VESELĪBAI: Vēr­tī­gais ka­zas piens

© Rūta Kalmuka/ f64 photo agency

Tie, ku­ri sa­vā ēdien­kar­tē ie­kļauj ka­zas pie­nu, no­teik­ti zi­na tā vēr­tī­gās īpa­šī­bas.

Ka­zas piens sa­tur daudz kā­li­ja, ku­ram ir lie­la lo­ma sirds un asins­va­du sis­tē­mas dar­bī­bā. At­šķi­rī­bā no govs pie­na tas sa­tur se­šas rei­zes vai­rāk ko­bal­ta, kas ir ie­kļauts B12 vi­ta­mī­na sa­stā­vā, bet ma­zāk lak­to­zes (pie­na cu­ku­ru). Kva­li­tā­tes zi­ņā ka­zas piens arī ir pā­rāks par govs pie­nu. Pē­tī­ju­mi rā­da, ka ka­zas piens la­bāk īs­te­no cil­vē­ka or­ga­nis­ma fi­zio­lo­ģis­kās va­ja­dzī­bas. Cil­vē­kiem, ku­riem ir aler­ģi­ja pret govs pie­nu, ka­zas piens ne­sa­gā­dā ne­kā­das pro­blē­mas. Ta­jā ir daudz B, B2, C un A vi­ta­mī­na. Pēc sa­stā­va ka­zas piens līdz­inās sie­vie­tes pie­nam - ta­jā lie­lā dau­dzu­mā ir be­ta-ka­ze­īns. 100 g ka­zas pie­na ir 68 ka­lo­ri­jas.

No ka­zas pie­na var pa­ga­ta­vot krē­ju­mu, biez­pie­nu, sie­ru, ke­fī­ru, jo­gur­tu. Ja sil­tam krē­ju­mam, kas ga­ta­vots no ka­zas pie­na, pie­vie­no to­mā­tu pas­tu, ķip­lo­ku un sā­li, tad šā­da mēr­ce lie­lis­ki sa­de­rē­sies ar cep­tas vis­tas ga­ba­li­ņiem. Kar­stā lai­kā var no­bau­dīt kok­tei­li - glā­zei auk­sta ka­zas pie­na pie­vie­no de­ser­ta ka­ro­ti ie­vā­rī­ju­ma (pēc iz­vē­les) un sa­pu­to ar mik­se­ri, ka­mēr iz­vei­do­jas pu­tas.

Ka­zas pie­nu pla­ši iz­man­to kos­me­to­lo­ģi­jā, lai iz­ga­ta­vo­tu da­žā­dus krē­mus, šam­pū­nus. Ka­zas piens ba­ro, mit­ri­na, ba­li­na ādu un iz­lī­dzi­na grum­bi­ņas. Mā­jas ap­stāk­ļos no tā var pa­ga­ta­vot arī ba­li­no­šu mas­ku vai mit­ri­no­šu zā­ļu uz­lē­ju­mu uz ka­zas pie­na bā­zes. Var no­smelt krē­ju­mu no ka­zas pie­na, sa­vākt stik­la trau­ci­ņā un iz­man­tot kā krē­mu. Tie­vā slā­nī uz­smē­rē acu zo­nā kā mas­ku un pa­tur 15-20 mi­nū­tes. Pēc 15 mi­nū­tēm no­maz­gā ar sil­tu ūde­ni un pēc tam ar auk­stu. Ja nā­cies sau­lē pār­sau­ļot ādu, var pa­ņemt pus­i ba­nā­na, iz­vei­dot no tā put­ri­ņu, pie­vie­not 1-1,5 tēj­ka­ro­tes me­dus, 4 pi­lie­nus cit­ro­na su­las un ka­zas pie­nu, lai iz­vei­do­jas put­ra. Vi­su sa­jauc un uz­smē­rē uz se­jas ādas. Pēc 20 mi­nū­tēm no­maz­gā ar sil­tu ūde­ni, pēc tam ar auk­stu.

No­de­rī­gi!

* Ne­va­jag gai­dīt, ka­mēr ka­zas piens pil­nī­bā sa­skābst. Līdz­ko ro­das skā­ba gar­ša, to va­jag ie­likt le­dus­ska­pī, lai ne­vei­do­jas rū­guš­piens.

* Kad tiek ga­ta­vots siers no ka­zas pie­na, ne­va­jag biez­pie­na ma­sā at­stāt pār­lie­ku daudz šķid­ru­ma. Nav jā­bai­dās pie­vie­not vai­rāk so­das.

* Ja tiek vā­rī­ta biez­put­ra, lit­ram pie­na ie­tei­cams pie­vie­not glā­zi ūdens - tā būs gar­šī­gāk.

Re­cep­tes

Brin­za no ka­zas pie­na

Sa­stāv­da­ļas: 4-5 lit­ri svai­ga ka­zas pie­na, na­ža gals pep­sī­na, sāls.

Pa­ga­ta­vo­ša­na: kas­tro­lī ie­lej pie­nu. Ie­ber ta­jā pep­sī­nu. Sa­pu­to, bet pēc 10 mi­nū­tēm tas sāks sa­bie­zēt. Bie­zu­mi no­sē­dī­sies kat­la di­be­nā, bet sū­ka­las at­se­viš­ķi. Kad ma­sa ir kār­tī­gi sa­bie­zē­ju­si, sū­ka­las no­lej, bet ma­su liek sie­tā. No augš­pu­ses to ne­daudz pie­spiež ar ka­ro­ti, pie­liek sā­li. Iz­vei­do riņ­ķī­ti, ap­griež ot­rā­di un at­kal no virs­pu­ses uz­kai­sa sā­li. Ik pa lai­kam to ap­griež, bet siers kļūst aiz­vien cie­tāks.

Ka­zas siers

Sa­stāv­da­ļas: 250 g krē­ju­ma, 3 lie­las olas, 3 lit­ri ka­zas pie­na,ba­zi­liks, ķip­loks.

Pa­ga­ta­vo­ša­na: mik­se­rī sa­jauc krē­ju­mu un olas. Pie­nu liek uz uguns, lai tas sāk vā­rī­ties, un pie­vie­no ie­priekš sa­ga­ta­vo­to mai­sī­ju­mu, pie­vie­no­jot to lē­nā strūk­lā un mai­sot. Pie­vie­no sā­li. Pie­nu ne­va­jag tu­rēt uz uguns il­gāk par 5 mi­nū­tēm, tas pa­stā­vī­gi jā­mai­sa, ka­mēr sa­bie­zē. No­ņe­mot sie­ru no uguns, to ie­tei­cams likt uz vai­rāk­slā­ņu mar­les un la­bi no­spiest. Kad siers tiek likts trau­kā, tas la­bi jā­sa­mai­sa. Ja ir vē­lē­ša­nās, var pie­vie­not sa­smal­ci­nā­tu ba­zi­li­ku un ķip­lo­ku. Sie­ru at­stāj le­dus­ska­pī uz 5-7 stun­dām.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais