Krāk­ša­na - ti­kai trau­cē­jo­ša vai bīs­ta­ma ve­se­lī­bai

© F64

«Ja sa­bied­rī­ba sme­jas par kā­du ve­se­lī­bas pro­blē­mu, tas aiz­vai­no, liek pa­cien­tam dis­tan­cē­ties no pro­blē­mas un to ne­at­zīt. Tie­ši tā Lat­vi­jā no­ti­cis ar krāk­ša­nu: gan sa­bied­rī­ba, gan pa­cien­ti, gan diem­žēl arī me­di­cī­nas pro­fe­si­onā­ļi šo pro­blē­mu bie­ži ig­no­rē,» sa­ka oto­ri­no­la­rin­go­logs, He­ad­li­ne pri­vāt­klī­ni­kas va­dī­tājs un Lat­vi­jas Uni­ver­si­tā­tes lek­tors Kas­pars Pek­sis. «Ir pa­cien­ti, ku­ru krāk­ša­na ne­no­da­ra ļau­nu­mu ve­se­lī­bai, ir tā­di, ku­ri sli­mo ar mie­ga ap­no­ju – kad or­ga­nisms mie­gā cieš no skā­bek­ļa trū­ku­ma, bet tre­šā pa­cien­tu ka­te­go­ri­ja ir cil­vē­ki ar mie­ga trau­cē­ju­miem,» stās­ta He­ad­li­ne pri­vāt­klī­ni­kas ār­ste Lī­va Šper­la.

Krāk­ša­nas pro­blē­mas var ri­si­nāt, ta­ču, lai sa­pras­tu, cik lie­lā mē­rā tās ie­tek­mē vis­pā­rē­jo ve­se­lī­bas stā­vok­li un ko ie­spē­jams da­rīt, vis­pirms ne­pie­cie­šams iz­mek­lē­ju­mu kom­plekss. Valsts šim no­lū­kam nau­du nav at­vē­lē­ju­si, kaut gan tas pa­tie­šām bū­tu va­ja­dzīgs.

Po­li­som­nog­rā­fi­ja

Po­li­som­nog­rā­fi­ja ir iz­mek­lē­jums, ko veic nak­tī, mie­gā. Pirms gu­lēt­ie­ša­nas uz pa­cien­ta ķer­me­ņa no­stip­ri­na 30 da­žā­dus sen­so­rus, un tie re­ģis­trē dzī­vī­bai sva­rī­gos rā­dī­tā­jus, ku­riem uz mo­ni­to­ra bla­kus­tel­pā se­ko vi­dē­jais me­di­cī­nas per­so­nāls, bet no­teik­tā lai­kā ie­sais­tās arī ārsts, lai ana­li­zē­tu da­tus. Iz­mek­lē­ju­ma re­zul­tā­ti ļauj spriest, vai ru­na ir par pa­ras­tu krāk­ša­nu vai par sli­mī­bu.

