Kad runa ir par cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem, mēs parasti iedomājamies cienījama vecuma sirmgalvjus, un, protams, tas visvairāk atbilst lietu dabiskajai kārtībai. LOR slimību speciālisti gan zina teikt, ka dzirdes problēmas mēdz atgadīties jebkurā vecumā. Tās var būt ģenētiski pārmantotas vai dzīves laikā iegūtas, pārejošas vai neatgriezeniskas. Dzirdes traucējumu izvērtēšana jāatstāj speciālistu ziņā, bet tas, ko var darīt katrs pats, ir laikus pamanīt šos traucējumus sev, bērniem, vecākiem vai citiem tuviniekiem un meklēt ārsta palīdzību.
«Ja rodas iespaids, ka ar dzirdi kaut kas nav kārtībā, jādodas pie ģimenes ārsta, kurš nosūtīs uz konsultāciju pie LOR slimību speciālista,» saka ausu, kakla un deguna ārste Biruta Platgalve. «Pat ja noskaidrojas, ka uztraukumam nav pamata, labāk ir lieku reizi apmeklēt ārstu nekā palaist problēmu garām.»
Visdažādākie cēloņi
«Iegūtie dzirdes traucējumi bieži saistīti ar dažādām slimībām, to skaitā - infekcijas slimībām,» stāsta ārste. «Piemēram, pēc gripas samērā bieži rodas dzirdes traucējumi, turklāt daļai pacientu tie ir paliekoši. Arī pēc bērnu vecumā pārslimotas skarlatīnas (tautā saukta par šarlaku) vai epidēmiskā parotīta (cūciņas) var rasties dzirdes traucējumi vienā vai abās ausīs.
Pat tāda nevainīga lieta kā iesnas var noritēt ar dzirdes traucējumiem, kas gan ir pārejoši, tomēr laikus jāsāk ārstēt. Reizēm izrādās, ka vainīgas ir neinfekciozas slimības, piemēram, Alporta sindroms - ģenētiski noteikta nieru slimība, kuras gaitā attīstās arī vājdzirdība. Par dzirdes problēmu cēloni bieži kļūst vidusauss iekaisums, turklāt sevišķi nelabvēlīga ir situācija, ja tas notiek bērnībā un iekaisumu laikus nekonstatē un nesāk ārstēt. Pie dzirdes problēmām var novest arī salpingootīts - iekaisums, kas ieilgušu iesnu dēļ attīstījies dzirdes vadā. Ļoti biežs iemesls nedzirdībai vai vājdzirdībai ir traumas, sākot jau no dzemdību traumām, bērnam nākot pasaulē, un beidzot ar galvaskausa traumām, piemēram, galvaskausa pamatnes lūzumu. Var būt arī akustiskas traumas, saskaroties ar pārmērīgi skaļām skaņām, piemēram, rokkoncertā vai hokeja spēles laikā, arī trokšņainās ražotnēs, ja cilvēks nelieto attiecīgus ausu aizsarglīdzekļus. Daļu vājdzirdības gadījumu ir radījušas atsevišķas antibiotikas, kas vēlāk tika izņemtas no apgrozības. Bet, lai kāds cēlonis būtu dzirdes problēmām, to risināšanā nepieciešama mediķu palīdzība - vispirms jādodas pie ģimenes ārsta, kurš nosūta pie ausu, kakla un deguna ārsta, vajadzības gadījumā darbā ar pacientu iesaistās arī dzirdes speciālisti, logopēdi u.c.»