Kad svētku pasākumi pārāk ievilkušies garumā un alkohols lietots bagātīgi, bet dažkārt nemaz ne tik daudz, mēdz sekot paģiras. Tas ir vesels simptomu kopums: sausums mutē, galvassāpes, drebuļi, apsārtušas acis, slikta dūša, vājums, asinsspiediena lēkāšana, paaugstināta jutība pret gaismu un skaņām, cilvēks var kļūt ļoti aizkaitināms vai, gluži otrādi, apātisks un nomākts. Kuram tā ir gadījies, tas zina, cik nepatīkamas un daudzveidīgas var būt paģiru izpausmes. Kuram šādas pieredzes nav, tas lai labāk to uz savas ādas arī neizbauda.
Paģiras tiek skaidrotas ar acetaldehīda toksisko iedarbību, tas rodas, spirtam oksidējoties, un ir toksiskāks par pašu spirtu, traucē organismam normāli pārstrādāt uzturvielas, kas uzkrājas un rada vēl lielāku saindēšanos. Alkohols pastiprināti izvada no cilvēka organisma magniju, bet magnija deficīta izpausmes ir galvassāpes, nervozitāte, muskuļu vājums, krampji, sirds kūleņošana u. c.
Nevajadzētu lāpīties
Visiem zināmais tautas paņēmiens ir paģiru mazināšanai iedzert nedaudz tāda paša alkohola, kāds ticis lietots iepriekšējā dienā. Tomēr labāk to nedarīt, saka speciālisti. Simptomi gan it kā mazinās, taču novājinātajam organismam nākas atkal uzņemt un neitralizēt jaunu indes devu, kā arī var rasties vēlme turpināt dzeršanu, un cilvēks galu galā var nonākt līdz plostam. Labāk sākt organisma attīrīšanu, lietojot aktīvo ogli, smektu vai citus bez receptes nopērkamus preparātus, kuri no zarnu trakta uzsūc kaitīgās vielas, kas vēl nav nonākušas asinīs. Noderīgi šādā reizē var izrādīties arī magnija preparāti, bet, ja tādu nav, var apēst sauju riekstu vai sēkliņu, kas bagātas ar magniju, apēst nedaudz skābētu kāpostu, gurķu vai tomātu. Par ļaunu nenāks arī jūras kāposti, jo tajos ir magnijs un kālijs, turklāt jūras kāpostiem piemīt adaptogēnas īpašības: spēja palīdzēt organismam labāk tikt galā ar nelabvēlīgiem apstākļiem. Zaudētās minerālvielas palīdz atgūt arī minerālūdeņi, kas piedevām stimulē žults sekrēciju un zarnu trakta darbību, kā arī diurēzi, lai visus alkohola sadalīšanās produktus ātrāk izvadītu no organisma. Aplama nav arī tautas metode - izdzert nepilnu glāzi skābētu kāpostu sulas vai uz pusēm ar ūdeni atšķaidītu gurķu sālījumu (nejaukt ar marinādi!). Tā kā alkohols veicina organisma atūdeņošanos, uzņemt pietiekami daudz šķidruma ir svarīgi. Aprēķināts, ka paģiru māktajam cilvēkam trūkst 1,5-2 litri ūdens, bet likvidēt šo deficītu vajag pamazām, vispirms izdzerot divas glāzes minerālūdens, aptuveni pēc 20 minūtēm - pusotru glāzi, vēl pēc 20 minūtēm - vienu glāzi utt. Tas ne tikai palīdz izvadīt toksiskās vielas, bet arī mazināt to koncentrāciju.
Kas varētu atvieglot
Situāciju paģiru gadījumā palīdz atvieglot kārtīga izgulēšanās, miegs sekmē detoksikāciju un dabiskā līdzsvara atjaunošanos organismā. Cilvēkam, kuram kopumā ir normāla veselība, bet šoreiz vienkārši gadījies iedzīvoties paģirās, var nākt par labu mērena fiziska aktivitāte, jo tā intensificē vielmaiņu, kaitīgās vielas tiek aktīvāk izvadītas ar sviedriem un urīnu, mazinās tūska. Fiziski netrenētiem cilvēkiem gan šāda slodze nav ieteicama. Ātrāk atgūt normālu pašsajūtu pēc vieglām paģirām palīdz arī vienkārša pastaiga svaigā gaisā, kuras laikā turklāt nevajadzētu smēķēt. Pirms pastaigas var izdzert glāzi mežrozīšu tējas vai arī tikko spiestas augļu vai dārzeņu sulas. Tās efektīvi attīra organismu un ļauj uzņemt vitamīnus un minerālvielas labi uzņemamā formā. Dažādās sulās ir antioksidanti, organiskās skābes, pektīnvielas, fitoncīdi. Var lietot burkānu, tomātu, gurķu, kartupeļu, kāpostu, ābolu u. c. sulas. Ja jūtami paģiru simptomi, nav vēlams ieturēt sātīgu maltīti, kas rada papildu slodzi aknām.
Daži paģiru ēdieni (tautas receptes)
Ievērot mēru un svinēt gudri
Labs namatēvs un namamāte, gaidot ciemiņus, domā par to, lai dzeršana un ēšana viesībās nebūtu vienīgā nodarbe. Ja viesi ik pa laikam pieceļas no galda, dejo, iet rotaļās, iziet svaigā gaisā - tas palīdz saglabāt skaidrāku galvu. Ja kāds alkoholu nevēlas lietot, pārējie nedrīkst viņam to uzspiest, apcelt un pierunāt, bet saimniekiem ir jārūpējas, lai galdā netrūktu arī bezalkoholisku dzērienu. Alkoholam, kuru ceļ galdā, jābūt kvalitatīvam un legāli iegādātam, jo apšaubāmas izcelsmes dzērienu lietošana var beigties bēdīgi, reizēm pat ar nāvi.
Pirmo tostu nevajadzētu uzsaukt tukšā dūša, jo, kad kuņģī nekā nav, alkohols uzsūcas ātrāk un kairina kuņģa gļotādu. Alkohols uzsūcas arī caur mutes gļotādu, tāpēc nav vērts ilgi turēt katru malciņu mutē. Jābūt uzmanīgiem ar saldiem alkoholiskiem dzērieniem, jo saldums traucē novērtēt faktisko alkohola patēriņu, turklāt cukurs var padziļināt paģiras, tas pats sakāms par dažādām garšas piedevām. Paģiras smagākas padara arī nikotīna klātbūtne, diemžēl novērots, ka, lietojot alkoholu, smēķētāji smēķē vairāk nekā parasti un arī nesmēķētājiem rodas vēlme uzvilkt dūmu.
Ne tikai izdzertais alkohola daudzums, bet arī ģenētiska nosliece un organisma īpatnības nosaka to, vai cilvēkam būs vai nebūs paģiras, cik smagi tās izpaudīsies un vai viņam draud alkohola atkarība. Tiem, kuru vecākiem vai vecvecākiem ir bijušas problēmas ar alkoholu, risks ir krietni lielāks.
Katrai alkohola glāzītei der uzdzert vienu glāzi ūdens, lai organisms neatūdeņotos. Arī uzkost ir svarīgi, taču nav ieteicams ēst pārāk treknus, stipri sāļus un saldus ēdienus, kas satur vienkāršos ogļhidrātus. Vislabākā ir liesa gaļa un produkti no saliktajiem ogļhidrātiem, piemēram, kartupeļi spēj uzņemt sevī gandrīz pusi no izdzertā alkohola daudzuma.