Pa­ras­tais jeb so­ci­ālais krā­cējs

Tas ir cil­vēks, ku­ra krāk­ša­na nav sais­tī­ta ar el­pas trū­ku­mu mie­gā, viņš pa­ras­ti la­bi guļ, bet ar sa­vu krāk­ša­nu trau­cē ci­tiem. «Mēs esam re­dzē­ju­ši, kā krāk­ša­nas dēļ iz­jūk at­tie­cī­bas,» stās­ta K. Pek­sis. «Pa­šam krā­cē­jam lie­kas, ka viss kār­tī­bā, bet gul­tas par­tne­ris ir iz­mi­sis. Ģi­me­nes ārsts īs­ti ne­zi­na, kā pa­lī­dzēt, pār­sva­rā no­zī­mē mie­ga zā­les vai arī sū­ta no vie­na spe­ci­ālis­ta pie ot­ra, un cil­vēks ne­kā­du pa­lī­dzī­bu ne­sa­ņem.» «Lai no­skaid­ro­tu, kā­pēc pa­ras­tais krā­cējs krāc, iz­man­to spe­ci­ālu iz­mek­lē­ju­mu - pro­po­fo­la in­du­cē­tu mie­ga en­dos­ko­pi­ju, kas no­tiek die­nā,» skaid­ro L. Šper­la. «Ja anes­te­zi­ologs to at­zīst par ie­spē­ja­mu, pa­cients sa­ņem pro­po­fo­lu, kas ra­da mie­gu, ku­ra kva­li­tā­te ļo­ti pie­tu­vi­nā­ta da­bī­gam; tiek re­ģis­trē­ti vis­i dzī­vī­bai sva­rī­gie rā­dī­tā­ji. Kad pa­cients sāk krākt, ārsts elp­ce­ļos ie­va­da en­dos­ko­pu un, iz­mek­lē­jot tos no de­gu­na līdz bal­se­nei, at­klāj vie­tu, ku­ra ra­da krāk­ša­nas trok­sni.» Tā­lāk var lemt par ķi­rur­ģis­kas ār­stē­ša­nas ie­spē­jām. «Te nav uni­fi­cē­tu ri­si­nā­ju­mu,» sa­ka K. Pek­sis. «Ne vis­i pa­cien­ti ir ķi­rur­ģis­ki ār­stē­ja­mi, un ne vis­as elp­ce­ļu sa­šau­ri­nā­ju­ma vie­tas tī­ri teh­nis­ki var iz­ope­rēt. Rei­zēm sa­šu­tu­mu iz­rai­sa ko­lē­ģu rī­cī­ba, ku­ri bez jeb­kā­das iz­mek­lē­ša­nas ar lā­zer­ķi­rur­ģi­jas pa­lī­dzī­bu pa­cien­tam no­griež ūku, un tas ne­pa­līdz. Man bi­ja pa­cients, ve­sels cil­vēks, ku­ram, lai pār­trauk­tu krāk­ša­nu, bū­tu jā­veic lie­la ap­jo­ma ope­rā­ci­ja - rīk­le jā­sa­griež glu­ži kā de­sa lik­ša­nai gal­dā un jā­sa­šuj ko­pā ci­tā­di. Pa­cien­ta sie­vai sa­cī­ju: «Ja mēs to da­rī­sim, viņš di­vas ne­dē­ļas pēc tam ne­va­rēs pa­ēst, no sā­pēm ne­va­rēs gu­lēt - vai jūs pa­tie­si to gri­bat? Var­būt to­mēr va­rat gu­lēt da­žā­dās is­ta­bās, no­pirkt ausu aiz­bāž­ņus vai at­rast ci­tu ri­si­nā­ju­mu?» Ir arī ga­dī­ju­mi, kad pa­līdz mi­ni­mā­li in­va­zī­vas vien­kār­šas ār­stē­ša­nas me­to­des, pie­mē­ram, auk­slē­ju im­plan­ti vai mīk­sto auk­slē­ju ap­strā­de ar lā­ze­ru.»

Mie­ga ap­no­ja

Ap­no­ja no­zī­mē to, ka mie­gā cil­vēks pie­dzī­vo pil­nī­gas el­po­ša­nas ap­stā­ša­nās epi­zo­des, kas ilgst vis­maz 10 se­kun­des, da­žiem pa­cien­tiem tās tur­pi­nās pat 1,5-2 mi­nū­tes. Sma­gas ap­no­jas ga­dī­ju­mā stun­dā ir vai­rāk ne­kā 30 šā­du epi­zo­žu. Stip­ri krī­tas skā­bek­ļa pie­sā­ti­nā­jums asi­nīs. Ide­ālā ga­dī­ju­mā tam va­ja­dzē­tu būt 100%, bet ap­no­jas pa­cien­tiem rei­zēm ir ti­kai ne­daudz vai­rāk par 30%. Pēc tam cil­vēks pa­mos­tas un strau­ji el­po. (Sa­lī­dzi­nā­ju­mam: ja pa­cien­tam nar­ko­zē uz ope­rā­ci­ju gal­da skā­bek­ļa pie­sā­ti­nā­jums asi­nīs ir 70%, ope­rā­ci­ja ir jā­pār­trauc un slim­nieks jā­mo­di­na.) Var būt cen­trā­lā ap­no­ja, kas sais­tī­ta ar to, ka el­po­ša­nas centrs no sma­dze­nēm ne­sū­ta sig­nā­lu, ka jā­el­po, un pe­ri­fē­rā ap­no­ja, kas vai­rāk sais­tī­ta ar to, ka aug­šē­jie elp­ce­ļi no­spros­to­jas nak­tī, mie­gā, gu­ļus stā­vok­lī, kad ir at­slā­bu­ši mus­ku­ļi.

«Mek­lēt spe­ci­ālis­ta kon­sul­tā­ci­ju va­ja­dzē­tu tad, ja cil­vē­kam rak­stu­rī­ga re­gu­lā­ra, ļo­ti in­ten­sī­va krāk­ša­na kat­ru nak­ti un ja tiek pa­ma­nīts, ka ir el­pas ap­stā­ša­nās epi­zo­des,» sa­ka L. Šper­la. «Ka­mēr cil­vēks krāc, tik­mēr viņš el­po. Sma­gas ap­no­jas pa­cien­ti rei­zēm ne­maz stip­ri ne­krāc, jo ne­el­po. Pa­ši cil­vē­ki pa­ras­ti ne­pa­ma­na, ka el­po­ša­na ir ap­stā­ju­sies, da­ži pa­mos­tas no sa­vas ska­ļās krāk­ša­nas, ci­tiem ir sa­jū­ta, ka vi­ņus kāds žņaudz. Tas ra­da mie­ga trau­cē­ju­mus, cil­vēks pa­mos­tas no slik­tiem sap­ņiem un ir ne­iz­gu­lē­jies. Mie­ga ap­no­jas pa­cien­tiem ne­re­ti rak­stu­rīgs lie­kais svars, pa­aug­sti­nāts asins­spie­diens, kurš ne­pa­kļau­jas kon­tro­lei, arī 2. ti­pa cu­ku­ra di­abēts. Bie­ži ir iz­teik­tas sū­dzī­bas par sir­di, veik­tas ne­skai­tā­mas kar­dio­gram­mas, bet die­nā rā­dī­tā­ji ir nor­mā­li, tā­pēc kar­di­ologs ne­ko ne­uz­sāk. Sa­vu­kārt nak­tī po­li­som­nog­rā­fi­jā at­klā­jas mir­dza­rit­mi­ja un ci­ti iz­teik­ti sirds rit­ma trau­cē­ju­mi. Tad es ie­sa­ku veikt dien­nakts iz­mek­lē­ju­mu pie kar­di­olo­ga. Tā­pat ga­dās kon­sta­tēt epi­lep­tis­kas ak­ti­vi­tā­tes, ko die­nā ne­redz, vei­cot en­ce­falo­gram­mu. Bie­ži mēs uz­reiz ne­va­ram pa­teikt, kas bi­ja vis­pirms - šis mie­ga trau­cē­jums vai sirds sli­mī­ba, bet vis­maz va­ram to at­klāt.»

«Ste­reo­tips liek uz­ska­tīt, ka ap­no­jas pa­cients ir pa­vecs vī­rie­tis ar lie­ko sva­ru, ta­ču šī pro­blē­ma ir arī sie­vie­tēm un bēr­niem, rei­zēm pat ļo­ti ma­ziem,» no­rā­da K. Pek­sis. «Vis­bie­žā­kais bēr­nu ap­no­jas ie­mesls ir auk­slē­ju un aiz­de­gu­nes man­de­ļu pa­lie­li­nā­ša­nās, un to gan­drīz vien­mēr var vien­kār­ši ķi­rur­ģis­ki iz­ār­stēt. Lie­lā­ko­ties šie bēr­ni ne­el­po caur de­gu­nu die­nā. Ve­cā­kiem no­teik­ti va­ja­dzē­tu pa­ska­tī­ties, kā bērns el­po nak­tī, vai krāk­ša­na ir vien­kār­ši ska­ļa, bet rit­mis­ka, vai arī el­po­ša­na ap­stā­jas. Dau­dzi ve­cā­ki redz, ka ir ga­ras ap­stā­ša­nās epi­zo­des.» «Tā­pēc ir sva­rī­gi, ka gan bēr­ni, gan pie­au­gu­ši pa­cien­ti uz pir­mo vi­zī­ti pie ār­sta nāk ko­pā ar ģi­me­nes lo­cek­ļiem, ku­ri ir re­dzē­ju­ši, kā vi­ņi guļ,» pie­bilst L. Šper­la.

El­pi­nā­ša­nas ie­rī­ce

Cil­vē­kiem ar iz­teik­tu mie­ga ap­no­ju, ku­rai bie­ži pie­vie­no­ju­šās ci­tas ve­se­lī­bas pro­blē­mas, ķi­rur­ģis­kā ār­stē­ša­na pa­ras­ti nav pie­mē­ro­ta. Vi­ņam ir va­ja­dzī­ga el­pi­nā­ša­nas ie­rī­ce, kas no­dro­ši­na pa­stā­vī­gu skā­bek­ļa pie­plū­di mie­gā. Sā­ku­mā šī do­ma rei­zēm ra­da pre­tes­tī­bu, bet, iz­mē­ģi­not el­pi­nā­ša­nas apa­rā­tu un sa­jū­tot, ka nu bei­dzot var iz­gu­lē­ties un nor­mā­li at­pūs­ties, pa­cients vairs nav jā­mu­di­na pa­stā­vī­gi lie­tot šo ie­rī­ci. Se­nāk tās iz­ska­tī­ju­šās šaus­mi­no­ši un dar­bo­ju­šās ar lie­lu trok­sni, bet mūs­die­nās el­pi­nā­ša­nas apa­rā­ti­ņi ir ēr­ti, vieg­li un di­zai­nis­ki glī­ti. Ir pa­cien­ti, ku­ri no­nā­ku­ši ap­bur­tā lo­kā: mie­ga trau­cē­ju­mi uz­tur sirds sli­mī­bas, un sirds sli­mī­bas vei­ci­na mie­ga trau­cē­ju­mus; ģi­me­nes ārsts no­zī­mē me­di­ka­men­tus, bet tie ne­līdz, tā­pēc no­zī­mē vēl vai­rāk. At­gūs­tot spē­ju mie­gā el­pot, cil­vēks at­klāj, ka var kriet­ni sa­ma­zi­nāt me­di­ka­men­tu lie­to­ša­nu un tie pa­līdz efek­tī­vāk. El­pi­nā­ša­nas apa­rāts ik pa lai­kam ir jā­pār­bau­da un jā­no­re­gu­lē, jā­pār­lie­ci­nās, ka tas pa­tie­šām pa­līdz.

Mie­ga trau­cē­ju­mi

«Pa­cien­ti ar mie­ga trau­cē­ju­miem bie­ži tiek sū­tī­ti no vie­na ār­sta pie ci­ta un ne­viens ar vi­ņiem īs­ti ne­no­dar­bo­jas,» stās­ta L. Šper­la. «Šai pa­cien­tu ka­te­go­ri­jai cen­ša­mies ie­teikt zi­no­šu nei­ro­lo­gu vai ci­tu spe­ci­ālis­tu, pie ku­ra viņš var tā­lāk vēr­sties. Mēs iz­snie­dzam pla­šu de­ta­li­zē­tu slē­dzie­nu, tā lai arī ārsts, kurš nav LOR spe­ci­ālists, šo pro­blē­mu va­rē­tu ri­si­nāt.»

Iz­glī­to ār­stus un veic pē­tī­ju­mus

«Esam gan­da­rī­ti, ka mū­su klī­ni­kā pus­ga­da lai­kā tā­lāk­iz­glī­tī­bas kur­sos mā­cī­ju­šies jau ap­tu­ve­ni 100 ģi­me­nes ār­stu,» sa­ka K. Pek­sis. «Vie­na no trim mā­cī­bu die­nām kur­sos ir vel­tī­ta tie­ši jau­tā­ju­miem, kas sais­tī­ti ar krāk­ša­nu un mie­ga ap­no­ju. Re­dzam, ka ko­lē­ģi gūst pil­nī­gi jaun­u iz­prat­ni par šīm lie­tām, kas kļūst ar­vien ak­tu­ālā­kas vi­sā pa­sau­lē. Mēs esam ie­sais­tī­ju­šies ES un Vā­ci­jas at­bal­stī­tā pē­tī­ju­mā, ku­rā pie­da­lās Vā­ci­jas, Zvied­ri­jas, Lie­tu­vas un Lat­vi­jas mie­ga klī­ni­kas. Pē­tī­ju­ma mēr­ķis ir īsā lai­kā dau­dzās klī­ni­kās sa­vākt lie­lu da­tu ap­jo­mu, kas ļau­tu uni­fi­cēt iz­mek­lē­ju­mu un rī­cī­bas ie­tei­ku­mu stra­tē­ģi­ju.»

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais