IETEIKUMI: Pa­rei­za pār­ti­kas uz­gla­bā­ša­na

© F64

Pār­ti­kas pa­rei­za sa­ga­ta­vo­ša­na un uz­gla­bā­ša­na ir sva­rīgs priekš­no­tei­kums, lai ēdiens bū­tu gar­šīgs, ve­se­līgs un uz­tur­vie­lām ba­gāts. Ja pār­ti­ku il­gi uz­gla­bā mit­rā vai gai­šā vie­tā, arī aug­stā tem­pe­ra­tū­rā, kur tai var pie­kļūt gaiss, tā var sa­bo­jā­ties, zau­dēt gar­šu, iz­ska­tu un uz­tur­vēr­tī­bu.

Un pat vēl vai­rāk - var no­tikt or­ga­nis­ma sa­in­dē­ša­nās. Pār­ti­kas vei­ka­los un mā­jā va­ja­dzē­tu ie­vē­rot di­vu stun­du li­ku­mu - pēc ēdie­na pa­ga­ta­vo­ša­nas vai pro­duk­tu ie­gā­des di­vu stun­du lai­kā vi­si āt­ri bo­jā­jo­šies pro­duk­ti ir jā­at­dze­sē vai jā­sa­sal­dē. Ris­ka gru­pā ir ga­ļa, zi­vis, put­nu ga­ļa, olas, pie­na pro­duk­ti un ci­ti. Ēdie­nu ne­va­jag uz­gla­bāt sil­tā vie­tā, pie­mē­ram, bla­kus ce­peš­krās­nij vai le­dus­ska­pim. Grau­dus, mil­tus un ci­tus pār­ti­kas pro­duk­tus ne­drīkst uz­gla­bāt ie­pa­ko­ju­mā, ku­ram vieg­li var tikt klāt ku­kai­ņi. Šā­du pār­ti­ku ie­tei­cams likt plast­ma­sas, me­tā­la vai stik­la trau­kos, kam ir cie­ši pie­gu­lošs vāks. Mai­zi, graud­au­gu pār­slas un put­rai­mus vis­la­bāk gla­bāt slēg­tos trau­kos is­ta­bas tem­pe­ra­tū­rā. Ja laiks ir karsts, mai­zi var ie­vie­tot le­dus­ska­pi, lai no­vēr­stu pe­lē­ša­nu. Pēr­kot pār­ti­ku, vien­mēr rū­pī­gi jā­iz­la­sa, kas ir rak­stīts uz eti­ķe­tes. Eļ­ļu var uz­gla­bāt at­ka­rī­bā no tās vei­da. Ma­zāks ter­miņš uz­gla­bā­ša­nai ir val­riek­stu, se­za­ma, rap­šu, laz­du riek­stu un man­de­ļu eļ­lai. Sil­tu­mā un gais­mā eļ­ļa zau­dē vit­amī­nus. Eļ­ļu uz­gla­bā cie­ši no­seg­tā trau­kā - le­dus­ska­pī vai vir­tu­ves ska­pī­šos. Svaigs piens un krē­jums jā­gla­bā slēg­tos trau­kos, lai tie ne­ie­gūst bla­kus eso­šo ēdie­nu smar­žu.

No­de­rī­gi!

* Za­ļu­mus var uz­gla­bāt svai­gus, ja tos no­maz­gā un sta­te­nis­ki no­vie­to glā­zē, ku­rā ir 2,5-5 cm auk­sta ūdens. Tos ne­pie­cie­šams ap­segt ar plast­ma­sas mai­si­ņu un ie­vie­tot le­dus­ska­pī.

* Biez­piens jā­uz­gla­bā ori­ģi­nā­lā ie­pa­ko­ju­mā, ap­grie­žot to ot­rā­di, - tā­dē­jā­di tas sa­gla­bā­sies il­gāk.

*Jā­at­ce­ras, ka arī kon­ser­vē­ta pār­ti­ka ar lai­ku sa­bo­jā­jas, tā­dēļ kon­ser­vu kār­bas jā­uz­gla­bā, ņe­mot vē­rā ie­gā­des lai­ku, un ve­cā­kās jā­iz­lie­to pir­mās.

* Svai­gi aug­li, dār­ze­ņi is­ta­bas tem­pe­ra­tū­rā pa­ma­zām zau­dē vit­amī­nus. Tos vis­la­bāk gla­bāt le­dus­ska­pī svai­gas pār­ti­kas plauk­tā, jo tad pro­duk­ti lē­nāk zau­dē mit­ru­mu. Dār­ze­ņus un aug­ļus ne­va­jag il­gi uz­gla­bāt plast­ma­sas mai­si­ņos, jo tad tiem ne­pie­kļūst gaiss.

* La­pu garš­vie­las var uz­gla­bāt 1 vai 2 ga­dus, sak­ņu garš­vie­las - 2 vai 3 ga­dus, ne­mal­tas - 4 ga­dus. Tās jā­uz­gla­bā cie­ši no­seg­tos trau­kos tum­šā vie­tā, kur tām klāt ne­tiek sau­les gais­ma.

* Cī­si­ņus, ja ie­pa­ko­jums nav at­vērts, le­dus­ska­pī var gla­bāt 2 ne­dē­ļas, sal­dē­ta­vā - 1 līdz 2 mē­ne­šus; olas - 3 līdz 5 ne­dē­ļas, tās ne­sal­dē; pie­nu - 7 die­nas, sal­dē­ta­vā - 3 mē­ne­šus; mal­tu liel­lo­pa, te­ļa, cū­kas ga­ļu - 1 līdz 2 die­nas, sal­dē­ta­vā - 3 līdz 4 mē­ne­šus; ma­jo­nē­zi - 2 mē­ne­šus, sal­dē­ta­vā ne­drīkst likt; mar­ga­rī­nu - 4 līdz 5 mē­ne­šus, sal­dē­ta­vā - ga­du.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.