5.lapa
Ārstēšanās palīdz atgriezties dzīvē
Bieži vien cilvēki ar pirmajām slimības pazīmēm dodas pie sava ģimenes ārsta. Ja rodas aizdomas par depresiju, ģimenes ārsts cilvēku nosūta pie psihiatra, kurš izvērtē stāvokli un nozīmē nepieciešamo ārstēšanos.
No vienas puses Latvijā depresijas ārstēšanai ir ļoti labas iespējas, jo psihiatrs ir tiešās pieejamības speciālists - cilvēkam nav nepieciešams nosūtījums no ģimenes ārsta. Taču no otras puses psihiatram, strādājot ar vecāka gadagājuma cilvēkiem, ir jāveido sadarbība ar ģimenes ārstu un ir nepieciešama informācija par pacienta vispārējo veselības stāvokli. Jāņem vērā, ka šajā vecuma posmā cilvēkiem ir daudz citu hronisku saslimšanu, piemēram, paaugstināts asinsspiediens vai hroniskas sāpes. Depresīvs stāvoklis var būt arī kā priekšvēstnesis vecuma plānprātībai vai demencei. To ir ļoti svarīgi izvērtēt laicīgi, jo specifiska ārstēšana, kas var aizkavēt vecuma plānprātības attīstību, ir iespējama tikai slimības pirmajās stadijās.
Psihiatram ir jābūt informētam par visām lietotajām zālēm, jo ir zināmas medikamentu grupas, kuras, ilgstoši lietojot, var veicināt depresīvu epizožu attīstību.