VAI ZINĀJI? Arī vi­de var pa­da­rīt te­vi res­nā­ku

© F64

Gal­ve­nā no­zī­me cī­ņā ar lie­ko sva­ru ir pa­rei­zam uz­tu­ram un pie­tie­ka­mai fi­zis­kai slo­dzei, un to­mēr sa­va lo­ma ir arī vi­dei, kā­dā cil­vēks dzī­vo, jo īpa­ši tas sa­kāms par pil­sēt­nie­kiem.

Pa­ras­ti mēs ne­va­ram, cen­šo­ties at­rast tie­vē­ša­nai pie­mē­ro­tā­ku vi­di, pār­cel­ties uz ci­tu māj­vie­tu, lai gan, ja mo­ti­vā­ci­ja ir ļo­ti no­piet­na, der ap­svērt pat tā­du so­li. Bet va­ram iz­da­rīt ko ci­tu - pa­lū­ko­ties uz sa­vu dzī­ves­vie­tu ne­vis no da­žā­du ēr­tī­bu un iz­mak­su vie­dok­ļa, bet pa­ana­li­zēt, vai ap­kār­tne vei­ci­na ve­se­lī­gu, kus­tī­gu dzī­ves­vei­du, vai, glu­ži ot­rā­di, tam trau­cē. To ap­zi­no­ties, ir vieg­lāk at­rast kā­du ri­si­nā­ju­mu.

  • Vie­nī­gais pār­vie­to­ša­nās lī­dzek­lis - ma­šī­na. Ir tā­das vie­tas, jo se­viš­ķi jaun­ajos ko­te­džu cie­ma­tos, kas at­ro­das no­stāk no blī­vi ap­bū­vē­ta­jiem ra­jo­niem, kur sa­bied­ris­kais trans­ports kur­sē re­ti. Pro­jek­tē­tā­ji un at­tīs­tī­tā­ji ir pie­ņē­mu­ši kā paš­sa­pro­ta­mu nor­mu, ka vis­iem ie­dzī­vo­tā­jiem būs ma­šī­nas. Bie­ži vien nav ne kār­tī­gas ie­tves, ne ve­lo­ce­li­ņa, līdz ar to no rī­ta vis­a ģi­me­ne tiek ie­lā­dē­ta ma­šī­nā, lai do­tos uz dar­bu un sko­lu, bet va­ka­rā tā­dā pa­šā ce­ļā at­grie­žas. Ar ma­šī­nu brauc arī uz vei­ka­lu, te­āt­ri vai kon­cer­tu, un ne­vis tā­pēc, ka bū­tu slin­kums pa­stai­gāt, bet vien­kār­ši nav ci­tas iz­ejas. Var jau no­stai­gāt ie­teik­tos 10 000 so­ļus uz ce­li­ņa tre­na­žie­ru zā­lē, bet pē­tī­ju­mi rā­da, ka tā cil­vē­ki drīz vien zau­dē en­tu­zi­as­mu.
  • Tu­vu­mā nav ne par­ka, ne me­ža. Ļo­ti la­bi, ja sa­snie­dza­mā at­tā­lu­mā no mā­jām ir parks vai mežs, kur var stai­gāt, skriet vai braukt ar div­ri­te­ni. Kāds Dā­ni­jā veikts pē­tī­jums rā­da, ka cil­vē­ki, ku­ri dzī­vo tā­lu no par­kiem un me­žiem, caur­mē­rā cieš no ap­tau­ko­ša­nās vai­rāk ne­kā tie, ku­riem šīs za­ļās zo­nas ir tur­pat ne­tā­lu no mā­jām.
  • Daudz ātr­o ēs­tuv­ju; nav svai­gas zem­nie­ku pro­duk­ci­jas tir­dzi­ņu. Ja, do­do­ties uz vie­tu, kur var­būt kāds būs (bet var­būt šo­dien arī ne­būs) at­ve­dis svai­gus lau­ku la­bu­mus par pie­ņe­ma­mu ce­nu, nā­kas iet ga­rām bur­ge­ru ēs­tu­vēm, ka­fej­nī­cām, bis­tro, kon­di­to­re­jām vai be­la­šu pār­do­ta­vām, tad ro­das liels kār­di­nā­jums ta­jās ie­griez­ties, lai ātr­i un vieg­li ap­mie­ri­nā­tu iz­sal­ku­mu. Ame­ri­kā­ņu sta­tis­ti­ka rā­da: jo vai­rāk dzī­ves­vie­tas tu­vu­mā ir ātr­ās ēdi­nā­ša­nas uz­ņē­mu­mu, jo lie­lāks ir ap­kār­tnes ie­dzī­vo­tā­ju ķer­me­ņa ma­sas in­dekss. Ja tur­pat ne­tā­lu no mā­jām var pie­tie­ka­mā dau­dzu­mā un kva­li­tā­tē no­pirkt svai­gus dār­ze­ņus, aug­ļus, za­ļu­mus un ci­tus vie­tē­jo ra­žo­tā­ju pro­duk­tus, tad ie­dzī­vo­tā­jiem ir ma­zāks ap­tau­ko­ša­nās risks un arī pa­aug­sti­nā­ta asins­spie­die­na risks.
  • Vi­de, kas iz­rai­sa aler­ģi­jas. Aler­gē­niem ir da­bis­ka iz­cel­sme, bie­ži tie ir da­žā­du augu zied­pu­tek­šņi. Ja šie augi, ku­ri iz­rai­sa ne­vē­la­mu re­ak­ci­ju, sa­sto­pa­mi mā­jas tu­vu­mā, tad - ne­ko da­rīt, pa­rā­dās da­žā­das aler­ģi­jas iz­paus­mes, pie­mē­ram, tek de­guns un asa­ro acis. Cil­vē­ki lie­to me­di­ka­men­tus, ap­zi­nī­gā­kie ga­ta­vo­jas aler­ģi­jas se­zo­nai jau ie­priekš, lai bū­tu vieg­lāk pār­laist šo kri­tis­ko pe­ri­odu, to­mēr arī vi­ņi ne­ris­kē iet vin­grot vai stai­gāt pļa­vi­ņā pie mā­jas, kur pilns ar aler­ģi­ju iz­rai­so­ša­jiem pu­tek­šņiem.
  • Trok­šņai­na vi­de, kas nak­tī ne­ļauj nor­mā­li iz­gu­lē­ties. Ja ne­tā­lu no mā­jām at­ro­das lid­lauks vai šo­se­ja, kai­mi­ņi augu nak­ti trok­šņai­ni bal­lē­jas vai arī vi­ņiem ir su­ņi, kas rej un rej, cil­vēks ne­var nor­mā­li iz­gu­lē­ties. Dau­dzi cil­vē­ki pie vi­des trok­šņiem pie­rod, un tie vi­ņus ne­trau­cē, bet to ne­var teikt par vis­iem. Iz­pē­tīts, ka, re­gu­lā­ri ne­gu­ļot ie­teik­tās 7-8 stun­das piln­vēr­tī­gā mie­gā, cil­vē­kam pa­aug­sti­nās asins­spie­diens, pa­āt­ri­nās sirds­dar­bī­ba un ar lai­ku arī pa­lie­li­nās ķer­me­ņa ma­sa.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais