Atslodzes diena - kāpēc tā vajadzīga?

© F64

Ir dzir­dē­ti ko­mis­ki stās­ti par res­nī­šiem, ku­ri pēc at­slo­dzes die­nas pus­nak­tī skrien pie le­dus­skap­ja, lai at­gū­tu no­ka­vē­to. Cil­vēks, kurš uz­krā­jis lie­lu lie­ko ki­lo­gra­mu ba­gā­žu, ne­var ce­rēt, ka vie­na at­slo­dzes die­na pa­lī­dzēs tikt va­ļā no ne­vē­la­mās man­tī­bas, to­mēr at­slo­dzes die­na var nākt par la­bu arī vi­ņam.

At­slo­dzes die­na ļauj or­ga­nis­mam kaut ne­daudz at­pūs­ties no pār­lie­kā ēdie­na dau­dzu­ma, ko cil­vē­ki mēdz uz­ņemt pa­ras­tās die­nās, īpa­ši ne­se­ko­jot tam, ko un cik vi­ņi ap­ēd. Tā arī pa­līdz ne­daudz sa­pu­ri­nāt kūt­ro viel­mai­ņu un sek­mē uz­krā­to sār­ņu iz­va­dī­ša­nu no or­ga­nis­ma. At­slo­dzes die­na ir kā tā­da mi­ni­di­ēta, kas pa­līdz sa­ga­ta­vo­ties pa­kā­pe­nis­kai pār­ejai uz ve­se­lī­ga, ra­ci­onā­la uz­tu­ra prin­ci­piem un pie tiem pa­ma­zām pie­rast.

Kā­dus pro­duk­tus iz­vē­lē­ties at­slo­dzes die­nai? Cil­vēks, ku­ram nav ne­kā­du no­piet­nu ve­se­lī­bas pro­blē­mu, to var iz­lemt pats. Ja pro­blē­mas ir, tad gan ne­ko ne­drīkst uz­sākt bez ār­sta zi­ņas - tas at­tie­cas uz jeb­ku­ru akū­tu vai hro­nis­ku sli­mī­bu ga­dī­ju­miem, se­viš­ķi lie­la pie­sar­dzī­ba jā­ie­vē­ro nie­ru un ak­nu sli­mī­bu, kā arī cu­ku­ra di­abē­ta slim­nie­kiem. Arī grūt­nie­cēm un ba­ro­jo­šām mā­mi­ņām no­teik­ti jā­ru­nā ar ār­stu.

Ne in­ter­ne­tā, ne dru­kā­ta­jos me­di­jos ne­trūkst ap­rak­stu par vis­da­žā­dā­ka­jiem at­slo­dzes die­nu va­ri­an­tiem. Ir iz­gud­ro­tas un iz­mē­ģi­nā­tas ke­fī­ra, gri­ķu, ābo­lu, su­lu, rī­su, za­ļās tē­jas, gur­ķu, da­žā­du dār­ze­ņu, dār­ze­ņu zu­pas, aug­ļu, biez­pie­na, olu, pat šo­ko­lā­des die­nas. Kat­rai ir sa­vi pie­kri­tē­ji, kur lab­prāt da­lās pie­re­dzē un stās­ta, ka vi­ņiem šā­da at­slo­dze pa­līdz la­bāk jus­ties un, ja at­slo­dzes die­nas ir div­reiz ne­dē­ļā, - arī pa­ma­zām zau­dēt lie­ko sva­ru. Ja ne­gri­bas vi­su die­nu ēst ti­kai vie­nu pro­duk­tu, var at­rast arī ga­ta­vus at­slo­dzes die­nu plā­nus ar pre­cī­zām ēdie­nu re­cep­tēm, ku­rās no­rā­dīts gan por­ci­ju lie­lums, gan ēdien­rei­žu laiks.

No­de­rī­gi!

  • At­slo­dzes die­na jā­pa­va­da mie­rī­gā gai­sot­nē, at­tu­ro­ties no lie­las fi­zis­kas un ga­rī­gas slo­dzes. Vis­la­bāk, ja ša­jā die­nā nav jā­veic daudz ob­li­gā­tu un ap­ni­cī­gu pie­nā­ku­mu.
  • Ie­tei­cams at­slo­dzes die­nā no­dar­bo­ties ar kaut ko in­te­re­san­tu - tā­du, kas pa­līdz no­vērst do­mas no ēdie­na. Ja zi­nāt, ka tā vien gri­bē­sies lū­ko­ties uz le­dus­skap­ja pus­i, pa­rū­pē­jie­ties, lai tur ne­bū­tu kār­di­no­šu ēdie­nu krā­ju­mu.
  • Ap­tu­ve­nais pro­duk­tu dau­dzums, ko vi­dus­mē­ra cil­vēks drīkst ap­ēst at­slo­dzes die­nā, ir ap­tu­ve­ni 1,5-2 kg aug­ļu vai dār­ze­ņu, vai arī 0,4-0,7 kg ol­bal­tum­vie­las sa­tu­ro­šu pro­duk­tu, pie­mē­ram, ziv­ju, lie­sas ga­ļas, biez­pie­na.
  • Pēc at­slo­dzes die­nas ne­drīkst no­do­ties ēša­nas pār­mē­rī­bām - tas ne­pa­tiks gre­mo­ša­nas sis­tē­mai un var beig­ties ar ne­pār­trauk­tu skrai­dī­ša­nu uz tu­ale­ti.
  • Cil­vē­ki, ku­ri prak­ti­zē at­slo­dzes die­nas, ie­sa­ka tu­rēt pa ro­kai glā­zi vāj­pie­na ke­fī­ra vai lie­sa jo­gur­ta bez pie­de­vām, ko iz­dzert ga­dī­ju­mā, ja pēk­šņi pār­ņem ne­pār­va­rams iz­sal­kums.
  • At­slo­dzes die­nas lai­kā ie­tei­cams iz­dzert vai­rāk ūdens ne­kā pa­ras­ti - ap 2,5 lit­riem. Ne­va­ja­dzē­tu lie­tot caur­ejas zā­les vai urīn­dze­no­šus lī­dzek­ļus.
  • Da­ļa cil­vē­ku no sa­vas pie­re­dzes at­zīst, ka vi­ņi jū­tas la­bi, ja at­slo­dzes die­nā var ap­mek­lēt pir­ti vai sau­nu, aiziet uz ma­sā­žu. Ci­ti at­slo­dzes die­nu pie­kri­tē­ji no­rā­da, ka la­bāk jū­tas, ja pa­liek mā­jās, da­ži pat ie­vē­ro gul­tas re­žī­mu. Par to kat­ram jā­lemj pa­šam at­ka­rī­bā no sa­vas paš­sa­jū­tas un va­rē­ša­nas.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.