Uzzini, kas jāņem vērā piec­des­mit­gad­nie­kam, domājot par veselību

© F64/attēlam ir ilustratīva nozīme

Cil­vēks nav vecs tā­pēc vien, ka dzim­ša­nas die­nas tor­tē no­pūs­tas 50 sve­cī­tes. Jaun­ie­šiem, ie­spē­jams, šķiet, ka tas jau ir so­līds ve­cums, bet pa­ši piec­des­mit­gad­nie­ki bie­ži vien at­zīst, ka šis vi­ņu mū­žā ir skaists laiks – bēr­ni iz­au­gu­ši, kaut kas dzī­vē jau sa­sniegts un at­liek vai­rāk lai­ka sev, ne­re­ti ro­das vēl­me šo to pa­veikt arī sa­bied­rī­bas la­bā. Ener­ģis­ki un ak­tī­vi dar­bo­jo­ties, piec­des­mit­gad­nie­kam ir jā­būt arī pie­tie­ka­mi dzī­ves­gud­ram, lai rū­pē­tos par la­bas ve­se­lī­bas, dzī­ves­prie­ka un mo­žu­ma sa­gla­bā­ša­nu, lai va­rē­tu la­bi jus­ties arī 60, 70 un, ja Dievs dos, pat 100 ga­du ve­cu­mā.

Spē­ki nav bez­ga­lī­gi

Joks, ku­rā to­mēr ir lie­la da­ļa pa­tie­sī­bas: cil­vēks līdz 40-50 ga­du ve­cu­mam da­ra vi­su, lai sa­vu ve­se­lī­bu sa­beig­tu, bet pēc tam - lai glāb­tu to, kas vēl at­li­cis. Pa­tie­šām, dau­dzi cil­vē­ki mū­ža pir­ma­jā pus­ē vien­kār­ši tē­rē da­bas do­tos re­sur­sus un ti­kai vē­lāk sa­prot, ka tie nav bez­ga­lī­gi, tā­pēc jā­sāk rū­pē­ties par iz­tē­rē­to spē­ku at­ra­žo­ša­nu un ie­vē­rot ve­se­lī­ga dzī­ves­vei­da prin­ci­pus. Tas, ka pēc 50 ga­du ve­cu­ma dau­dziem kon­sta­tē sirds un asins­va­du sli­mī­bas, pa­aug­sti­nā­tu ho­les­te­rī­na lī­me­ni asi­nīs un da­žā­das ci­tas pro­blē­mas, nav ne­iz­bē­ga­ma ve­cu­ma pa­zī­me, bet vai­rāk pa­rā­da mū­su laik­me­ta skar­bo se­ju un ne­sa­kār­to­to ve­se­lī­bas ap­rū­pes sis­tē­mu, kas diem­žēl nav vēr­sta uz sli­mī­bu pro­fi­lak­si. Ja cil­vē­kam ap 50 ga­diem ir bi­ju­šas kā­das no­piet­nas sirds un asins­va­du lik­stas, tad viņš jau ir no­nā­cis me­di­ķu re­dzes­lo­kā, bet, ja tā­das nav at­ga­dī­ju­šās, ir pē­dē­jais laiks pa­do­māt par pro­fi­lak­si pa­šam. Vēl - jā­būt in­for­mē­tam par da­bis­ka­jām pār­mai­ņām, kas no­tiek or­ga­nis­mā me­no­pau­zē un an­dro­pau­zē, lai va­rē­tu ša­jā mū­ža pos­mā rū­pē­ties par dzī­ves kva­li­tā­ti.

Jā­iz­prot or­ga­nis­ma va­ja­dzī­bas

Pa­rei­zi rī­ko­jas tie, ku­ri, ejot ga­diem, ne­at­sa­kās no fi­zis­kās un ga­rī­gās ak­ti­vi­tā­tes. Starp ci­tu, pa­stāv uz­skats, ka cil­vēks sa­sniedz sa­va in­te­lek­tu­ālā po­ten­ci­āla mak­si­mu­mu ap 60 ga­du ve­cu­mu, kad bei­dzot kļūst pie­tie­ka­mi no­svērts, ap­do­mīgs, spēj pie­ņemt no­piet­nus lē­mu­mus un ne­ļauj emo­ci­jām val­dīt pār se­vi. Ie­vē­ro­ja­mu pa­sau­les po­li­ti­ķu un kul­tū­ras dar­bi­nie­ku vi­dū šā­du pie­mē­ru ir diez­gan. Lai sa­gla­bā­tu la­bu paš­sa­jū­tu, ir jā­ap­zi­nās, kā­das or­ga­nis­mam kat­rā ve­cum­pos­mā ir va­ja­dzī­bas pēc vi­ta­mī­niem un mi­ne­rāl­vie­lām, kā­da ir ie­tei­ca­mā slo­dze, uz­turs un die­nas re­žīms. Pro­tams, jā­ņem vē­rā kat­ra cil­vē­ka in­di­vi­du­ālās īpa­šī­bas un da­bas do­tais po­ten­ci­āls. Kāds, vēl ne­sa­snie­dzot pen­si­jas ga­dus, jau ir pa­stā­vīgs da­žā­du spe­ci­ali­tā­šu ār­stu pa­cients, un vi­ņam jā­sa­mie­ri­nās ar no­teik­tiem dzī­ves­vei­da ie­ro­be­žo­ju­miem. Vēl kāds vis­iem spē­kiem pre­to­jas do­mai par ga­du ri­tē­ju­mu un, gri­bē­dams ci­tiem no­de­mons­trēt, cik jauns un brašs viņš jū­tas, uz­ņe­mas pār­mē­rī­gu slo­dzi, ātr­i iz­deg un ie­dzī­vo­jas ve­se­lī­bas pro­blē­mās. Vis­la­bāk, ja par dzī­ves­vei­da jau­tā­ju­miem var ne­stei­dzī­gi iz­ru­nā­ties ar ār­stu, bet, ja tā­das ie­spē­jas nav, ie­tei­cams vien­kār­ši ie­klau­sī­ties sa­vā or­ga­nis­mā un ie­vē­rot ve­se­lī­gu mē­re­nī­bu itin vi­sās dzī­ves jo­mās. Jā­zi­na arī, ka, kļūs­tot ve­cā­kam, or­ga­nis­mam pa­ras­ti nā­kas grū­tāk uz­ņemt un iz­man­tot vi­ta­mī­nus un mi­ne­rāl­vie­las. To sek­mē arī sli­mī­bas, ēdien­kar­tes no­pli­ci­nā­ša­nās, ēst­gri­bas kri­tums. Jā­rū­pē­jas, lai no­dro­ši­nā­tu va­ja­dzī­gos vi­ta­mī­nus, mak­ro­ele­men­tus un mik­ro­ele­men­tus, ne­pie­cie­ša­mī­bas ga­dī­ju­mā lie­to­jot pie­mē­ro­tus uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­jus. Tos iz­vē­lē­ties vis­la­bāk pa­lī­dzēs ārsts vai ap­tie­kārs. Kom­bi­nē­jot vai­rā­kus šā­dus pro­duk­tus paš­iem, vien­mēr pa­stāv risks, ka da­žā­du sa­stāv­da­ļu de­vas un pro­por­ci­jas ne­būs iz­vē­lē­tas veik­smī­gi. Tā­dēļ ir vērts pa­mek­lēt vi­ta­mī­nu un mi­ne­rāl­vie­lu kom­plek­su, kas vis­la­bāk at­bilst kon­krē­tā cil­vē­ka or­ga­nis­ma pra­sī­bām un kur ra­žo­tājs ie­kļā­vis da­žā­das sa­stāv­da­ļas sa­ba­lan­sē­tās at­tie­cī­bās.

Vien­kār­šas, bet efek­tī­vas lie­tas

Rū­pē­jo­ties par sa­vu ve­se­lī­bu, ne­va­ja­dzē­tu aiz­mirst arī pa­vi­sam vien­kār­šas lie­tas, kas bie­ži tiek at­gā­di­nā­tas ve­se­lī­bai vel­tī­tos rak­stos: vai­rāk lai­ka jā­pa­va­da da­bā, el­po­jot svai­gu gai­su un pa­stai­gā­jo­ties; uz­tu­rā jā­lie­to vai­rāk svai­gu aug­ļu, dār­ze­ņu un šķiedr­vie­lām ba­gā­tu pro­duk­tu, mak­si­mā­li at­tu­ro­ties no bal­to mil­tu iz­strā­dā­ju­miem, ne­ve­se­lī­giem sal­du­miem, gā­zē­tām li­mo­nā­dēm, kon­ser­viem, E vie­lām ba­gā­tiem pus­fab­ri­kā­tiem un ātr­ās ēdi­nā­ša­nas uz­ņē­mu­mu pro­duk­ci­jas. Ļo­ti la­bi, ja var ie­vē­rot re­gu­lā­ras ēdien­rei­zes un pēc ie­spē­jas ēst mā­jās ga­ta­vo­tas mal­tī­tes no svai­giem pro­duk­tiem. At­bil­sto­ši sa­vai fi­zis­ka­jai sa­ga­ta­vo­tī­bai jā­cen­šas vin­grot. Pār­kāp­jot 50 ga­du sliek­sni, cil­vē­ki ar­vien vai­rāk sāk no­vēr­tēt pa­rei­za dar­ba un at­pū­tas, no­mo­da un mie­ga re­žī­ma no­zī­mi, kā arī har­mo­nis­kas at­tie­cī­bas ar ap­kār­tē­jiem, kas ļauj iz­tikt bez pa­stā­vī­ga stre­sa.

