Tējas cienītājiem ir tik plašs piedāvājums, ka eksperimentēt ar tām var no sirds patikas, tās kombinējot kopā gan ar dažādiem ēdieniem, gan dzērieniem. Kad sāk runāt par tēju veidiem, jāpiemin tradicionālā melnā tēja. Tieši ar šo tēju parasti sākas iepazīšanās ar bagāto siltā dzēriena pasauli.
Melnā tēja, pateicoties tās sastāvā esošajam kofeīnam, dod enerģiju un paaugstina darbspējas, aizsargā pret stresu, neitralizē brīvo radikāļu iedarbību. Pētījumi pierādījuši, ka tējas iedarbība uz cilvēka organismu turpinās ilgāk nekā kafijas efekts.
Šī tēja satur visvairāk kofeīna salīdzinājumā ar citām. Tā ir lielisks antioksidantu avots, noder sirds un asinsvadu slimību profilaksei. Pierādīts, ka
dienā, izdzerot četras tasītes melnās tējas, ievērojami uzlabojas asinsrite.
Augļu tēja pēc savas būtības ir tas pats, kas zāļu tēja, tikai daudz smaržīgāka. Maigais raksturīgs augļu aromāts rada nomierinošu vai tonizējošu iedarbību - svarīgākais, kāds auglis ir izvēlēts. Augļu tēju veidu ir daudz. Tāpat kā zāļu tējas tās nesatur kofeīnu. Tās gatavo, pamatojoties uz vairākiem komponentiem. Daudzu augļu tēju sastāvā ir ne tikai augļi, bet arī ziedi. Viens no populārākajiem ingredientiem augļu tējā ir citrusaugļu aromātiskā miza. Pasaulē populāras ir augļu tējas, kam pamatsastāvā ir ābols un kanēlis.
Roibuša tēju vēlams dzert, ja ir alerģija, māc bezmiegs, ir depresija vai nervu darbības traucējumi. Roibušs satur dzelzi, varu, magniju, kāliju, cinku un C vitamīnu, kura daudzums pārspēj pat citrusaugļus. Lai organisms iegūtu nepieciešamo dzelzs diennakts normu, jāizdzer 3 līdz 4 krūzītes tējas. Roibuša tēja kļuva populāra, pateicoties savām izcilajām īpašībām, tā uzmundrina un tonizē, dod spēku un enerģiju. Tajā nav kofeīna, tāpēc to var dzert vakarā pirms došanās gulēt un arī bez cukura, jo roibušam piemīt dabiska saldena garša. Satur daudz antioksidantu - vielu, kas kavē organisma novecošanos un nostiprina imūnsistēmu. Roibušs lieliski der cilvēkiem, kuriem ir paaugstināts asinsspiediens, jo nesatur kofeīnu. Lieliski piemērota bērniem un dzeršanai pirms miega. Tanīns roibušā ir, taču nelielā daudzumā.
Mate tējas, ko uzskata par dievu dzērienu, noslēpums galvenokārt slēpjas tās pagatavošanas ceremonijā un dzeršanā. Līdzīgi kā zaļā un melnā tēja tā satur kofeīnu.
Atšķiras ar vieglu koksnes un skābeni saldu aromātu, piemīt virkne vērtīgu īpašību - nostiprina imūnsistēmu, aizkavē novecošanos, mazina stresu, stimulē nervu sistēmas darbību, paaugstina imunitāti, palīdz atjaunot organisma šūnas un citas.
Zaļā tēja dod ne tikai baudu no aromāta un garšas, bet arī ir vērtīgs ārstniecisks preparāts. Tajā ir apmēram 300 dažādu vielu - olbaltumvielas, ogļhidrāti, mikroelementi, dažādi vitamīni, kalcijs, nātrijs, fosfors. Zaļā tēja labvēlīgi ietekmē visas cilvēka sistēmas un orgānus, iedarbojas viegli un nekaitīgi, stimulē imūnsistēmas darbību. Atšķirībā no melnās tējas zaļā tēja netiek fermentēta, tāpēc visas vērtīgās vielas paliek pilnā apjomā.
Kā pareizi pagatavot?
* Melno tēju vislabāk pagatavot, aplejot ar ūdeni, kas tikko sācis vārīties, un atstāt 3 līdz 5 minūtes, lai ievelkas.
* Augļu tēju nevajag gatavot ar vārošu ūdeni, bet nedaudz atdzisušu karstu ūdeni. Ja izmanto vārošu ūdeni, tad ēteriskās eļļas, kas ir augļu sastāvā, iztvaikos un tēja nebūs aromātiska. Jāatceras, ka karstajam ūdenim jābūt svaigam. Tas nozīmē, ka ūdeni augļu tējas pagatavošanai nedrīkst vārīt divreiz. Lai augļu tēja ievilktos, vajadzīgas apmēram 10 minūtes.
* Roibuša tēju vajag apliet ar vārošu ūdeni porcelāna tējkannā, tikai nevajag izmantot māla trauku. Atšķirībā no citiem eksotisko tēju veidiem to var strauji apliet ar vārošu ūdeni un dzert pēc 5 minūtēm. Jo ilgāku laiku tā ievilksies, jo būs vērtīgāka. Uzlējumu var vēl un vēl apliet ar karstu ūdeni - tēja nezaudēs savas īpašības pat nākamajā dienā.
* Mate tēju pagatavo speciālā traukā kalabase, kas ir izdobts pudeļveida ķirbis. Vārīšanas temperatūra nedrīkst pārsniegt 80 grādus. Tēju izsūc ar speciālu salmiņu. Divas trešdaļas trauka aizņem mate, ko aplej ar karstu ūdeni. Iespējams pagatavot vairākus atkārtotus uzlējumus, pievienojot vārītu atdzesētu ūdeni. Mājas apstākļos mate var pagatavot šādi: ņem 8 tējkarotes tējas un aplej ar 150 ml karsta ūdens. Katrs mate var pagatavot, kā vēlas.
* Zaļo tēju gatavo, vispirms ieberot traukā tējas lapiņas. Ūdens ir pareizi jāuzvāra - kamēr rodas mazi burbulīši. Ūdeni pāris minūtes atdzesē līdz 70 grādu Celsija temperatūrai. Pēc tam aplej tēju. To var dzert jau minūti pēc tējas apliešanas. Ja tējai ir augsta kvalitāte, to var apliet līdz pat septiņām reizēm. Katrs nākamais uzlējums ievelkas ilgāk un arī garšo citādi.
Kā uzglabāt?
* Lai tēja būtu aromātiska, svarīgi to pareizi uzglabāt. To ieteicams uzglabāt tumšā, sausā un cieši noslēgtā traukā. Mājās vislabāk to uzglabāt slēgtās metāla kārbās, var arī keramikas vai porcelāna traukos, kam ir stingri noslēdzams vāks. Noteikti tējas uzglabāšanai nevajag izmantot plastmasas vai plastikāta traukus, jo tēja var palikt mitra un arī sasmakt.