Ja gribi parādīt seju pavasara saulei, tad padomā, ko par to teiks acis. Saules gaisma, nonākot cilvēka acī, tiek virzīta tieši uz makulu jeb dzelteno plankumu, kas ir acs tīklenes centrālā un visjutīgākā daļa, kas atbildīga par redzes asumu.
Gaisma tur fokusējas gluži kā palielināmajā stiklā. Saules radiācijas ietekmē veidojas brīvie radikāļi - kaitīgas oksidējošas vielas, kas var nodarīt acīm pāri.
- Daba acij devusi aizsardzības sistēmu: makulas pigmentā ir īpašas vielas - luteīns un zeaksantīns, kas darbojas kā acī iebūvētas saulesbrilles, filtrējot zilo gaismu. Luteīnam un zeaksantīnam piemīt arī antioksidatīvas īpašības. Cilvēkam kļūstot vecākam, šo vielu koncentrācija samazinās un acs aizsardzība vājinās. Postoši iedarbojas arī vides piesārņojums, nepilnvērtīgs uzturs, nepareizu acu līdzekļu lietošana ikdienā u.c.
- Acs ir viens no visātrāk nogurdināmiem orgāniem. Nepietiekama izgulēšanās, stress, smēķēšana, paaugstināts holesterīna līmenis asinīs, mugurkaula kakla daļas problēmas - tas viss var radīt problēmas arī acīm.
- Galvenais vājas redzes cēlonis gados vecākiem cilvēkiem ir slimība, ko sauc par vecuma makulas deģenerāciju (VMD). Makulas deģenerācija noved pie tā, ka cilvēks pakāpeniski zaudē redzi. Vispirms kļūst grūti lasīt un šūt, pēc laika jāatsakās no mašīnas vadīšanas, televīzijas skatīšanās, vairs nav saredzamas arī apkārtējo ļaužu sejas, vien izplūdušas aprises. Slimības agrīnie simptomi bieži tiek ignorēti. Pats pirmais brīdinājuma signāls ir paaugstināta acs jutība pret gaismu. Tad seko problēmas lasot, lasāmvielas centrā cilvēks redz neskaidru, izplūdušu punktu. Sākumā neskaidri ir tikai daži burti, bet vēlāk izplūdušais laukums kļūst arvien lielāks.
- VMD risks strauji pieaug pēc 50 gadu vecuma, bet pēdējā laikā tai ir tendence kļūt jaunākai. Īpaši liels risks ir cilvēkiem ar gaišu acu krāsu. Acu ārsts var atklāt slimību, pirms vēl rodas sūdzības, tādēļ ir svarīgi regulāri profilaktiski pārbaudīt acu veselību. Makulas deģenerācijas rezultātā zaudētu redzi atgūt vairs nevar, terapija spēj vienīgi palēnināt slimības progresu, tāpēc galvenā loma ir profilaktiskiem pasākumiem, lai makulas deģenerāciju nepieļautu.
- Ļoti svarīgi ir valkāt saulesbrilles, jo noplicinātais ozona slānis aiztur arvien mazāk kaitīgā starojuma. Aizsardzība nepieciešama gan pieaugušajiem, gan bērniem, jo viņu organisma spēja pretoties vides kaitīgo faktoru ietekmei vēl nav tik attīstīta. Saulesbriļļu galvenais uzdevums ir nodrošināt acīm pilnvērtīgu aizsardzību pret ultravioletajiem stariem.
- Vislabāk saulesbrilles pirkt optikas veikalos, jo tad ir garantija, ka briļļu lēcu pārklājums aizsargā pret ultravioleto starojumu, un nav jāraizējas, ka tas ar laiku varētu izbalēt. Ja brilles saglabājas labā tehniskā stāvoklī un apmierina valkātāja estētiskās prasības, tās var droši lietot gadiem ilgi. Ja saulesbrilles pērk, kur pagadās, var izrādīties, ka tās nenodrošina acīm pietiekamu aizsardzību. Tumšas brilles, kas neaiztur UV starus, ir pat bīstamākas par gaišām, jo tās samazina gaismas intensitāti, acu zīlītes paplašinās un UV staru piekļuve ir lielāka.
- Lai pasargātu savas acis, ir svarīgi lietot veselīgu uzturu, pietiekamā daudzumā jāēd galviņkāposti, Briseles kāposti, spināti, brokoļi, pupas, oranžā un dzeltenā paprika, dilles, turklāt kopā ar šiem produktiem jāuzņem arī zināms daudzums tauku, lai organisms varētu vērtīgās vielas izmantot. Sabalansēta diēta stiprina makulas pigmentu un acs dabiskos aizsargmehānismus. Acu veselībai vajadzīgs luteīns un zeaksantīns, A,C, D un E vitamīns, selēns cinks. Ja cilvēks lieto nepilnvērtīgu uzturu, ir smēķētājs, slimo ar vielmaiņas slimībām, viņam ir liekais svars, kā arī tad, ja regulāri pārslogo redzi, der padomāt par piemērotiem uztura bagātinātājiem.