un ro­das pa­to­lo­ģi­ja, kas jau pra­sa ope­ra­tī­vu ār­stē­ša­nu.

Maz­liet par de­gu­na šņauk­ša­nu un ska­lo­ša­nu

Šņau­cot de­gu­nu, ne­va­ja­dzē­tu pār­cen­sties. Da­bas no­teik­tā kār­tī­ba ir šņaukt de­gu­na iz­da­lī­ju­mus uz iek­šu un iz­spļaut caur mu­ti, bet, pro­tams, mēs esam mā­cī­ti šņaukt de­gu­nu, iz­pū­šot gai­su caur nā­sīm. Vis­pirms jā­iz­šņauc vie­na nāss, tad ot­ra; gai­su ne­drīkst pūst stip­ri un caur abām nā­sīm vien­lai­kus. Ja de­gu­nu šņauc ne­pa­rei­zi, in­fek­ci­ja var no­nākt dzir­des ka­nā­los un no­vest pie vi­dus­auss ie­kai­su­ma, ie­spē­ja­mas arī ci­tas kom­pli­kā­ci­jas. Labs de­gu­na do­bu­ma at­tī­rī­ša­nas pa­ņē­miens ir de­gu­na ska­lo­ša­na. Me­di­cī­nā to veic ar spe­ci­ālu sūk­ni, lie­to­jot anti­sep­tis­ku šķī­du­mu. No­pēr­ka­mas šļir­ces de­gu­na ska­lo­ša­nai mā­jas ap­stāk­ļos, iz­man­to­jot vieg­lu vā­rā­mā sāls šķī­du­mu. Šo pro­ce­dū­ru to­mēr ne­va­jag veikt pā­rāk bie­ži, lai ne­iz­ska­lo­tu va­ja­dzī­go de­gu­na da­bis­ko mik­ro­flo­ru.

Kad jā­iet pie ār­sta

Var at­ga­dī­ties sa­rež­ģī­tā­kas si­tu­āci­jas, kad no­teik­ti va­ja­dzē­tu iet pie ār­sta: ie­snām var būt da­žā­das kom­pli­kā­ci­jas, akū­tās ies­nas var pār­iet hro­nis­kā for­mā, bet re­gu­lā­ri ne­pa­rei­zi ār­stē­tas ies­nas var no­vest pie de­gu­na gļot­ādas at­ro­fi­jas. Vi­si elp­ce­ļi ir sav­star­pē­ji cie­ši sais­tī­ti, un ie­snu ga­dī­ju­mā, jo se­viš­ķi ma­zā­kiem bēr­niem, mēdz pa­rā­dī­ties arī sā­pes ausīs, jo elp­ce­ļu gļot­āda ir pie­tū­ku­si un arī gai­sa ka­nā­li, kas no­gā­dā skā­bek­li līdz vi­dus­au­sij, ir no­spros­to­ju­šies, tā­pēc var at­tīs­tī­ties vi­dus­auss ie­kai­sums, kas jau jā­ār­stē ar anti­bi­oti­kām. Ie­spē­ja­mi arī apakš­ējo elp­ce­ļu ie­kai­su­mi un de­gu­na bla­kus­do­bu­mu ie­kai­su­mi, ku­ri arī ār­stē­ja­mi ļo­ti ilg­sto­ši un grū­ti.

Pa­lī­dzēt imu­ni­tā­tei

Par or­ga­nis­ma aiz­sarg­spē­ju stip­ri­nā­ša­nu jā­do­mā past­āvī­gi, bet tie­ši lai­kā, kad ak­ti­vi­zē­jas res­pi­ra­to­rie vī­ru­si un bak­tē­ri­jas, no­de­rēs augu valsts pre­pa­rā­ti, ku­ru sa­stā­vā ir, pie­mē­ram, ehi­nā­ci­ja, C vi­ta­mīns vai ci­ti imu­ni­tā­ti stip­ri­no­ši lī­dzek­ļi. Paš­laik, ru­de­nī, aug­ļos un dār­ze­ņos ir pie­tie­ka­mi daudz C vi­ta­mī­na, bet va­ja­dzī­bas ga­dī­ju­mā var lie­tot arī da­bis­kos C vi­ta­mī­na pre­pa­rā­tus. Arī stress ir viens no cē­lo­ņiem, kas no­vā­ji­na or­ga­nis­ma imu­ni­tā­ti, tā­pēc kat­ram cil­vē­kam ie­tei­cams at­rast sa­vu pa­ņē­mie­nu, kā ma­zi­nāt stre­su - da­žam pa­līdz sports, da­žam past­ai­gas da­bā, vēl ci­tam - aiz­rau­jošs va­ļas­prieks vai ie­sais­tī­ša­nās lab­da­rī­bā.

Lai iz­sar­gā­tos no ie­snām, jā­uz­ma­nās no kra­sām vi­des tem­pe­ra­tū­ras pār­mai­ņām, pie­mē­ram, iz­ejot sa­kar­su­ši uz ie­las, mēs kļūs­tam par ļo­ti la­bu mēr­ķi vī­ru­siem, kas iz­pla­tās gai­sa - pi­lie­nu ce­ļā. Se­viš­ķi pie­sar­dzī­giem jā­būt tiem, kas sli­mo ar kā­du hro­nis­ku kai­ti - bron­hi­ālo as­tmu, cu­ku­ra di­abē­tu u.c., ma­ziem bēr­niem un arī cil­vē­kiem, ku­ri ve­cā­ki par 65 ga­diem.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais