Viens no svarīgākajiem faktoriem, kas ietekmē cukura diabēta pacientu ikdienu, ir ne tikai ārsta noteikto medikamentu pareiza lietošana, bet arī uzturs. Šim nolūkam ir nepieciešamas zināšanas.
Cukura diabēts ir nopietna slimība, kas kļūst aizvien izplatītāka. «Tie ir hroniski pacienti, kas lieto diezgan daudz medikamentu. Zināmā mērā diabēta pacienti sev ir ārsti, jo tad, kad viņi atstāj veselības aprūpes iestādi, viņiem pašiem ir jāpieņem nopietni lēmumi par savu veselību, kas pamatojas uz dažādām medicīniskām teorijām. Lai viņi to spētu izdarīt, viņiem ir jābūt izglītotiem un gudriem, taču tā bieži vien pietrūkst, jo veselības aprūpes sistēma nepieciešamo izglītību nesniedz,» atzīst Diabēta aprūpes māsu asociācijas priekšsēdētāja Līga Ārente.
Radies daudz mītu
Viņa atklāj, ka diabēta pacientiem radies daudz mītu. «Viens no šobrīd aktuālākajiem - mellenes pazemina cukura līmeni, līdz ar to ārstē cukura diabētu. Mellenes, protams, ir ogļhidrātu avots, satur cukuru kā jebkuras citas ogas, tāpēc nekādi nevar to pazemināt. Parasti pacientiem atbildu, ka vienīgais veids, kā ar mellenēm var pazemināt cukura līmeni, - pašiem jāiet uz mežu tās lasīt. Tas nozīmē, ka diabēta pacientiem ir vajadzīga fiziskā slodze.» Nākamais mīts attiecas uz topinambūriem - diabēta pacienti uzskata, ka arī tie pazemina cukura līmeni asinīs. «Šis dārzenis satur cieti, taču jebkura ciete gremošanas procesā pārvēršas par cukuru. Topinambūrs paaugstina cukura līmeni tāpat kā kartupelis, nevis pazemina.» Diabēta pacienti ir pārliecināti, ka medus ir veselīgs, to var ēst bez ierobežojuma, taču arī tas satur cukuru. «Ja izvēlas saharozi vai medu, tad jāatceras, ka vienā karotē cukura ir tikpat salduma, cik vienā karotē medus, kam līdztekus raksturīgas arī citas vērtīgas vielas. Ja ēdiena gatavošanas receptē ir teikts, ka nav pievienots cukurs vai ir pievienots cukura aizvietotājs, tas nenozīmē, ka tur nav ogļhidrātu un ka šis produkts nepaaugstina cukura līmeni diabēta pacientiem.» L. Ārente diabēta slimniekiem parasti mītus oponē ar vienkāršiem piemēriem, kaut vai ar kartupeli. Tas jāieliek saldētavā, pēc tam jāizvāra un jāpagaršo - šis dārzenis būs salds. Daudzus šāds atklājums šokē.
Stereotipus grūti mainīt
«Izglītojot pieaugušus cukura diabēta pacientus, jāņem vērā, ka viņiem ir daudz objektīvu stereotipu, kas izveidojušies ļoti sen; tie saistīti ar ģimenes tradīcijām, cilvēku izpratni vai reliģiskiem aizspriedumiem, tāpēc tos mainīt ir ļoti grūti,» atzīst asociācijas priekšsēdētāja. Pacientiem, kam ir 2. tipa cukura diabēts, šobrīd galvenokārt ir 60, 70 gadu. «Viņi ir piedzīvojuši grūtus laikus, arī trūkumu, tāpēc viņiem šķiet, ka svarīgi ir labi paēst, lai pasargātu sevi no slimībām, piemēram, tuberkulozes un citām infekcijas slimībām. Agrāk tā arī bija. Cilvēki, kam ir tendence uzkrāt tauku rezerves, ir piemēroti šādiem grūtiem apstākļiem. Taču mūsdienās cilvēkiem pārtikas industrija piedāvā savu reklāmu, atlaides, tāpēc zināmā mērā ēšana tiek uzspiesta, un tā ir arī patīkama. Rezultātā rodas liekais svars, metabolie traucējumi un 2. tipa cukura diabēts.»
Ārente neslēpj, ka dažkārt mediķiem piezogas izmisums, jo cukura diabēta pacientus ir grūti ietekmēt spēcīgo ieradumu dēļ. «Tad šķiet, ka labāk neko nemainīt un piemērot terapiju tam dzīves stilam, kāds šim cilvēkam ir, nemokot viņu ar diētām un aizliegumiem. Mēs izglītojam jauno paaudzi, lai no mazotnes veidotu pareizu izpratni par uzturu un veselīgas ēšanas paradumiem.» Viņa uzsver, ka agrāk 2. tipa cukura diabētu uzskatīja par vecu cilvēku slimību, bet tagad tas piemeklē jau bērnus un pusaudžus. «Pasaulē palielinās tieši šā tipa cukura diabēta pacientu skaits, viņu īpatsvars sasniedzis 90 procentu no visiem diabēta pacientiem.»
Jāprot sadraudzēties
Ārente uzsver, ka cukura diabēts ir slimība, ar kuru jāprot sadraudzēties. «Šo slimību var kontrolēt ar dzīves stila maiņu. Tā ietver divus vienkāršus faktorus - gudri izvēlēties ēdienu un regulāras fiziskās aktivitātes, taču to nav viegli realizēt.» 2. tipa cukura diabēta pacientu vairākums ir sievietes. Vīriešu gados procentuāli ir mazāk, jo viņi līdz zināmam vecumam nemaz nenodzīvo. «Ja cilvēkam ir motivācija, tad viņam nav grūti sadzīvot ar slimību. Motīvi ir ļoti individuāli. Ļoti spēcīgs motīvs ir bailes. Jebkuram 2. tipa cukura diabēta pacientam liekais svars ir saistīts ar insulīna rezistenci. Jebkurš zaudēts kilograms ir milzīgs ieguvums savai veselībai, taču to ir grūti panākt.»
Ārente uzskata, ka, izglītojot pacientus, vispirms būtu jānosaka katra psiholoģiskais tips, lai zinātu, kā individuāli strādāt un kādu stratēģiju izmantot. «Bieži vien 2. tipa cukura diabēta slimnieki paliek ģimenes ārstu aprūpē, taču viņiem nav ne laika, ne attiecīgo zināšanu,» atzīst L. Ārente. Protams, primārais ir regulāri veikt fiziskas aktivitātes, jāzina savas ģimenes vēsture (vai kāds nav slimojis ar cukura diabētu), jāatsakās no kaitīgiem ieradumiem - smēķēšanas, kas sašaurina asinsvadus un veicina dažādas vecuma kaites, kā arī jācīnās ar stresa radītajām sekām. Protams, reizi gadā jādodas pie ģimenes ārsta, kas izvērtēs iespējamos riska faktorus, pirms slimība tiks diagnosticēta.
EKSPERTES VIEDOKLIS
Liene Sondore, uztura speciāliste:
- Ēdienam ir liela loma cilvēka dzīvē, jo tas dod ikdienas aktivitātēm nepieciešamo enerģiju. Diemžēl ēdiena pārpilnība un nepareiza uztura uzņemšana var radīt daudzas saslimšanas, tajā skaitā 2. tipa cukura diabētu. Nav viena uztura produkta, kas nodrošina visas organisma vajadzības, tāpēc uzturam jābūt daudzveidīgam un sabalansētam ar fiziskām aktivitātēm. Rūpēs par savu veselību būtu noteikti jāievēro ēšanas režīms: noteikti jāpaēd brokastis, pusdienas un vakariņas, iekļaujot divas papildu maltītes. Ieteicams katrā ēdienreizē iekļaut svaigus dārzeņus. Daudzi dārzeņi garšo ļoti labi svaigā veidā. Ikdienas uzturā jāsamazina balto miltu izstrādājumi, priekšroka jādod rupja maluma miltu izstrādājumiem, putraimiem, pākšaugiem un kartupeļiem. Piena produkti ir kalcija un olbaltumvielu avots, tāpēc būtu jāuzņem divas trīs porcijas dienā (1 porcija - glāze piena, kefīra). Jālieto arī skābpiena produkti - paniņas, kefīrs, rjaženka, biezpiens, jogurts bez piedevām. Tiem pievieno svaigas ogas un augļus. Ikdienā mūsu organismam nav nepieciešamība pēc bulciņām, cepumiem un našķiem. Tās ir tikai liekas taukvielas, un liekie kilogrami būs drīz vien klāt!
Lienes Sondores ieteikumi:
* Gatavojot gaļu, zivis, jālieto cepeškrāsns. Gatavojot neizmanto eļļu, lejot no pudeles pannā, bet gan ar tējkaroti. Veselīgāk gaļu un zivis ir sutināt, cept savā sulā.
* Krējumu un majonēzi var aizstāt ar jogurtu bez piedevām, pievienojot garšaugus, garšsaknes, sinepes un mārrutkus.
* Jāatklāj garšaugu pasaule - lupstājs, īzops, estragons, raudene utt., kas virtuvē ienesīs patīkamas garšas pārmaiņas. Ar tiem var aizstāt neveselīgos gatavos garšvielu maisījumus.
* Lai veldzētu slāpes, jādzer ūdens, nevis saldi gāzēti dzērieni. Ūdenim var pievienot piparmētru lapiņu, citrona šķēli vai svaigas ogas.
* Jālieto linsēklas (1 līdz 2 tējkarotes dienā), pievienojot tās pie rīta putras, pie kefīra, piena, jogurta.
* Daudzi no rītiem un dienas laikā uzturā lieto jogurtu. Nereti jogurti satur ļoti daudz vienkāršos ogļhidrātus (cukuru), tie ir saldi, ar dažādām E piedevām. Piedāvāju ātri pagatavojamu kokteiļa recepti, kas aizstās jogurtu, radīs sāta sajūtu un - galvenais - ir garšīgs.
Sastāvdaļas: 2 tējkarotes pilngraudu auzu pārslu (vai plēkšņu kvieši), 150 g aveņu (vai jebkuras dārza ogas), glāze kefīra, tējkarote medus, smalcinātas linsēklas.
Pagatavošana: visas sastāvdaļas sakuļ blenderī vai kokteiļa glāzē. Dzer aukstu. Garšas dažādošanai var pievienot banānu, bet tad neliek medu. Sastāvdaļas variē atkarībā no paredzētā porciju daudzuma.