Par vis­ve­se­lī­gā­ko ēdie­na ga­ta­vo­ša­nas vei­du tiek uz­ska­tī­ta tvai­cē­ša­na

© F64

Ēst ga­ta­vo­ša­nas vei­du ir daudz, lai re­zul­tā­tā va­rē­tu ie­gūt gar­šī­gu un aro­mā­tis­ku ēdie­nu. Kā zi­nāms, ēdie­nu var cept, sau­tēt, vā­rīt vai tvai­cēt. Par vis­ve­se­lī­gā­ko ēdie­na ga­ta­vo­ša­nas vei­du tiek uz­ska­tī­ta tvai­cē­ša­na.

Tvai­cē­jot pro­duk­tus ne­ie­grem­dē ūde­nī, bet pa­kļauj tvai­ka ie­dar­bī­bai. Tvai­cē­ti ēdie­ni sa­tur vai­rāk vi­ta­mī­nu un mik­ro­ele­men­tu ne­kā ci­tā­dā vei­dā ga­ta­vo­ti ēdie­ni, jo tvai­cē­jot aiziet bo­jā ap­mē­ram ti­kai 25 pro­cen­ti no vēr­tī­ga­jām vie­lām, bet vā­rot - ap­mē­ram 45 pro­cen­ti. Tā­pēc to uz­tur­vēr­tī­ba ir lie­lā­ka, bet ka­lo­ri­ju - ļo­ti maz, jo ne­tiek iz­man­to­ta eļ­ļa. Pro­duk­tu krā­sa pa­ras­ti tvai­cē­jot ne­mai­nās un sa­gla­bā­jas arī to aro­māts, gar­ša un struk­tū­ra. Tvai­cēt var zi­vis, put­na ga­ļu, kā arī da­žā­dus dār­ze­ņus un pākš­au­gus. Tvai­cē­ša­nai mēdz iz­man­tot spe­ci­ālus tvai­cē­ja­mos kat­lus ar sie­ti­ņu, bet var arī iz­man­tot vien­kār­šu kat­lu un sie­ti­ņu no me­tā­la, bam­bu­sa vai ik­die­nā lie­to­ja­mo sie­ti­ņu. Kat­lā ie­lej ne­daudz ūdens vai bul­jo­nu, uz­kar­sē līdz vā­rī­ša­nās tem­pe­ra­tū­rai, vir­sū liek sie­ti­ņu, ie­vie­to ta­jā tvai­cē­ja­mos pro­duk­tus, lai tie ne­sa­skar­tos ar ūde­ni. Jā­at­ce­ras, ka ēdiens tiek ga­ta­vots, ne­ie­grem­dē­jot ūde­nī, bet gan no tvai­kiem. Lai pa­ga­ta­vo­tu tvai­cē­tus ēdie­nus, pa­tie­sī­bā nav va­ja­dzī­gas īpa­šas ku­li­nā­ra do­tī­bas. Un ēdiens ne­būt ne­būs ne­gar­šīgs, kā pir­ma­jā mir­klī va­rē­tu šķist. Tvai­cē­jot tas iz­do­sies gan gar­šīgs, gan su­līgs un ļo­ti ve­se­līgs.

No­de­rī­gi!

* Tvai­cē­ša­nai ob­li­gāts no­tei­kums - ne­drīkst aiz­mirst kat­lam uz­likt vā­ku.

Re­cep­tes

Tvai­cēts ķir­bis

Sa­stāv­da­ļas: ķir­bis, cu­kurs, ūdens.

Pa­ga­ta­vo­ša­na: ķir­bi la­bi no­maz­gā, sa­griež, iz­ņem sēk­las un sa­griež lie­los ga­ba­los. Dzi­ļā kas­tro­lī ie­lej pār­is ka­ro­tes ūdens, cie­ši kār­to ķir­bja ga­ba­li­ņus un uz­kai­sa cu­ku­ru. Kas­tro­lim uz­liek vā­ku un liek to uz spē­cī­gas uguns. Pa­gai­da, kad sāk vā­rī­ties. Pēc tam sa­ma­zi­na uguns lies­mu un sau­tē ķir­bi, ka­mēr tas kļūst mīksts. Pa­sniedz pēc iz­vē­les - kar­stu vai auk­stu.

Tvai­cē­ta zivs

Sa­stāv­da­ļas: zivs pēc iz­vē­les, sviests, sāls, garš­vie­las, za­ļu­mi.

Pa­ga­ta­vo­ša­na: zi­vi no­tī­ra, no­maz­gā un ap­kai­sa ar sā­li. Ie­smē­rē ar svies­tu, pār­ber ar sa­smal­ci­nā­tiem za­ļu­miem un uz­kai­sa garš­vie­las. Za­ļu­mus un garš­vie­las liek arī zivs iekš­pu­sē. Pēc tam zi­vi ie­tin fo­li­jā, no­stip­ri­na to un liek vā­ro­šā ūde­nī. Pēc 20 līdz 30 mi­nū­tēm zivs ir ga­ta­va. Lai pa­ci­ņa ūde­nī ne­uz­peld, to pa­da­ra sma­gā­ku ar ka­ro­ti vai kā­du ci­tu priekš­me­tu.

Tvai­cē­ti dār­ze­ņi

Sa­stāv­da­ļas: bur­kā­ni, kar­tu­pe­ļi, zied­kā­pos­ti, ka­ba­či, to­mā­ti, pap­ri­ka, sī­po­li, pu­pi­ņas, da­žā­di za­ļu­mi - lo­ci­ņi, dil­les, pē­ter­sī­ļi, garš­vie­las pēc iz­vē­les. Var pie­vie­not arī ga­ļu vai zi­vi.

Pa­ga­ta­vo­ša­na: dār­ze­ņus no­mi­zo un sa­griež ga­ba­li­ņos. Liek tvai­cē­ja­mā kat­lā, uz­ber garš­vie­las. Ja tiek iz­man­to­ta ga­ļa, to var ap­ziest ar si­ne­pēm. Liek tvai­cē­ties ap­mē­ram 40 mi­nū­šu. De­ko­rē ar za­ļu­miem.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais