PAVASARĪ: Prie­cā­jies par sau­li, bet sar­gi acis

© F64

Ja gri­bi pa­rā­dīt se­ju pa­va­sa­ra sau­lei, tad pa­do­mā, ko par to teiks acis. Sau­les gais­ma, no­nā­kot cil­vē­ka acī, tiek vir­zī­ta tie­ši uz ma­ku­lu jeb dzel­te­no plan­ku­mu, kas ir acs tīk­le­nes cen­trā­lā un vis­ju­tī­gā­kā da­ļa, kas at­bil­dī­ga par re­dzes asu­mu.

Gais­ma tur fo­ku­sē­jas glu­ži kā pa­lie­li­nā­ma­jā stik­lā. Sau­les ra­di­āci­jas ie­tek­mē vei­do­jas brī­vie ra­di­kā­ļi - kai­tī­gas ok­si­dē­jo­šas vie­las, kas var no­da­rīt acīm pār­i.

  • Da­ba acij de­vu­si aiz­sar­dzī­bas sis­tē­mu: ma­ku­las pig­men­tā ir īpa­šas vie­las - lu­te­īns un ze­ak­san­tīns, kas dar­bo­jas kā acī ie­bū­vē­tas sau­les­bril­les, fil­trē­jot zi­lo gais­mu. Lu­te­īnam un ze­ak­san­tī­nam pie­mīt arī anti­ok­si­da­tī­vas īpa­šī­bas. Cil­vē­kam kļūs­tot ve­cā­kam, šo vie­lu kon­cen­trā­ci­ja sa­ma­zi­nās un acs aiz­sar­dzī­ba vā­ji­nās. Pos­to­ši ie­dar­bo­jas arī vi­des pie­sār­ņo­jums, ne­piln­vēr­tīgs uz­turs, ne­pa­rei­zu acu lī­dzek­ļu lie­to­ša­na ik­die­nā u.c.
  • Acs ir viens no vi­sāt­rāk no­gur­di­nā­miem or­gā­niem. Ne­pie­tie­ka­ma iz­gu­lē­ša­nās, stress, smē­ķē­ša­na, pa­aug­sti­nāts ho­les­te­rī­na lī­me­nis asi­nīs, mu­gur­kau­la kak­la da­ļas pro­blē­mas - tas viss var ra­dīt pro­blē­mas arī acīm.
  • Gal­ve­nais vā­jas re­dzes cē­lo­nis ga­dos ve­cā­kiem cil­vē­kiem ir sli­mī­ba, ko sauc par ve­cu­ma ma­ku­las de­ģe­ne­rā­ci­ju (VMD). Ma­ku­las de­ģe­ne­rā­ci­ja no­ved pie tā, ka cil­vēks pa­kā­pe­nis­ki zau­dē re­dzi. Vis­pirms kļūst grū­ti la­sīt un šūt, pēc lai­ka jā­at­sa­kās no ma­šī­nas va­dī­ša­nas, tele­vī­zi­jas ska­tī­ša­nās, vairs nav sa­re­dza­mas arī ap­kār­tē­jo ļau­žu se­jas, vien iz­plū­du­šas ap­ri­ses. Sli­mī­bas ag­rī­nie sim­pto­mi bie­ži tiek ig­no­rē­ti. Pats pir­mais brī­di­nā­ju­ma sig­nāls ir pa­aug­sti­nā­ta acs ju­tī­ba pret gais­mu. Tad se­ko pro­blē­mas la­sot, la­sām­vie­las cen­trā cil­vēks redz ne­skaid­ru, iz­plū­du­šu pun­ktu. Sā­ku­mā ne­skaid­ri ir ti­kai da­ži bur­ti, bet vē­lāk iz­plū­du­šais lau­kums kļūst ar­vien lie­lāks.
  • VMD risks strau­ji pie­aug pēc 50 ga­du ve­cu­ma, bet pē­dē­jā lai­kā tai ir ten­den­ce kļūt jaun­ākai. Īpa­ši liels risks ir cil­vē­kiem ar gai­šu acu krā­su. Acu ārsts var at­klāt sli­mī­bu, pirms vēl ro­das sū­dzī­bas, tā­dēļ ir sva­rī­gi re­gu­lā­ri pro­fi­lak­tis­ki pār­bau­dīt acu ve­se­lī­bu. Ma­ku­las de­ģe­ne­rā­ci­jas re­zul­tā­tā zau­dē­tu re­dzi at­gūt vairs ne­var, te­ra­pi­ja spēj vie­nī­gi pa­lē­ni­nāt sli­mī­bas pro­gre­su, tā­pēc gal­ve­nā lo­ma ir pro­fi­lak­tis­kiem pa­sā­ku­miem, lai ma­ku­las de­ģe­ne­rā­ci­ju ne­pie­ļau­tu.
  • Ļo­ti sva­rī­gi ir val­kāt sau­les­bril­les, jo no­pli­ci­nā­tais ozo­na slā­nis aiz­tur ar­vien ma­zāk kai­tī­gā sta­ro­ju­ma. Aiz­sar­dzī­ba ne­pie­cie­ša­ma gan pie­au­gu­ša­jiem, gan bēr­niem, jo vi­ņu or­ga­nis­ma spē­ja pre­to­ties vi­des kai­tī­go fak­to­ru ie­tek­mei vēl nav tik at­tīs­tī­ta. Sau­les­briļ­ļu gal­ve­nais uz­de­vums ir no­dro­ši­nāt acīm piln­vēr­tī­gu aiz­sar­dzī­bu pret ul­tra­vi­ole­ta­jiem sta­riem.
  • Vis­la­bāk sau­les­bril­les pirkt op­ti­kas vei­ka­los, jo tad ir ga­ran­ti­ja, ka briļ­ļu lē­cu pār­klā­jums aiz­sar­gā pret ul­tra­vi­ole­to sta­ro­ju­mu, un nav jā­rai­zē­jas, ka tas ar lai­ku va­rē­tu iz­ba­lēt. Ja bril­les sa­gla­bā­jas la­bā teh­nis­kā stā­vok­lī un ap­mie­ri­na val­kā­tā­ja es­tē­tis­kās pra­sī­bas, tās var dro­ši lie­tot ga­diem il­gi. Ja sau­les­bril­les pērk, kur pa­ga­dās, var iz­rā­dī­ties, ka tās ne­no­dro­ši­na acīm pie­tie­ka­mu aiz­sar­dzī­bu. Tum­šas bril­les, kas ne­aiz­tur UV sta­rus, ir pat bīs­ta­mā­kas par gai­šām, jo tās sa­ma­zi­na gais­mas in­ten­si­tā­ti, acu zī­lī­tes pa­pla­ši­nās un UV sta­ru pie­kļu­ve ir lie­lā­ka.
  • Lai pa­sar­gā­tu sa­vas acis, ir sva­rī­gi lie­tot ve­se­lī­gu uz­tu­ru, pie­tie­ka­mā dau­dzu­mā jā­ēd gal­viņ­kā­pos­ti, Bri­se­les kā­pos­ti, spi­nā­ti, bro­ko­ļi, pu­pas, oran­žā un dzel­te­nā pap­ri­ka, dil­les, tur­klāt ko­pā ar šiem pro­duk­tiem jā­uz­ņem arī zi­nāms dau­dzums tau­ku, lai or­ga­nisms va­rē­tu vēr­tī­gās vie­las iz­man­tot. Sa­ba­lan­sē­ta di­ēta stip­ri­na ma­ku­las pig­men­tu un acs da­bis­kos aiz­sarg­me­hā­nis­mus. Acu ve­se­lī­bai va­ja­dzīgs lu­te­īns un ze­ak­san­tīns, A,C, D un E vi­ta­mīns, se­lēns cinks. Ja cil­vēks lie­to ne­piln­vēr­tī­gu uz­tu­ru, ir smē­ķē­tājs, sli­mo ar viel­mai­ņas sli­mī­bām, vi­ņam ir lie­kais svars, kā arī tad, ja re­gu­lā­ri pār­slo­go re­dzi, der pa­do­māt par pie­mē­ro­tiem uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­jiem.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.