PAGATAVO PATI: Līdzekļi cīņā ar celulītu

© F64

Ce­lu­līts vai apel­sī­na mi­zi­ņas sin­droms, kā to ne­re­ti dē­vē, mūs­die­nās sa­gā­dā ne ma­zums pro­blē­mu dau­dzām sie­vie­tēm. Ce­lu­līts – ne­glī­ta, ne­lī­dze­na āda – vis­bie­žāk pa­rā­dās uz gū­žām, cis­kām un ce­ļiem, arī uz vē­de­ra, kak­la un ro­kām. «Galvenais ie­mesls, kā­pēc ro­das ce­lu­līts, ir ka­pi­lā­rās un ve­no­zās asins­ri­tes, kā arī lim­fā­tis­kās sis­tē­mas trau­cē­ju­mi,» stās­ta ķer­me­ņa es­tē­ti­kas spe­ci­ā­lis­te Tat­ja­na Ču­do­va.

Vi­ņa at­zīst, ka ir daudz vie­dok­ļu par to, vai ce­lu­līts jā­uz­tver kā sli­mī­ba vai tā ir tau­ku no­gul­snē­ša­nās. Vie­dok­ļi at­šķi­ras arī par to, cik ce­lu­lī­tam ir sta­di­ju. Viens no tiem - ce­lu­lī­tam ir se­šas sta­di­jas. «Uzskatu, ka šo­dien ce­lu­līts to­mēr ir me­di­cī­nis­ka pro­blē­ma, jo tā ir or­ga­nis­ma dis­funk­ci­ja. Ce­lu­lī­tu ti­kai pir­ma­jās sta­di­jās var uz­tvert kā kos­mē­tis­ku de­fek­tu. Ja ce­lu­lī­tu ie­laiž, re­zul­tāts ir ļo­ti ne­pa­tī­kams, tā­pēc pret to jā­sāk cī­ņa jau pa­šā sā­ku­mā,» sa­ka T. Ču­do­va. Par to, ka ce­lu­līts ir pir­ma­jā vai ot­ra­jā sta­di­jā, var pār­lie­ci­nā­ties, ja ra­du­sies ne­lie­la brū­ce uz tā skar­ta­jām vie­tām. Tā slik­ti dzīst. «Vēl vie­na pa­zī­me - zi­lu­mi il­gāk sa­gla­bā­jas uz cis­kām ne­kā tad, ja ce­lu­lī­ta nav. Par ce­lu­lī­ta sā­ku­mu var lie­ci­nāt arī ne­lie­la tūs­ka uz pro­ble­mā­tis­ka­jām vie­tām.» Ja ir ra­du­sies tūs­ka, šķid­rums ne­ļauj asi­nīm ap­gā­dāt šū­nas ar vi­su ne­pie­cie­ša­mo un pa­kā­pe­nis­ki sāk vei­do­ties ce­lu­lī­ta sta­di­jas. Tau­ku šū­nas iz­vei­do­jas kā ciešs vīn­ogu ķe­kars ap svied­ru dzie­dze­riem un ma­tu fo­li­ku­liem vai mai­si­ņiem. Ce­lu­lī­ta tre­ša­jā un ce­tur­ta­jā sta­di­jā jau var no­vē­rot, ka ādā sāk pa­rā­dī­ties iz­cil­nī­ši un tā sāk lī­dzi­nā­ties apel­sī­na mi­zai. Ja ir pē­dē­jās ce­lu­lī­ta sta­di­jas, tad ar taus­ti var kon­sta­tēt, ka tā skar­ta­jās vie­tās ķer­me­ņa tem­pe­ra­tū­ra nav vien­mē­rī­ga, un, uz­spie­žot uz tām, jū­ta­mas pat sā­pes. «Tiem, kam ce­lu­līts ir ie­laists, no­teik­ti ir vē­nu pro­blē­mas, rak­stu­rī­ga kā­ju tūs­ka un ci­tas kai­tes.»

Pa­rā­dās jau­nām mei­te­nēm

Pie ce­lu­lī­tu iz­rai­so­šiem fak­to­riem var mi­nēt arī pār­ti­ku, ku­rai pie­vie­no­tas krās­vie­las, kon­ser­van­ti, aro­ma­ti­za­to­ri un ku­ra tiek lie­to­ta ik­die­nā. Ta­jā skai­tā ir arī pus­fab­ri­kā­ti, kam pie­vie­nots liels sāls dau­dzums. Tas no­zī­mē, ka sāls dau­dzu­mu va­ja­dzē­tu sa­ma­zi­nāt, bet šķid­ru­ma un dār­ze­ņu lie­to­ša­nu pa­lie­li­nāt. «Diemžēl mūs­die­nās ce­lu­līts pa­rā­dās arī jau­nām mei­te­nēm. Dau­dziem cil­vē­kiem uz­tu­ra dēļ ro­das aler­ģi­ja, kas vei­ci­na ūdens uz­krā­ša­nos un tūs­ku. No tā va­ja­dzē­tu iz­vai­rī­ties,» ie­sa­ka T. Ču­do­va. Pro­tams, arī lie­kais svars vei­ci­na ce­lu­lī­ta vei­do­ša­nos. «Parasti sie­vie­tes, kam ir lie­kais svars, mē­ģi­na no tā at­brī­vo­ties. Bie­ži mē­ģi­nā­ju­mi ir kam­paņ­vei­da - no­met pā­ris ki­lo­gra­mu, tad at­kal uz­krāj. Sie­vie­tēm, ja hor­mo­nā­lais lī­me­nis ir nor­māls, rak­stu­rī­ga ten­den­ce: ķer­me­ņa apakš­da­ļā tau­ku šū­nas vai­rāk uz­krā­jas un ma­zāk tiek at­do­tas, bet ķer­me­ņa augš­da­ļā ir ot­rā­di. Tā­pēc no tau­kiem uz augš­stil­biem, vē­de­ra ir grū­tāk at­brī­vo­ties un līdz ar to vei­do­jas arī ce­lu­līts.»

Ce­lu­lī­ta vei­do­ša­nos ie­tek­mē arī sie­vie­tes kon­sti­tu­ci­o­nā­lais tips. «Tā sauk­tā vī­riš­ķā ti­pa sie­vie­tēm uz kā­jām ne­kad ne­ro­das ce­lu­līts, bet tas var būt ti­kai uz vē­de­ra. Sie­vie­tes, ku­rām ir os­teo­hon­dro­ze un daudz stre­sa, tiek sa­sprin­dzi­nā­ta kak­la un ple­cu da­ļa, tā­pēc ce­lu­līts var iz­vei­do­ties arī uz skaus­ta un uz ro­ku augš­del­miem.» Šo­dien ce­lu­līts pie­mek­lē arī vī­rie­šus, ta­ču vi­ņiem tas pa­ras­ti re­dzams uz vē­de­ra. «Hormonu lī­me­nis un tau­ku šū­nu uz­bū­ve vī­rie­šiem ir at­šķi­rī­ga, tā­pēc ce­lu­līts pa­rā­dās re­tāk. Ag­rāk tā ne­bi­ja, ta­ču mūs­die­nās ārē­jo fak­to­ru ie­spai­dā šā­da ten­den­ce sāk pa­rā­dī­ties. Sa­vu­kārt sie­vie­tes uz ce­lu­lī­ta ra­ša­nos ir vai­rāk ten­dē­tas,» ap­gal­vo ķer­me­ņa es­tē­ti­kas spe­ci­ā­lis­te. Vēl viens no fak­to­riem, kas sek­mē ce­lu­lī­ta at­tīs­tī­bu, ir stin­gra ap­ģēr­ba val­kā­ša­na.

Jā­veic pa­sā­ku­mu kom­plekss

Ču­do­va no­rā­da: lai uz­va­rē­tu ce­lu­lī­tu, jā­veic vai­rā­ku pa­sā­ku­mu kom­plekss. Tam va­ja­dzī­ga arī pa­cie­tī­ba un laiks, lai gan ie­spē­jas ir ļo­ti daudz­vei­dī­gas, iz­man­to­jot da­žā­das ārst­nie­cis­kas me­to­des un kos­me­to­lo­ģis­kas pro­ce­dū­ras. Ta­ču bie­ži vien tas ir dārgs un ilg­stošs pro­cess, it īpa­ši, ja ce­lu­līts ir ie­laists. Ļo­ti lie­la no­zī­me cī­ņā pret ce­lu­lī­tu ir fi­zis­kām ak­ti­vi­tā­tēm, lai no­stip­ri­nā­tu kā­ju un vē­de­ra mus­ku­la­tū­ru. Spe­ci­ā­lis­te teic, ka pa­līdz arī pa­stai­gas un rī­ta ros­me. «Sievietes pa­šas var daudz ko ie­vē­rot - iet uz dar­bu kā­jām, ne­braukt ar lif­tu, brīv­die­nās spor­tot. De­rīgs ir viss, kas pa­līdz uz­la­bot asins­ri­tes un lim­fā­tis­kās sis­tē­mas dar­bī­bu.»

Uz­ma­nī­ba jā­pie­vērš arī ķer­me­ņa kop­ša­nai. Ie­dar­bī­ga cī­ņā pret ce­lu­lī­tu ir sau­sā ādas no­rī­vē­ša­na.

«Pretcelulīta krē­mus var lie­tot, ta­ču jā­at­ce­ras, ka tie pa­rei­zi jā­ie­strā­dā ādā. Ja asins­ri­tes trau­cē­ju­mi ir ra­du­šies, tad, uz­klā­jot krē­mu, tiek ie­smē­rē­tas at­mi­ru­šās ādas šū­nas, kas kļūs mīk­stā­kas un mai­gā­kas, ta­ču pēc pā­ris die­nām ar dār­go krē­mu kā zvī­ņas no­kri­tīs. Tā­pēc pirms krē­ma uz­klā­ša­nas āda ir jā­sa­ga­ta­vo - kat­ru rī­tu va­jag no­rī­vē­ties ar sau­su fro­tē dvie­li vai vieg­lu bir­stī­ti. Tas jā­da­ra 10 mi­nū­tes ar mai­gām kus­tī­bām. Brī­niš­ķīgs lī­dzek­lis or­ga­nis­ma stip­ri­nā­ša­nai! Ti­kai pēc tam va­jag ie­ma­sēt ādā pret­ce­lu­lī­ta krē­mu, tad asins­ri­te uz­la­bo­sies. Vē­lams krē­mu lie­tot ne ti­kai no rī­ta, bet arī va­ka­rā, lai bū­tu efekts,» uz­sver T. Ču­do­va.

Cī­ņai - me­dus ma­sā­ža

Vi­ņa ap­gal­vo, ka me­dus ma­sā­ža ir viens no efek­tī­vā­ka­jiem pret­ce­lu­lī­ta ma­sā­žas vei­diem. To var iz­pil­dīt gan sa­lo­nā, gan arī mā­jās. «Medus va­ku­um­ma­sā­žas prin­cips lī­dzīgs kā vak­sā­ci­jai - ne­lie­lu dau­dzu­mu me­dus pa­ņem plauk­stā un ar vieg­lām, pli­ķē­jo­šām kus­tī­bām uz­klāj uz ma­sē­ja­mās vie­tas. Pēc tam li­pī­gās plauk­stas, kas pie­li­pu­šas pie ādas, strau­ji rauj nost. Ar kat­ru rei­zi tas jā­da­ra strau­jāk un spē­cī­gāk. Ma­sā­žas lai­kā strau­ji uz­la­bo­jas asins­ri­te ādā, zem­ādas tau­kos un mus­ku­ļos.» Pa­šai mā­jās to būs grū­ti iz­da­rīt, bet mē­ģi­nāt var. Kurss - 15 rei­zes. Ne­dē­ļā šā­du ma­sā­žu ie­tei­cams veikt di­vas vai trīs rei­zes.

«Pirmajās rei­zēs pro­ce­dū­ra var lik­ties sā­pī­ga, tā­pēc to ne­va­jag veikt il­gāk par 3 mi­nū­tēm. In­te­re­san­ti, kā pēc ma­sā­žas mai­nās me­dus krā­sa, jo āda ar to at­tī­rās, - tas kļūst pe­lēks un ne­tīrs. Rau­jot to ar plauk­stu nost no ādas, jū­ta­mas sā­pes.» Nav jā­uz­trau­cas, ja ādā pēc ma­sā­žas pa­rā­dās zi­lu­mi, tie iz­zu­dīs. Ot­ra­jā se­an­sā ma­sā­žas pro­ce­su var jau pa­ga­ri­nāt par mi­nū­ti. Mak­si­mā­lais ma­sā­žas laiks - 13 līdz 15 mi­nū­tes. Pro­tams, tas at­ka­rīgs no ādas ju­tī­bas. Acīm­re­dzams ādas uz­la­bo­jums pa­ras­ti ir pēc as­to­tās rei­zes. «Masāžas sā­ku­mā var ras­ties ie­spaids, ka ce­lu­līts pa­stip­ri­nā­jies. Šā­da re­ak­ci­ja ir ļo­ti la­ba. Tas lie­ci­na, ka gai­dāms uz­la­bo­jums, arī stri­jas sa­ma­zi­nās, ja ak­tu­ā­la arī šā­da pro­blē­ma,» sa­ka spe­ci­ā­lis­te. Me­dus pa­da­ra ādu zī­dai­nu, stin­gru un glu­du. Pēc ma­sā­žas ādā va­jag ie­ma­sēt pret­ce­lu­lī­ta krē­mu. Kur­su vē­lams at­kār­tot. «Ja di­vas rei­zes ga­dā veic šā­du ma­sā­žu, bet dzī­ves­veids nav ve­se­līgs, tad kat­ru rei­zi ār­stē­ša­nās efekts būs ma­zāks.»

Ie­tei­ku­mi ķer­me­ņa kop­ša­nai mā­jas ap­stāk­ļos

Spod­ri­nā­ša­na ar rī­siem

Ne­pie­cie­ša­mas 3 lie­las ēdam­ka­ro­tes rī­su, pa­ka jo­gur­ta un 2 vai 3 pi­lie­ni aro­mā­tis­kās ei­ka­lip­ta eļ­ļas.

Blen­de­rī vai ka­fi­jas dzir­na­vi­ņās sa­maļ rī­sus. Ne­va­jag tos sa­malt pā­rāk smal­ki, tiem jā­būt diez­gan raup­jiem. Rī­sus sa­jauc ar aro­mā­tis­ko eļ­ļu. Ar šo mai­sī­ju­mu pār­klāj vi­su ķer­me­ni un ie­ma­sē. Kad viss ķer­me­nis ir pār­klāts, no­maz­gā mik­stū­ru ar stin­grām, no­teik­tām ro­ku kus­tī­bām. Kad mik­stū­ra ir no­maz­gā­ta, vien­mē­rī­gi pār­klāj ķer­me­ni ar jo­gur­tu un at­stāj 5 mi­nū­tes, lai mit­ri­nā­tu un pa­da­rī­tu ādu mīk­stā­ku, tad jo­gur­tu no­ska­lo.

Sāls skru­bis

Ne­pie­cie­ša­mas 2 ēdam­ka­ro­tes rup­jā sāls vai smal­kā sāls at­mi­ru­šo šū­nu kār­ti­ņu no­ber­ša­nai, 2 ēdam­ka­ro­tes pa­mat­eļ­ļas, 2 pi­lie­ni aro­mā­tis­kās ka­di­ķa eļ­ļas, 2 pi­lie­ni aro­mā­tis­kās ing­ve­ra eļ­ļas.

Bļo­di­ņā sa­mai­sa mi­nē­tās sa­stāv­da­ļas, tad lie­to kā skru­bi ķer­me­ņa at­mi­ru­šo au­du no­lo­bī­ša­nai. Šāds sil­ti­no­šais, re­lak­sē­jo­šais mai­sī­jums vei­ci­na lie­ko šķid­ru­ma iz­va­dī­ša­nu. At­stāj mai­sī­ju­mu 5 līdz 10 mi­nū­tes, pēc tam no­ska­lo.

An­ti­ce­lu­lī­ta eļ­ļa

Ne­pie­cie­ša­mas 2 tēj­ka­ro­tes olīv­eļ­ļas (sau­les­pu­ķu vai vīn­ogu sēk­lu), 2 pi­lie­ni aro­mā­tis­kās ka­di­ķu eļ­ļas, 2 pi­lie­ni aro­mā­tis­kās cit­ro­na eļ­ļas un 2 pi­lie­ni aro­mā­tis­kās roz­ma­rī­na eļ­ļas.

Sa­jauc vi­sas eļ­ļas. Pa­mat­eļ­ļa pa­līdz aro­mā­tis­ka­jām eļ­ļām ie­sūk­ties ādā un to mit­ri­nāt. Pēc ma­sā­žas ie­tei­cams ap­seg­ties un vis­maz stun­du at­pūs­ties.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais