Aler­ģis­kas ies­nas pa­lie­li­na as­tmas ris­ku

© Vladislavs PROŠKINS, F64 Photo Agency

Me­di­cī­nas te­ma­tiem vel­tī­tos tek­stos vār­di as­tma un aler­ģi­ja bie­ži sa­sto­pa­mi līdz­ās. «Zi­nāt­ne gu­vu­si ap­stip­ri­nā­ju­mu tam, ka ek­sis­tē tā sau­ca­mā vie­no­tā elp­ce­ļu sli­mī­ba – tas no­zī­mē, ka aler­ģis­kas ies­nas un as­tma ir ko­pējs pro­cess,» stās­ta aler­go­logs Mā­ris Bu­kov­skis (He­ad­li­ne pri­vāt­klī­ni­ka). «Tas pats ie­kai­sums, zi­nā­mā mē­rā tie pa­ši sli­mī­bas me­hā­nis­mi, lie­lā mē­rā tie pa­ši pro­vo­cē­jo­šie fak­to­ri iz­rai­sa pro­blē­mu gan elp­ce­ļu aug­šē­jā stā­vā – de­gu­nā, gan arī elp­ce­ļu apakš­ējā stā­vā – bron­hos, at­tie­cī­gi ra­dot aler­ģis­kas ies­nas vai as­tmu.»

- Ies­nas šķiet ik­die­niš­ķa lie­ta, par cē­lo­ni pa­ras­ti uz­ska­tām sa­auk­stē­ša­nos. Vai mēs va­ram kļū­dī­ties?

- Ja ir pār­lie­ci­no­ši vī­ru­su in­fek­ci­jas sim­pto­mi - tem­pe­ra­tū­ra, kau­lu lau­ša­na, mus­ku­ļu sā­pes, kle­pus, ies­nas, sā­pes kak­lā, tad pa­tie­šām ies­nas lie­lā­ko­ties pār­iet bez īpa­šas ār­stē­ša­nas. Bet var būt da­žā­di ci­ti vei­di. Bez akū­tām ie­snām ir arī sub­akū­tas ies­nas, kas ilgst 2-4 ne­dē­ļas, un hro­nis­kas ies­nas, kas tur­pi­nās il­gāk ne­kā 8 ne­dē­ļas. Pro­tams, vai­rāk uz­ma­nī­bas cil­vē­ki pie­vērš hro­nis­kām ie­snām. To cē­lo­ņi ir da­žā­di, bet viens no bie­žā­ka­jiem - aler­ģi­ja, it se­viš­ķi mā­jas pu­tek­ļu ēr­cī­šu iz­rai­sī­tā. Ta­ču tās var būt arī tā sau­ca­mās ne­aler­ģis­kās ies­nas, kad aler­ģi­ju ne­iz­do­das pie­rā­dīt, kaut arī pa­cien­tiem la­bi pa­līdz pret­aler­ģi­jas lī­dzek­ļi. Te pie­skai­tā­mi arī tā­di pa­cien­ti, ku­riem de­gu­nā vei­do­jas po­li­pi, un tie, ku­ri sāk ne­pa­nest da­žā­dus pret­sāp­ju lī­dzek­ļus - as­pi­rī­nu, cit­ra­mo­nu, ibu­me­tī­nu - vi­ņiem draud tā sau­ca­mā as­pi­rī­na as­tma, kam bie­ži rak­stu­rī­ga sma­ga no­ri­se. Nā­ka­mā gru­pa ir pa­cien­ti, ku­riem ir iz­liek­tas de­gu­na starp­sie­nas un da­žā­das ci­tas iz­mai­ņas, de­gu­na de­for­mā­ci­ja pēc trau­mas, hro­nis­ki de­gu­na bla­kus­do­bu­mu ie­kai­su­mi. Ma­ziem bēr­niem par ilg­sto­šu ie­snu cē­lo­ni var kļūt de­gu­nā ie­bāzts sveš­ķer­me­nis. Ve­ciem ļau­dīm rei­zēm de­guns sāk te­cēt ne­irā­lās re­gu­lā­ci­jas iz­mai­ņu dēļ (va­zo­mo­to­ras ies­nas).

- Kā­das pa­zī­mes liek do­māt, ka ies­nas va­rē­tu būt aler­ģis­kas?

- Ja cil­vēks pats ir ie­vē­ro­jis, ka ies­nas kat­ru ga­du at­kār­to­jas ap­tu­ve­ni ta­jā pa­šā lai­kā vai arī tās sais­tī­tas ar dzīv­nie­kiem, mā­jas uz­kop­ša­nu, pu­tek­ļai­nām tel­pām, cie­mo­ša­nos lau­kos - tās ir diez­gan spē­cī­gas no­rā­des par aler­ģi­ju. Ci­ti at­zīst, ka vis­i šie fak­to­ri vi­ņiem ne­ko īpa­šu ne­mai­na, bet šķau­dī­ša­nu vai de­gu­na te­cē­ša­nu iz­rai­sa, pie­mē­ram, smar­žas, asas sma­kas, kā­das ķī­mis­kas vie­las vai gai­sa tem­pe­ra­tū­ras mai­ņa, iz­ejot no sil­tu­ma auk­stu­mā vai ot­rā­di. Var būt arī tāds va­ri­ants, kad ies­nas ir ilg­sto­šas vai pa­stā­vī­gas, bez īpa­šām iz­mai­ņām. LOR spe­ci­ālists, iz­mek­lē­jot šā­dus pa­cien­tus, bie­ži at­rod struk­tu­rā­las iz­mai­ņas de­gu­nā, pie­mē­ram, de­gu­na blo­kā­di iz­rai­sa hi­per­tro­fē­ta de­gu­na gļot­āda vai arī ir de­gu­na po­li­pi - mais­vei­da iz­spī­lē­ju­mi, kas vei­do­jas de­gu­na sie­nā, no­spros­to de­gu­na ejas un iz­rai­sa de­gu­na aiz­li­ku­mu, ožas trau­cē­ju­mus un tam­lī­dzī­gi, tam it kā nav pār­lie­ci­no­šas sais­tī­bas ar kla­sis­ka­jiem aler­gē­niem kā zied­pu­tek­šņi vai dzīv­nie­ku spal­vas.

- Ko dod aler­gē­nu no­teik­ša­nas tes­ti?

- Iz­man­to ādas tes­tus vai aler­gē­nu anti­vie­lu no­teik­ša­nu asi­nīs, cit­reiz var abas di­vas me­to­des. Ja, pie­mē­ram, tests rā­da aler­ģi­ju pret ka­ķi un pa­cients sa­ka - jā, pa­tie­šām, sa­tie­kot ka­ķi, man ir jā­šķau­da, niez un asa­ro acis, ir sauss kle­pus, čīk­stē­ša­na krū­tīs - dia­gno­ze skaid­ra. Ja sim­pto­mu nav, ti­kai pēc ana­lī­zēm dia­gno­zi ne­no­sa­ka.

- Vai cil­vē­ki mek­lē ār­stu lai­kus vai vis­pirms lū­ko ār­stē­ties pa­ši?

- Bie­ži, sli­mo­jot ar kā­du elp­ce­ļu vī­ru­su in­fek­ci­ju, sā­kas ies­nas, kas da­ļai sa­gla­bā­jas vēl mē­ne­si, di­vus, trīs. Šā­dos ga­dī­ju­mos va­ja­dzē­tu iet pie ģi­me­nes ār­sta; LOR sli­mī­bu spe­ci­ālis­ta un, ja ir kaut vai nie­cī­gā­kas aiz­do­mas, ka vai­no­jams kon­takts ar pu­tek­ļiem, dzīv­nie­kiem, zied­pu­tek­šņiem, tad jā­mek­lē aler­go­logs. Pē­tī­ju­mi rā­da, ka pa­iet 3-5 ga­di, līdz cil­vēks no­nāk pie aler­go­lo­ga, pa­ras­ti ar vi­dē­ji sma­gu vai sma­gu for­mu. Da­ļa šo pa­cien­tu, it kā no­jau­šot, ka vai­nī­ga aler­ģi­ja, ie­gā­dā­jas pret­aler­ģi­jas bez­re­cep­šu me­di­ka­men­tus, kas sā­ku­mā bie­ži pa­līdz, bet, pa­stip­ri­no­ties aler­ģis­ka­jam ie­kai­su­mam de­gu­nā, kļūst par vā­jiem un tas ro­si­na mek­lēt aler­go­lo­gu. Ci­tiem do­mi­nē de­gu­na aiz­li­kums, un vi­ņi ga­diem il­gi ir lie­to­ju­ši de­kon­ges­tan­tus - de­gu­na pa­pla­ši­nā­tā­jus, ku­ri ne­ār­stē, bet sā­ku­mā efek­tī­vi ma­zi­na de­gu­na aiz­li­ku­mu, ta­ču vē­lāk at­tīs­tās pie­ra­ša­na, efekts kļūst vā­jāks un īs­lai­cī­gāks. Tiek no­teik­ta dia­gno­ze - me­di­ka­men­tozs ri­nīts, un pa­cien­tam ir spe­ci­āli jā­at­ra­di­nās no šiem me­di­ka­men­tiem.

- Kas mums jā­zi­na par as­tmas sim­pto­miem?

- Cil­vē­ki bie­ži do­mā, ka as­tma ir el­pas trū­ku­ma lēk­me. Pa­tie­sī­bā pirm­ie sim­pto­mi var būt vien­kār­ši sma­gums krū­tīs, sauss lēkmj­vei­da kle­pus, var būt ne­lie­la čīk­stē­ša­na krū­tīs, bet el­pas trū­kums pa­rā­dās ti­kai sma­gā­ka­jā as­tmas for­mā - kad bron­hu sa­rau­ša­nās jeb spaz­ma ir sa­snie­gu­si tā­du pa­kā­pi, kad tie­šām sāk trūkt gai­sa. Bet sauss kle­pus arī var būt as­tmas sim­ptoms - vie­nī­gais un pir­mais. Ja pēc sa­auk­stē­ša­nās sa­gla­bā­jas ilg­stošs kle­pus, jā­sāk do­māt par as­tmu. Ja cil­vēks kle­po jau vai­rāk ne­kā mē­ne­si, tad jā­iet pie ār­sta. Ar šo pro­blē­mu var la­bi cī­nī­ties. Kle­pu ie­spē­jams no­vērst jau ne­dē­ļas lai­kā. Pro­tams, pa­cien­tam jā­lie­to as­tmas pret­ie­kai­su­ma me­di­ka­men­tu in­ha­la­tors - trīs, se­šu vai de­vi­ņu mē­ne­šu kurss.

- Kā dar­bo­jas me­di­ka­men­ti?

- Tie no­ņem ie­kai­su­mu, kas at­tīs­tās elp­ce­ļos. Ie­dar­bī­ba ir dzi­ļa - gē­nu lī­me­nī, tā iz­slēdz ie­kai­su­ma fak­to­ru vei­do­ša­nos, bet līdz gal­ve­na­jam slē­dzim, kas ie­slē­dza šo pro­ce­su, diem­žēl ne­tie­kam, līdz ar to sa­nāk kon­tro­lē­jo­ša te­ra­pi­ja - mēs ilg­sto­ši lie­to­jam šo pret­ie­kai­su­ma in­ha­la­to­ru. Da­ļa pa­cien­tu to pēc lai­ka var pār­traukt. Ja kād­reiz būs pa­asi­nā­jums, at­sāk­sim ār­stē­ša­nu. Bet aler­ģis­kam ast­ma­ti­ķim šis in­ha­la­tors ir va­ja­dzīgs re­gu­lā­ri. Jaun­āka­jiem in­ha­lē­ja­miem gli­ko­kor­ti­ko­īdiem - pret­ie­kai­su­ma pa­mat­me­di­ka­men­tiem - nav gan­drīz ne­kā­du bla­kus­efek­tu.

As­tmas de­fi­nī­ci­ja mai­nī­jās 80. ga­du vi­dū - līdz tam tā bi­ja sli­mī­ba, kas sais­tī­ta ar bron­hu spaz­mu, pēc tam - hro­nis­ka ie­kai­su­ma sli­mī­ba. Pirms tam lie­to­ja gan­drīz ti­kai bron­hu pa­pla­ši­nā­tā­jus me­di­ka­men­tus, pēc tam, pār­ejot uz re­gu­lā­ru ilg­sto­šu pret­ie­kai­su­ma lī­dzek­ļu in­ha­la­to­ru lie­to­ša­nu, iz­de­vās pa­nākt, ka cil­vē­ki prak­tis­ki vairs ne­mirst ar as­tmas pa­asi­nā­ju­mu. As­tma var būt kon­tro­lē­ta, da­ļē­ji kon­tro­lē­ta un ne­kon­tro­lē­ta. Kon­tro­lē­ta as­tma - tas no­zī­mē, ka nav sim­pto­mu, ne­va­jag bron­hus pa­pla­ši­no­šos lī­dzek­ļus, arī fi­zis­ka slo­dze ne­iz­rai­sa sim­pto­mus, ir nor­mā­li plau­šu fun­kci­jas rā­dī­tā­ji, ko no­sa­ka spi­rog­rā­fi­jā, un nav sli­mī­bas pa­asi­nā­ju­mu.

