IEPAZĪSTI tēju veidus, uzzini, kā tās pareizi pagatavot

© F64

Tē­jas cie­nī­tā­jiem ir tik plašs pie­dā­vā­jums, ka eks­pe­ri­men­tēt ar tām var no sirds pa­ti­kas, tās kom­bi­nē­jot ko­pā gan ar da­žā­diem ēdie­niem, gan dzē­rie­niem. Kad sāk ru­nāt par tē­ju vei­diem, jā­pie­min tra­di­ci­onā­lā mel­nā tē­ja. Tie­ši ar šo tē­ju pa­ras­ti sā­kas ie­pa­zī­ša­nās ar ba­gā­to sil­tā dzē­rie­na pa­sau­li.

Mel­nā tē­ja, pa­tei­co­ties tās sa­stā­vā eso­ša­jam ko­fe­īnam, dod ener­ģi­ju un pa­aug­sti­na darb­spē­jas, aiz­sar­gā pret stre­su, nei­tra­li­zē brī­vo ra­di­kā­ļu ie­dar­bī­bu. Pē­tī­ju­mi pie­rā­dī­ju­ši, ka tē­jas ie­dar­bī­ba uz cil­vē­ka or­ga­nis­mu tur­pi­nās il­gāk ne­kā ka­fi­jas efekts.

Šī tē­ja sa­tur vis­vai­rāk ko­fe­īna sa­lī­dzi­nā­ju­mā ar ci­tām. Tā ir lie­lisks anti­ok­si­dan­tu avots, no­der sirds un asins­va­du sli­mī­bu pro­fi­lak­sei. Pie­rā­dīts, ka

die­nā, iz­dze­rot četr­as ta­sī­tes mel­nās tē­jas, ie­vē­ro­ja­mi uz­la­bo­jas asins­ri­te.

Aug­ļu tē­ja pēc sa­vas bū­tī­bas ir tas pats, kas zā­ļu tē­ja, ti­kai daudz smar­žī­gā­ka. Mai­gais rak­stu­rīgs aug­ļu aro­māts ra­da no­mie­ri­no­šu vai to­ni­zē­jo­šu ie­dar­bī­bu - sva­rī­gā­kais, kāds aug­lis ir iz­vē­lēts. Aug­ļu tē­ju vei­du ir daudz. Tā­pat kā zā­ļu tē­jas tās ne­sa­tur ko­fe­īnu. Tās ga­ta­vo, pa­ma­to­jo­ties uz vai­rā­kiem kom­po­nen­tiem. Dau­dzu aug­ļu tē­ju sa­stā­vā ir ne ti­kai aug­ļi, bet arī zie­di. Viens no po­pu­lā­rā­ka­jiem in­gre­dien­tiem aug­ļu tē­jā ir cit­rus­aug­ļu aro­mā­tis­kā mi­za. Pa­sau­lē po­pu­lā­ras ir aug­ļu tē­jas, kam pa­mat­sas­tā­vā ir ābols un ka­nē­lis.

Ro­ibu­ša tē­ju vē­lams dzert, ja ir aler­ģi­ja, māc bez­miegs, ir de­pre­si­ja vai ner­vu dar­bī­bas trau­cē­ju­mi. Ro­ibušs sa­tur dzel­zi, va­ru, mag­ni­ju, kā­li­ju, cin­ku un C vi­ta­mī­nu, ku­ra dau­dzums pār­spēj pat cit­rus­aug­ļus. Lai or­ga­nisms ie­gū­tu ne­pie­cie­ša­mo dzelzs dien­nakts nor­mu, jā­iz­dzer 3 līdz 4 krū­zī­tes tē­jas. Ro­ibu­ša tē­ja kļu­va po­pu­lā­ra, pa­tei­co­ties sa­vām iz­ci­la­jām īpa­šī­bām, tā uz­mun­dri­na un to­ni­zē, dod spē­ku un ener­ģi­ju. Ta­jā nav ko­fe­īna, tā­pēc to var dzert va­ka­rā pirms do­ša­nās gu­lēt un arī bez cu­ku­ra, jo ro­ibu­šam pie­mīt da­bis­ka sal­de­na gar­ša. Sa­tur daudz anti­ok­si­dan­tu - vie­lu, kas ka­vē or­ga­nis­ma no­ve­co­ša­nos un no­stip­ri­na imūn­sis­tē­mu. Ro­ibušs lie­lis­ki der cil­vē­kiem, ku­riem ir pa­aug­sti­nāts asins­spie­diens, jo ne­sa­tur ko­fe­īnu. Lie­lis­ki pie­mē­ro­ta bēr­niem un dzer­ša­nai pirms mie­ga. Ta­nīns ro­ibu­šā ir, ta­ču ne­lie­lā dau­dzu­mā.

Ma­te tē­jas, ko uz­ska­ta par die­vu dzē­rie­nu, no­slē­pums gal­ve­no­kārt slēp­jas tās pa­ga­ta­vo­ša­nas ce­re­mo­ni­jā un dzer­ša­nā. Lī­dzī­gi kā za­ļā un mel­nā tē­ja tā sa­tur ko­fe­īnu.

At­šķi­ras ar vieg­lu koks­nes un skā­be­ni sal­du aro­mā­tu, pie­mīt vir­kne vēr­tī­gu īpa­šī­bu - no­stip­ri­na imūn­sis­tē­mu, aiz­ka­vē no­ve­co­ša­nos, ma­zi­na stre­su, sti­mu­lē ner­vu sis­tē­mas dar­bī­bu, pa­aug­sti­na imu­ni­tā­ti, pa­līdz at­jau­not or­ga­nis­ma šū­nas un ci­tas.

Za­ļā tē­ja dod ne ti­kai bau­du no aro­mā­ta un gar­šas, bet arī ir vēr­tīgs ārst­nie­cisks pre­pa­rāts. Ta­jā ir ap­mē­ram 300 da­žā­du vie­lu - ol­bal­tum­vie­las, ogļ­hid­rā­ti, mik­ro­ele­men­ti, da­žā­di vi­ta­mī­ni, kal­cijs, nāt­rijs, fos­fors. Za­ļā tē­ja lab­vē­lī­gi ie­tek­mē vis­as cil­vē­ka sis­tē­mas un or­gā­nus, ie­dar­bo­jas vieg­li un ne­kai­tī­gi, sti­mu­lē imūn­sis­tē­mas dar­bī­bu. At­šķi­rī­bā no mel­nās tē­jas za­ļā tē­ja ne­tiek fer­men­tē­ta, tā­pēc vis­as vēr­tī­gās vie­las pa­liek pil­nā ap­jo­mā.

Kā pa­rei­zi pa­ga­ta­vot?

* Mel­no tē­ju vis­la­bāk pa­ga­ta­vot, ap­le­jot ar ūde­ni, kas tik­ko sā­cis vā­rī­ties, un at­stāt 3 līdz 5 mi­nū­tes, lai ie­vel­kas.

* Aug­ļu tē­ju ne­va­jag ga­ta­vot ar vā­ro­šu ūde­ni, bet ne­daudz at­dzi­su­šu kar­stu ūde­ni. Ja iz­man­to vā­ro­šu ūde­ni, tad ēte­ris­kās eļ­ļas, kas ir aug­ļu sa­stā­vā, iz­tvai­kos un tē­ja ne­būs aro­mā­tis­ka. Jā­at­ce­ras, ka kar­sta­jam ūde­nim jā­būt svai­gam. Tas no­zī­mē, ka ūde­ni aug­ļu tē­jas pa­ga­ta­vo­ša­nai ne­drīkst vā­rīt div­reiz. Lai aug­ļu tē­ja ie­vil­ktos, va­ja­dzī­gas ap­mē­ram 10 mi­nū­tes.

* Ro­ibu­ša tē­ju va­jag ap­liet ar vā­ro­šu ūde­ni por­ce­lā­na tēj­kan­nā, ti­kai ne­va­jag iz­man­tot mā­la trau­ku. At­šķi­rī­bā no ci­tiem ek­so­tis­ko tē­ju vei­diem to var strau­ji ap­liet ar vā­ro­šu ūde­ni un dzert pēc 5 mi­nū­tēm. Jo il­gā­ku lai­ku tā ie­vil­ksies, jo būs vēr­tī­gā­ka. Uz­lē­ju­mu var vēl un vēl ap­liet ar kar­stu ūde­ni - tē­ja ne­zau­dēs sa­vas īpa­šī­bas pat nā­ka­ma­jā die­nā.

* Ma­te tē­ju pa­ga­ta­vo spe­ci­ālā trau­kā ka­la­ba­se, kas ir iz­dobts pu­deļ­vei­da ķir­bis. Vā­rī­ša­nas tem­pe­ra­tū­ra ne­drīkst pār­sniegt 80 grā­dus. Tē­ju iz­sūc ar spe­ci­ālu sal­mi­ņu. Di­vas treš­da­ļas trau­ka aiz­ņem ma­te, ko ap­lej ar kar­stu ūde­ni. Ie­spē­jams pa­ga­ta­vot vai­rā­kus at­kār­to­tus uz­lē­ju­mus, pie­vie­no­jot vā­rī­tu at­dze­sē­tu ūde­ni. Mā­jas ap­stāk­ļos ma­te var pa­ga­ta­vot šā­di: ņem 8 tēj­ka­ro­tes tē­jas un ap­lej ar 150 ml kar­sta ūdens. Katrs ma­te var pa­ga­ta­vot, kā vē­las.

* Za­ļo tē­ju ga­ta­vo, vis­pirms ie­be­rot trau­kā tē­jas la­pi­ņas. Ūdens ir pa­rei­zi jā­uz­vā­ra - ka­mēr ro­das ma­zi bur­bu­lī­ši. Ūde­ni pār­is mi­nū­tes at­dze­sē līdz 70 grā­du Cel­si­ja tem­pe­ra­tū­rai. Pēc tam ap­lej tē­ju. To var dzert jau mi­nū­ti pēc tē­jas ap­lie­ša­nas. Ja tē­jai ir augst­a kva­li­tā­te, to var ap­liet līdz pat sep­ti­ņām rei­zēm. Katrs nā­ka­mais uz­lē­jums ie­vel­kas il­gāk un arī gar­šo ci­tā­di.

Kā uz­gla­bāt?

* Lai tē­ja bū­tu aro­mā­tis­ka, sva­rī­gi to pa­rei­zi uz­gla­bāt. To ie­tei­cams uz­gla­bāt tum­šā, sau­sā un cie­ši no­slēg­tā trau­kā. Mā­jās vis­la­bāk to uz­gla­bāt slēg­tās me­tā­la kār­bās, var arī ke­ra­mi­kas vai por­ce­lā­na trau­kos, kam ir stin­gri no­slē­dzams vāks. No­teik­ti tē­jas uz­gla­bā­ša­nai ne­va­jag iz­man­tot plast­ma­sas vai plas­ti­kā­ta trau­kus, jo tē­ja var pa­likt mit­ra un arī sa­smakt.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais