Kā pa­nākt, lai būtu vieglāk notievēt mājas apstākļos?

© Ilustratīva bilde

Mā­jās pat sie­nas pa­līdz. At­tie­cī­bā uz tie­vē­ša­nu gan rei­zēm ir glu­ži ot­rā­di – pa­va­dot daudz lai­ka mā­jās, rū­pē­jo­ties par saim­nie­cī­bu un ga­ta­vo­jot ģi­me­nei ēst, ir iz­re­dzes uz­au­dzēt vēl lie­lā­ku rie­pu. Gar­lai­cī­gie uz­kop­ša­nas dar­bi pa­ņem daudz ener­ģi­jas, tā­pēc gri­bas par tiem se­vi at­al­got ar kā­du kā­ru­mu, ne­vis ar vin­gro­ju­mu kom­plek­su. Kā pa­nākt, lai mā­jok­ļa vi­de kļū­tu par sa­bied­ro­to, ne­vis trau­cēk­li cī­ņa ar lie­ko sva­ru?

At­velc aiz­ka­rus, ie­dedz gais­mu

Iz­pē­tīts, ka tum­ša vi­de vai­rāk vei­ci­na ne­gau­sī­gas iz­ēša­nās tiek­smi ne­kā spil­gti ap­gais­mo­ta. Tum­sā vai­rā­kums cil­vē­ku pa­āt­ri­na ēša­nas tem­pu, un tas nav vē­lams, jo tie, ku­ri ēd lē­ni, vie­nā ēdien­rei­zē uz­ņem ap­tu­ve­ni par 70 kcal ma­zāk. Spe­ci­ālis­ti ie­sa­ka uz­ņemt lai­ku, kas tiek pa­tē­rēts mal­tī­tei. Dau­dzi cil­vē­ki ir ļo­ti pār­steig­ti, uz­zi­not, cik ātr­i vi­ņi pa­tie­sī­bā ap­rij ēdie­nu.

Ēdot sē­di pie gal­da

No­teik­ti mā­jok­lī ir vie­ta, kur var mie­rī­gi ap­sēs­ties un ie­tu­rēt piln­vēr­tī­gu mal­tī­ti. Nu tad iz­man­to to! Rei­zēm ir grū­ti pār­va­rēt sprie­dzi, kas liek ne­pār­trauk­ti lēkt kā­jās, lai pa­veik­tu te vie­nu, te ot­ru dar­bi­ņu. Da­žām sie­vie­tēm iz­vei­do­jies pa­ra­dums ātr­i ap­ēst ēdie­nu, stā­vot kā­jās pie plīts, un arī tas ir so­lis ce­ļā uz lie­ko sva­ru. Jā­ēd ne­stei­dzo­ties, pie­mē­ram, pus­die­nām va­ja­dzē­tu ilgt vis­maz pus­stun­du. Pē­tī­ju­mi lie­ci­na, ka at­brī­vo­ties no ik­die­nas sprie­dzes pa­līdz mie­rī­ga, klu­sa un har­mo­nis­ka mū­zi­ka.

Ne­pār­ku­ri­ni tel­pas

Cil­vē­kiem, ku­ri dzī­vo vē­sās tel­pās, sek­mī­gāk iz­do­das tikt va­ļā no lie­kā sva­ra. ASV sta­tis­ti­ka rā­da: jo lie­lāks kā­dā kon­krē­tā re­ģi­onā ir cen­trāl­ap­ku­res īpat­svars, jo vai­rāk tur mīt ap­tau­ko­ju­šos ie­dzī­vo­tā­ju. Vē­sā­kā vi­dē or­ga­nisms vai­rāk at­dod sil­tu­mu un tē­rē ka­lo­ri­jas, ne­re­ti cil­vēks glu­ži ne­ap­zi­nā­ti kļūst kus­tī­gāks.

Lie­to ma­zā­kus šķīv­jus

Ap­tau­ko­ša­nās un ēša­nas pa­ra­du­mu pēt­nie­ki Ame­ri­kā ap­rē­ķi­nā­ju­ši arī šķīv­ju un ci­tu gal­da pie­de­ru­mu iz­mē­ra ie­tek­mi uz ap­ēs­tā ēdie­na dau­dzu­mu. Ja šķīv­ja di­ametrs ir par 5 cm lie­lāks, cil­vēks ap­ēd par 22% lie­lā­ku ēdie­na por­ci­ju. Ēdot ar lie­lu ka­ro­ti, tiek no­tie­sāts ap­tu­ve­ni par 14% vai­rāk ēdie­na, ne­kā ēdot ar ma­zu ka­ro­ti. Mūs ie­spai­do arī trau­ku for­ma. Pie­mē­ram, no zem­as un pla­tas glā­zes caur­mē­rā tiek iz­dzerts par 30% dzē­rie­na vai­rāk ne­kā no tā­da pa­ša til­pu­ma glā­zes, kas ir šau­ra un augst­a. Eks­per­ti ie­sa­ka pa­mē­ģi­nāt lie­tot ma­zā­kus šķīv­jus un ka­ro­tes vie­nu ne­dē­ļu, lai pār­lie­ci­nā­tos, ka šis ļo­ti vien­kār­šais pa­sā­kums var dot pār­stei­dzo­ši la­bu efek­tu.

Tu­ri priekš­plā­nā ve­se­lī­gus pro­duk­tus

Ja, at­ve­rot le­dus­ska­pi, pir­mais, ko cil­vēks ie­rau­ga, ir alus, cie­tais siers, kū­pi­nā­ta de­sa vai kār­ba ar kū­ci­ņām, ro­das kār­di­nā­jums to vi­su uz­ēst. Tā­pēc ir vērts šīs lie­tas no­bāzt kaut kur tā­lāk, zem­ākos plauk­tos, lai tās ne­kris­tu acīs, bet priekš­plā­nā tu­rēt aug­ļus, dār­ze­ņus, jo­gur­tu un ci­tus ve­se­lī­gus pro­duk­tus. Šķie­ta­mi nai­vi, bet ie­dar­bī­gi: eks­pe­ri­men­tos pie­rā­dīts, ka, se­ko­jot šim pa­do­mam, cil­vē­ki iz­vē­las ve­se­lī­gos pro­duk­tus trīs­reiz bie­žāk ne­kā līdz tam. Ne­va­jag arī tu­rēt uz gal­da kon­fek­tes un ce­pu­mus.

No­vēr­tē krā­sas un smar­žas no­zī­mi

Da­žā­di ēdi­nā­ša­nas uz­ņē­mu­mi in­ter­je­rā un pro­duk­tu ie­sai­ņo­ju­ma di­zai­nā bie­ži iz­man­to dzel­te­nos un sar­ka­nos to­ņus, jo tiek uz­ska­tīts, ka šīs krā­sas vei­ci­na ēst­gri­bu un uz to fo­na ēdiens iz­ska­tās gar­šī­gāks. Kā­dā pē­tī­ju­mā vie­na da­līb­nie­ku gru­pa ie­tu­rē­ja mal­tī­tes tel­pā ar dzel­te­nām un sar­ka­nām sie­nām, bet ot­ra - tel­pā ar zi­lām sie­nām. Ot­rās gru­pas da­līb­nie­ki vi­dē­ji ap­ēda par 33% ēdie­na ma­zāk. Vai krā­sot sie­nas zi­los to­ņos - tas ir kat­ra pa­ša zi­ņā. Ja zi­lā krā­sa tie­šām ie­spai­do, var iz­vē­lē­ties zi­lu gald­au­tu, sal­ve­tes un trau­kus. At­klāts, ka ēst­gri­bu pa­līdz ma­zi­nāt arī za­ļo ābo­lu un pi­par­mēt­ru smar­ža, kas val­da tel­pā.

Iz­vē­lies kus­tī­gā­ko vei­du

Arī pa­ras­tie ik­die­nas mā­jas dar­bi var dot sa­vu ie­gul­dī­ju­mu tie­vē­ša­nā, ja tos mērķ­tie­cī­gi or­ga­ni­zē tā, lai bū­tu vai­rāk jā­kus­tas, pie­mē­ram, lai, ga­ta­vo­jot ēst, nāk­tos pie­cel­ties no krēs­la, do­ties pie skap­ja, iz­iet bla­kus­tep­lā. Var­būt ne­va­jag pār­nē­sā­ja­mo klau­su­li vai pa­ra­lē­lo tele­fo­na apa­rā­tu kat­rā is­ta­bā, arī mo­bi­lais lai ne­stāv pa tvē­rie­nam, tad nāk­sies pa­spert kā­du lie­ku so­li. Pēc ne­lie­liem pir­ku­miem jā­cen­šas iet kā­jām, at­tu­rē­ties no lif­tu un es­ka­la­to­ru iz­man­to­ša­nas, bet kāpt pa kāp­nēm. Māj­saim­nie­cei die­nas plā­no­ju­mā vē­lams arī pa­re­dzēt kon­krē­tu lai­ku, lai kaut ne­daudz pa­vin­gro­tu.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais