NOSKAIDRO, kāds sa­kars pirk­stu, kā­ju un ro­ku ga­ru­mam ar ve­se­lī­bas problēmām?

© F64

Kāds sa­kars pirk­stu, kā­ju un ro­ku ga­ru­mam vai krūš­tu­ra lie­lu­mam ar ve­se­lī­bas pro­blē­mām, kas va­rē­tu ga­dī­ties nā­kot­nē? Ne­tra­di­ci­o­nā­la­jā me­di­cī­nā šīm pa­zī­mēm al­laž vel­tī­ta uz­ma­nī­ba, ka­mēr ofi­ci­ā­lā me­di­cī­na tās pa­ras­ti nav ņē­mu­si no­piet­ni.

To­mēr, ap­ko­po­jot un ana­li­zē­jot da­žā­dus vē­ro­ju­mus, me­di­cī­nas zi­nāt­ne pa­ma­zām sa­ska­ta ie­spē­ja­mo sais­tī­bu starp no­teik­tām ķer­me­ņa uz­bū­ves īpat­nī­bām un nā­kot­nē pro­gno­zē­ja­mām sli­mī­bām. Tas ne­no­zī­mē, ka šīs kai­tes ne­iz­bē­ga­mi uz­bruks vai ka jā­krīt pa­ni­kā, to­ties var pa­teikt priek­šā, par ku­ru sli­mī­bu pro­fi­lak­si de­rē­tu pa­rū­pē­ties īpa­ši.

  • Ro­ku pirk­stu ga­rums. Sie­vie­tēm, ku­ru rā­dī­tāj­pirksts ir īsāks par zelt­ne­si, pa­stāv div­reiz lie­lā­ka ie­spē­ja sa­slimt ar ce­ļu lo­cī­ta­vu os­teo­ar­trī­tu ne­kā ci­tām. Bri­tu pēt­nie­ki no­vē­ro­ju­ši, ka vi­ņām mēdz būt ze­māks es­tro­gē­nu lī­me­nis, kas arī var spē­lēt sa­vu lo­mu os­teo­ar­trī­ta at­tīs­tī­bā. Ie­tei­ca­mi vin­gro­ju­mi, kas stip­ri­na mus­ku­ļus ce­ļu ap­vi­dū.
  • Au­gu­ma ga­rums. Sie­vie­tēm, ku­ru au­gums ir ga­rāks par 160 cm, ie­spē­jams, nav no­ti­ku­si gē­nu mu­tā­ci­ja, kas pa­līdz sa­sniegt simt ga­du ve­cu­mu. Tā­pēc, lai bū­tu ilgs mūžs, ie­tei­cams dzī­vot prā­tī­gi - at­teik­ties no smē­ķē­ša­nas, ie­ro­be­žot al­ko­ho­la pa­tē­ri­ņu un re­tāk ēst ga­ļu.
  • Kā­ju ga­rums. Ja sie­vie­tei ir īsas kā­jas (51-64 cm), tad vi­ņai pie­mīt pa­aug­sti­nā­ta no­slie­ce uz ak­nu sli­mī­bām sa­lī­dzi­nā­ju­mā ar ga­ro kā­ju īpaš­nie­cēm. Pa­stip­ri­nā­ti jā­cen­šas iz­vai­rī­ties no da­žā­dām kai­tī­gām vie­lām; lie­to­jot sa­dzī­ves ķī­mi­jas lī­dzek­ļus, vē­lams val­kāt cim­dus un aiz­sarg­mas­ku, kā arī va­ja­dzē­tu ie­ro­be­žot al­ko­ho­la pa­tē­ri­ņu.
  • Oža. Ve­cā­ki ļau­dis, ku­ri ne­spēj sa­just ba­nā­nu, cit­ro­nu, ka­nē­ļa un ci­tas iz­teik­tas smar­žas, pie­cas rei­zes bie­žāk ne­kā ci­ti sa­slimst ar Par­kin­so­na sli­mī­bu. Ie­spē­jams, ka sli­mī­ba pir­mo skar tie­ši to sma­dze­ņu ap­vi­du, kas at­bil­dīgs par ožu. Ožas vā­ji­nā­ša­nās var pa­rā­dī­ties di­vus līdz sep­ti­ņus ga­dus pirms dia­gno­zes no­teik­ša­nas. Ie­tei­cams lie­tot ziv­ju eļ­ļu, lai uz­ņem­tu pa­pil­dus ome­ga-3 tauk­skā­bes.
  • Vē­de­ra ap­kārt­mērs. Cil­vē­kiem, ku­riem 40 ga­du ve­cu­mā ir so­līds vē­de­riņš, ir gan­drīz čet­ras rei­zes lie­lā­ki ve­cu­ma plān­prā­tī­bas drau­di, pie­nā­kot 70 ga­du sliek­snim, pat ja vi­ņu svars tu­ras no­sa­cī­to nor­mu ro­be­žās. Vis­kai­tī­gā­kie ir tau­ki, kas no­gul­snē­jas ne­vis zem­ādā, bet ap iek­šē­jiem or­gā­niem. Ie­tei­cams pie­vēr­sties Vi­dus­jū­ras di­ē­tai, kon­tro­lēt ap­ēs­tā ēdie­na dau­dzu­mu un uz­ņemt ne­pie­sā­ti­nā­tās tauk­skā­bes (tās ir olī­vās, riek­stos, sēk­li­ņās, avo­ka­do, tum­ša­jā šo­ko­lā­dē u.c.).
  • Ro­ku ga­rums. Sie­vie­tēm, ku­rām ir īsas ro­kas, ir pus­ot­ru rei­zi lie­lāks Al­chei­me­ra sli­mī­bas at­tīs­tī­bas risks ne­kā tām, ku­ru ro­kas ir ga­ras. Ie­tei­cams iz­vē­lē­ties tā­du va­ļas­prie­ku kā glez­no­ša­na vai ke­ra­mi­kas trau­ku vei­do­ša­na, lai snieg­tu sma­dze­nēm jau­nu iz­ai­ci­nā­ju­mu un uz­tu­rē­tu tās ak­tī­vas.
  • Kro­ko­tas au­su ļi­pi­ņas. Li­ne­ā­ras grum­bas uz vie­nas vai abām au­su ļi­pi­ņām no­rā­da, ka cil­vē­kam ir pa­aug­sti­nāts no­piet­nu sirds un asins­va­du sli­mī­bu risks. Nav gan īs­tas skaid­rī­bas, kā­pēc tā, ta­ču va­rē­tu būt, ka au­su ļi­pi­ņu grum­bas iz­rai­sa tie pa­ši fak­to­ri, kas at­bil­dī­gi par asins­va­du sie­ni­ņu elas­tī­bas zu­du­mu. Jā­ie­vē­ro kla­sis­kie ie­tei­ku­mi: no­tie­vēt, kon­tro­lēt asins­spie­die­nu un ho­les­te­rī­na lī­me­ni asi­nīs.
  • Krūš­tu­ra lie­lums. Ja sie­vie­tei 20 ga­du ve­cu­mā krūš­tu­rim ir D iz­mērs vai lie­lāks, tas no­zī­mē, ka vi­ņai ir pus­ot­ru rei­zi lie­lāks 2. ti­pa cu­ku­ra dia­bē­ta risks ne­kā vien­au­dzēm, ku­ras val­kā A lie­lu­ma krūš­tu­rus vai ma­zā­kus (pat ja vi­ņas vē­lāk kļūst ap­tau­ko­ju­šās un smē­ķē). Ie­spē­jams, te vai­nīgs ap­stāk­lis, ka krū­šu tauk­au­di ir hor­mo­nā­li ju­tī­gi un ie­tek­mē in­su­lī­na re­zis­ten­ci. Ie­tei­ca­ma vin­gro­ša­na, kur īsi in­ten­sī­vas slo­dzes pe­ri­o­di mi­jas ar mie­rī­gā­kiem, jo tas uz­la­bo or­ga­nis­ma spē­ju nor­ma­li­zēt cu­ku­ra lī­me­ni asi­nīs.
  • Asins gru­pa. Kā­dā pē­tī­ju­mā Bos­to­nā, ap­se­ko­jot vai­rāk ne­kā 100 000 cil­vē­ku, kon­sta­tēts, ka A, B un AB asins gru­pu īpaš­nie­kiem ir par 44% lie­lāks aiz­kuņ­ģa dzie­dze­ra vē­ža risks ne­kā 0 gru­pas īpaš­nie­kiem. Ie­spē­jams, ka gēns, kurš no­sa­ka asins gru­pu, nes lī­dzi arī aiz­kuņ­ģa dzie­dze­ra vē­ža ris­ku. Pro­fi­lak­sei ie­tei­cams rū­pē­ties par pie­tie­ka­mu D vit­amī­na uz­ņem­ša­nu.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais