Os­te­opo­ro­ze. Zie­ma at­gā­di­na par kal­ci­ju

© Edmunds Brencis/ F64 Photo Agency

Ar zi­nā­mu ap­brī­nu uz­lū­ko­jam mo­žus se­ni­orus, ku­rus, var­būt ne pā­rāk lie­lā skai­tā, to­mēr var re­dzēt slē­po­jam vai rai­ti so­ļo­jam me­žā, par­kā, gar jū­ru. Te­pat līdz­ās ir arī ci­ti pie­mē­ri – vi­ņu vie­nau­dži, ku­ri vi­su zie­mu cen­šas ne­spert ne so­li lau­kā no mā­jas, bai­do­ties pa­slī­dēt ap­le­do­ju­ša­jās ie­lās, jo kri­tiens va­rē­tu beig­ties ar lū­zu­mu. Pa­mats ba­žām ne­re­ti ir os­te­opo­ro­ze, tau­tā dē­vē­ta par traus­lo kau­lu sli­mī­bu – to pa­šu, ku­ras pro­fi­lak­sei mums ie­sa­ka lie­tot kal­ci­ja pre­pa­rā­tus.

Kal­ci­ja lo­ma da­žā­dās dzī­vī­bas no­ri­sēs mū­su or­ga­nis­mā un kom­pli­cē­tie kal­ci­ja viel­mai­ņas pro­ce­si jo­pro­jām tiek pē­tī­ti, bet daudz ko zi­nāt­nie­kiem jau iz­de­vies no­skaid­rot.

Jā­sāk lai­kus

Ir zi­nāms, ka kal­ci­ja uz­krā­ša­na or­ga­nis­mā no­tiek ap­tu­ve­ni līdz 30 ga­du ve­cu­mam, bet pēc tam kau­lu stip­rī­bu vairs ne­var pa­lie­li­nāt, vie­nī­gi cen­sties uz­tu­rēt sa­snieg­ta­jā lī­me­nī. Ja ne­iz­do­das šo lī­me­ni no­tu­rēt, kau­lu ma­sa pa­kā­pe­nis­ki sa­ma­zi­nās, līdz zu­dums kļūst tik liels, ka var no­vest pie os­te­opo­ro­zes. Kau­lu ma­sai krī­to­ties, pie­aug risks, ka ra­dī­sies lū­zu­mi, tai skai­tā arī kom­pre­si­jas lū­zu­mi mu­gur­kau­lā, kas ir kla­sisks cē­lo­nis, kā­dēļ cil­vē­kiem ve­cum­die­nās mu­gu­ra kļūst lī­ka. Se­nos lai­kos ti­ka uz­ska­tīts, ka kau­lu kai­tes un lī­ka mu­gu­ra lie­lā ve­cu­mā ir ne­iz­bē­ga­ma, bet dau­dzi ne­maz ne­no­dzī­vo­ja līdz os­te­opo­ro­zes ve­cu­mam. Ne­var no­liegt, ka, pa­tei­co­ties mūs­die­nu me­di­cī­nas augo­ša­jām ie­spē­jām, pie­aug arī vi­dē­jais ie­dzī­vo­tā­ju mū­ža il­gums, un tā­pēc ir jā­do­mā, lai dzī­ves kva­li­tā­te bū­tu pēc ie­spē­jas la­ba arī sir­mā ve­cu­mā. Os­te­opo­ro­zes pro­fi­lak­sei te ir sva­rī­ga lo­ma. Kad os­te­opo­ro­ze jau iz­rai­sa sā­pes, lū­zu­mu risks ir ie­vē­ro­ja­mi liels un va­ja­dzī­ga no­piet­na ār­stē­ša­na. Lai tik tā­lu ne­no­nāk­tu, pa­tie­šām ir lai­kus jā­do­mā, kā uz­krāt lie­lā­ku kau­lu ma­su, jā­cen­šas uz­ņemt pie­tie­ka­mi daudz kal­ci­ja. Un, pro­tams, lai kau­li bū­tu stip­ri un ve­se­li, cil­vē­kam jeb­ku­rā ve­cu­mā ne­pie­cie­ša­ma adek­vā­ta fi­zis­ka slo­dze.

Cik kal­ci­ja va­ja­dzīgs

* Jau pirms dzim­ša­nas bēr­nam ne­pie­cie­šams kal­cijs, tā­pēc kal­ci­ja pre­pa­rā­tus ie­sa­ka lie­tot to­po­ša­jām mā­mi­ņām. Ja mā­te uz­ņem pie­tie­ka­mi daudz kal­ci­ja, tad mā­tes piens bēr­nam ir pie­tie­kams kal­ci­ja avots, ta­ču, uz­sā­kot pie­ba­ro­ša­nu un pār­ejot uz ci­tu pār­ti­ku, va­ja­dzī­go kal­ci­ja dau­dzu­mu ne vien­mēr iz­do­das no­dro­ši­nāt. Kal­ci­ja pre­pa­rā­tus zī­dai­nim va­ja­dzī­bas ga­dī­ju­mā ie­teiks ārsts, kurš vi­ņu no­vē­ro.