No­de­rī­gi:

  • Pēc 50 ga­du ve­cu­ma or­ga­nis­mā sāk vei­do­ties B gru­pas vi­ta­mī­nu (B2, B6, B12) de­fi­cīts, trūkst arī fo­lij­skā­bes, D un C vi­ta­mī­nu, kal­ci­ja un se­lē­na. Hro­nisks B6 vi­ta­mī­na, fo­lij­skā­bes, mag­ni­ja un se­lē­na trū­kums pa­lie­li­na sirds un asins­va­du sli­mī­bu ris­ku.
  • Lai kal­cijs, kas uz­ņemts ar uz­tu­ru, or­ga­nis­mā tik­tu piln­vēr­tī­gi iz­man­tots, ir ne­pie­cie­šams D vi­ta­mīns. Tas no­dro­ši­na kal­ci­ja uz­krā­ša­nos kau­los, stip­ri­na kau­lu sis­tē­mu. Kal­ci­ja un D vi­ta­mī­na trū­ku­ma dēļ at­tīs­tās os­te­opo­ro­ze.
  • Jā­uz­ņem pie­tie­ka­mi daudz mag­ni­ja, kas pa­līdz no­vērst brī­vo ra­di­kā­ļu kai­tī­go ie­tek­mi, aiz­sar­gā no sirds un asins­va­du sli­mī­bām, pa­ze­mi­na asins­spie­die­nu.
  • Da­ļa ga­dos ve­cā­ku cil­vē­ku cieš no B6 vi­ta­mī­na trū­ku­ma, kas var ra­dīt no­gu­ru­mu, maz­asi­nī­bu, mus­ku­ļu kram­pjus, ādas pro­blē­mas un de­pre­si­ju.
  • Jā­rū­pē­jas arī par acu ve­se­lī­bu. Jo aug­stā­ka vi­ta­mī­nu - anti­ok­si­dan­tu (A,C,E) kon­cen­trā­ci­ja asi­nīs, jo zem­āks ir ka­ta­rak­tas risks. Mū­ža ot­ra­jā pus­ē re­dzes pa­slik­ti­nā­ša­nās var būt sais­tī­ta arī ar de­ģe­ne­ra­tī­vām iz­mai­ņām acs tīk­le­nē. Šīs pa­to­lo­ģi­jas at­tīs­tī­bas ris­ku var ma­zi­nāt, re­gu­lā­ri lie­to­jot C un E vi­ta­mī­nus, be­ta ka­ro­tī­nu un cin­ku. Spē­cīgs anti­ok­si­dants, kurš va­ja­dzīgs acu ve­se­lī­bai un la­bai re­dzei, bet kas ir no­zī­mīgs arī pro­sta­tas ve­se­lī­bai, ir lu­te­īns.
  • Za­ļās tē­jas eks­trakts, kas ba­gāts ar anti­ok­si­dan­tiem, kal­po sirds un asins­va­du ve­se­lī­bai, pa­līdz aiz­sar­gāt ādu no ul­tra­vi­ole­to sta­ru kai­tī­gās ie­tek­mes, sa­gla­bāt ādas elas­tī­gu­mu u. c.
  • La­bam sma­dze­ņu un ner­vu sis­tē­mas dar­bam ne­pie­cie­šams B1, B6, B12 un C vi­ta­mīns, kā arī pan­to­tēn­skā­be. Lie­la no­zī­me ir ga­rī­gai ak­ti­vi­tā­tei - ie­tei­cams re­gu­lā­ri ap­gūt jaun­u in­for­mā­ci­ju un ie­ma­ņas, mā­cī­ties sveš­va­lo­das u. c.
  • At­bal­stu imūn­sis­tē­mai, kas ir ne­pie­cie­šams arī pēc 50 ga­du ve­cu­ma, sniegs cinks, se­lēns, B6, B12 un D vi­ta­mīns.
  • Iz­vē­lo­ties vi­ta­mī­nu pre­pa­rā­tus, ie­tei­cams dot priekš­ro­ku tiem, kas ne­sa­tur cu­ku­ru, ķī­mis­kās krās­vie­las un aro­māt­vie­las.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.