Celulīts vai apelsīna miziņas sindroms, kā to nereti dēvē, mūsdienās sagādā ne mazums problēmu daudzām sievietēm. Celulīts – neglīta, nelīdzena āda – visbiežāk parādās uz gūžām, ciskām un ceļiem, arī uz vēdera, kakla un rokām. «Galvenais iemesls, kāpēc rodas celulīts, ir kapilārās un venozās asinsrites, kā arī limfātiskās sistēmas traucējumi,» stāsta ķermeņa estētikas speciāliste Tatjana Čudova.
Viņa atzīst, ka ir daudz viedokļu par to, vai celulīts jāuztver kā slimība vai tā ir tauku nogulsnēšanās. Viedokļi atšķiras arī par to, cik celulītam ir stadiju. Viens no tiem - celulītam ir sešas stadijas. «Uzskatu, ka šodien celulīts tomēr ir medicīniska problēma, jo tā ir organisma disfunkcija. Celulītu tikai pirmajās stadijās var uztvert kā kosmētisku defektu. Ja celulītu ielaiž, rezultāts ir ļoti nepatīkams, tāpēc pret to jāsāk cīņa jau pašā sākumā,» saka T. Čudova. Par to, ka celulīts ir pirmajā vai otrajā stadijā, var pārliecināties, ja radusies neliela brūce uz tā skartajām vietām. Tā slikti dzīst. «Vēl viena pazīme - zilumi ilgāk saglabājas uz ciskām nekā tad, ja celulīta nav. Par celulīta sākumu var liecināt arī neliela tūska uz problemātiskajām vietām.» Ja ir radusies tūska, šķidrums neļauj asinīm apgādāt šūnas ar visu nepieciešamo un pakāpeniski sāk veidoties celulīta stadijas. Tauku šūnas izveidojas kā ciešs vīnogu ķekars ap sviedru dziedzeriem un matu folikuliem vai maisiņiem. Celulīta trešajā un ceturtajā stadijā jau var novērot, ka ādā sāk parādīties izcilnīši un tā sāk līdzināties apelsīna mizai. Ja ir pēdējās celulīta stadijas, tad ar tausti var konstatēt, ka tā skartajās vietās ķermeņa temperatūra nav vienmērīga, un, uzspiežot uz tām, jūtamas pat sāpes. «Tiem, kam celulīts ir ielaists, noteikti ir vēnu problēmas, raksturīga kāju tūska un citas kaites.»
Parādās jaunām meitenēm
Pie celulītu izraisošiem faktoriem var minēt arī pārtiku, kurai pievienotas krāsvielas, konservanti, aromatizatori un kura tiek lietota ikdienā. Tajā skaitā ir arī pusfabrikāti, kam pievienots liels sāls daudzums. Tas nozīmē, ka sāls daudzumu vajadzētu samazināt, bet šķidruma un dārzeņu lietošanu palielināt. «Diemžēl mūsdienās celulīts parādās arī jaunām meitenēm. Daudziem cilvēkiem uztura dēļ rodas alerģija, kas veicina ūdens uzkrāšanos un tūsku. No tā vajadzētu izvairīties,» iesaka T. Čudova. Protams, arī liekais svars veicina celulīta veidošanos. «Parasti sievietes, kam ir liekais svars, mēģina no tā atbrīvoties. Bieži mēģinājumi ir kampaņveida - nomet pāris kilogramu, tad atkal uzkrāj. Sievietēm, ja hormonālais līmenis ir normāls, raksturīga tendence: ķermeņa apakšdaļā tauku šūnas vairāk uzkrājas un mazāk tiek atdotas, bet ķermeņa augšdaļā ir otrādi. Tāpēc no taukiem uz augšstilbiem, vēdera ir grūtāk atbrīvoties un līdz ar to veidojas arī celulīts.»
Celulīta veidošanos ietekmē arī sievietes konstitucionālais tips. «Tā sauktā vīrišķā tipa sievietēm uz kājām nekad nerodas celulīts, bet tas var būt tikai uz vēdera. Sievietes, kurām ir osteohondroze un daudz stresa, tiek sasprindzināta kakla un plecu daļa, tāpēc celulīts var izveidoties arī uz skausta un uz roku augšdelmiem.» Šodien celulīts piemeklē arī vīriešus, taču viņiem tas parasti redzams uz vēdera. «Hormonu līmenis un tauku šūnu uzbūve vīriešiem ir atšķirīga, tāpēc celulīts parādās retāk. Agrāk tā nebija, taču mūsdienās ārējo faktoru iespaidā šāda tendence sāk parādīties. Savukārt sievietes uz celulīta rašanos ir vairāk tendētas,» apgalvo ķermeņa estētikas speciāliste. Vēl viens no faktoriem, kas sekmē celulīta attīstību, ir stingra apģērba valkāšana.
Jāveic pasākumu komplekss
Čudova norāda: lai uzvarētu celulītu, jāveic vairāku pasākumu komplekss. Tam vajadzīga arī pacietība un laiks, lai gan iespējas ir ļoti daudzveidīgas, izmantojot dažādas ārstnieciskas metodes un kosmetoloģiskas procedūras. Taču bieži vien tas ir dārgs un ilgstošs process, it īpaši, ja celulīts ir ielaists. Ļoti liela nozīme cīņā pret celulītu ir fiziskām aktivitātēm, lai nostiprinātu kāju un vēdera muskulatūru. Speciāliste teic, ka palīdz arī pastaigas un rīta rosme. «Sievietes pašas var daudz ko ievērot - iet uz darbu kājām, nebraukt ar liftu, brīvdienās sportot. Derīgs ir viss, kas palīdz uzlabot asinsrites un limfātiskās sistēmas darbību.»
Uzmanība jāpievērš arī ķermeņa kopšanai. Iedarbīga cīņā pret celulītu ir sausā ādas norīvēšana.
«Pretcelulīta krēmus var lietot, taču jāatceras, ka tie pareizi jāiestrādā ādā. Ja asinsrites traucējumi ir radušies, tad, uzklājot krēmu, tiek iesmērētas atmirušās ādas šūnas, kas kļūs mīkstākas un maigākas, taču pēc pāris dienām ar dārgo krēmu kā zvīņas nokritīs. Tāpēc pirms krēma uzklāšanas āda ir jāsagatavo - katru rītu vajag norīvēties ar sausu frotē dvieli vai vieglu birstīti. Tas jādara 10 minūtes ar maigām kustībām. Brīnišķīgs līdzeklis organisma stiprināšanai! Tikai pēc tam vajag iemasēt ādā pretcelulīta krēmu, tad asinsrite uzlabosies. Vēlams krēmu lietot ne tikai no rīta, bet arī vakarā, lai būtu efekts,» uzsver T. Čudova.
Cīņai - medus masāža
Viņa apgalvo, ka medus masāža ir viens no efektīvākajiem pretcelulīta masāžas veidiem. To var izpildīt gan salonā, gan arī mājās. «Medus vakuummasāžas princips līdzīgs kā vaksācijai - nelielu daudzumu medus paņem plaukstā un ar vieglām, pliķējošām kustībām uzklāj uz masējamās vietas. Pēc tam lipīgās plaukstas, kas pielipušas pie ādas, strauji rauj nost. Ar katru reizi tas jādara straujāk un spēcīgāk. Masāžas laikā strauji uzlabojas asinsrite ādā, zemādas taukos un muskuļos.» Pašai mājās to būs grūti izdarīt, bet mēģināt var. Kurss - 15 reizes. Nedēļā šādu masāžu ieteicams veikt divas vai trīs reizes.
«Pirmajās reizēs procedūra var likties sāpīga, tāpēc to nevajag veikt ilgāk par 3 minūtēm. Interesanti, kā pēc masāžas mainās medus krāsa, jo āda ar to attīrās, - tas kļūst pelēks un netīrs. Raujot to ar plaukstu nost no ādas, jūtamas sāpes.» Nav jāuztraucas, ja ādā pēc masāžas parādās zilumi, tie izzudīs. Otrajā seansā masāžas procesu var jau pagarināt par minūti. Maksimālais masāžas laiks - 13 līdz 15 minūtes. Protams, tas atkarīgs no ādas jutības. Acīmredzams ādas uzlabojums parasti ir pēc astotās reizes. «Masāžas sākumā var rasties iespaids, ka celulīts pastiprinājies. Šāda reakcija ir ļoti laba. Tas liecina, ka gaidāms uzlabojums, arī strijas samazinās, ja aktuāla arī šāda problēma,» saka speciāliste. Medus padara ādu zīdainu, stingru un gludu. Pēc masāžas ādā vajag iemasēt pretcelulīta krēmu. Kursu vēlams atkārtot. «Ja divas reizes gadā veic šādu masāžu, bet dzīvesveids nav veselīgs, tad katru reizi ārstēšanās efekts būs mazāks.»
Ieteikumi ķermeņa kopšanai mājas apstākļos
Spodrināšana ar rīsiem
Nepieciešamas 3 lielas ēdamkarotes rīsu, paka jogurta un 2 vai 3 pilieni aromātiskās eikalipta eļļas.
Blenderī vai kafijas dzirnaviņās samaļ rīsus. Nevajag tos samalt pārāk smalki, tiem jābūt diezgan raupjiem. Rīsus sajauc ar aromātisko eļļu. Ar šo maisījumu pārklāj visu ķermeni un iemasē. Kad viss ķermenis ir pārklāts, nomazgā mikstūru ar stingrām, noteiktām roku kustībām. Kad mikstūra ir nomazgāta, vienmērīgi pārklāj ķermeni ar jogurtu un atstāj 5 minūtes, lai mitrinātu un padarītu ādu mīkstāku, tad jogurtu noskalo.
Sāls skrubis
Nepieciešamas 2 ēdamkarotes rupjā sāls vai smalkā sāls atmirušo šūnu kārtiņu noberšanai, 2 ēdamkarotes pamateļļas, 2 pilieni aromātiskās kadiķa eļļas, 2 pilieni aromātiskās ingvera eļļas.
Bļodiņā samaisa minētās sastāvdaļas, tad lieto kā skrubi ķermeņa atmirušo audu nolobīšanai. Šāds siltinošais, relaksējošais maisījums veicina lieko šķidruma izvadīšanu. Atstāj maisījumu 5 līdz 10 minūtes, pēc tam noskalo.
Anticelulīta eļļa
Nepieciešamas 2 tējkarotes olīveļļas (saulespuķu vai vīnogu sēklu), 2 pilieni aromātiskās kadiķu eļļas, 2 pilieni aromātiskās citrona eļļas un 2 pilieni aromātiskās rozmarīna eļļas.
Sajauc visas eļļas. Pamateļļa palīdz aromātiskajām eļļām iesūkties ādā un to mitrināt. Pēc masāžas ieteicams apsegties un vismaz stundu atpūsties.