Nav nekā ikdienišķāka ēdienkartē par kartupeļiem. Pamatreceptes ir vienkāršas – sālsūdenī vārīti kartupeļi, ar mizu vārīti kartupeļi, cepti kartupeļi, kartupeļu sacepums, kartupeļu pankūkas, kroketes, biezenis. Tos, kā zināms, var arī grilēt vai cept folijā.
Taču kartupeļu cienītāji var no tiem izmēģināt visnetradicionālākās receptes, pagatavojot no kartupeļiem pamatēdienu, uzkodu vai piedevu pie gaļas vai zivju ēdieniem, piemēram, kartupeļu un dārzeņu tortilju. Sīpolu sakapā, kartupeļus sagriež nelielos gabaliņos, brokoļus notīra, sadala rozetēs. Kartupeļus apcep, pievieno sīpolus un brokoļus, turpina cept. Bļodā sakuļ olas, pievieno sāli, piparus, maltu papriku un muskatriekstu. Pievieno kartupeļu un brokoļu maisījumu, samaisa. Pannā uzkarsē eļļu, iepilda kartupeļu maisījumu, samaisa un cep, kamēr izveidojas garoziņa. Tortilju apgriež otrādi un cep vēl trīs četras minūtes.
Kartupeļu šķirņu ir daudz, taču tie ir dažādi - vieni vārot izšķīst, citi paliek stingri. Ir trīs kartupeļu tipi - stingri, vidēji stingri un miltaini. Stingro šķirņu kartupeļi vārīšanas un cepšanas laikā saglabā savu formu, tāpēc tie der vārīšanai, arī ar mizu, cepšanai, salātiem un sacepumiem; vidēji stingrie kartupeļi ir visiecienītākie, jo tos var daudzpusīgi izmantot; miltainajiem kartupeļiem augstā cietes satura dēļ raksturīga sausāka struktūra. Vārot tie sadalās un labi sasaistās ar visu veidu šķidrumiem. Tie ir lieliski piemēroti zupām, krēmzupām, biezeņiem, klimpu pagatavošanai, kā arī cepšanai folijā.
Noderīgi!
* Kartupeļi no ārpuses izskatās robusti, taču, ja tos apdauza vai mētā, tad bojājumi veidojas no iekšpuses.
* Kartupeļus nedrīkst turēt gaismā, jo tad tie nokrāsojas zaļi un veidojas indīga viela - solanīns. Tāpēc jāatceras, ka pirms gatavošanas tiem jāizgriež visas zaļās vietas.
* Kartupeļus nedrīkst uzglabāt kopā ar āboliem, jo tie veicina pāragru dīgšanu.
* Kartupeļi pēc nopirkšanas jāizņem no plēves iesaiņojuma, citādi tie svīdīs un pūs.