Ja pārim pēc 40 gadu vecuma vairs nav seksuālu attiecību, tam netrūkst aizbildinājumu. Kaut kā vairs negribas, ir tik šausmīgs stress un nogurums, kļūstam veci, ko nu vairs... Medicīnas zinātnieki tomēr saka: tā nevajadzētu būt! Visas šis atrunas izklausās ticami, taču ir pamats domāt, ka tie tomēr nav īstie cēloņi.
Pavājināta seksualitāte nav normāla novecošanas procesa sastāvdaļa. Daudziem cilvēkiem tieši pēc 40 gadu vecuma fiziskā tuvība sniedz vislielāko apmierinājumu, ja vien abi partneri zina, kā izvairīties no faktoriem, kas traucē pilnvērtīgai dzimumdzīvei un ar laiku pat liek tai atmest ar roku.
Sāpes un diskomforts
Sāpes un diskomforts dzimumakta laikā ir izplatīta problēma sievietēm pēc 40 gadu vecuma, pirms menopauzes un menopauzes periodā. Tās galvenais cēlonis ir maksts sausums. Estrogēna līmenis organismā krītas, maksts sieniņas kļūst vājākas, izmainās pH līmenis un maksts mikroflora. Estrogēna līmeni iespējams paaugstināt ar hormonu aizstājējterapijas palīdzību, taču daudzām sievietēm pret to ir izveidojušies aizspriedumi: savulaik tā bija visai populāra, bet, izvērtējot ilgtermiņa iedarbību, atklājās, ka šī terapija izraisa arī nopietnas blakusparādības, pat krūts vēzi. Taču laika gaitā terapija ir pilnveidojusies. Šodien nav obligāti iekšķīgi jālieto lielas estrogēna devas, pastāv arī lokāli lietojami līdzekļi, kas izdala pavisam nelielas estrogēna porcijas. Maksts sausuma novēršanai tiek lietoti speciāli krēmi, vaginālie gredzeni, makstī ievietojamas šķīstošās tabletes u.c. Protams, katrai sievietei par labāko risinājumu jākonsultējas ar ginekologu. Arī bez receptes nopērkamie maksts lubrikanti var palīdzēt.
Nerunāšana par savu problēmu ar partneri
Tā visvairāk raksturīga vīriešiem, kuri cieš no erektilās disfunkcijas - kad erekcija nav pietiekama, lai veiktu pilnvērtīgu dzimumaktu. Viņi nereti uzskata to par tik dziļi privātu problēmu, ka ne vien nav ar mieru vērsties pie ārsta, bet arī atklāti nerunā par to ar savu partneri, labāk ļaujot viņai apvainoties, domāt, ka ir vīrietim apnikusi, ka viņam uzradusies mīļākā vai arī ka pēkšņi svarīgāka par visu pasaulē kļuvusi makšķerēšana vai sēdēšana līdz rītam krodziņā ar draugiem. Daļa vīriešu noslēdzas sevī un problēmu ignorē, daļa maina mīļākās un savās neveiksmēs vaino tikai viņas. Vajadzētu tomēr saņemties, godīgi aprunāties ar sievu un doties pie urologa, lai iesaka medikamentus vai citu risinājumu. Veselību erektilās disfunkcijas gadījumā der pārbaudīt jebkuram, jo tā var liecināt arī par diabētu, augstu asinsspiedienu, dažādu zāļu radītām blakusparādībām utt.
Nespēja vispār runāt par seksu
Ir pietiekami daudz cilvēku, kuri audzināti tādā garā, ka sarunas par seksu un visu, kas ar to saistīts, uzskata par nepieļaujamām. Kamēr abi partneri ir apmierināti, viss ir kārtībā bez vārdiem, bet, kad sākas izmaiņas, kas mēdz būt raksturīgas cilvēkiem pēc 40 gadiem, viņi nav gatavi, nespēj tās izprast, ir nepamierināti, taču aizbildinās ar stresu un nogurumu, nevis meklē risinājumu. Tā pavisam sīka un viegli atrisināma problēma var kļūt par cēloni intīmo attiecību izjukšanai. Statistika liecina, ka tādiem nerunīgajiem pāriem izmaiņas, kas saistītas menopauzi un andropauzi, notiek smagāk. Seksologi un psihologi saka: nekad nav par vēlu mācīties risināt šīs sarunas, un jāņem vērā, ka partneriem vajadzētu vairāk izteikties pirmajā personā, piemēram, «man ļoti gribētos, lai tas notiktu ilgāk», nevis «tu to izdarīji pārāk ātri». Kur un kad vislabāk runāt par šīm lietām, tas pārim jājūt pašam. Dažiem tas vislabāk sokas guļamistabas tumsā, citiem, tieši otrādi, pilnīgi apģērbtiem un vidē, kas nesaistās ar seksu, vēl citiem palīdz arī izglītojošas grāmatas vai interneta materiāli par to, kā uzlabot savu dzimumdzīvi.
Antidepresantu lietošana
Cilvēkiem, kuri lieto zāles, kas paaugstina serotonīna līmeni, dzimumtieksmes krišanās var būt viena no blaksuparādībām. Vairāk no tā cieš sievietes. Risinājums varētu būt īslaicīgas zāļu brīvdienas, kas uz laiku atjauno vēlmi pēc seksa, neradot graujošas sekas depresijas ārstēšanā. Jāvēršas pie ārsta, kurš nozīmējis antidepresantus, un jāvaicā viņam par šo lietas aspektu. Iespējams, viņš izrakstīs zāles ar īsāku iedarbības laiku vai arī izvēlēsies citas grupas preparātus, kuri neizraisa blakusefektus seksuālajā dzīvē.
Neizpratne par iekāres dabu
Sievietes bieži uztraucas par to, ka viņas nejūt iekāri, paskatoties uz savu partneri, kamēr partnerim pietiek ar vienu skatienu uz kailo sievietes ķermeni, lai «viss notiktu kā jaunībā». Vēlēšanās trūkumu viņas ir gatavas pierakstīt novecošanas procesam. Jaunībā varbūt tam netika pievērsta tik liela uzmanība, un tomēr, ja atceramies tos laikus - vai patiešām jūs tik viegli un ātri pārņēma seksuālās vēlmes? Izpētīts, ka tipiskas sievietes daba ir tāda, ka viņai šī vēlme nāk, nevis ieraugot partneri, bet jau pēc tam, kad ir bijis pirmais uzbudinājums, tādēļ šeit liela loma ir glāstiem un maigiem vārdiem, lai to stimulētu. Tāpēc nevajag uztraukties par iekāres trūkumu un nevajag arī atteikties no seksa, ja «kaut kā nav noskaņojuma». Prasmīgs partneris zinās, kas jādara, lai noskaņojums rastos, bet, ja viņš to nezina, sieviete var dot mājienu, ka viņai nepieciešama ilgāka iesildīšanās. Nesteidzīga, viegla priekšspēle, vienkārši samīļošana, parasti ļauj sievietei just lielāku tuvību ar partneri un uzkurina pat vairāk nekā nekavējoties uzsāktas ugunīgas aktivitātes. Mēdz teikt: vīrietim vajadzīga tuvība, lai tiktu pie seksa, bet sievietei vajadzīgs sekss, lai tiktu pie tuvības.
Elementāra neizgulēšanās
Ironiskā kārtā sekss un miegs mājo vienā un tajā pašā telpā - guļamistabā, un, kā pierādījuši pētnieki, tie nevar iztikt viens bez otra. Ja cilvēku atstāj pilnvērtīgs, pietiekams miegs, agri vai vēlu viņu atstās arī pilnvērtīgs sekss, un velti vainot vecumu, apnikumu vai saspringtu darba ritmu. Cilvēks, kuram izjaukts miega un nomoda ritms, kļūst vieglāk aizkaitināms, nepacietīgāks, un tas atstāj iespaidu arī uz viņa intīmajām attiecībām. Smagi šajā ziņā nākas ciest tiem, kuru partneri ir darbaholiķi, slimo ar bezmiegu vai naktī spiesti palikt nomodā, lai aprūpētu slimnieku. Ja šāda situācija ieilgst, jāmeklē risinājums, kā tomēr atrast iespēju pilnvērtīgi izgulēties, jo seksuālās problēmas nav vienīgās, kas var rasties no hroniskas neizgulēšanās.
Dažādas dzimumorgānu slimības
Visas nepatīkamās sajūtas, kas rodas dzimumakta laikā, nevajag automātiski pierakstīt tam, ka tuvojas vai ir iestājusies menopauze. Ja ir sajūta, ka tur kaut kas nav kārtībā, tā visdrīzāk ir pamatota. Ginekologi uzsver, ka arī pēc reproduktīvā vecuma pārsniegšanas sievietēm jāiet uz regulārām apskatēm un, ja parādās sūdzības par diskomfortu, niezi, sāpēm, izdalījumiem u.c., arī jāsazinās ar ārstu. Iestājoties menopauzei, organismam ir grūtāk pretoties dzimumceļu un urīnceļu infekcijām, kas ir kārtīgi jāizārstē.