Maldīgi domāt, ka dārza laistīšana sagādā raizes vienīgi vasaras svelmē. Speciālisti apgalvo, ka ūdens spēj pasargāt ziedus arī no salnām! Kas dārzkopim jāņem vērā, lai dārzam nekad netrūktu valgmes?
Lai augs neciestu slāpes, noteikti jāzina, kāda ir tā sakņu sistēma - vai saknes tiecas plašumā tuvu augsnes virskārtai, vai sniedzas stāvus zemē. Laistot jāpadzirda visa sakne, dažam augam pietiek ar 8, cits jūtas gandarīts par 30 litriem ūdens uz kvadrātmetru... Dārza apūdeņošana cilvēku prātus nodarbinājusi vienmēr. Senie ēģiptieši jau 2. gadu tūkstotī pirms mūsu ēras izgudrojuši laistāmo ierīci šadufu - stabā iestiprinātu kustīgu kārti, kam vienā galā ādas spainis ar ūdeni, bet otrā - smags atsvars.
Izrādās, ūdens līdz ne vien pret karstumu, bet arī... pret salnām. Audzētāji ir pārliecinājušies, ka plāna ledus kārtiņa trauslos dzērveņu ziedus pasargā no pavasara, bet dālijas - no rudens salnām. Augus ieskaujošā ledus kārtiņa nenodara postu nedz lapām, nedz ziediem.
Laistīšanas veidi
Nelielu dārzu itin viegli var aplaistīt ar lejkannām. Ūdens gan pirms laistīšanas vismaz diennakti jānostādina. Neaizmirsīsim arī veco labo lietus ūdeni, kura uzkrāšanai veikali piedāvā ietilpīgas segtas plastmasas mucas ar krāniem. Ja laistāmā platība prāvāka, neatsakieties no kustīgajiem smidzinātājiem, kas ūdeni vienmērīgi izkliedē un automātiski regulē tā spiedienu.
Neviens dārzs nav iedomājams bez krāsainiem šļūteņu vijumiem. Nelieliem augiem veldzi sniegs saplacinātās smidzināšanas šļūtenes, kas atkarībā no tā, uz kuru pusi pavērsts perforētais sāns, ūdeni sīki smidzina vai nu augšup, vai tieši augsnē. Laistīšanai domātas dažādu veidu šļūtenes - piecu un četru slāņu ar pītu pastiprinājumu un četru slāņu šļūtenes ar adītu pastiprinājumu. Protams, katrai vajadzībai savs uzgalis. Dažs bruģim, dažs trausliem ziediem. Iegādājami arī uzgaļi, kas regulē strūklas spēku un laistāmās virsmas laukumu. Šļūteņu cena atkarīga no izejmateriāla un ražotājvalsts.
Divi vienā
Nelielu dārzu saimniekus priecēs pilienveida apūdeņošana, kad augu saknēm tiek padots ūdens nelielās devās. Ja platība lielāka (piemēram, zāliens vai futbola laukums), speciālisti iesaka mākslīgo lietutiņu (smidzinātājus jeb sprinklerus), kam regulējams gan darbības rādiuss, gan izlijušā ūdens daudzums. Gan pilināšanai, gan lietutiņam var pievienot konkrētajiem augiem piemērotu mēslojumu. Pilienveida sistēmas ietaupa ūdeni, jo samazinās iztvaikošana, savukārt smidzinātāji palielina gaisa mitrumu, karstā laikā sniedzot patīkamu veldzi.
Specifiskā laistīšana
Ja jums ir liela siltumnīca vai plašs sakņu dārzs, ar lejkannu un šļūteni vien būs par maz. Siltumnīcu apūdeņošanai speciālisti iesaka vai nu iekšējās stacionārās, vai mobilās laistīšanas sistēmas. Tās vēlams uzstādīt, siltumnīcu būvējot.
Lauka laistīšanai vislabāk izveidot āra mobilo laistīšanas sistēmu - tā ūdeni izsmidzina no sprauslām, kas uzmontētas pārvietojamam laistāmajam stienim. Stieni pa sliedēm virza speciālos ratiņos. Protams, arī sliežu tīklu un ūdens pievadu ērtāk ierīkot pirms stādījumu veidošanas.
SVARĪGI!
* Kas par daudz, tas par skādi! Ja augsne tiek pārlieku salaistīta, tā sablīvējas un zaudē barības vielas, sāk augt sūna.