Gripas laiks. Tau­tas lī­dzek­ļi temperatūras mazināšanai

© Foto: Andrius UFARTAS, FB/F64 Photo Agency

Kad cil­vēks pēk­šņi jū­tas sa­vār­dzis, pir­mais darbs pa­ras­ti ir iz­mē­rīt tem­pe­ra­tū­ru, jo se­viš­ķi ša­jā se­zo­nā, kad mūs ap­draud gri­pa un ci­tas elp­ce­ļu in­fek­ci­jas. Cil­vē­ka ķer­me­ņa tem­pe­ra­tū­ras iz­mai­ņām var būt da­žā­di cē­lo­ņi, gan ļo­ti no­piet­ni, gan ne tik bīs­ta­mi, bet bie­ži pa­aug­sti­nā­ta tem­pe­ra­tū­ra lie­ci­na, ka mū­su ķer­me­nis ar kaut ko cī­nās, pie­mē­ram, ar or­ga­nis­mā ie­kļu­vu­ša­jiem sli­mī­bu iz­rai­sī­tā­jiem vai ar kā­du ne­lab­vē­lī­gu ār­ēju fak­to­ru ie­dar­bī­bas se­kām. Ķer­me­ņa tem­pe­ra­tū­ra var būt arī pa­ze­mi­nā­ta – arī tam ir sa­vi cē­lo­ņi, ku­rus va­ja­dzē­tu no­skaid­rot.

No­de­rī­gi!

Kas jā­ņem vē­rā, mē­rot tem­pe­ra­tū­ru:

  • Mē­rot pa­du­sē, par nor­mā­lu ķer­me­ņa tem­pe­ra­tū­ru uz­ska­ta 36 - 37 grā­dus.
  • Ķer­me­ņa tem­pe­ra­tū­ru ie­tek­mē dien­nakts laiks: no rī­ta tā mēdz būt zem­āka, bet pie­va­ka­rē augst­āka. Zem­ākie rā­dī­tā­ji tiek fik­sē­ti no tri­jiem līdz se­šiem rī­tā, bet augst­ākie - no piec­iem līdz de­vi­ņiem va­ka­rā.
  • Bēr­niem caur­mē­rā ķer­me­ņa tem­pe­ra­tū­ra ir par 0,3 - 0,4 grā­diem augst­āka ne­kā pie­au­gu­šiem cil­vē­kiem, bet ga­dos ve­cā­kiem ļau­dīm tem­pe­ra­tū­ra mēdz būt zem­āka ne­kā jaun­iem.
  • Tem­pe­ra­tū­ru nav vē­lams mē­rīt pus­stun­du pēc fi­zis­kām ak­ti­vi­tā­tēm, van­no­ša­nās vai ie­tu­rē­tas mal­tī­tes, jo ša­jos ga­dī­ju­mos tā pa­aug­sti­nās.
  • Lai re­gu­lā­ri kon­tro­lē­tu ķer­me­ņa tem­pe­ra­tū­ru, to ie­tei­cams mē­rīt div­reiz die­nā, lai­ka pos­mā no sep­ti­ņiem līdz as­to­ņiem rī­tā un no piec­iem līdz sep­ti­ņiem va­ka­rā.
  • Ja cil­vē­kam ir augst­a tem­pe­ra­tū­ra, to va­ja­dzē­tu mē­rīt ik pēc pus­stun­das un pie­rak­stīt ter­mo­met­ra rā­dī­ju­mus, jo šos da­tus var pra­sīt ārsts. Ja tem­pe­ra­tū­ra nav stip­ri pa­aug­sti­nā­ta, mē­rī­ju­mus var veikt ik pēc 2 - 3 stun­dām.
  • Tem­pe­ra­tū­ru var mē­rīt arī orā­li (mu­tē) un rek­tā­li (tais­na­jā zar­nā), tad re­zul­tā­tu var ie­gūt ātr­āk. Pir­ma­jā ga­dī­ju­mā ter­mo­met­ra ga­lu no­vie­to zem mē­les sai­tī­tes, ot­ra­jā - ter­mo­met­ra ga­lu ie­ziež ar va­ze­lī­nu un ie­va­da anā­la­jā at­ve­rē 1 - 3 cm dzi­ļu­mā. Rek­tā­li veik­tam mē­rī­ju­mam ir zem­āka kļū­das pa­kā­pe, jo ter­mo­met­ru gan­drīz ne­ie­tek­mē ār­ēji ap­stāk­ļi. Nor­mā­la rek­tā­lā tem­pe­ra­tū­ra ir 36,2 - 37,7 grā­di.
  • Ie­gā­dā­jo­ties elek­tro­nis­ko ter­mo­met­ru, der iz­pē­tīt tā teh­nis­kos pa­ra­met­rus: mē­rī­ša­nas di­apa­zo­nu, mē­rī­ša­nas lai­ku, lo­ka­na uz­ga­ļa esa­mī­bu, ska­ņas sig­nā­lu, pē­dē­jā mē­rī­ju­ma sa­gla­bā­ša­nu at­mi­ņā u.c.

Pa­aug­sti­nā­ta tem­pe­ra­tū­ra

Tem­pe­ra­tū­ras pa­aug­sti­nā­ša­nos mēs pa­ras­ti sais­tām ar or­ga­nis­ma cī­ņu pret vī­ru­siem, bak­tē­ri­jām un ci­tiem in­fek­ci­jas sli­mī­bu iz­rai­sī­tā­jiem, bet tem­pe­ra­tū­ra var pa­aug­sti­nā­ties arī imūn­de­fi­cī­ta, audzē­ju, in­sul­ta, vai­rog­dzie­dze­ra sli­mī­bu vai cen­trā­lās ner­vu sis­tē­mas bo­jā­ju­mu un ci­tu no­piet­nu ve­se­lī­bas pro­blē­mu ga­dī­ju­mā, to var iz­rai­sīt arī at­se­viš­ķi me­di­ka­men­ti, stā­vok­lis pēc ķi­rur­ģis­kas ope­rā­ci­jas, asins pār­lie­ša­nas u.c. Iz­rā­dās, ka tem­pe­ra­tū­ru var pa­aug­sti­nāt arī stress vai bai­les. Ja cil­vē­kam ir augst­a vai re­gu­lā­ri pa­aug­sti­nā­ta tem­pe­ra­tū­ra, jā­mek­lē ār­sta pa­lī­dzī­ba. Tas no­teik­ti jā­da­ra ne­ka­vē­jo­ties, ja pār­snieg­ta 39 grā­du at­zī­me vai ja tem­pe­ra­tū­ra strau­ji pa­aug­sti­nā­ju­sies pār­is stun­du lai­kā. Arī par to, vai lie­tot lī­dzek­ļus tem­pe­ra­tū­ras pa­ze­mi­nā­ša­nai, vis­la­bāk kon­sul­tē­ties ar ār­stu. Tem­pe­ra­tū­ra ir da­bis­ka or­ga­nis­ma aiz­sar­gre­ak­ci­ja, lai ra­dī­tu ne­lab­vē­lī­gus ap­stāk­ļus sli­mī­bu iz­rai­sī­tā­jiem mikro­or­ga­nis­miem, tā­pēc vis­bie­žāk ne­ie­sa­ka pa­ze­mi­nāt tem­pe­ra­tū­ru, ja tā ne­pār­sniedz 38,5 grā­dus, lai or­ga­nisms va­rē­tu tur­pi­nāt cī­nī­ties. Ta­ču vi­si cil­vē­ki nav vie­nā­di - dažs jū­tas cie­ša­mi arī tad, ja ķer­me­ņa tem­pe­ra­tū­ra ir ļo­ti augst­a, bet ci­tam tā iz­rai­sa kram­pjus, tā­pēc nā­kas saukt ātr­o pa­lī­dzī­bu un turp­māk tem­pe­ra­tū­ras pa­aug­sti­nā­ša­nās ga­dī­ju­mā jau lai­kus jā­sāk lie­tot pre­tdru­dža me­di­ka­men­ti. Kri­tis­ki augst­ā tem­pe­ra­tū­rā or­ga­nis­mā sā­kas bīs­ta­mas, ne­at­grie­ze­nis­kas pār­mai­ņas, kas var beig­ties pat ar nā­vi. Pie ār­sta jā­vēr­šas arī ga­dī­ju­mos, kad ilg­sto­ši ir ne­daudz pa­aug­sti­nā­ta tem­pe­ra­tū­ra, par šīs pa­rā­dī­bas cē­lo­ņiem no­teik­ti jā­tiek skaid­rī­bā. Vi­saug­stā­kā tem­pe­ra­tū­ra esot fik­sē­ta kā­dam ame­ri­kā­ņu vī­rie­tim 1980. ga­da va­sa­rā - tā sa­snie­gu­si 46,5 grā­dus; šis pa­cients ār­stē­jies slim­nī­cā no kar­stu­ma dū­rie­na un ti­cis mā­jās pēc 24 die­nām.

Vai iz­man­tot tau­tas lī­dzek­ļus

Tau­tas me­to­des tem­pe­ra­tū­ras pa­ze­mi­nā­ša­nai past­āvē­ja jau il­gu lai­ku pirms tam, kad cil­vē­ka ķer­me­ņa tem­pe­ra­tū­ra pir­mo­reiz ti­ka iz­mē­rī­ta - tas esot no­ti­cis Vā­ci­jā 19. gad­sim­ta vi­dū, iz­man­to­jot vie­nu no pir­ma­jiem dzīv­sud­ra­ba ter­mo­met­riem. Da­ļu no se­na­jām me­to­dēm at­zīst arī mūs­die­nu me­di­cī­na. Gri­pas un ci­tu elp­ce­ļu in­fek­ci­ju ga­dī­ju­mā ār­sti ie­sa­ka dzert daudz sil­ta šķid­ru­ma. La­bi šim no­lū­kam no­der dzē­rie­ni no dzēr­ve­ņu su­las, kam pie­mīt da­bas do­ta pret­ie­kai­su­ma, pre­tmik­ro­bu un di­urē­tis­ka ie­dar­bī­ba. Lie­to arī me­ža ave­ņu ie­vā­rī­ju­mu ar vi­siem kau­li­ņiem, me­ža ave­ņu tē­ju, liep­zie­du tē­ju, da­žā­dos vei­dos zie­mai sa­ga­ta­vo­tas brūk­le­nes, upe­nes un smilts­ērk­šķus, ūde­ni ar me­du un cit­ro­nu su­lu, vieg­li sār­mai­nu mi­ne­rāl­ūde­ni ar ze­mu mi­ne­ra­li­zā­ci­jas pa­kā­pi, var ie­gā­dā­ties arī ap­tie­kās no­pēr­ka­mās ārst­nie­cī­bas augu tē­jas, kas do­mā­tas šā­dam no­lū­kam. Liet­pra­tē­ji ne­ie­sa­ka cil­vē­kiem ar pa­aug­sti­nā­tu tem­pe­ra­tū­ru lie­tot zel­tsak­nes, asins­zā­les vai žen­še­ņu.

Pa­ze­mi­nā­ta tem­pe­ra­tū­ra

Arī pa­ze­mi­nā­ta tem­pe­ra­tū­ra pra­sa iz­mek­lē­ša­nu pie ār­sta. Da­žiem tem­pe­ra­tū­ra no da­bas ir zem­āka ne­kā ci­tiem, un vi­ņi jū­tas la­bi, bet, ja cil­vē­kiem pie­de­vām ir slik­ta vis­pā­rē­jā paš­sa­jū­ta, sa­gu­rums, mie­gai­nī­ba, aiz­kai­ti­nā­mī­ba, kon­cen­trē­ša­nās grū­tī­bas, tad tas vairs nav nor­mā­li. Par zem­ās tem­pe­ra­tū­ras var­bū­tē­jiem cē­lo­ņiem tiek mi­nē­ta imu­ni­tā­tes vā­ji­nā­ša­nās, ne­sen pār­cies­ta sli­mī­ba, maz­asi­nī­ba, pār­gu­rums un pār­slo­dze, arī grūt­nie­cī­ba, bet ma­ziem bēr­niem - ne­pie­tie­ka­mi at­tīs­tī­ta ter­mo­re­gu­lā­ci­ja. Tem­pe­ra­tū­ra var būt zem­āka par nor­mu arī tad, ja cil­vēks stip­ri svīst, pie­mē­ram, stre­sa vai kā­das en­do­krī­nas sli­mī­bas dēļ, vai arī vi­ņam ir pa­ze­mi­nāts asins­spie­diens. Ar ķer­me­ņa tem­pe­ra­tū­ras pa­ze­mi­nā­ša­nos var beig­ties arī ilg­sto­ša uz­tu­rē­ša­nās auk­stu­mā. Zem­ākā ķer­me­ņa tem­pe­ra­tū­ra do­ku­men­tā­li fik­sē­ta 1994. ga­dā kā­dai ma­zai ka­nā­die­šu mei­te­nī­tei: pēc tam, kad nā­cies pa­va­dīt se­šas stun­das -22 grā­dos, rek­tā­lā tem­pe­ra­tū­ra vi­ņai bi­ju­si ti­kai +14 grā­du. Pa­ze­mi­nā­ta ķer­me­ņa tem­pe­ra­tū­ra var būt arī nar­ko­ti­ku un al­ko­ho­la lie­to­ša­nas ie­spai­dā. Nav iz­slēg­ti vēl ci­ti cē­lo­ņi, par ku­riem bez me­di­ķu pa­lī­dzī­bas ne­va­rēs tikt skaid­rī­bā un tos no­vērst.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais