Kā cīnīties ar migrēnu un citām galvassāpēm?

© F64

Nav noslēpums, ka no regulārām galvassāpēm, tostarp migrēnas cieš daudzi cilvēki visā pasaulē, arī Latvijā. Lai gan nereti šķiet, ka galvassāpes nav nekas būtisks, tās var ievērojami pasliktināt pašsajūtu, pazemināt ikdienas dzīves kvalitāti un darbaspējas.

Par galvassāpju cēloņiem, veidiem, kā tās novērst, kā arī citiem ar šo tēmu saistītiem aktuāliem jautājumiem konsultē Latvijas Galvassāpju biedrības vadītāja, neiroloģe-algoloģe (sāpju speciāliste) Aija Freimane.

Galvassāpju veidi un cēloņi

Visbiežāk sastopamās galvassāpes ir tenzijas jeb saspringuma galvassāpes. Pētījumi liecina, ka ar tām saskārušies aptuveni 40% cilvēku visā pasaulē. Daudz mokošākas galvassāpju lēkmes, kas izmaina ikdienu un rada darba nespēju, ir migrēna. Šie abi traucējumu veidi pieder pie primārām galvassāpēm, kas ir labdabīgas, jo izmeklējumi neuzrāda nekādus bojājumus smadzenēs - lēkmju starplaikā cilvēks ir pilnīgi vesels. Zinātniskā valodā runājot, cēlonis ir neirālo struktūru regulācijas līdzsvara traucējumi, kas, iespējams, ir saistīti ar iedzimtu nervu sistēmas jūtīgumu. Šajā gadījumā lielu lomu sāpju izraisīšanā var spēlēt tādi veselībai kaitīgi faktori kā stress, pārslodze, neizgulēšanās, kaitīgie ieradumi, laika apstākļu maiņa, hormonu ietekme u.c.

Par sekundārām galvassāpēm sauc tādas sāpes, kas ir kādas noteiktas slimības, piemēram, gripas izsauktas. Tāpat tās var būt radušās no augsta asinsspiediena, kaitīgu vielu lietošanas, nerva bojājuma u.c. Šādos gadījumos sāpes izzūd, novēršot pamatproblēmu, piemēram, izārstējot gripu, pārtraucot lietot kaitīgās vielas u.tml.

Lai labāk izprastu savas galvassāpes un tās veicinošos faktorus, būtu ieteicams ieviest un regulāri aizpildīt galvassāpju dienasgrāmatu, kurā atzīmēt gan sāpju biežumu un intensitāti, gan citus nozīmīgus faktorus, kas, iespējams, sāpes provocē. Piemēram, migrēnas gadījumā lēkmi var ierosināt sarkanvīns, sievietēm - ikmēneša hormonālais cikls, kā arī noteikti pārtikas produkti. Protams, jāņem vērā, ka katram cilvēkam šie ierosinātāji var būt dažādi.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā