Izejot dārzā, pēkšņi pārsteidz apvītuši ziedi un dārzeņi? Augļu krūmi sākuši nīkuļot? Pavērojiet rūpīgi, vai zemes virskārtā vietumis nav uzradušās irdenas zemes čupas. Tad kļūs skaidrs, ka, sliekas medījot, augu saknes saraustījis sīkais plēsoņa kurmis.
Diez vai kādu spēj mierināt doma, ka kurmju nav vienīgi Antarktīdā. Pa mežiem un dārziem visā pasaulē nemitīgi rakājas apmēram 40 sugu pārstāvji.
Šķiet, 120-165 milimetrus garie un 70-119 gramu smagie dzīvnieciņi samtainajos kažokos ir mūžīgi. Jau mūsu ēras 350. gadā Romā izdots dekrēts, kas paredzēja katrā vīnogulāju plantācijā un artišoku laukā turēt kaķus, lai tie karotu ar kurmjiem un pelēm. Cīņā ar sīkajiem grauzējiem neatpalika arī Krievijas cariene Katrīna II, iesakot kurmju rakumus aizbāzt ar ķiploku, sīpolu un kampara maisījumu. Vēl viens viņas padoms rosināja ejas nobloķēt ar kaņepju stiebriem, kuri pūstot aizbaidītu visu dzīvo radību.
Pretinieks jāpazīst
Kurmji arī neguļ ziemas miegā. Mazie plēsoņas ir nomodā augu gadu. Dārzkopjus žēlīgi maldina kūstošais sniegs, piesedzot kurmju augošās aktivitātes. Neaizmirstiet, ka mēnesī viens ņiprais racējs spēj dārza saimniekus iepriecināt ar 50-100 zemes čupām.
Agrais pavasaris ir kurmju kāzu laiks. Nepaies ne 40 dienu, kad divu metru dziļumā ar sausu zāli un čaukstošām lapām izoderētajā kurmja ligzdā saimei pievienosies divi līdz pat deviņi mazi kurmīši. Ja sākumā mazie dzīvojas draudzīgi, čiepstēdami kā cālēni, tad pēc sešām nedēļām jaunā paaudze vairs ne ar ko neatšķirsies no vecākiem, kļūstot par nīgriem vienpatņiem, kas aizrokas katrs uz savu pusi. Mazajiem jāraugās, lai kurmju tētim neuznāktu neoma, jo tad ģimenes galva var apēst gan savus mazuļus, gan mātīti. Gladiatoru cienīgas cīņas norisinās, ja šaurā ejā satiekas divi tēviņi, tad sākas cīņa uz dzīvību un nāvi. Balvā uzkoda - vēl siltais naidnieks.
Augsni kurmis irdina ar degunu, ceļu atbrīvojot ar ķepām. Četros līdz sešos gados tiek izrakti kilometriem gari pazemes tuneļi (vienā diennaktī centīgais racējs spēj pievārēt līdz 60 m). Irdenā augsnē kurmis desmit minūtēs būs aizracies metru tālāk. Savās darīšanās mazais nekrietnelis tekalē ar ātrumu 25 metri minūtē. Ejai nav jābūt platai, jo kurmji pa saviem labirintiem spēj pārvietoties arī, ieslēdzot atpakaļgaitu. Alu labirintā, kas stiepjas dziļumā no dažiem desmitiem centimetru līdz pat diviem metriem, kurmim ir pašam savi pieliekamie, pilni ar dzīvām, paralizētām sliekām. Kurmja dziedzeri izdala aromātu, kas pievilina sliekas pašas. Ēdelīgais sīkaļa barojas piecas līdz sešas reizes dienā, pa starpām saldi nosnaužoties. Vienā ēdienreizē kurmis notiesā 20 līdz 22 gramus slieku. Korpulents simtgramīgs kurmis gadā spēj notiesāt apmēram 20 kilogramus slieku. Lai bagātinātu ēdienkarti, gardu muti tiek nograuzta arī kāda alā iekritusi pele, iemaldījusies varde vai ziņkārīga čūska.
Vairākas reizes gadā kurmji maina kažokus, jo smilšainajās ejās tie ātri novalkājas. Vēl pagājušajā gadsimtā luksusprece bija kurmjādas kažoki. Vēl senāk topā skaitījās pielīmētas uzacis no kurmjādas strēmelītēm.
Zīdaino racēja kažoku prot novērtēt arī blusas un ērces. Samtainie plēsoņas mēdz pārnēsāt bīstamas infekcijas - tularēmiju un piroplazmozi, kas var būt nāvējošas aitām un mājas mīluļiem. Lai pazemē izdzīvotu, kurmja asinīs ir paaugstināts hemoglobīna daudzums, kas viņu pazemes labirintos pasargā no skābekļa bada. Salīdzinājumā ar cilvēku kurmji ir katra zobārsta sapnis, jo viņiem ir 44 zobi.
Cīņa ar vējdzirnavām
Lai kurmjus neielaistu dārzā, to var pārvērst cietoksnī, visapkārt viena līdz 1,5 metru dziļumā ierokot grauzējiem necaurejamu materiālu (linoleju, skārda plāksnes u. c.). Pieredzējuši dārzkopji iesaka apkārt aizsargājamajai teritorijai sastādīt vai nu melnās krūmu pupas, vai fritilārijas, jo to specifiskā smarža kurmja smalkajam degunam liek saviebties.
Ja izdodas noteikt, kura kurmja eja tiek bieži izmantota, tās vidū var izrakt bedri un tajā ielikt trauku ar ūdeni, noteikti to apsedzot. Sajūtot, ka ejā mainījusies gaisa plūsma, kurmis steigsies bojājumu novērst. Tā būs pēdējā pelde pazemes pirāta dzīvē. Neprāts ir kurmjus apkarot, zemē novadot strāvu. Tā līdz ar kurmi var nobeigt arī sevi.
Zemes racējam ir divas vājās vietas, lieliskā dzirde un nevainojamā oža. Lai samaitātu kurmja ožu, laukos jau izsenis mazās vajadzības mēdza nokārtot kurmja rakumos. Jauno laiku paņēmiens ir defektu pārvērst par efektu, tas ir, visu ziemu kolekcionējot izsmēķus ar nolauztiem filtriem. Kurmju trakumam sākoties, tos dažas dienas pamērcē ūdenī un ar smirdīgo masu aizbāž kurmju ejas.
Ko vien cilvēki nav izmantojuši, gan petrolejā un soļarkā, gan piķī samērcētas lupatas kurmju alās. Motorizētie dārzu īpašnieki gan izplūdes gāzes, gan notekūdeņu straumes labirintos plūdinājuši. Kurmji cienāti arī ar dīzeļdegvielu, petroleju, sālsūdeni, lizolu un kaņepēm. Alās bāztas puvušas siļķu galvas un žāvētas reņģes, kurmjiem piedāvāti arī vitamīnu kokteiļi no sīpoliem un ķiplokiem.
Daži dārzkopji pamanījuši, ka kurmji atstāj teritoriju, kur mastā plīvo karogs. Laikam jau nepatīk, kā vējā vibrē kāts un pret mastu sitas karoga aukla. Dažas teritorijas veiksmīgi atkarojušas bioloģiskās attīrīšanas iekārtas, kurās augu diennakti ventilators burbuļodams rūpējas, lai baktērijām netrūktu skābekļa. Citiem lieti noder tukšas alus pudeles, ieraktas zemē 45 grādu leņķī tā, lai tikai kakliņi paliktu ārā. Daži kurmji no visa ieteiktā baidās, citiem tas ir vienalga.
Ražotāji piedāvā
Palīgos dārzkopjiem pieteikušies arī ražotāji. Specializētajos veikalos cīņai ar kurmjiem piedāvā, sākot ar dažādām lamatām un beidzot ar ķīmiskiem preparātiem. Kā drošu līdzekli pārdevēji iesaka arī dažādas ultraskaņas ierīces, kas atbaida žurkas, peles un kurmjus, nekaitējot nedz cilvēkiem, nedz mājdzīvniekiem un putniem. Jāsaka, vibrējošās uzpariktes kurmjiem ir pilnīgi vienaldzīgas - viņi centīgi rok gan blakus dzelzceļa uzbērumam, gan lielceļa malās. Ultraskaņu gan necieš kurmju ēdienkarte - sliekas, kas ar steigu pamet vibrējošo augsni, un kurmjiem neatliek nekas cits, kā uzticīgi čāpot pakaļ savai ēdmaņai.
Primitīvākais paņēmiens ir lamatiņas, gan tādas, kas kurmi atstāj dzīvu, gan tādas, kas jautājumu atrisina saknē. Radikālākās izmantojot, jārēķinās, ka rezultāts diez cik estētiski neizskatās (it sevišķi par to jādomā tad, ja ģimenē ir mazi bērni). Tad jau labāk vectēvam uzticēt kurmju medības ar trīslitra burkām. Jāatceras, ka pilnīgi jaunās lamatās iekritīs vienīgi izcili neuzmanīgs kurmis, jo piesardzīgākos atbaidīs gan tīro roku aromāts, gan saeļļoto lamatiņu smaka. Lamatas jāuzstāda ar smilšainiem cimdiem, arī pašas kārtīgi jāsasmērē ar zemi. Nekad nelieciet lamatas irdenā augsnē, kurmja smalkais deguns sajutīs zemes pretestību, un viņš mierīgi aizraksies garām.
Ja vēlaties, vietā, kur tuvākajā nākotnē neaudzēsiet neko ēdamu, kurmju atbaidīšanai vai iznīcināšanai var iegādāties arī daudzveidīgus ķīmiskus preparātus.
Cīņā ar kurmjiem visi līdzekļi labi, tikai viens vienīgs ir 100% drošs, un tie ir stārķi, kas prot novērtēt mazos hemoglobīna pīrādziņus.