PADOMI, kā ap­mā­nīt iz­sal­ku­mu (viltus trauksmi)

© F64

Iz­sal­ku­ma sa­jū­ta ir cie­ši sais­tī­ta ar lie­ko ki­lo­gra­mu uz­krā­ša­nu un ne­spē­ju no tiem tikt va­ļā. Te nav ru­na par īs­tu iz­sal­ku­mu, kāds ro­das, ja cil­vēks pa­tie­šām sen nav ēdis, bet par ga­dī­ju­miem, kad or­ga­nisms ceļ vil­tus trauk­smi.

Kaut arī ie­priek­šē­jā ēdien­rei­ze bi­ju­si pa­vi­sam ne­sen, pēk­šņi ne­pār­va­ra­mi gri­bas ēst, un ne jau rupj­mai­zes šķē­li, bum­bie­ri vai biez­pie­nu, bet kaut ko sal­dā­ku. Ne­va­jag pa­do­ties šai sa­jū­tai, - sa­ka uz­tu­ra spe­ci­ālis­ti un tie, ku­riem ir po­zi­tī­va pie­re­dze sva­ra nor­ma­li­zē­ša­nā. Der iz­mē­ģi­nāt vi­sus ie­spē­ja­mos ve­se­lī­bai ne­kai­tī­gos pa­ņē­mie­nus, lai tik­tu ar pro­blē­mu ga­lā. Te mi­nē­ti ti­kai da­ži.

  • Iz­vē­lē­ties pro­duk­tus, kas sniedz ilg­sto­šu sā­ta sa­jū­tu. To no­dro­ši­na šķiedr­vie­las, ol­bal­tum­vie­las un sa­lik­tie ogļ­hid­rā­ti. Ap­ēdot vien­kār­šos ogļ­hid­rā­tus, kas ir cu­ku­rā un sal­du­mos, gli­ko­zes lī­me­nis asi­nīs strau­ji ce­ļas un strau­ji krī­tas, iz­sal­ku­ma sa­jū­ta at­grie­žas un sal­du­mus gri­bas vēl un vēl. Ie­tei­cams ēst dār­ze­ņus, aug­ļus, za­ļu­mus, piln­grau­du pro­duk­tus, lie­su ga­ļu un zi­vis, biez­pie­nu u. c. Se­viš­ķi bū­tis­ki ir pie­ra­di­nā­ties ēst piln­vēr­tī­gas bro­kas­tis, pie­mē­ram, di­vas šķē­les piln­grau­du mai­zes, kā­du aug­li un biez­pie­nu vai jo­gur­tu.
  • Stin­gri se­kot tam, lai uz­turs bū­tu daudz­vei­dīgs. Pē­tī­ju­mos no­skaid­rots, ka or­ga­nis­mam kat­ru die­nu va­jag vai­rāk ne­kā 100 da­žā­du vie­lu, ku­ru vi­dū ir ol­bal­tum­vie­las, tauk­skā­bes, ogļ­hid­rā­ti, mi­ne­rāl­vie­las, vi­ta­mī­ni u. c. Lie­la da­ļa no šīm vie­lām ir t. s. ne­aiz­stā­ja­mās - or­ga­nisms tās ne­spēj sin­te­zēt pats, bet var vie­nī­gi uz­ņemt ar pār­ti­ku. Ja kā­das no tām trūkst, tas var iz­paus­ties kā iz­sal­kums. Šis ir viens no cē­lo­ņiem, kā­pēc ir vēr­tī­gi kon­sul­tē­ties par sa­vu uz­tu­ru ar di­ētas ār­stu.
  • Plā­not sa­vu ēdien­kar­ti jau ie­priekš. Tas ro­si­na la­bāk ie­pa­zīt da­žā­du pro­duk­tu sa­stā­vu un īpa­šī­bas, no­skaid­rot ener­ģē­tis­ko vēr­tī­bu, rē­ķi­nāt un do­māt. Jā­cen­šas iz­vai­rī­ties no si­tu­āci­jām, ku­ras pro­vo­cē at­griez­ties pie ne­ve­se­lī­ga uz­tu­ra. Gan­drīz kat­ram ir kā­di ēdie­ni, ku­ru smar­ža, gar­ša un iz­skats iz­rai­sa grū­ti pār­va­ra­mu kā­ri, pat ja viņš nav iz­sal­cis. Vēl viens klup­ša­nas ak­mens ir tas, ka ēdie­nu, kurš ļo­ti gar­šo, cil­vēks tur­pi­na ēst arī tad, kad jau sen ir pa­ēdis. Tā­pēc da­ži prak­ti­ķi ie­sa­ka tī­šām ga­ta­vot ie­mī­ļo­to ēdie­nu maz­liet ne­gar­šī­gā­ku, plie­ka­nā­ku, tad būs vieg­lāk kon­tro­lēt por­ci­jas lie­lu­mu.
  • Pa­rei­zi or­ga­ni­zēt ēša­nas pro­ce­su. Iz­sal­kums uz­mā­cas ma­zāk, ja cil­vēks ēd ne­lie­las ēdie­na por­ci­jas ik pēc di­vām trim stun­dām. Ana­li­zē­jot to tau­tu ēša­nas pa­ra­du­mus, ku­ru vi­dū res­nī­šu īpat­svars nav liels, pēt­nie­ki ir no­skaid­ro­ju­ši, ka bū­tis­ka lo­ma ir ne­stei­dzī­gai mal­tī­tes bau­dī­ša­nai un lē­nai ēdie­na sa­koš­ļā­ša­nai. Šie cil­vē­ki vai­rāk uz­ma­nī­bas pie­vērš ēdie­na kva­li­tā­tei, ne­vis kvan­ti­tā­tei, pie­pra­sa vis­svai­gā­kos pro­duk­tus, tur­klāt vi­ņiem ir augst­a gal­da kul­tū­ra un mal­tī­tes lai­kā vis­a uz­ma­nī­ba tiek pie­vēr­sta ēša­nai, ne­vis sa­da­lī­ta starp ēdie­nu, tele­fo­nu, da­to­ru, avī­zi, tele­vi­zo­ru un ci­tām bla­kus­lie­tām. Tele­vi­zo­ra ska­tī­ša­nās ir se­viš­ķi ne­vē­la­ma, jo drīz vien iz­vei­do­jas no­sa­cī­ju­ma re­flekss, kas, ap­sē­žo­ties pre­tī ek­rā­nam, liek ēst ne­at­ka­rī­gi no iz­sal­ku­ma, au­to­mā­tis­ki, ne­ap­zi­nā­ti. No­zī­me ir arī trau­kiem, to krā­sai un lie­lu­mam. Pa­stāv uz­skats, ka dzel­te­ni vai oran­ži trau­ki ro­si­na ape­tī­ti, ka­mēr gai­ši vai zi­li vi­ole­ti trau­ki to ma­zi­na. Sa­vu­kārt uz lie­la šķīv­ja bie­žāk uz­lik­ta lie­lā­ka ēdie­na por­ci­ja ne­kā uz ma­za. Ir gan arī cits vie­dok­lis - ka liels, skaists šķī­vis, glu­ži kā res­to­rā­nā, ro­si­na arī ma­zā­ku ēdie­na dau­dzu­mu uz tā glī­tāk sa­kār­tot, iz­ro­tāt ar svai­giem dār­ze­ņiem un za­ļu­miem un lē­nāk bau­dīt. Par to katrs lai spriež pēc sa­vas pie­re­dzes.
  • Dzert pie­tie­ka­mi daudz ūdens. Iz­rā­dās - dau­dzi cil­vē­ki, ne­ie­dzi­ļi­no­ties sa­vās sa­jū­tās, iz­sal­ku­mu jauc ar slā­pēm. Ja pēk­šņi ne­vie­tā un ne­lai­kā gri­bas ēst, eks­per­ti ie­sa­ka iz­dzert vie­nu di­vas glā­zes ne­gā­zē­ta is­ta­bas tem­pe­ra­tū­ras ūdens, un ļo­ti bie­ži iz­sal­kums at­kāp­jas. Ūdens ir sva­rīgs or­ga­nis­ma dzī­vī­bas no­ri­sēm, tā­pēc ne­drīkst aiz­mirst to uz­ņemt pie­tie­ka­mā dau­dzu­mā, kas pie­au­gu­šam cil­vē­kam ir ap 1,5 l dien­nak­tī.
  • At­rast in­te­re­san­tu no­dar­bo­ša­nos. No­vē­rots, ka dau­dzi lie­ko ki­lo­gra­mu īpaš­nie­ki mēdz uz­kost ik brī­di, kad nav, ko da­rīt. Ja cil­vēks ir pa­tie­si aiz­rā­vies ar sa­vu dar­bu vai va­ļas­prie­ku, tad do­ma par ēdie­nu vi­ņu ap­mek­lē re­tāk - ti­kai tad, kad iz­sal­kums pa­tie­šām ir ob­jek­tīvs.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.