- Vai ir daudz as­tmas pa­cien­tu, ku­ru sli­mī­ba ir kon­tro­lē­ta?

- Va­rē­tu būt 15-20%. Tik maz tā­pēc, ka cil­vē­kiem ne­pa­tīk lie­tot me­di­ka­men­tus ilg­sto­ši un re­gu­lā­ri. In­ha­la­tors caur­mē­rā ir vie­nam mē­ne­sim, tā­tad kat­ram pa­cien­tam va­ja­dzē­tu 12 in­ha­la­to­rus ga­dā, bet sta­tis­ti­ka rā­da, ka pa­cien­ti iz­lie­to ti­kai ap 20-25%. Bet, ne­ska­to­ties uz to, var teikt, ka ār­stē­ša­na šo­dien ir ļo­ti efek­tī­va.

- Kas jā­da­ra, lai ne­at­tīs­tī­tos as­tma?

- Te pa­līdz ār­stē­ša­na, īpa­ši zied­pu­tek­šņu aler­ģi­jas ga­dī­ju­mā. Tā ir aler­gē­nu imūn­te­ra­pi­ja, aler­gē­nu vak­cī­na, ku­ru in­ji­cē zem ādas vai lie­to iekš­ķī­gi, lai iz­rai­sī­tu pie­ra­ša­nu pie aler­gē­na - vie­nī­gā ār­stē­jo­šā ār­stē­ša­na, dau­dziem to pat var uz­ska­tīt par iz­ār­stē­ša­nu. Dau­dzus at­tur tas, ka trīs ga­dus kat­ru die­nu jā­veic in­jek­ci­ja vai tuk­šā dū­šā jā­lie­to me­di­ka­ments. Bet, ie­spē­jams, šis pro­cess sa­īsi­nā­sies un ār­stē­ša­na aiz­ņems ti­kai da­žus mē­ne­šus. Pa­ras­ti pa­cien­tam ir po­li­sen­si­bi­li­zā­ci­ja - aler­ģi­ja pret vai­rā­kiem aler­gē­niem. Ja šie kur­si būs īsi, va­rē­sim sākt ar sma­gā­ko aler­ģi­ju un pār­iet uz vieg­lā­kām, ga­da lai­kā veikt vai­rā­kus ār­stē­ša­nas kur­sus.

Ja ir pār­lie­ci­no­ši dia­gnos­ti­cē­ta aler­ģi­ja un kon­takts ar aler­gē­nu iz­rai­sa sim­pto­mus, tad pir­mais so­lis ir mak­si­mā­li ie­ro­be­žot kon­tak­tu ar aler­gē­nu, īpa­ši tas at­tie­cas uz dzīv­nie­kiem, ma­zāk uz pu­tek­ļiem; ar zied­pu­tek­šņiem diem­žēl grū­tāk, tad bū­tu jā­brauc uz val­stīm, kur ir pil­nī­gi cits kli­mats. Otrs va­ri­ants - me­di­ka­men­to­zā te­ra­pi­ja, anti­his­ta­mī­na pre­pa­rā­ti, kas pa­līdz vieg­lu aler­ģi­ju ga­dī­ju­mā. Ir arī de­gu­na ae­ro­so­li, kas sa­tur gli­ko­kor­ti­ko­īdus un lī­dzī­gi as­tmu ār­stē­jo­šiem in­ha­la­to­riem, no­ņe­mot ie­kai­su­mu, at­vieg­lo aler­ģis­ko ie­snu sim­pto­mus pa­cien­tiem ar sma­gā­ku sli­mī­bas gai­tu.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais