Ar zināmu apbrīnu uzlūkojam možus seniorus, kurus, varbūt ne pārāk lielā skaitā, tomēr var redzēt slēpojam vai raiti soļojam mežā, parkā, gar jūru. Tepat līdzās ir arī citi piemēri – viņu vienaudži, kuri visu ziemu cenšas nespert ne soli laukā no mājas, baidoties paslīdēt apledojušajās ielās, jo kritiens varētu beigties ar lūzumu. Pamats bažām nereti ir osteoporoze, tautā dēvēta par trauslo kaulu slimību – to pašu, kuras profilaksei mums iesaka lietot kalcija preparātus.
Kalcija loma dažādās dzīvības norisēs mūsu organismā un komplicētie kalcija vielmaiņas procesi joprojām tiek pētīti, bet daudz ko zinātniekiem jau izdevies noskaidrot.
Jāsāk laikus
Ir zināms, ka kalcija uzkrāšana organismā notiek aptuveni līdz 30 gadu vecumam, bet pēc tam kaulu stiprību vairs nevar palielināt, vienīgi censties uzturēt sasniegtajā līmenī. Ja neizdodas šo līmeni noturēt, kaulu masa pakāpeniski samazinās, līdz zudums kļūst tik liels, ka var novest pie osteoporozes. Kaulu masai krītoties, pieaug risks, ka radīsies lūzumi, tai skaitā arī kompresijas lūzumi mugurkaulā, kas ir klasisks cēlonis, kādēļ cilvēkiem vecumdienās mugura kļūst līka. Senos laikos tika uzskatīts, ka kaulu kaites un līka mugura lielā vecumā ir neizbēgama, bet daudzi nemaz nenodzīvoja līdz osteoporozes vecumam. Nevar noliegt, ka, pateicoties mūsdienu medicīnas augošajām iespējām, pieaug arī vidējais iedzīvotāju mūža ilgums, un tāpēc ir jādomā, lai dzīves kvalitāte būtu pēc iespējas laba arī sirmā vecumā. Osteoporozes profilaksei te ir svarīga loma. Kad osteoporoze jau izraisa sāpes, lūzumu risks ir ievērojami liels un vajadzīga nopietna ārstēšana. Lai tik tālu nenonāktu, patiešām ir laikus jādomā, kā uzkrāt lielāku kaulu masu, jācenšas uzņemt pietiekami daudz kalcija. Un, protams, lai kauli būtu stipri un veseli, cilvēkam jebkurā vecumā nepieciešama adekvāta fiziska slodze.
Cik kalcija vajadzīgs
* Jau pirms dzimšanas bērnam nepieciešams kalcijs, tāpēc kalcija preparātus iesaka lietot topošajām māmiņām. Ja māte uzņem pietiekami daudz kalcija, tad mātes piens bērnam ir pietiekams kalcija avots, taču, uzsākot piebarošanu un pārejot uz citu pārtiku, vajadzīgo kalcija daudzumu ne vienmēr izdodas nodrošināt. Kalcija preparātus zīdainim vajadzības gadījumā ieteiks ārsts, kurš viņu novēro.
* 1-3 gadu vecumā bērnam dienā nepieciešams 500 mg kalcija, bet 4-8 gadu vecumā jau 800-1200 mg kalcija. Ieteicams lietot daudz piena produktu un citu ēdienu, kuros ir kalcijs. Pētījumi liecina, ka daudzi bērni ar uzturu tomēr uzņem nepietiekamu kalcija daudzumu un viņiem ir jālieto kalcija preparāti.
* 9-18 gadu vecumā strauji augošajam organismam vajag 1200-1500 mg kalcija dienā. Šajā vecumā to uzņemt ar uzturu ir problemātiski ne tikai lielās devas dēļ, bet arī tāpēc, ka, bērniem kļūstot patstāvīgākiem, vecāki vairs nevar tik labi kontrolēt viņu ēdienkarti un tīņi bieži dod priekšroku neveselīgiem našķiem, tāpēc ir lietderīgi papildus uzņemt kalciju uztura bagātinātāju vai bezrecepšu medikamentu formā.
* 19-50 gadu vecumā dienā jāuzņem 1000 mg kalcija. Šajā mūža posmā cilvēkam jau vajadzētu būt pietiekami nobriedušam un atbildīgam, lai sekotu savam kalcija patēriņam un apzinātos, ka līdz 30 gadu vecumam jāveido kalcija uzkrājumi, lai nākotnē mazinātu osteoporozes risku.
* Grūtniecēm un ar krūti barojošām māmiņām par pietiekamu kalcija devu tiek uzskatīti 1300-1500 mg dienā.
* 50-65 gadu vecumā abu dzimumu pārstāvjiem nepieciešams 1000 mg kalcija dienā vai atsevišķās situācijās arī vairāk. Nesaņemot vajadzīgo devu, kalcija līkne strauji slīd uz leju, un tas var novest pie osteoporozes.
* Pēc 65 gadu vecuma sievietēm un vīriešiem dienā ieteicams uzņemt 1500 g kalcija.
Noderīgi!