Aknu veselības labā katrs pats var daudz ko darīt, un lielākoties tas neprasa specifiskus un sarežģītus pasākumus. Kas nāk par labu aknām – nāk par labu visam organismam, tāpēc cilvēks, kurš ievēro vispārzināmos veselīga dzīvesveida nosacījumus, jau ir uz pareizā ceļa, pat ja viņš sevišķi neiedziļinās, kāpēc tas vajadzīgs. Taču, jo lielāka izpratne, jo labāk – tā kalpo papildu motivācijai.
Nelietot alkoholu
Lietojot vairāk alkohola, nekā aknas spēj pārstrādāt, organismā uzkrājas toksiskie metabolīti un dažādu bioķīmisku reakciju dēļ tiek veicināta tauku pilienu izgulsnēšanās aknu šūnās, tās palielinās, un, turpinot alkohola lietošanu, sākas iekaisums, kas noved vispirms pie saistaudu, bet pēc tam arī pie rētaudu veidošanās. Nav iespējams prognozēt, kādas alkohola devas būs liktenīgas katram konkrētam cilvēkam, tāpēc labāk lieki ar sevi neeksperimentēt.
Neizmēģināt narkotikas
Narkotikas jau pēc būtības ir toksiskas vielas, kas var izraisīt gan hronisku aknu bojājumu, gan akūtu toksisku aknu iekaisumu, kas var beigties ar nāvi.
Bez vajadzības nelietot zāles
Aknu problēmas, kas var beigties ar iekaisumu, akūtu aknu mazspēju un dažkārt arī ar cirozi, var izraisīt tādi medikamenti kā paracetamols, nimesulīds, antibiotikas, statīni, perorālie pretapaugļošanās līdzekļi u.c. Zāles vajadzētu dzert tikai tad, ja tās nozīmējis ārsts, kurš izvērtē lietošanas pamatotību un nosaka pareizās devas, kā arī vajadzības gadījumā nozīmē analīzes, lai sekotu aknu veselības rādītājiem.
Neaizrauties ar uztura bagātinātājiem
Ja rodas vēlme lietot Latvijā oficiāli reģistrētus uztura bagātinātājus, vispirms der painteresēties pie ārsta, vai tie ir vajadzīgi un jums piemēroti. Kritiski jāizturas pret apgalvojumu, ka produkti, kas ražoti no dabiskām izejvielām, nekādu ļaunumu nevarot nodarīt. Nav prāta darbs pirkt apšaubāmas izcelsmes preparātus internetā vai no dažādiem izplatītājiem.
Lietot tikai kvalitatīvu uzturu
Nevajadzētu riskēt, iegādājoties neskaidras izcelsmes pārtikas produktus, jo tie var būt piesārņoti gan ar A hepatīta vīrusiem, gan ar citu slimību izraisītājiem. Īpaši jāuzmanās ar sēnēm, kuras lasītas mežā: ļoti rūpīgi jāpārbauda, vai starp citām nav gadījusies kāda indīga vai veca; nedrīkst ēst sēnes, kuras nepazīstat vai kuras izraisa pat vismazākās šaubas. Ikdienā jāizvairās no neveselīgiem produktiem, kur ir daudz sāls un dažādu E vielu. Ļoti ieteicams gatavot ēdienus mājās no svaigiem kvalitatīviem produktiem.
Uzturēt normālu svaru un vingrot
Lielākajai daļai cilvēku ar lieko svaru raksturīgs kalorijām pārbagāts uzturs savienojumā ar mazkustīgu dzīvesveidu. Tas izraisa taukaino aknu slimību. Jālieto veselīgs, sabalansēts uzturs un jāseko, lai kaloriju uzņemšana atbilstu kaloriju patēriņam. Jācenšas pēc iespējas atturēties no saldumiem un piesātinātajiem taukiem. Būtiska aknu slimību profilaksei ir regulāra fiziska slodze - kaut vai pusstundu dienā 4-5 reizes nedēļā.
Izsargāties no aknu infekcijām
Ir virkne vīrusu, kuri izraisa aknu iekaisumus, ko sauc par vīrushepatītiem. Lai pēc iespējas sevi no tiem pasargātu, ikdienā jāievēro elementārās higiēnas prasības: izmantot tikai savu zobu suku, manikīra, pedikīra un skūšanās piederumus. Veicot manikīru, pedikīru, ausu caurduršanu, tetovēšanu vai pīrsingu, noteikti jāpārliecinās, ka iestādē, kur šie pakalpojumi tiek sniegti, ir nodrošināta dezinfekcijas prasību ievērošana. Seksuālu gadījuma sakaru laikā vienmēr jāizmanto prezervatīvs. No A un B vīrushepatīta iespējams izsargāties vakcinējoties. Pašsaprotami, ka jāmazgā rokas pirms ēšanas, pēc tualetes lietošanas un ienākot no āra, jo sevišķi pēc dārza darbiem vai rotaļām pagalmā un smilšu kastē. A vīrushepatīts ir viena no netīro roku slimībām, un ar to var inficēties, arī apēdot ēdienu, ko gatavojis inficēts cilvēks. Retāka aknu slimība ir ehinokokoze, ko izraisa parazīti. Inficēšanās parasti notiek kontaktā ar dzīvniekiem, piemēram, glāstot suni vai kaķi. Aknas bojā arī vesela virkne vīrusu, kas iegūti gaisa pilienu ceļā, tāpat dažas ērču pārnestas slimības.
Pareizi lietot sadzīves ķīmiju
Aknas var bojāt arī sadzīves ķīmijas līdzekļi, ja tos lieto nepiesardzīgi un šie līdzekļi nonāk pārtikā, tiek ieelpoti vai uzņemti caur ādu. Stingri jāievēro lietošanas un uzglabāšanas instrukcijas un jāizmanto nepieciešamie darba aizsardzības līdzekļi.