KĀ IZVAIRĪTIES no ak­nu sli­mī­bām

© Ilustratīva bilde

Ak­nu ve­se­lī­bas la­bā katrs pats var daudz ko da­rīt, un lie­lā­ko­ties tas ne­pra­sa spe­ci­fis­kus un sa­rež­ģī­tus pa­sā­ku­mus. Kas nāk par la­bu ak­nām – nāk par la­bu vis­am or­ga­nis­mam, tā­pēc cil­vēks, kurš ie­vē­ro vis­pār­zi­nā­mos ve­se­lī­ga dzī­ves­vei­da no­sa­cī­ju­mus, jau ir uz pa­rei­zā ce­ļa, pat ja viņš se­viš­ķi ne­ie­dzi­ļi­nās, kā­pēc tas va­ja­dzīgs. Ta­ču, jo lie­lā­ka iz­prat­ne, jo la­bāk – tā kal­po pa­pil­du mo­ti­vā­ci­jai.

Ne­lie­tot al­ko­ho­lu

Lie­to­jot vai­rāk al­ko­ho­la, ne­kā ak­nas spēj pār­strā­dāt, or­ga­nis­mā uz­krā­jas tok­sis­kie me­ta­bo­lī­ti un da­žā­du bio­ķī­mis­ku re­ak­ci­ju dēļ tiek vei­ci­nā­ta tau­ku pi­lie­nu iz­gul­snē­ša­nās ak­nu šū­nās, tās pa­lie­li­nās, un, tur­pi­not al­ko­ho­la lie­to­ša­nu, sā­kas ie­kai­sums, kas no­ved vis­pirms pie saist­au­du, bet pēc tam arī pie rēt­au­du vei­do­ša­nās. Nav ie­spē­jams pro­gno­zēt, kā­das al­ko­ho­la de­vas būs lik­te­nī­gas kat­ram kon­krē­tam cil­vē­kam, tā­pēc la­bāk lie­ki ar se­vi ne­ek­spe­ri­men­tēt.

Ne­iz­mē­ģi­nāt nar­ko­ti­kas

Nar­ko­ti­kas jau pēc bū­tī­bas ir tok­sis­kas vie­las, kas var iz­rai­sīt gan hro­nis­ku ak­nu bo­jā­ju­mu, gan akū­tu tok­sis­ku ak­nu ie­kai­su­mu, kas var beig­ties ar nā­vi.

Bez va­ja­dzī­bas ne­lie­tot zā­les

Ak­nu pro­blē­mas, kas var beig­ties ar ie­kai­su­mu, akū­tu ak­nu maz­spē­ju un daž­kārt arī ar ci­ro­zi, var iz­rai­sīt tā­di me­di­ka­men­ti kā pa­ra­ce­ta­mols, ni­me­su­līds, anti­bi­oti­kas, sta­tī­ni, pe­ro­rā­lie pret­ap­aug­ļo­ša­nās lī­dzek­ļi u.c. Zā­les va­ja­dzē­tu dzert ti­kai tad, ja tās no­zī­mē­jis ārsts, kurš iz­vēr­tē lie­to­ša­nas pa­ma­to­tī­bu un no­sa­ka pa­rei­zās de­vas, kā arī va­ja­dzī­bas ga­dī­ju­mā no­zī­mē ana­lī­zes, lai se­ko­tu ak­nu ve­se­lī­bas rā­dī­tā­jiem.

Ne­aiz­rau­ties ar uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­jiem

Ja ro­das vēl­me lie­tot Lat­vi­jā ofi­ci­āli re­ģis­trē­tus uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­jus, vis­pirms der pa­in­te­re­sē­ties pie ār­sta, vai tie ir va­ja­dzī­gi un jums pie­mē­ro­ti. Kri­tis­ki jā­iz­tu­ras pret ap­gal­vo­ju­mu, ka pro­duk­ti, kas ra­žo­ti no da­bis­kām iz­ej­vie­lām, ne­kā­du ļau­nu­mu ne­va­rot no­da­rīt. Nav prā­ta darbs pirkt ap­šau­bā­mas iz­cel­smes pre­pa­rā­tus in­ter­ne­tā vai no da­žā­diem iz­pla­tī­tā­jiem.

Lie­tot ti­kai kva­li­ta­tī­vu uz­tu­ru

Ne­va­ja­dzē­tu ris­kēt, ie­gā­dā­jo­ties ne­skaid­ras iz­cel­smes pār­ti­kas pro­duk­tus, jo tie var būt pie­sār­ņo­ti gan ar A he­pa­tī­ta vī­ru­siem, gan ar ci­tu sli­mī­bu iz­rai­sī­tā­jiem. Īpa­ši jā­uz­ma­nās ar sē­nēm, ku­ras la­sī­tas me­žā: ļo­ti rū­pī­gi jā­pār­bau­da, vai starp ci­tām nav ga­dī­ju­sies kā­da in­dī­ga vai ve­ca; ne­drīkst ēst sē­nes, ku­ras ne­pa­zīs­tat vai ku­ras iz­rai­sa pat vis­ma­zā­kās šau­bas. Ik­die­nā jā­iz­vai­rās no ne­ve­se­lī­giem pro­duk­tiem, kur ir daudz sāls un da­žā­du E vie­lu. Ļo­ti ie­tei­cams ga­ta­vot ēdie­nus mā­jās no svai­giem kva­li­ta­tī­viem pro­duk­tiem.

Uz­tu­rēt nor­mā­lu sva­ru un vin­grot

Lie­lā­ka­jai da­ļai cil­vē­ku ar lie­ko sva­ru rak­stu­rīgs ka­lo­ri­jām pār­ba­gāts uz­turs sa­vie­no­ju­mā ar maz­kus­tī­gu dzī­ves­vei­du. Tas iz­rai­sa tau­kai­no ak­nu sli­mī­bu. Jā­lie­to ve­se­līgs, sa­ba­lan­sēts uz­turs un jā­se­ko, lai ka­lo­ri­ju uz­ņem­ša­na at­bil­stu ka­lo­ri­ju pa­tē­ri­ņam. Jā­cen­šas pēc ie­spē­jas at­tu­rē­ties no sal­du­miem un pie­sā­ti­nā­ta­jiem tau­kiem. Bū­tis­ka ak­nu sli­mī­bu pro­fi­lak­sei ir re­gu­lā­ra fi­zis­ka slo­dze - kaut vai pus­stun­du die­nā 4-5 rei­zes ne­dē­ļā.

Iz­sar­gā­ties no ak­nu in­fek­ci­jām

Ir vir­kne vī­ru­su, ku­ri iz­rai­sa ak­nu ie­kai­su­mus, ko sauc par vī­rus­he­pa­tī­tiem. Lai pēc ie­spē­jas se­vi no tiem pa­sar­gā­tu, ik­die­nā jā­ie­vē­ro ele­men­tā­rās hi­gi­ēnas pra­sī­bas: iz­man­tot ti­kai sa­vu zo­bu su­ku, ma­ni­kī­ra, pe­di­kī­ra un skū­ša­nās pie­de­ru­mus. Vei­cot ma­ni­kī­ru, pe­di­kī­ru, ausu caur­dur­ša­nu, te­to­vē­ša­nu vai pīr­sin­gu, no­teik­ti jā­pār­lie­ci­nās, ka ie­stā­dē, kur šie pa­kal­po­ju­mi tiek snieg­ti, ir no­dro­ši­nā­ta dez­in­fek­ci­jas pra­sī­bu ie­vē­ro­ša­na. Sek­su­ālu ga­dī­ju­ma sa­ka­ru lai­kā vien­mēr jā­iz­man­to pre­zer­va­tīvs. No A un B vī­rus­he­pa­tī­ta ie­spē­jams iz­sar­gā­ties vak­ci­nē­jo­ties. Paš­sa­pro­ta­mi, ka jā­maz­gā ro­kas pirms ēša­nas, pēc tu­ale­tes lie­to­ša­nas un ie­nā­kot no ār­a, jo se­viš­ķi pēc dār­za dar­biem vai ro­ta­ļām pa­gal­mā un smil­šu kas­tē. A vī­rus­he­pa­tīts ir vie­na no ne­tī­ro ro­ku sli­mī­bām, un ar to var in­fi­cē­ties, arī ap­ēdot ēdie­nu, ko ga­ta­vo­jis in­fi­cēts cil­vēks. Re­tā­ka ak­nu sli­mī­ba ir ehi­no­ko­ko­ze, ko iz­rai­sa pa­ra­zī­ti. In­fi­cē­ša­nās pa­ras­ti no­tiek kon­tak­tā ar dzīv­nie­kiem, pie­mē­ram, glās­tot su­ni vai ka­ķi. Ak­nas bo­jā arī ve­se­la vir­kne vī­ru­su, kas ie­gū­ti gai­sa pi­lie­nu ce­ļā, tā­pat da­žas ēr­ču pār­nes­tas sli­mī­bas.

Pa­rei­zi lie­tot sa­dzī­ves ķī­mi­ju

Ak­nas var bo­jāt arī sa­dzī­ves ķī­mi­jas lī­dzek­ļi, ja tos lie­to ne­pie­sar­dzī­gi un šie lī­dzek­ļi no­nāk pār­ti­kā, tiek ie­el­po­ti vai uz­ņem­ti caur ādu. Stin­gri jā­ie­vē­ro lie­to­ša­nas un uz­gla­bā­ša­nas in­struk­ci­jas un jā­iz­man­to ne­pie­cie­ša­mie dar­ba aiz­sar­dzī­bas lī­dzek­ļi.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais