Zaļā tēja nāk no tā paša auga kā melnā tēja, kas ir vairāk pazīstama. Atšķirība –zaļajai tējai lapas tiek tvaicētas, nevis fermentētas.
Tie, kas ir pieraduši pie melnās tējas, brīnās, kāpēc zaļā tēja nesmaržo pēc tējas. Taisnība, ka zaļajai tējai ir specifiska smarža un garša. Tās aromāts atgādina svaiga siena vai novītušu zemeņu lapu smaržu. Zaļajai tējai ir zemāks kofeīna līmenis nekā melnajai tējai un augstāks antioksidantu saturs (polifenoli un flavonoīdi). Tas nozīmē, ka tā palīdz pasargāt ādu pret novecošanos. Zaļajā tējā 30 procentu no svara veido antioksidanti. Zinātnieki noskaidrojuši, ka sievietēm ar olnīcu vēzi, kas dienā izdzēra vismaz vienu tasīti zaļās tējas, izdzīvošanas iespēja palielinājās par 44 procentiem nekā sievietēm, kas nedzēra zaļo tēju. Tā stiprina kaulus, palīdz novērst zobu bojāšanos un smaganu slimības, jo satur fluorīdu. Paātrina arī vielmaiņu, noārda ķermenī uzkrātos taukus, tāpēc to uzskata par diētisku dzērienu.
Noderīgi!
* Zaļajai tējai nevajag pievienot pienu, jo tas aiztur antioksidantu iedarbību.
* Tējā ir E vitamīns, kas ir noderīgs, lai āda būtu veselīga.
* Ja mājās nav zaļās tējas, tad var pagatavot tēju no silta ūdens, nedaudz citrona sulas vai rīvēta ingvera vai arī izvēlēties zāļu tēju - piparmētru, kumelīšu, aveņu vai kliņģerīšu.
Receptes
Ārstnieciskā nolūkā
Zaļā tēja ar āboliem
300 g ābolu mizu vai arī sagrieztus ābolus bez sēklām aplej ar ūdeni un vāra uz mazas uguns 15 minūšu. Ar šādu novārījumu aplej zaļās tējas lapas un atstāj, lai ievelkas. Palīdz, ja ir skleroze, podagra, klepus.
Riekstu tēja
Glāzē aukstas zaļās tējas ielej 30 ml riekstu sīrupa, 20 ml auksta novārīta piena un visu sajauc. Lieto, ja ir pārgurums, spēku izsīkums.
Tēja ar ērkšķogām
Pusglāzi ērkšķogu nomazgā, aplej ar litru ūdens un gaida, kad sāks vārīties. Ļauj, lai ogas vārās apmēram 2 minūtes, pēc tam noņem no uguns. Atsevišķā traukā novāra 1 ēdamkaroti zaļās tējas. Pievieno sasmalcinātu apelsīna miziņu. Pēc tam sagatavoto maisījumu aplej ar vārošu ērkšķogu novārījumu. Kad tēja ir ievilkusies, to vajag nokāst. Pievieno pēc garšas cukuru. Tēju var dzert gan aukstu, gan karstu.