Katram laikmetam savas problēmas. Aptuveni piektajā daļā eiropiešu mitekļu joprojām jācīnās ar palielinātu gaisa mitrumu, drēgnumu un pelējumu, tomēr lielākoties apkures sezonā, jo sevišķi daudzdzīvokļu namos ar centrālapkuri, gaiss ir pārāk sauss.
Savu ieguldījumu sausa gaisa radīšanā dod arī televizori, datori, printeri, kopētāji un cita biroju tehnika, kas daudziem ir arī mājās.
Par normālu relatīvo gaisa mitrumu telpās uzskata tādu, kas turas 30-60% robežās, bet vislabāk, ja tas ir 45-50%. Gaisa mitruma mērīšanai izmanto higrometrus un psihrometrus, bet mājās nav nemaz vajadzīgas īpašas ierīces, lai saprastu, ka telpā ir sauss gaiss. Mūsu pašsajūta to pasaka priekšā: kļūst sausa āda, pastiprināti elektrizējas mati, bieži jūtama sausuma sajūta mutē un skrāpēšanās kaklā, jo sevišķi - no rīta pamostoties.
Cilvēka ķermenī ir aptuveni 65% ūdens. Tas tiek izdalīts no organisma dažādos ceļos, tajā skaitā - ar izelpoto gaisu ap 350 g diennaktī un ar sviedriem - 500-600 g diennaktī. Kad gaisa mitrums ir zemāks par 40%, šķidruma zudumi pieaug. Sausā gaisa ietekmē sabiezē deguna un rīkles gļotādas izdalījumi, tāpēc ir apgrūtināta elpceļu pašattīrīšanās un lielāks kļūst risks saslimt ar dažādām elpceļu infekcijām, pat ja cilvēks nedodas ārā un nesaaukstējas. Elpceļu gļotādām nepatīk arī krasais kontrasts starp apstākļiem, kas valda telpās un laukā, tām ir grūti pielāgoties, vairākas reizes dienā no auksta un mitra gaisa nonākot siltā un sausā. Sausais gaiss veicina arī acu apsārtumu, miegainību, galvassāpes, darbspēju kritumu, alerģiju saasināšanos.
Ar sausā gaisa sekām mēs cīnāmies, lietojot mitrinošus sejas un ķermeņa ādas kopšanas līdzekļus, sezonai piemērotu matu kosmētiku, kā arī dažādus dabiskas izcelsmes produktus deguna gļotādas attīrīšanai un mitrināšanai, piemēram, iecienīts līdzeklis ir jūras ūdens aerosoli. Arī ziemā jāuzņem pietiekami daudz šķidruma, vēlams dzert siltas tējas. Tā kā sausā gaisā daudz brīvāk lidinās putekļi, nepieciešama arī biežāka un rūpīgāka telpu mitrā uzkopšana. Lai cik auksts laiks, mājoklis noteikti arī jāvēdina, tāpat katru dienu nepieciešams kādu laiku pastaigāties ārā.
Jādomā, kā uzlabot telpu mikroklimatu, mitrinot gaisu. Atkarībā no tā, cik izteikta ir problēma, var izmantot gan no vecmāmiņu laikiem pazīstamus, gan mūsdienīgus risinājumus.
NODERĪGI
GAISA MITRINĀŠANAS PAŅĒMIENI