Mēs esam pārsteigti, uzzinot, ka cilvēki, kurus diendienā sastopam darbā, savā pagalmā vai redzam televizora ekrānos, ir bronhiālās astmas pacienti. Pareizi ārstējoties ar mūsdienīgiem medikamentiem, lielākā daļa astmas slimnieku var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi – saka mediķi. Cits jautājums, cik ieinteresēti un gatavi iesaistīties ārstēšanā ir paši pacienti un vai laikus noteikta diagnoze.
«Saslimstība ar astmu pasaulē, sevišķi bērnu vidū, turpina pieaugt. (..) Latvijā joprojām šī slimība netiek laikus atpazīta un diagnosticēta,» sacīts Latvijas Astmas un alerģijas biedrības izdotajā bukletā. Nediagnosticēts astmas pacients var izrādīties gan tas, kurš vasarā nomokās ar alerģiju pret ziedputekšņiem, gan tas, kurš ziemā pēc pārciestas saaukstēšanās vēl ilgi klepo. Elpceļos vienlaikus notiek divi procesi - bronhi ir iekaisuši un sašaurināti.
Pamatā - iekaisums
«Līdz pat 80. gadu vidum tika uzskatīts, ka astmas pamatā ir neskaidras izcelsmes bronhu spazmas. Bet tad pētījumi parādīja, ka bronhiālā astma ir hronisks elpceļu iekaisums,» stāsta Ineta Grīsle, pneimonoloģe alergoloģe, Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociācijas valdes locekle. «Šis atklājums radikāli mainīja ārstēšanu. Iekaisums bronhus padara jutīgus, tāpēc tie spazmējas un cilvēkam ir grūti elpot. Ir gadījumi, kad spazmas pāriet pašas no sevis, pacienti stāsta, ka kļūst vieglāk, iedzerot siltu tēju vai izejot paelpot svaigu gaisu. Bet ir arī gadījumi, kad noteikti nepieciešams medikaments.»
Astmas izpausmes:
Astmu izraisa un veicina:
Mērķis - kontrolēta slimība
«Astma nav slimība, kas visu dzīvi norit vienādi,» skaidro I. Grīsle. «Tai ir uzliesmojumi un ir brīži, kad pacients jūtas pilnīgi vesels. Mēs šos labos periodus cenšamies pagarināt. Mūsu pašreizējais mērķis ir kontrolēta slimība: lai pacients, saņemot attiecīgu ārstēšanu, justos kā vesels cilvēks, tāds, kurš nejūt astmas simptomus, var netraucēti gulēt un būt fiziski aktīvs, viņam nav jālieto palīdzības medikamenti, ir normāli plaušu funkcionālie rādītāji, nav slimības uzliesmojumu, nav jāsauc ātrā palīdzība. Ir izveidots speciāls astmas kontroles tests, kur pacients atzīmē savas sajūtas, saskaita punktus un tūlīt kļūst redzams, vai slimība ir kontrolēta vai nav. Taču ir 20-25% pacientu, kuriem pašreiz pieejamā ārstēšana nav tik efektīva, jo ir biežāki uzliesmojumi, blakusslimības, darbojas dažādi astmu veicinošie faktori. Pašlaik tiek pētīta aptaukošanās saistība ar astmu, sava loma ir arī etniskajai piederībai. Tieši šo pacientu vajadzībām tiek meklētas inovācijas. Nākotne pieder individualizētai ārstēšanai.»
Parasti nepieciešami divu veidu medikamenti. Pirmie, kas jālieto regulāri, ārstē hronisko iekaisumu, otrie ir glābšanas medikamenti - inhalatori, kas satur bronhus paplašinošas vielas un ir lietojami pēc vajadzības. Ja glābšanas medikaments jālieto reizi nedēļā vai biežāk, pacientam jāmeklē ārsta palīdzība.
«Šobrīd ir pieejamas arī kombinācijas, kur pretiekaisuma līdzeklis - glikokortikoīds ir kopā ar bronhu paplašinātāju,» stāsta I. Grīsle, «medikaments darbojas 12 stundas, inhalācija no rīta un vakarā nodrošina ārstēšanu visu diennakti, un tas ir uzlabojis pacientu līdzestību. Var būt smaga, bet atbilstoši ārstēta astma, un pacients jūtas labi. Bet var būt, ka slimība ir salīdzinoši viegla, taču cilvēks nelieto medikamentus, kā pienākas, un līdz ar to arī astmas kontroles nav. Katram slimniekam jānodrošina astmas kontrole, atbilstoši pielāgojot medikamentu devas un kombinācijas. Ideālā gadījumā pacientam izveidojas laba sadarbība gan ar ģimenes ārstu, gan ar speciālistu un lēmumu par ārstēšanu viņi pieņem kopā.»
Ja jāsauc neatliekamā palīdzība
«Mums vajadzētu satikties tikai ar tiem slimniekiem, kuriem ir smaga astma. Eiropas Atdzīvināšanas padomes vadlīnijas, ko izmantojam savā darbā, fokusē uzmanību uz tādu astmas pacientu ārstēšanu, kuriem ir sirdsdarbības apstāšanās risks,» stāsta Raita Krišjāne, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Medicīniskās kvalifikācijas un mācību centra galvenā speciāliste, vecākā dežūrārste Rīgas reģionālajā centrā. «Vadlīnijās ieteiktās ārstēšanas stūrakmens ir inhalējamie medikamenti beta-2 agonisti, kurus ievada ar smidzinātāju jeb nebulaizeru. Attiecīgs aprīkojums tagad pieejams neatliekamajai palīdzībai visā Latvijā. Daudzi pacienti skatījās uz jaunajām metodēm piesardzīgi, tomēr laika gaitā tās deva arvien labāku efektu un bija mazāk blakusparādību. Intravenozi ievadām kortikosteroīdus - tas samazina hospitalizāciju skaitu. Vēnā injicē arī bronhu paplašinātājus, kuriem joprojām ir izteiktas blakusparādības, taču ir pacienti, galvenokārt gados vecāki ļaudis, kuri pieraduši pie injekcijām un mazāk pieņem iespēju medikamentus inhalēt. Neatliekamā palīdzība nav plānveida medicīna, tāpēc nevaram pacientam visu ilgi un sīki skaidrot. Injekcijas vajadzīgas atsevišķos gadījumos, tās ir glābjošas, bet tās nevar būt rutīna. Vismaz trešdaļa izsaukumu, kas saistīti ar astmu, ir pie hroniskiem pacientiem, kuri būtu varējuši risināt savas problēmas pie ģimenes ārsta. Cita lieta, ja ir smagas, ieilgušas lēkmes, astma kombinējas ar vīrusu slimību, ir paaugstināta temperatūra, lēkmi nevar pilnīgi kupēt uz vietas - tad pacients jāved uz slimnīcu. Izsaukumu skaits ir audzis arī tāpēc, ka cilvēkus diezgan nopietni skar krīze. Ir pacienti, kuri spītīgi nedodas pie ģimenes ārsta, citi lieto alkoholu, smēķē vai dzīvo neveselīgos apstākļos. Patīkami, ka jaunākā paaudze pieņem jaunās ārstēšanas metodes. Ar viņiem neatliekamās palīdzības mediķiem jātiekas retāk.»