Būtiskākais, kas jāzina par diētisko un ārstniecisko ķirbi

© F64

Re­ti ku­rā dār­zā ne­au­dzē ķir­bi. Tam pie­mīt di­ē­tis­kas un ārst­nie­cis­kas īpa­šī­bas. Bo­tā­ni­kā ķirb­ja aug­lis ir oga... lie­lā­kā oga pa­sau­lē.

Ķir­bī ir pie­tie­ka­mi daudz as­kor­bīn­skā­bes. Ķir­bis ir ba­gāts ar ka­ro­tī­nu (ta­jā ir 3 līdz 9 mg, da­žās šķir­nēs pat vai­rāk). Ķir­bi dē­vē par čem­pi­o­nu starp dār­ze­ņiem, ņe­mot vē­rā dzelzs dau­dzu­mu. Ķir­bī ir B, C, E, D, PP gru­pas vit­amī­ni, arī tāds rets vit­amīns kā T, kurš vei­ci­na viel­mai­ņu or­ga­nis­mā. Ķir­bī ir ne ma­zums va­ra, dzelzs un fos­fo­ra sā­ļu, kas lab­vē­lī­gi ie­tek­mē asins­ri­ti. Tā­pēc ķirb­ja ēdie­ni ie­tei­ca­mi, ja ir maz­asi­nī­ba, ate­ro­skle­ro­ze, ak­nu, nie­ru un sirds sli­mī­bas, hi­per­to­ni­ja. Īpa­ši vēr­tī­ga ir ķirb­ja su­la. Tā ir no­de­rī­ga, ja ir trau­cē­ta viel­mai­ņa, cu­ku­ra dia­bēts, ak­me­ņi nie­rēs. Ķirb­ju su­lu var lie­tot gan at­se­viš­ķi, gan ko­pā ar bur­kā­nu un ābo­lu su­lu. Ja ar ve­se­lī­bu viss ir kār­tī­bā, tad ķir­bi var iz­man­tot kos­mē­ti­kā - mas­ka no svai­ga vai vā­rī­ta ķirb­ja ko­pā ar au­gu eļ­ļu no­de­rēs jeb­ku­ra ti­pa se­jai. Biez­put­ra no smal­ki sa­rī­vē­ta ķirb­ja un no tā iz­spies­ta su­la der to­ni­zē­jo­šā no­lū­kā.

No ķirb­ja ga­ta­vo gar­šī­gus vis­da­žā­dā­kos ēdie­nus - sa­lā­tus, bie­zeņ­zu­pas, su­las, sa­ce­pu­mus, sau­tē­ju­mus un pan­kū­kas. Ku­li­nā­ri­jā iz­man­to ķirb­ja mīk­stu­mu, sēk­las, bet ķirb­ju sēk­lu eļ­ļu iz­man­to sa­lā­tu mēr­ču un ma­ri­nā­žu pa­ga­ta­vo­ša­nai. Uz­tu­rā var lie­tot pat stī­gas un zie­dus. Pras­mī­gi ku­li­nā­ri re­ko­men­dē no ķirb­ja mīk­stu­ma vei­dot gar­nē­ju­mu ga­ļas ēdie­niem. Šā­dā no­lū­kā ķirb­ja mīk­stu­mu sa­griež ku­bi­kos un vā­ra zem vā­ka uz vā­jas uguns ne­lie­lā ūdens dau­dzu­mā. Pēc tam sa­smal­ci­na put­rā, pie­vie­no sā­li un cu­ku­ru.

No­de­rī­gi!

* Ķir­bis ir pats ēr­tā­kais no dār­ze­ņiem, lai to uz­gla­bā­tu. Lai to sa­gla­bā­tu vai­rā­kus mē­ne­šus, nav ob­li­gā­ti ne­pie­cie­ša­mi spe­ci­ā­li ap­stāk­ļi. Pie­tiek, lai vie­ta bū­tu sau­sa.

* Ko­ši sārts ķir­bis var kal­pot kā ro­tā­jums vir­tu­ves vai is­ta­bas in­ter­je­ram, ta­ču to jeb­ku­rā mir­klī var iz­man­tot arī pār­ti­kā. Ja tas būs no iekš­pu­ses iz­žu­vis, tad ķir­bis jā­ie­liek ūde­nī, un tas at­kal būs kā svaigs.

Re­cep­tes

OTRAIS ĒDIENS

Cepts ķir­bis

Sa­stāv­da­ļas: 500 g ķirb­ja, 2 ēdam­ka­ro­tes pa­nē­tu sau­si­ņu, cep­ša­nai - sau­les­pu­ķu eļ­ļa,

sāls pēc gar­šas.

Pa­ga­ta­vo­ša­na: ķir­bi no­tī­ra, ap­sā­la, ap­vā­ļā sau­si­ņos un ap­cep no abām pu­sēm, ka­mēr ie­gūst zel­tai­nu no­krā­su. Pa­sniedz ar krē­ju­mu.

DESERTS Hal­va Aus­tru­mu pa­sa­kas

Sa­stāv­da­ļas: 450 g ķirb­ja, 550 ml pie­na, 1 ēdam­ka­ro­te ro­zī­ņu bez kau­li­ņiem, 2 ēdam­ka­ro­tes au­gu eļ­ļas, 8 ēdam­ka­ro­tes cu­ku­ra, 3 ēdam­ka­ro­tes riek­stu, tēj­ka­ro­te kar­da­mo­na, 2 tēj­ka­ro­tes man­nas.

Pa­ga­ta­vo­ša­na: no­tī­ra un sa­smal­ci­na uz rī­ves ķir­bi, pie­vie­no 0,5 l pie­na, man­nu, ro­zī­nes un kar­da­mo­nu. Ļauj, lai sāk vā­rī­ties. Ob­li­gā­ti jā­mai­sa, lai ne­pie­deg. Kad šķid­rums ir iz­tvai­ko­jis un sa­bie­zē­jis, pie­vie­no riek­stus un au­gu eļ­ļu. Liek pla­ka­nā for­mā un ļauj, lai at­dziest. Sa­griež ga­ba­li­ņos un pa­sniedz.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.