SVARĪGĀKAIS, kas jāzina par ne­ve­se­lī­go pal­mu eļ­ļu

© F64

Pal­mu eļ­ļai pie­mīt vis­ze­mā­kā vēr­tī­ba, sa­lī­dzi­not ar ci­tām au­gu eļ­ļām.

Ta­ču ra­žo­tā­jiem tā ir lēts un iz­de­vīgs pro­dukts. Pēc kon­sis­ten­ces - cie­ta, at­gā­di­na cū­ku tau­kus, pa­ras­ti bal­ta, ta­ču mēdz būt arī dzel­te­ni oran­žā un pat sar­ka­ni oran­žā krā­sā. Rak­stu­rī­ga riek­stu gar­ša un smar­ža. Šo eļ­ļu iz­man­to ti­kai da­žu pro­duk­tu ra­žo­ša­nā, un to ne­var no­saukt par ve­se­lī­bai lab­vē­lī­gu. Ja iz­pē­ta eti­ķe­tes uz pār­ti­kas pro­duk­tu ie­pa­ko­ju­ma, tad šo eļ­ļu no­teik­ti va­rēs at­rast mar­ga­rī­nā, arī sie­ra un krē­ju­ma iz­strā­dā­ju­mu, mil­tu iz­strā­dā­ju­mu, sal­du­mu un ci­tu pro­duk­tu sa­stā­vā, ko lie­to­jam ik­die­nā. Pal­mu eļ­ļa sa­tur lie­lu dau­dzu­mu pie­sā­ti­nā­to tauk­skāb­ju. Pro­duk­ti, kas sa­tur šo eļ­ļu, pa­ras­ti il­gi gla­bā­jas un tiem ne­pie­mīt rūg­te­na gar­ša. Tie­ši tā­pēc to iz­man­to, pie­mē­ram, mar­ga­rī­na un eļ­ļas mai­sī­ju­mu ra­žo­ša­nā. Pie­sā­ti­nā­tās tauk­skā­bes pa­aug­sti­na ho­les­te­rī­na lī­me­ni asi­nīs, vei­ci­na ate­ro­skle­ro­zes at­tīs­tī­bu. Sar­ka­no pal­mu eļ­ļu vis­bie­žāk iz­man­to ziep­ju ra­žo­ša­nā, kā arī sve­ču iz­ga­ta­vo­ša­nā. Pal­mu eļ­ļu pla­ši iz­man­to kos­mē­ti­kā se­jas ādas kop­ša­nas pro­ce­dū­rās. No pal­mu eļ­ļas aug­ļiem var ie­gūt ne ti­kai sar­ka­no pal­mu eļ­ļu, bet arī pal­mu aug­ļu sēk­lu eļ­ļu.

Pal­mu eļ­ļas lie­to­ša­na pār­ti­kā jā­vēr­tē ļo­ti kri­tis­ki!

No­de­rī­gi!

Pal­mu eļ­ļas vēr­tī­gās īpa­šī­bas:

* Ba­gāts A (ka­ro­ti­no­ī­du), E vit­amī­na, ko­fer­men­ta Q10 avots. Ka­ro­ti­no­īds ir spē­cīgs an­ti­ok­si­dants, kas lab­vē­lī­gi ie­tek­mē ādas un ma­tu ve­se­lī­bu.

* Pal­mu eļ­ļa sa­tur ap­mē­ram 10 pro­cen­tus po­li­ne­pie­sā­ti­nā­to tauk­skāb­ju. Tās lab­vē­lī­gi ie­dar­bo­jas uz šū­nu ap­gā­di ar ba­ro­jo­šām vie­lām un viel­mai­ņas pro­duk­tu iz­va­dī­ša­nu no šū­nām.

Pal­mu eļ­ļas ne­ga­tī­vās īpa­šī­bas:

* Pie­sā­ti­nā­tās tauk­skā­bes pa­aug­sti­na ho­les­te­rī­na lī­me­ni asi­nīs, vei­ci­na ate­ro­skle­ro­zes, asins­va­du trom­bo­zes, sirds asins­va­du sis­tē­mas sli­mī­bas.

* Pal­mu skā­bes trig­li­ce­rī­di ie­tek­mē pie­na pro­duk­tu, ku­ru ra­žo­ša­nā tie tiek iz­man­to­ti, grū­tu kūs­ta­mī­bu. Šī eļ­ļa kūst ti­kai ap­mē­ram 42 grā­du Cel­si­ja tem­pe­ra­tū­rā. Tad, kad tā no­kļūst or­ga­nis­mā, ne­iz­zūd, bet uz­krā­jas. Re­zul­tā­tā var ras­ties gre­mo­ša­nas trau­cē­ju­mi.

Re­cep­tes

1) Sau­sai ādai, kas lo­bās, var iz­man­tot sar­ka­no pal­mu eļ­ļu kā krē­mu vai kā ba­ro­jo­šu un mīk­sti­no­šu mas­ku se­jai.

2) Ja pal­mu eļ­ļu pa­re­dzēts iz­man­tot krē­ma vie­tā, tad to var uz­klāt uz se­jas, arī acu zo­nā, un ļaut, lai tā ie­sū­cas 10 līdz 15 mi­nū­tes. Lie­ko var no­tī­rīt ar pa­pī­ra sal­ve­ti. Ļo­ti vēr­tī­gi to iz­man­tot kā nakts krē­mu.

3) Ja šķiet, ka šāds pal­mu eļ­ļas krēms ir pā­rāk smags, tad to ie­tei­cams iz­man­tot kos­mē­tis­kos mai­sī­ju­mos. Tēj­ka­ro­ti šā­das eļ­ļas var pie­vie­not jeb­ku­ram mai­sī­ju­mam, kas pa­ga­ta­vots mā­jās, lai ādu ba­ro­tu, mit­ri­nā­tu un mīk­sti­nā­tu.

4) Iz­man­to­jot pal­mu eļ­ļu kā mas­ku, to ie­tei­cams uz­klāt uz se­jas 30 līdz 40 mi­nū­tes un pēc tam no­maz­gāt ar sil­tu ūde­ni.

5) Pal­mu eļ­ļu var sa­jaukt vie­nā­dās pro­por­ci­jās ar ko­ko­sa un olīv­eļ­ļu. To liet­de­rī­gi iz­man­tot jeb­ku­ram ādas ti­pam, iz­ņe­mot tau­kai­nu.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.