TIK VIENKĀRŠI: Ve­se­lī­gi pa­ņē­mie­ni āt­rai ga­ra­stā­vok­ļa uz­la­bo­ša­nai

© F64

Ga­ra­stā­vok­lis uz nul­les, ta­ču maz ti­cams, ka tū­līt nāks kāds prie­cīgs no­ti­kums, kas ļaus sa­spa­ro­ties, lai āt­ri un vieg­li pa­veik­tu die­niš­ķos dar­bus, jo dzī­vei, šķiet, pa­do­mā ti­kai ne­pa­tī­ka­mi pār­stei­gu­mi. Ta­ču pēt­nie­ki ap­rē­ķi­nā­ju­ši, ka dzī­ves ap­stāk­ļi ti­kai par des­mit pro­cen­tiem no­sa­ka to, cik mēs jū­ta­mies lai­mī­gi vai ne­lai­mī­gi. Ap­tu­ve­ni par 50 pro­cen­tiem lai­mī­gums ir ģe­nē­tis­ki ie­pro­gram­mēts, lī­dzī­gi kā no­teikts ki­lo­gra­mu skaits, uz ku­ru ķer­me­nis vi­su lai­ku tie­cas, bet pā­rē­jie 40 pro­cen­ti ir at­ka­rī­gi no pa­ša cil­vē­ka ap­zi­nā­tu pū­li­ņu re­zul­tā­ta.

Lai āt­ri uz­la­bo­tu omu un no­mie­ri­nā­tos, cil­vē­ki mēdz ie­dzert, uz­smē­ķēt, ēst sal­du­mus, kaut arī la­bi zi­na, ka tas nav ve­se­lī­gi. Viens mek­lē no­mie­ri­no­šas zā­les, ot­ram ga­ra­stā­vok­lis uz­la­bo­jas pēc pa­ma­tī­gas ie­pirk­ša­nās, tre­ša­jam kļūst vieg­lāk, ja viņš iz­gāž sa­vas ne­ga­tī­vās emo­ci­jas uz ci­tiem. Bet pa­stāv arī ci­tas al­ter­na­tī­vas - tik vien­kār­šas, ka pa­ras­ti par tām pat ne­ie­do­mā­ja­mies.

Ve­cās, la­bās bil­des

Lai uz­la­bo­tu ga­ra­stā­vok­li, var pār­lū­kot sa­vus bēr­nī­bas un jau­nī­bas die­nu at­tē­lus, bēr­nu al­bu­mus, bil­des no da­žā­diem pa­sā­ku­miem, ko pa­tī­ka­mi at­ce­rē­ties. Kā­dā pē­tī­ju­mā, kas no­ti­ka An­gli­jā, eks­pe­ri­men­ta da­līb­nie­kiem pie­dā­vā­ja šo­ko­lā­di, al­ko­ho­lis­ku dzē­rie­nu, te­le­vī­zi­jas ska­tī­ša­nos, mū­zi­kas klau­sī­ša­nos un sa­vu fo­to­grā­fi­ju pār­lū­ko­ša­nu un no­tei­ca, kā šīs no­dar­bes ie­spai­do ga­ra­stā­vok­li. At­klā­jās, ka mū­zi­ka un šo­ko­lā­de ga­ra­stā­vok­li prak­tis­ki ne­ie­tek­mē, al­ko­hols un te­le­vī­zi­ja to pa­aug­sti­na pa­vi­sam ne­daudz, bet ģi­me­nes al­bu­ma pār­ska­tī­ša­na ceļ no­ska­ņo­ju­mu diez­gan jū­ta­mi.

Riek­sti, trek­nās zi­vis

La­bu no­ska­ņo­ju­mu pa­līdz at­gūt arī pro­duk­ti, kas ba­gā­ti ar ome­ga - 3 tauk­skā­bēm, tā­pēc pus­die­nās ie­tei­cams iz­vē­lē­ties trek­nās zi­vis, bet dar­bā gal­da at­vilkt­nē tu­rēt riek­sti­ņus, pie­mē­ram, lo­bī­tus val­riek­stus. Pits­bur­gas uni­ver­si­tā­tes pēt­nie­ki nā­ku­ši pie at­zi­ņas, ka cil­vē­kiem, kam asi­nīs ir aug­stā­ka ome­ga - 3 tauk­skāb­ju kon­cen­trā­ci­ja, pie­mīt ma­zā­ka no­slie­ce uz de­pre­si­ju. Šo tauk­skāb­ju lī­me­nis asi­nīs ti­ka no­teikts 106 cil­vē­kiem, vi­ņi iz­pil­dī­ja at­tie­cī­gus tes­tus, un iz­rā­dī­jās: jo aug­stāks ome­ga - 3 lī­me­nis, jo la­bā­ki re­zul­tā­ti.

Pa­tī­ka­ma, no­mie­ri­no­ša smar­ža

Tikt va­ļā no sprie­dzes un la­bāk jus­ties pa­līdz arī tel­pā ie­deg­ta aro­mā­tis­kā sve­cī­te, kvē­pi­nā­mais smarž­ko­ciņš, arom­lam­pi­ņa, iz­smi­dzi­nā­mie ēte­ris­ko eļ­ļu mai­sī­ju­mi, spe­ci­ā­li smar­žu ak­men­ti­ņi, sal­ve­tī­tes u.c. Iz­teik­tas no­mie­ri­no­šas īpa­šī­bas pie­mīt la­van­das aro­mā­tam, sa­vu­kārt apel­sī­nu smar­ža uz­la­bo ga­ra­stā­vok­li un liek pa­smai­dīt. Ie­cie­nī­ti ir arī va­ni­ļas, ing­ve­ra, cit­ro­nu, san­dal­ko­ka, ku­me­lī­šu, ber­ga­mo­tes aro­mā­ti. Jā­iz­vē­las da­bī­gas ēte­ris­kās eļ­ļas vai to mai­sī­ju­mi.

Sau­lī­te, kas ie­lū­ko­jas pa lo­gu

Daž­reiz vie­nā acu­mir­klī va­ram sa­jus­ties dzī­ves­prie­cī­gā­ki, at­vel­kot aiz­ka­rus un ļau­jot tel­pā ie­plūst sau­les gais­mai. Ja no rī­ta pēc pie­cel­ša­nās no gul­tas, at­ve­rot lo­gu, tu re­dzi, ka lau­kā spīd sau­le, tad die­na sā­kas la­bā ga­ra­stā­vok­lī - to pē­tī­ju­mā ap­lie­ci­nā­ju­šas 450 sie­vie­tes. Ja ir tā­da ie­spē­ja, sau­lī­tē pie lo­ga var ie­tu­rēt arī bro­kas­tis un veikt rī­ta ros­mi. Sa­ņe­mot pie­tie­ka­mi daudz sau­les gais­mas, cil­vēks ir prie­cī­gāks, mun­drāks, ma­zāk rai­zē­jas par ik­die­nas lik­stām un la­bāk guļ.

Iz­kus­tē­ša­nās

Se­viš­ķi va­ja­dzī­ga tiem, ku­ri au­gu die­nu strā­dā bi­ro­jā, kur nav lo­gu vai arī kur lo­gi pa­stā­vī­gi aiz­vilk­ti. Ja vi­su lai­ku jā­uz­tu­ras māk­slī­gā ap­gais­mo­ju­mā, var ras­ties mie­ga trau­cē­ju­mi un no­slie­ce uz de­pre­si­ju. Dau­dzi cil­vē­ki, bū­da­mi drū­mā no­ska­ņo­ju­mā, jū­tas iz­smel­ti, pa­gu­ru­ši, tā­pēc at­met ar ro­ku fi­zis­kām ak­ti­vi­tā­tēm. Bet zi­nāt­nie­ki ap­gal­vo, ka jā­rī­ko­jas tie­ši ot­rā­di - jā­at­rod ie­spē­ja pa­vin­grot. Ja šķiet, ka viss ap­rie­bies, ne­va­jag iz­vē­lē­ties grū­tus un sa­rež­ģī­tus vin­gro­ju­mus, bet kaut ko vien­kār­šu, vieg­lu un iz­pil­dā­mu bez lie­las līdz­do­mā­ša­nas. Var vis­maz rakt dār­zu, grābt la­pas vai stai­gāt un uz­tvert šīs no­dar­bes kā ga­rī­gu at­slo­dzi, ne­vis kā vin­gro­ša­nu. Sa­vu­kārt, ja cil­vēks ir dus­mīgs, vi­ņam tie­ši ie­tei­cams pie­vēr­sties kā­dai jau­nai fi­zis­kai ak­ti­vi­tā­tei, jo kon­cen­trē­ša­nās jau­na­jiem vin­gro­ju­miem no­vēr­sīs do­mas no dus­mu cē­lo­ņa.

Kār­to­ša­na

Ga­ra­stā­vok­li ļo­ti bie­ži bo­jā pa­ša ra­dī­tais jūk­lis - pa­pī­ru kau­dzes uz gal­da dar­bā vai iz­svai­dī­ti vir­tu­ves pie­de­ru­mi un ne­maz­gā­ti trau­ki mā­jās ie­dar­bo­jas no­mā­co­ši. Da­žam cil­vē­kam šīs ne­kār­tī­bas ir kā at­gā­di­nā­jums par dau­dziem ne­pa­veik­tiem dar­biem it vi­sās dzī­ves jo­mās. Nav tū­līt jā­me­tas ie­viest per­fek­tu kār­tī­bu no bē­ni­ņiem līdz pa­gra­bam - pie­tiek, ja sa­ve­dat kār­tī­bā te­ri­to­ri­ju, kur uz­tu­ra­ties vis­bie­žāk, pie­mē­ram, at­brī­vo­jat vie­tu uz rak­stām­gal­da vai uz vir­tu­ves gal­da, vai kur nu ne­kār­tī­ba jūs kai­ti­na vis­vai­rāk. Ja sa­krā­ju­šās pa­pī­ru kau­dzes ne­tiks rū­pī­gi sa­šķi­ro­tas, bet vien­kār­ši sa­bāz­tas kār­bās un no­lik­tas tā­lāk no acīm, tā būs ti­kai kār­tī­bas ilū­zi­ja, bet tik un tā pa­lī­dzēs jus­ties la­bāk.

Āt­rā do­mā­ša­na

Pr­in­stau­nas uni­ver­si­tā­tes psi­ho­lo­gi ie­sa­ka brī­žos, kad esi par kaut ko sa­sku­mis, sa­rī­kot do­mu skrie­ša­nos. Pie­mē­ram, ja sie­vie­te pār­dzī­vo vī­ra­mā­tes ne­jau­ko iz­tu­rē­ša­nos, vi­ņa var dot sev 30 se­kun­des, lai do­mās iz­vei­do­tu to si­tu­ā­ci­ju sa­rak­stu, ku­rās vī­ra­mā­te vi­ņai da­rī­ju­si ko la­bu. Ja ne­kas tāds ne­nāk prā­tā, tad var āt­ri at­saukt at­mi­ņā vi­sas vi­ņas slik­tās iz­da­rī­bas, jo, iz­rā­dās, arī tas kaut ko dod ga­ra­stā­vok­lim. Ie­spē­jams, āt­rā do­mā­ša­na liek sma­dze­nēs pa­stip­ri­nā­ti iz­da­lī­ties vie­lām, kas at­bil­dī­gas par la­bu no­ska­ņo­ju­mu.

Kaut kas smiek­līgs

Sir­snī­ga smie­ša­nās vei­ci­na ķī­mis­kas re­ak­ci­jas, kas uz­la­bo no­ska­ņo­ju­mu, ma­zi­na sā­pes un sprie­dzi, uz­la­bo imu­ni­tā­ti. Ja jū­tat, ka stress ir tik liels, ka tū­līt sāk­siet uz kā­du kliegt, mek­lē­jiet kaut ko smiek­lī­gu: kā­du jo­cī­gu vi­deo in­ter­ne­tā, ka­ri­ka­tū­ru, anek­do­ti utt. Arī ik­die­nā vis­ap­kārt var at­rast pie­tie­ka­mi daudz lie­tu, par ko pa­smie­ties.

Pa­tē­rē­ša­nas prieks

Dau­dzi cil­vē­ki, lai no­mie­ri­nā­tos, do­das uz vei­ka­liem un ie­gā­dā­jas da­žā­das, ne vien­mēr va­ja­dzī­gas lie­tas. Kā­da ame­ri­kā­ņu psi­ho­lo­ģe, iz­pē­tot 329 cil­vē­kus, ku­riem pie­mīt šāds pa­ra­dums, at­klā­ja, ka lai­mī­gā­ki un ap­mie­ri­nā­tā­ki ir tie, kas iz­de­vu­ši nau­du par gar­du mal­tī­ti vai bi­ļe­tēm uz kon­cer­tu, par ie­spē­ju la­bi pa­va­dīt lai­ku ko­pā ar ģi­me­ni vai drau­giem. Sa­vu­kārt ne­ap­mie­ri­nā­ti un vī­lu­šies bie­žāk ir tie, kas, ce­rot uz­la­bot ga­ra­stā­vok­li, ie­gā­dā­jas ap­ģēr­bus, apa­vus, ro­tas­lie­tas u.c.

Vie­nat­nes brī­ži

Prie­ka dzim­ša­nai va­ja­dzīgs miers, vie­nat­ne, at­pū­ta. Ma­zu­ļi, ja vi­ņiem ir pā­rāk daudz ie­spai­du, pa­griež mu­gu­ru vai aiz­sedz ar ro­kām acis. Ja mam­ma sa­prot, ka ša­jā si­tu­ā­ci­jā bērns jā­liek mie­rā, lai viņš va­rē­tu pa­būt vie­nat­nē, ma­zu­lis aug lai­mī­gāks un la­bāk sa­pro­tas ar ci­tiem. Ja dar­ba die­na pa­de­vu­sies vēt­rai­na, at­ro­di brī­di, lai at­stum­tu sa­vu krēs­lu nost no gal­da, iz­stiep­tu kā­jas un aiz­vēr­tu acis. Do­mā par lie­tām, kam nav sais­tī­bas ar dar­bu, pie­mē­ram, par to, ko da­rī­si brīv­die­nās.

Pa­tēr­zē­ša­na ar la­bu kai­mi­ņu

Sa­sto­pot jau­ku, op­ti­mis­tis­ki no­ska­ņo­tu pa­zi­ņu vai kai­mi­ņu un vieg­li ar vi­ņu pa­tēr­zē­jot, pēc brī­ža pār­stei­dzo­šā kār­tā at­klā­jas, ka arī pats jū­ties lai­mī­gāks. Iz­rā­dās, ka dzī­ves­prie­cīgs pa­viršs pa­zi­ņa var uz­mun­dri­nāt la­bāk ne­kā sa­drū­mis tuvs ra­di­nieks. Pē­tī­ju­mos arī no­skaid­rots, ka cil­vē­ki, ku­ri se­vi at­zīst par ļo­ti lai­mī­giem, tie­kas ar sa­viem kai­mi­ņiem sep­ti­ņas rei­zes bie­žāk ne­kā ne­lai­mī­gie. Tie, ku­ru drau­gi dzī­vo tu­vā­ka­jā ap­kārt­nē, jū­tas lai­mī­gā­ki par tiem, ku­ru drau­gi mīt tā­lu.

Dār­ze­ņu smal­ci­nā­ša­na

Šīs me­to­des ie­dar­bī­gu­mu at­klā­jis ārsts En­drū Veils. Pēc kā­das īpa­ši emo­ci­o­nā­las un sa­spring­tas die­nas viņš, mā­jās ga­ta­vo­jot mal­tī­ti, se­ci­nā­jis, ka dār­ze­ņu smal­ci­nā­ša­nas pro­cess lie­lis­ki neit­ra­li­zē ne­ga­tī­vu ga­ra­stā­vok­li, arī pa­ti ēdie­na ga­ta­vo­ša­na ir ra­došs pro­cess. Ārsts to kom­bi­nē arī ar vin­gro­ša­nu, jo­gu un me­di­tā­ci­ju.

Lab­da­rī­ba

Cil­vē­ki, ku­ri kaut ko da­ra, lai pa­lī­dzē­tu ci­tiem, ir lai­mī­gā­ki ne­kā tie, ku­ri ne­pa­līdz. Šis li­kums dar­bo­jas ne­at­ka­rī­gi no so­ci­ā­li eko­no­mis­kās si­tu­ā­ci­jas vi­ņu pa­šu ģi­me­nē un val­stī ko­pu­mā. Brīv­prā­tī­ga pa­lī­dzī­ba ci­tiem at­tīs­ta spē­ju ie­jus­ties ci­ta cil­vē­ka si­tu­ā­ci­jā un ļauj la­bāk no­vēr­tēt vi­su to la­bo, kas ir pa­ša dzī­vē.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.