Ieraugot suņa kārtējo reizi sagrauzto kurpi vai kaķa apspricētu dīvānu, daudzi dzīvnieka saimnieki nolemj vaininieku sodīt un brīnās, kāpēc mājas mīlulis spītīgi turpina plosīties. Bieži vien šādu dzīvnieka rīcību cilvēki izskaidro ar atriebību, jo iepriekš cilvēks viņam ir kaut ko aizliedzis, varbūt uzkliedzis, iesitis vai kā citādi sodījis.
«Jā, viena no lielākajām kļūdām ir tā, ka cilvēki domā - dzīvnieks atriebjas, jo pirms tam ir kaut kas noticis. Atriebība ir raksturīga cilvēkam, bet dzīvnieks līdz tam nevar aizdomāties, salikt notikumus tik loģiskā ķēdītē,» skaidro klīnikas Iļģuciems zoopsihiatrs Alberts Čipuštanovs.
Dzīvnieks ar savu destruktīvo rīcību signalizē, ka saimniekam nepieciešams meklēt šādas uzvedības cēloni, kas nereti ir viegli novēršams. Uzvedības medicīna - zoopsihiatrija ir attīstījusies salīdzinoši nesen, arī Latvijā par šāda veida palīdzību dzīvniekiem daudzi nezina.
Suns visu grauž!
Pirmajās reizēs kucēna apslienāta un sacaurumota čība varbūt pat izraisa smaidu. Pārāk vētrainas prieka izpausmes, kad suns metas virsū un nogāž no kājām, izskaidrojam cilvēciski - re, kā viņš mūs mīl. Visbiežāk tomēr vienkārši neizprotam dzīvnieka rīcības iemeslus un piemērojam dzīvniekam cilvēka domāšanas modeli.
Ja suns ir aktīvs, bet viņu pietiekami nenodarbina, dzīvnieks sāk grauzt viņam pieejamās lietas. Tāpat viņš var rīkoties, ja saimnieks piedāvā pārāk cietu mantiņu, kas viņam nepatīk. Tāpēc suns atrod kaut ko mīkstāku - čību, kurpi, žurnālus. Lai dzīvnieku nodarbinātu, ir jāsameklē viņam patīkamākā spēļlieta, piemēram, mīkstā mantiņa, bumbiņa ar skaņu utt. Ja dzīvnieks - suns vai kaķis - ilgāku laiku jāatstāj viens, viņam var nopirkt tā dēvēto barības mantiņu, kurā ievieto barības gabaliņus, un, dzīvniekam spēlējoties, viļājot priekšmetu, tie izkrīt. Ir arī interaktīvās rotaļlietas, kurās apslēpto barību dzīvnieks uziet tikai pēc ilgākas darbošanās. Tādējādi dzīvnieks ir gan nodarbināts, gan paēdis un viņam nav vajadzības plosīt mēbeles, grauzt apavus, gaudot vai ilgstoši riet.
«Cilvēki mēdz iebilst - viņš negrib spēlēties un ēst no mantiņas, viņš ēd no bļodas. Bet bļodai jābūt tukšai! Lai suns sevi nodarbinātu un būtu paēdis, kamēr mājās atnāk saimnieks, viņam pietiek ar to, kas izkrīt no mantiņas,» skaidro A. Čipuštanovs.
Uzmanības deficīts
Vēl kāds destruktīvas uzvedības iemesls var būt uzmanības trūkums. Ir taču dzirdēts, ka suņa saimnieks stāsta - viņa mīlulis neko sliktu nedara, bet pēkšņi paķer televizora pulti un skrien pa istabu. Saimnieks viņam uzkliedz, citreiz uzšauj ar avīzi pa purnu, skrien pakaļ, bet nekas nelīdz. Suns tā rīkojas tāpēc, ka viņam pietrūkst uzmanības un viņš ir gatavs pat negatīvai komunikācijai ar cilvēku - saņemt kliedzienus, rāšanos, fizisku ietekmēšanu. Lai izsauktu jebkādu sava saimnieka reakciju, dzīvnieks var sagrauzt apavus, saplēst drēbes. Daži pat kož un skrāpē no prieka, tiklīdz cilvēks viņus ir paglāstījis vai paspēlējies. Citiem dzīvniekiem uzvedība var kļūt agresīva, viņi skrien un lec virsū. Cilvēks instinktīvi suni atgrūž, bet viņam tā šķiet kā spēle.
Vienīgā izeja šādos gadījumos - pēc iespējas vairāk suni nodarbināt gan fiziski, gan arī apmācot. Jo mierīgāk uz viņa uzvedību cilvēks reaģēs, jo mierīgāks kļūs dzīvnieks.
Bailes palikt vienam
Viens no diezgan izplatītiem destruktīvas uzmanības iemesliem ir bailes no vientulības, šķiršanās no saimnieka. Iespējams, dzīvniekam ikdienā pievērsta pārāk liela uzmanība, tomēr pienāk brīdis, kad saimnieks atstāj vienu. Suns reaģē gaudojot, plēšot mēbeles, viņš var sadīrāt pat koka durvis un izskriet cauri stikliem, lai nokļūtu pie sava mīļā saimnieka. Tāpēc zoopsihiatrs iesaka pakāpeniski suni mācīt palikt vienu. Dzīvnieku var atstāt telpā uz 30 sekundēm un paklausīties, kā viņš uzvedas. Ja viss ir mierīgi, tad ienākot apbalvot ar gardumiņu un tādā veidā parādīt - man patīk, kā tu dari, kad esi viens! Ja sunim bail palikt mājās vienam, tad 10-15 minūtes pirms iziešanas saimniekam ieteicams nepievērst viņam uzmanību, ignorēt, neskatīties uz mājas mīluli, nerunāt, nemesties viņu sabučot, bet mierīgi iziet pa durvīm. «Ja mēs suni bučosim un asaraini atvadīsimies, viņš jutīs stresu, jo sapratīs - saimnieks mani atkal grib pamest vienu,» piebilst A. Čipuštanovs. Arī atnākot mājās, jāpagaida, līdz suns pilnībā nomierinās, nelēkā aiz prieka un nemetas virsū. Tikai tad viņu vajag pasaukt, paglāstīt, samīļot, iedot kaut ko garšīgu. «Tādā veidā mācām suni, ka uzvesties mierīgi ir ļoti izdevīgi, jo var saņemt no mums uzmanību un ēdienu,» pamato zoopsihiatrs.
Čipuštanovs uzsver, ka iepriekš aprakstītā dzīvnieka uzvedība ir normāla un to novērst nav grūti - dzīvnieku vajag nodarbināt, pievērst viņam vairāk uzmanību vai arī mācīt būt mierīgam. «Destruktīviem suņiem iesaku apmeklēt treniņus. Tas noslogos suni, bet cilvēkam ļaus labāk izprast dzīvnieku. Es mācu dzīvniekam arī relaksācijas vingrinājumus, piemēram, sēdēt un atslābināties,» stāsta zoopsihiatrs.
Konsultē visu ģimeni
Lai mainītu suņa vai kaķa uzvedību, uz konsultāciju pie zoopsihiatra jānāk visai ģimenei. Arī bērniem. «Man ir svarīgi dzirdēt katra ģimenes locekļa viedokli, jo viņu uzskati par dzīvnieka rīcību vai vietu ģimenē var būt atšķirīgi. Izrunājamies, kā pareizi sadzīvot ar dzīvnieku. Nereti konsultācija ilgst pat trīs stundas, lai cilvēks saprastu, kas jādara un kāpēc tā jārīkojas. Dzīvnieks ģimeni uzskata par savu baru un mēģina noteikt, kāda ir viņa vieta tajā,» stāsta A. Čipuštanovs.
Protams, ieteicams būtu konsultēties ar speciālistu, pirms vēl dzīvnieks ienācis ģimenē, lai iespējamās destruktīvās uzvedības gadījumā cilvēki spētu izprast suņa rīcības iemeslus un būtu gatavi adekvāti rīkoties.
Piemēram, atnākot mājās, ieraugām, ka kucēns ir saplosījis kurpes. Pirmā reakcija daudziem ir - sakliegt, norāt, nokaunināt. Taču sods var tikai pastiprināt dzīvnieka destruktīvo uzvedību, jo viņš neizprot, kāpēc tiek sodīts. «Jāsaprot, ka suns to neizdarīja aiz niknuma. Ja viņš ārā sagrauztu kociņu, mēs neko neteiktu. Tikai mēs, cilvēki, uzskatām, ka suns saprot, kāpēc viņu soda. Tā nav. Dzīvnieki izjūt viens otra noskaņojumu, viņi sazinās nevis verbāli, bet ar ķermeņa valodu. Tāpēc viņi redz, ko mēs jūtam, esam negatīvi vai pozitīvi noskaņoti. Ja nākam mājās un veram durvis ar domu - nu, kas atkal būs sagrauzts?! -, tad dzīvnieks to uzreiz jūt. Viņš pieplok grīdai, mēģina slēpties, jo viņa izpratnē saimnieks ir sliktā omā. Cilvēks toties iztulko citādi - suns zina, ka ir izdarījis kaut ko sliktu. Tā nav!» izskaidro zoopsihiatrs.
Ja dzīvnieka saimnieks uzskata, ka suns (arī kaķis) rīkojas atriebības dēļ, un turpina sodīt, tad problēma var padziļināties. Mēdz būt gadījumi, kad dzīvnieku atved eitanizēt, jo ģimenē ar viņa uzvedības problēmām vairs neesot iespējams tikt galā.
Zāles sunim
Destruktīvas uzvedības problēmu parasti var atrisināt, mainot saimnieka uzvedību un attieksmi pret dzīvnieku. Cik ilgā laikā problēmas var novērst? Tas būs atkarīgs no iemesla, saka zoopsihiatrs. Vissmagākajos gadījumos medikamenti būs jālieto visu mūžu, jo ir dzīvnieki, kuri, tāpat kā cilvēki, sirgst ar psihiskām kaitēm. Piemēram, ar depresiju.
IETEIKUMI