* 1-3 ga­du ve­cu­mā bēr­nam die­nā ne­pie­cie­šams 500 mg kal­ci­ja, bet 4-8 ga­du ve­cu­mā jau 800-1200 mg kal­ci­ja. Ie­tei­cams lie­tot daudz pie­na pro­duk­tu un ci­tu ēdie­nu, ku­ros ir kal­cijs. Pē­tī­ju­mi lie­ci­na, ka dau­dzi bēr­ni ar uz­tu­ru to­mēr uz­ņem ne­pie­tie­ka­mu kal­ci­ja dau­dzu­mu un vi­ņiem ir jā­lie­to kal­ci­ja pre­pa­rā­ti.

* 9-18 ga­du ve­cu­mā strau­ji augo­ša­jam or­ga­nis­mam va­jag 1200-1500 mg kal­ci­ja die­nā. Ša­jā ve­cu­mā to uz­ņemt ar uz­tu­ru ir pro­ble­mā­tis­ki ne ti­kai lie­lās de­vas dēļ, bet arī tā­pēc, ka, bēr­niem kļūs­tot pat­stā­vī­gā­kiem, ve­cā­ki vairs ne­var tik la­bi kon­tro­lēt vi­ņu ēdien­kar­ti un tī­ņi bie­ži dod priekš­ro­ku ne­ve­se­lī­giem naš­ķiem, tā­pēc ir liet­de­rī­gi pa­pil­dus uz­ņemt kal­ci­ju uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­ju vai bez­re­cep­šu me­di­ka­men­tu for­mā.

* 19-50 ga­du ve­cu­mā die­nā jā­uz­ņem 1000 mg kal­ci­ja. Ša­jā mū­ža pos­mā cil­vē­kam jau va­ja­dzē­tu būt pie­tie­ka­mi no­brie­du­šam un at­bil­dī­gam, lai se­ko­tu sa­vam kal­ci­ja pa­tē­ri­ņam un ap­zi­nā­tos, ka līdz 30 ga­du ve­cu­mam jā­vei­do kal­ci­ja uz­krā­ju­mi, lai nā­kot­nē ma­zi­nā­tu os­te­opo­ro­zes ris­ku.

* Grūt­nie­cēm un ar krū­ti ba­ro­jo­šām mā­mi­ņām par pie­tie­ka­mu kal­ci­ja de­vu tiek uz­ska­tī­ti 1300-1500 mg die­nā.

* 50-65 ga­du ve­cu­mā abu dzi­mu­mu pār­stāv­jiem ne­pie­cie­šams 1000 mg kal­ci­ja die­nā vai at­se­viš­ķās si­tu­āci­jās arī vai­rāk. Ne­sa­ņe­mot va­ja­dzī­go de­vu, kal­ci­ja līk­ne strau­ji slīd uz le­ju, un tas var no­vest pie os­te­opo­ro­zes.

* Pēc 65 ga­du ve­cu­ma sie­vie­tēm un vī­rie­šiem die­nā ie­tei­cams uz­ņemt 1500 g kal­ci­ja.

No­de­rī­gi!

  • Kal­cijs sa­sto­pams pie­nā, ke­fī­rā, biez­pie­nā, jo­gur­tā, krē­ju­mā, sie­rā un ci­tos pie­na pro­duk­tos, arī zi­vīs, spi­nā­tos, vir­ziņ­kā­pos­tos, bro­ko­ļos, pē­ter­sī­ļos, dil­lēs, da­žā­dās sēk­li­ņās, riek­stos u.c. Ti­kai ar uz­tu­ru uz­ņemt ne­pie­cie­ša­mo kal­ci­ja dau­dzu­mu ir grū­ti.
  • Or­ga­nis­ma spē­ja ab­sor­bēt uz­ņem­to kal­ci­ju nav ne­ie­ro­be­žo­ta, vie­nā rei­zē ne­uz­sū­cas vai­rāk par 500 mg kal­ci­ja, bet pā­rē­jais tiek iz­va­dīts. Pie­au­gu­šam cil­vē­kam, ku­ram ne­pie­cie­šams viens grams kal­ci­ja die­nā, ie­tei­cams lie­tot 400 mg kal­ci­ja div­reiz die­nā, jo pā­rē­jo dau­dzu­mu pa­ras­ti uz­ņem ar uz­tu­ru. Ja ēdien­kar­tē ir ga­na daudz kal­ci­ju sa­tu­ro­šo pro­duk­tu, pie­tiek ar 400 mg kal­ci­ja vien­reiz die­nā.
  • Lai or­ga­nisms piln­vēr­tī­gi ab­sor­bē­tu un iz­man­to­tu kal­ci­ju, ir bū­tis­ki, lai vien­lai­kus tik­tu uz­ņemts arī D3 vi­ta­mīns, mag­nijs un cinks.
  • D3 vi­ta­mīns ir sva­rīgs kal­ci­ja ab­sor­bci­jai, kau­lu mi­ne­ra­li­zā­ci­jai un hor­mo­nu re­gu­lā­ci­jai, ku­ri ir at­bil­dī­gi par nor­mā­lu kal­ci­ja un fos­fo­ra lī­me­ni asi­nīs un kau­los.
  • Ne ti­kai kal­cijs, bet arī D3 vi­ta­mīns ir ļo­ti bū­tisks bēr­na aug­ša­nai un piln­vēr­tī­gai vi­ņa ske­le­ta sis­tē­mas at­tīs­tī­bai. Ja D3 vi­ta­mī­na ir par maz, var at­tīs­tī­ties ra­hīts, bērns ir ner­vozs, vai­rāk svīst, slik­ti guļ, bie­žāk sli­mo ar in­fek­ci­jas sli­mī­bām, sma­gā­kos ga­dī­ju­mos no­vē­ro arī kau­lu iz­mai­ņas.
  • Cil­vē­kam ne­re­ti vien­lai­kus ir gan kal­ci­ja, gan mag­ni­ja trū­kums, tur­klāt kal­ci­ja de­fi­cī­tu ir grū­ti no­vērst, ne­lik­vi­dē­jot mag­ni­ja de­fi­cī­tu. Ir jā­no­dro­ši­na, lai or­ga­nis­mā bū­tu pa­rei­za kal­ci­ja un mag­ni­ja at­tie­cī­ba.
  • Cin­kam ir no­zī­me kau­lu at­jau­ni­nā­ša­nās pro­ce­sos, un tas pie­da­lās kal­ci­ju fik­sē­jo­šās mat­ri­ces vei­do­ša­nā kau­los. Pē­dē­jā lai­kā zi­nāt­ne at­zīst, ka cin­ka de­fi­cīts or­ga­nis­mā sa­sto­pams daudz bie­žāk, ne­kā ti­ka uz­ska­tīts ag­rāk.
  • Ne­drīkst vie­nā ēdien­rei­zē lie­tot kal­ci­ja un dzelzs pre­pa­rā­tus, jo tas ka­vē kal­ci­ja uz­sūk­ša­nos. Ir arī pro­duk­ti, kas pa­stip­ri­nā­ti pie­sais­ta un iz­va­da no or­ga­nis­ma kal­ci­ju: ko­fe­īnu sa­tu­ro­ši dzē­rie­ni, trek­ni ēdie­ni, balast­vie­lām ba­gā­ti pro­duk­ti u.c.
  • Kal­ci­ja trū­ku­mu vei­ci­na arī ne­sa­ba­lan­sē­tas di­ētas, pār­mē­rīgs sāls pa­tē­riņš, smē­ķē­ša­na, re­gu­lā­ra lie­lu al­ko­ho­la de­vu lie­to­ša­na.
  • Nav īs­ti ko­rek­ti ap­gal­vot, ka la­bā­kais no kal­ci­ja pre­pa­rā­tiem ir tā sau­ca­mais da­bī­gais kal­cijs no olu čau­ma­lām, ko­raļ­ļiem, glie­mež­vā­kiem u.c. Ir pat val­stis, kur šā­da vei­da pre­pa­rā­tus ofi­ci­āli ir aiz­liegts lie­tot grūt­nie­cēm, jo tie­ši da­žā­dās čau­lās un čau­ma­lās, kas ir dzī­va­jiem or­ga­nis­miem ma­zāk bū­tis­kas struk­tū­ras, no­nāk vie­las, kas tiem nav va­ja­dzī­gas vai ir kai­tī­gas, pie­mē­ram, sma­gie me­tā­li, ja tā­di ir vi­dē.
  • Ap­lams ir tau­tā vie­tām val­do­šais uz­skats, ka no kal­ci­ja pre­pa­rā­tiem pār­kaļ­ķo­šo­ties asins­va­di. Tas ir tā dē­vē­tais kal­ci­ja pa­ra­dokss: skle­ro­tis­kas asins­va­du iz­mai­ņas vai­rāk at­tīs­tās ne­vis tiem, ku­ri lie­to daudz kal­ci­ja, bet gan tiem, ku­riem kal­ci­ja or­ga­nis­mā trūkst.
  • Iz­vē­lo­ties kal­ci­ja pre­pa­rā­tus, jā­pie­vērš uz­ma­nī­ba tie­ši kal­ci­ja jo­nu (ne­vis kal­ci­ja kar­bo­nā­ta, lak­tā­ta, cit­rā­ta vai ci­ta sa­vie­no­ju­ma) dau­dzu­mam kat­rā de­vā.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais