12. oktobris ir Pasaules Artrīta diena. Artrīts mūsu uztverē parasti ir vecu ļaužu slimība, taču izrādās, ka tā var piemeklēt arī mazus bērnus un jauniešus. Ja bērns stāsta, ka sāp kājas vai rokas, pieaugušie visbiežāk atbild – tas ir tāpēc, ka tu audz.
«Bērni ne vienmēr spēj savu problēmu formulēt vārdos, turklāt viņi ir diezgan izturīgi un dažkārt nesūdzas, pat ja slimība ir nodarījusi locītavām nopietnus bojājumus,» savos vērojumos dalās Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu slimību klīnikas reimatoloģijas virsārste Ruta Šantere.
Slimības ir autoimūnas
Reimatoloģija ir medicīnas nozare, kas nodarbojas ar kaulu un locītavu, muskuļu, ādas un zemādas, difūzo saistaudu slimību un asinsvadu iekaisuma jeb vaskulīta ārstēšanu. Visas šīs slimības ir autoimūnas - tas nozīmē, ka organismā traumu, infekcijas slimību, stresa, hormonālā disbalansa un dažādu citu faktoru ietekmē sāk veidoties antivielas pret paša organisma audiem, izraisot smagus bojājumus, kuri var kļūt par invaliditātes un pat nāves cēloni, ja netiek uzsākta savlaikus ārstēšana.
Mīti par locītavu slimībām:
Artrīta izcelsme
«Var būt reaktīvais artrīts, kas rodas citu slimību rezultātā,» skaidro R. Šantere, «tās ir kuņģa un zarnu trakta infekcijas, piemēram, dizentērija, salmoneloze vai jersinioze; augšējo elpceļu infekcijas, piemēram, streptokoku faringīts, angīna; tāpat arī skarlatīna, parvovīrusa B 19 infekcija, Laima slimība jeb borelioze, parazītu invāzijas u. c. Viens no smagākajiem artrīta veidiem ir juvenilais idiopātiskais artrīts (JIA). Tas sākas bērniem un jauniešiem līdz 16 gadu vecumam. Termins «idiopātisks» nozīmē, ka izcelsme nav pilnīgi skaidra. Latvijā ar JIA slimo ap 800 bērnu līdz 18 gadu vecumam; ik gadu no jauna saslimst 60-70 bērnu, no kuriem trim četriem konstatē jau ielaistas neatgriezeniskas locītavu deformācijas.»
JIA tipi
Smagākais JIA tips ir sistēmiskais artrīts jeb Stilla slimība, kam raksturīgi locītavu bojājumi, ilgstošs drudzis, izsitumi un limfātiskās sistēmas bojājumi, var ciest arī iekšējie orgāni un, ja slimību neārstē, iznākums var būt visai bēdīgs. Bērniem biežāk sastopamais JIA tips ir poliartrīts. Tas rada piecu un vairāku locītavu bojājumus. Par oligoartrītu ir runa tad, ja slimības procesā iesaistīto locītavu skaits nepārsniedz četras. Ja slimība nevēršas plašumā, tas ir persistējošs oligoartrīts, bet ja nākamo sešu mēnešu laikā procesā iesaistās jaunas locītavas, tad tas ir oligoartrīts ar progresējošu gaitu. Sastopams arī psoriātiskais artrīts - bērniem vispirms sākas locītavu problēmas, bet vēlāk, pēc mēnešiem vai pat pēc daudziem gadiem, pievienojas ādas izmaiņas un parādās psoriāze. Diagnozi agrīni noteikt palīdz fakts, ka ģimenē kādam no pirmās un otrās pakāpes radiniekiem ir psoriāze. Artrīts ar entezītu biežāk sastopams zēniem pēc sešu gadu vecuma, un slimības procesā ir iesaistījušās ne tikai locītavas, bet arī muskuļu cīpslas, tās ir iekaisušas, slimība ierobežo kustības, un tās norise ir diezgan smaga. Ja pacientu nevar iekļaut nevienā no šīm grupām, tad tas ir nediferencēts artrīts.
Pazīmes, kam vecākiem jāpievērš uzmanība:
Ārstēšanas iespējas
«Ja juvenilo idiopātisko artrītu ārstē savlaikus, ir iespējams panākt ļoti labu terapeitisko efektu, ilgstošu remisiju un arī saglabāt labu dzīves kvalitāti,» uzsver R. Šantere. «Ārstēšana ir komplicēta, tā ilgst gadiem un prasa aktīvu ārsta, pacienta un viņa vecāku sadarbību. Terapijai ir medikamentozā un nemedikamentozā daļa. Medikamentu piramīdas apakšā ir nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi, ko lieto no dažām nedēļām līdz pat trim sešiem mēnešiem. Nākamais komponents ir bāzes jeb pamata terapija, kura jālieto gadiem ilgi. Šajā grupā ir daudz preparātu, viens no tādiem - metotreksāts, kas pasaulē pieder pie zelta standartiem artrīta ārstēšanā. Kopš 2000. gada Eiropā un kopš 2004. gada arī Latvijā pieejami bioloģiskās terapijas medikamenti, kas izmantojami tiem apmēram 8% pacientu, kuriem parastā tradicionālā terapija neiedarbojas vai arī iedarbojas nepietiekami. Terapijai var būt daudz blakņu, tāpēc pacienti ir jāizmeklē īpaši rūpīgi. Izmantojot jauno ārstēšanu, šie bērni ievērojami retāk jāievieto slimnīcā. Uzturēšanās ilgums stacionārā, kas agrāk bija 21-28 dienas, šobrīd ir piecas sešas dienas, samazinās invaliditātes gadījumu skaits, uzlabojas pacientu dzīves kvalitāte. Mums ir laba sadarbība ar Nacionālo veselības dienestu. Gadā bioloģiskās terapijas kurss vienam pacientam maksā apmēram 10 000 latu, un šobrīd to saņem 64 bērni. Nemedikamentozajā ārstēšanas daļā ietilpst fizikālā terapija, lokālā terapija ar pretiekaisuma ziedēm, fizioterapija, kura ietver ārstniecisko vingrošanu, ergoterapija, kas māca pacientiem, kā efektīvāk un ar mazāku slodzi veikt savas ikdienas aktivitātes, neraugoties uz slimības radītājiem ierobežojumiem, vajadzības gadījumā izmantot dažādas palīgierīces, piemēram, ortozes, speciālus rakstāmpiederumus un galda piederumus. Var palīdzēt arī akupunktūra un kinezioloģiskā teipošana, pēdējā īpaši noderīga entezīta gadījumā. Šobrīd valsts kompensē bāzes terapiju un bioloģisko terapiju, bērni gadā var saņemt desmit ārstnieciskās vingrošanas nodarbības; tie, kuriem nepieciešams, reizi gadā var ārstēties Nacionālajā rehabilitācijas centrā Vaivari. Protams, cenšamies bērnus un vecākus izglītot par šo slimību, tās ārstēšanu un sniegt dzīvesveida ieteikumus. Ir izveidots informatīvais buklets par juvenilo idiopātisko artrītu, informācija atrodama arī mājaslapā www.artrits.lv.»