Saulespuķu eļļa, ko iegūst no saulespuķu sēklām un ko pazīstam jau sen, no visām augu eļļām izceļas ar vitamīnu aktivitāti un neitrālu garšu.
Tā ir laba, jo satur polinepiesātinātās taukskābes, fosfatīdus, tokoferolu (E vitamīnu), F vitamīnu, pēc kura organisma vajadzības ir lielākas nekā pēc citiem vitamīniem, arī A un D vitamīnu, kā arī citas vielas. Jo eļļa mazāk tiek apstrādāta, jo tā ir vērtīgāka un noderīgāka organismam. Un tas attiecas arī uz saulespuķu eļļu. Nerafinētā saulespuķu eļļa ir veselīgāka nekā rafinētā un tāpēc piemērotāka organismam, ar tumšu piesātinātu nokrāsu, sīvu garšu, taču ar mazāku uzglabāšanas laiku. Rafinētā saulespuķu eļļa, kas ir termiski apstrādāta un attīrīta, šajā procesā zaudē ne tikai kaitīgās, bet arī veselīgās dabiskās vielas, ir bez smaržas un garšas, taču ir ilgāk uzglabājama. Ideāli piemērota ceptiem un sautētiem ēdieniem, mērču gatavošanai, jo tai nav rūgtas piegaršas un izteiktas smaržas. Savukārt svaigiem salātiem par aizdaru vislabāk izmantot nerafinētu eļļu. Ārstniecisko īpašību dēļ saulespuķu eļļu izmanto ne tikai uzturā, bet arī tautas medicīnā un kosmētiskās procedūrās.
Noderīgi!
* Pērkot augu eļļu, jāskatās, vai trauka dibenā nav nogulšņu - tās liecina, ka tā ir oksidējusies. Šāds produkts ir rūgts un karsējot tajā izveidojas putas.
* Nerafinētu eļļu var uzglabāt divus mēnešus, rafinētu - četrus mēnešus.
* Eļļu nevajag glabāt gaismā, siltumā - tad tā ātri bojājas. Vislabāk to uzglabāt ledusskapī.