PADOMI, ko cil­vēks sa­vas sirds ve­se­lī­bas la­bā var da­rīt kat­ru die­nu

© Gatis Gierts, F64 Photo Agency

Cik tas iz­klau­sās pa­mā­co­ši un gar­lai­cī­gi: rū­pē­ties par sirds un asins­va­du sli­mī­bu pro­fi­lak­si. Tū­līt nāk prā­tā ār­sti, ana­lī­zes, kar­dio­gram­ma, asins­spie­die­na mē­rī­ša­na un vis­vi­sā­di ne­drīkst. Rei­zēm bez vis­a tā ne­iz­tikt, ta­ču ir tik daudz vien­kār­šu lie­tu, ko cil­vēks sa­vas sirds ve­se­lī­bas la­bā var da­rīt kat­ru die­nu un, ie­spē­jams, jau da­ra, par to īpa­ši ne­pie­do­mā­jot. It kā ne­kā se­viš­ķa, ta­ču arī katrs sīks so­lī­tis vē­la­ma­jā vir­zie­nā pa­līdz tu­vo­ties mēr­ķim.

Sāc un beidz die­nu ar iz­stai­pī­ša­nos

Ļo­ti ie­spē­jams, ka ķer­me­ņa lo­ka­nī­bai un vin­gru­mam ir sais­tī­ba ar asins­va­du elas­tī­gu­mu. Par to liek do­māt kā­da Ja­pā­nā veik­ta pē­tī­ju­ma re­zul­tā­ti, ku­rā pie­da­lī­jās cil­vē­ki, kas ve­cā­ki par 40 ga­diem. Tiem pē­tī­ju­ma da­līb­nie­kiem, ku­ri bi­ja sa­gla­bā­ju­ši augu­ma lo­ka­nī­bu, atero­skle­ro­zes iz­paus­mes iz­rā­dī­jās par 30% ma­zāk iz­teik­tas ne­kā vi­ņu stī­vā­ka­jiem vie­nau­džiem. Re­gu­lā­ri 10-15 mi­nū­tes il­gi stiep­ša­nās vin­gri­nā­ju­mi nāk par la­bu asins­va­du elas­tī­gu­ma sa­gla­bā­ša­nai, ie­dar­bo­jo­ties uz mus­ku­ļiem un audiem, kas ap­tver asins­va­dus.

Dzer za­ļo tē­ju

Za­ļā tē­ja sa­tur vai­rā­kus spē­cī­gus anti­ok­si­dan­tus, kas, re­gu­lā­ri lie­to­jot, sek­mē ho­les­te­rī­na lī­me­ņa pa­ze­mi­nā­ša­nos. Die­nā ie­tei­cams iz­dzert līdz 600 ml za­ļās tē­jas, to var lie­tot gan kar­stu, gan auk­stu, gan sa­sal­dēt un kar­stā die­nā pie­vie­not at­dze­sē­tai za­ļa­jai tē­jai sev tī­ka­mās pro­por­ci­jās. Ar cu­ku­ra pie­vie­no­ša­nu gan ne­va­ja­dzē­tu aiz­rau­ties - tas nav sir­dij un asins­va­diem tī­kams pro­dukts.

Kār­tī­gi iz­gu­lies

Tiem, ku­ri nak­tī guļ pie­tie­ka­mi il­gi, ir kriet­ni ma­zāks ko­ro­nā­ro ar­tē­ri­ju atero­skle­ro­zes risks. Ja cil­vēks guļ kaut drus­ciņ ma­zāk, ne­kā vi­ņam va­ja­dzīgs, asi­nīs cir­ku­lē vai­rāk stre­sa hor­mo­nu, kas vei­ci­na asins­va­du sa­šau­ri­nā­ša­nos un ie­kai­su­ma pro­ce­sus. Pat ja nakts­dzī­ves cie­nī­tājs stās­ta, ka vi­ņam pie­tiek ar četr­ām mie­ga stun­dām, tas nav tie­sa. Lie­lā­ka­jai da­ļai cil­vē­ku ne­pie­cie­šams vis­maz 7-8 stun­das ilgs nakts­miers. Ja tu no rī­ta pēc pa­mo­ša­nās ne­ee­si la­bi at­pū­ties un die­nas ot­ra­jā pus­ē nāk vir­sū snau­diens, tas no­zī­mē, ka ne­esi nor­mā­li iz­gu­lē­jies.

Ēd vai­rāk ne­pie­sā­ti­nā­to tau­ku

Ar tau­kiem ne­va­ja­dzē­tu uz­ņemt vai­rāk par 30% no dien­nakts ka­lo­ri­ju pa­tē­ri­ņa, tur­klāt pie­sā­ti­nā­to tau­ku īpat­sva­ram ne­va­ja­dzē­tu pār­sniegt 7% no dien­nakts ka­lo­ri­ju pa­tē­ri­ņa. Mo­no­ne­pie­sā­ti­nā­tos tau­kus var uz­ņemt ar olīv­u eļ­ļu, riek­stiem, avo­ka­do u.c. Po­li­ne­pie­sā­ti­nā­tie tau­ki at­ro­da­mi trek­na­jās zi­vīs, lin­sēk­lās, val­riek­stos u.c. Sa­vu­kārt pie­sā­ti­nā­tie tau­ki gal­ve­no­kārt ir pie­na pro­duk­tos un ga­ļā. Ab­so­lū­ti ne­vē­lams tau­ku veids ir tran­stau­ki, kas bie­ži slēp­jas ga­ta­va­jos kon­di­to­re­jas iz­strā­dā­ju­mos un sal­du­mos. Gan pie­sā­ti­nā­tie, gan tran­stau­ki vei­ci­na zem­a blī­vu­ma (slik­tā) ho­les­te­rī­na lī­me­ņa cel­ša­nos asi­nīs. Lai ori­en­tē­tos pro­duk­tu sa­stā­vā, va­ja­dzē­tu pie­ra­di­nā­ties vien­mēr iz­la­sīt in­for­mā­ci­ju, kas no­rā­dī­ta uz to ie­sai­ņo­ju­ma.

Uz­ņem šķiedr­vie­las

Labs šķiedr­vie­lu avots ir ru­dzu mai­ze, sēk­lu mai­ze, brū­nie rī­si, gri­ķi, piln­grau­du ma­ka­ro­ni un da­žā­di piln­grau­du put­rai­mi, kli­jas. Ba­gā­ti ar šķiedr­vie­lām ir kā­pos­ti, zied­kā­pos­ti, ābo­li un vēl ve­se­la vir­kne dār­ze­ņu un aug­ļu, kas sa­tur arī ci­tas vēr­tī­gas vie­las - vi­ta­mī­nus, mi­ne­rāl­vie­las u.c. Šķiedr­vie­las uz­tu­rā no­dro­ši­na arī pākš­au­gi, pie­mē­ram, pu­pas, zir­ņi un lē­cas. Ļo­ti ba­gā­ti ar šķiedr­vie­lām ir žā­vē­ti aug­ļi, riek­sti, sēk­li­ņas. Tiem, ku­ri dien­die­nā ne­aiz­mirst rū­pē­ties par šķiedr­vie­lu uz­ņem­ša­nu, ir ma­zāks in­far­kta risks. Pie­au­gu­šam cil­vē­kam dien­nak­tī ne­pie­cie­ša­mi ap­tu­ve­ni 35 gra­mi šķiedr­vie­lu.

Kat­ru die­nu stai­gā

Par to, kā­das fi­zis­kās ak­ti­vi­tā­tes ir ne­pie­cie­ša­mas un pie­tie­ka­mas, lai rū­pē­tos par sirds un asins­va­du sli­mī­bu pro­fi­lak­si, iz­teik­ti ļo­ti da­žā­di vie­dok­ļi. Kus­tīgs dzī­ves­veids ir va­ja­dzīgs ne jau ti­kai sir­dij un asins­va­diem, tam ir bū­tis­ka lo­ma prak­tis­ki vi­su or­gā­nu sis­tē­mu ve­se­lī­bas stip­ri­nā­ša­nā. Mi­ni­mums ir pus­stun­du il­ga pa­stai­ga kat­ru die­nu. Tiem, ku­ri no­ska­ņo­ti spor­tis­ki un ir la­bāk fi­zis­ki sa­ga­ta­vo­ti, labs no­dar­bī­bu veids ir skrie­ša­na, kas pa­līdz ma­zi­nāt stre­su, tre­nēt sir­di un arī kon­tro­lēt sva­ru. Ne­dē­ļā ko­pu­mā ie­tei­cams skriet ap­tu­ve­ni trīs stun­das, bet pā­rāk aiz­rau­ties ne­va­jag. Pa­gai­dām nav iz­pē­tīts, kā­pēc tā, bet ASV sta­tis­ti­ka rā­da, ka ļo­ti ak­tī­va­jiem in­ten­sī­vas skrie­ša­nas en­tu­zi­as­tiem dzī­ves il­gums ga­lu ga­lā iz­rā­dās ma­zāks ne­kā mē­re­na­jiem skrē­jē­jiem. Un ne­trūkst arī ci­tu no­dar­bī­bu, ko iz­vē­lē­ties: pel­dē­ša­na, ri­teņ­brauk­ša­na, da­žā­da vei­da vin­gro­ša­na gru­pās, spor­ta spē­les u.c.

At­ļau­jies maz­liet vī­na

Ja vien cil­vē­kam nav pro­blē­mu ar al­ko­ho­la at­ka­rī­bu, pa­aug­sti­nā­tu asins­spie­die­nu vai vē­ža ris­ku, ne­lie­la de­va vī­na (30-90 ml) die­nā nāk par la­bu sirds ve­se­lī­bai. To vē­lams mal­kot ne­stei­dzī­gi, ie­tu­rot mal­tī­ti.

Da­ri to, kas liek jus­ties lai­mī­gam

Dzī­ve ne­sa­stāv ti­kai no prie­kiem un bau­dām, un kat­ram cil­vē­kam ta­jā ir arī ne­pa­tī­ka­mi pie­nā­ku­mi. Bet, kad ne­pa­tī­ka­mo dar­bu īpat­svars kriet­ni pār­sniedz pa­tī­ka­mo, kat­ru die­nu cil­vēks sa­gai­da ar drū­mu no­lem­tī­bas ap­zi­ņu un, cen­šo­ties ne par ko ne­do­māt, vien­kār­ši fun­kci­onē, tas ra­da lie­lu stre­su, iz­deg­ša­nas ris­ku un vis­tie­šā­ka­jā vei­dā ap­draud sirds ve­se­lī­bu. Pir­mais so­lis ir lai­ku pa lai­kam pa­jau­tāt sev pa­šam: ko es šo­dien es­mu pa­vei­cis, vai es­mu ap­mie­ri­nāts, vai tas ir tas, ko vē­los da­rīt? Ļo­ti bū­tis­ki ir at­rast sev tā­du no­dar­bo­ša­nos, kas liek jus­ties lai­mī­gam. Ja mai­zes darbs ir vien­muļš un ne­tī­kams, bet nav ie­spē­jas to mai­nīt, vis­maz jā­at­rod in­te­re­sants va­ļas­prieks, kam var no­do­ties ar sir­di un dvē­se­li. Arī stip­ra ģi­me­ne, drau­gi un at­sau­cī­gu līdz­cil­vē­ku at­balsts pa­līdz ma­zi­nāt ner­vo­zi­tā­ti un de­pre­si­ju, kas ir in­far­kta ris­ka fak­to­ri.

At­ro­di sa­vu ot­ru pus­īti un rū­pē­jies par vi­ņu

Kop­dzī­ve ar ot­ru cil­vē­ku vēl au­to­mā­tis­ki ne­ga­ran­tē, ka abiem pār­a da­līb­nie­kiem būs la­bā­ka sirds un asins­va­du ve­se­lī­ba ne­kā vien­tu­ļa­jiem līdz­cil­vē­kiem. Šis no­sa­cī­jums ir spē­kā ti­kai tad, ja kop­dzī­ve ir iz­de­vu­sies. Ķil­dīgs dzī­ves­draugs vei­ci­na stre­su, ad­re­na­lī­na lī­me­ņa pa­aug­sti­nā­ša­nos un asins­spie­die­na cel­ša­nos. Bet, ja pār­is ir sa­ska­nīgs, abi ne­aiz­mirst iz­rā­dīt viens ot­ram uz­ma­nī­bu un gā­dī­bu, rei­zēm ne­gai­dī­ti ie­prie­ci­nāt un ik­die­nā da­žā­di iz­pa­lī­dzēt, tad arī sirds ve­se­lī­ba dzī­ves­bied­riem ir la­bā­ka.

Pie­kop ga­rī­gās prak­ses

Lai gan va­rē­tu do­māt, ka tam nav ne­kā­das sais­tī­bas, iz­rā­dās, ka tie cil­vē­ki, ku­ri iet baz­nī­cā vai in­di­vi­du­āli pie­kopj da­žā­das ga­rī­gās prak­ses, ir ma­zāk pa­kļau­ti in­far­kta ris­kam ne­kā ci­ti, vi­ņi ir vai­rāk ap­mie­ri­nā­ti ar sa­vu dzī­vi. Pat epi­zo­dis­ka ie­sais­tī­ša­nās ga­rī­gās ak­ti­vi­tā­tēs, tā­pat kā pa­lī­dzē­ša­na brīv­prā­tī­gos lab­da­rī­bas dar­bos, nāk par la­bu sirds ve­se­lī­bai.

Bēdz no pīp­ma­ņiem

Ne­pie­tiek ar to vien, ka cil­vēks ne­smē­ķē pats - arī pa­sī­vā smē­ķē­ša­na ir ga­na kai­tī­ga sirds un asins­va­du ve­se­lī­bai. Tā­pēc ne­va­jag stā­vēt un tēr­zēt smē­ķē­tā­ju kom­pā­ni­jā, bet ir vērts do­ties pro­jām, kur dū­mi ne­var te­vi sa­sniegt. Tas nav pār­spī­lē­jums: iz­pē­tīts, ka bla­kus stā­vo­šo pīp­ma­ņu ci­ga­re­šu dū­mi pa­sī­vā smē­ķē­tā­ja sirds un asins­va­du sis­tē­mai no­da­ra 80-90% no tā kai­tē­ju­ma, ko paš­iem ak­tī­va­jiem smē­ķē­tā­jiem.

Pa­sme­jies par se­vi

Pēt­nie­ki no Me­ri­len­das me­di­cī­nas cen­tra uni­ver­si­tā­tes, iz­vēr­tē­jot 300 cil­vē­ku hu­mo­ra iz­jū­tu, se­ci­nā­ja, ka tie, ku­ri sirgst ar sirds sli­mī­bām, ir par 40% ma­zāk ten­dē­ti smie­ties par da­žā­diem jo­kiem, pār­pra­tu­miem un sa­dzī­ves mi­sēk­ļiem ne­kā tie, ku­riem ir la­ba sirds ve­se­lī­ba. Lai gan smiek­li ne­aiz­stāj pa­rei­zu uz­tu­ru, vin­gro­ša­nu un re­gu­lā­ru asins­spie­die­na un ho­les­te­rī­na lī­me­ņa kon­tro­li, tie spēj ma­zi­nāt sprie­dzi un pa­līdz at­brī­vo­ties no ne­ga­tī­va­jām emo­ci­jām, līdz ar to nāk par la­bu sirds ve­se­lī­bai.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais