PADOMI, kā izvēlēties piemērotākās flīzes vannasistabai

© F64

Kā pirms des­mi­tiem ga­du, tā arī ta­gad flī­zes ir pats po­pu­lā­rā­kais van­nas­is­ta­bas ap­da­rē iz­man­to­tais ma­te­ri­āls. Vei­ka­lu plauk­tos flī­žu sor­ti­ments ir mil­zīgs. Kā pla­ša­jā pie­dā­vā­ju­mā ne­ap­jukt un kas jā­ņem vē­rā, iz­vē­lo­ties flī­zes van­nas­is­ta­bai, skaid­ro speciālisti. Starp ci­tu, viņi ie­sa­ka vis­pirms iz­vē­lē­ties flī­zes un ti­kai tad sa­ni­tār­teh­ni­ku un ci­tus ak­se­su­ārus.

Vis­as van­nas­is­ta­bu flī­zes var ie­da­līt di­vās gru­pās: grī­das flī­zes un sie­nu flī­zes. Kat­rai pro­duk­ci­jas ka­te­go­ri­jai ir sa­vas īpat­nī­bas. Pie­mē­ram, grī­das flī­zes ne­drīkst būt sli­de­nas. Tā ir vie­na no gal­ve­na­jām pra­sī­bām.

Iz­vē­lo­ties flī­zes van­nas­is­ta­bai, bū­tisks ir grī­das flī­žu pret­slī­des fak­tors, līdz ar to ne­bū­tu ie­tei­cams iz­man­tot pu­lē­tus ma­te­ri­ālus. It se­viš­ķi par pret­slī­des ma­zi­nā­ša­nu bū­tu jā­pa­do­mā sa­bied­ris­kās tel­pās, kur ir lie­la cil­vē­ku plūs­ma un vi­ņi var pie­mirst, ka flī­žu virs­ma sa­skar­smē ar ūde­ni kļūst sli­de­na un tā­dēļ ne­pie­cie­šams uz­ma­nī­ties.

Der arī at­ce­rē­ties: jo vai­rāk šuv­ju - jo lie­lāks flī­žu virs­mas pret­slī­des efekts. Tā­pēc, pie­mē­ram, lie­la iz­mē­ra grī­das flī­zes ie­tei­cams kom­bi­nēt ar ma­zām ak­mens mo­za­īkas flī­zī­tēm.

Dro­šī­ba vai ēr­ta kop­ša­na?

Iz­vē­lo­ties flī­zes ar pret­slī­des ko­efi­cien­tu, jā­rē­ķi­nās, ka tās būs grū­tāk kop­ja­mas, un jā­at­ce­ras, ka šāds grī­das se­gums uz­krās ne­tī­ru­mus vai­rāk ne­kā pil­nī­gi glu­da un sli­de­na virs­ma. Jo asā­ka virs­ma, jo pro­ble­mā­tis­ki būs tī­rī­ša­nas dar­bi, tā­pēc ne­ie­sa­ku iz­vē­lē­ties gai­šus ma­te­ri­ālus ar augs­tu pret­slī­des ko­efi­cien­tu, jo uz šā­dām flī­zēm katrs traips ir daudz vieg­lāk pa­ma­nāms un tel­pas uz­po­ša­nai būs jā­vel­ta daudz vai­rāk rū­pes un lai­ka. Tā­pēc bie­ži vien cil­vē­ki dod priekš­ro­ku flī­zēm, kam šis pret­slī­des ko­efi­cients ir zem­āks, ta­ču kop­ša­na daudz ātr­āka un vien­kār­šā­ka. Ik­die­nā pie­tiek tik ar mit­ru lu­pa­tu no­tī­rīt flī­zes, un van­nas­is­ta­ba iz­ska­tās sa­kop­ta. Tā­pēc pirms flī­žu ie­gā­des cil­vē­kam jā­tiek skaid­rī­bā, kas ir vi­ņa pri­ori­tā­te - pret­slī­des ma­zi­nā­ša­na vai vieg­la un ātr­a kop­ša­na.

Van­nas­is­ta­bā lie­to da­žā­dus kos­mē­tis­kos un per­so­nis­kās hi­gi­ēnas pro­duk­tus, tā­pēc trai­pu lik­vi­dē­ša­nai nā­kas iz­man­tot spe­ci­ālus tī­rī­ša­nas lī­dzek­ļus, tā­pēc gan grī­dai, gan sie­nai ie­tei­cams iz­vē­lē­ties flī­zes ar spe­ci­ālu pār­klā­ju­mu, kas no­dro­ši­na pa­aug­sti­nā­tu no­tu­rī­bu pret ķī­mis­ku vie­lu ie­dar­bī­bu.

Mo­des ten­den­ces

Ru­nā­jot par flī­žu di­zai­na, krā­su iz­vē­li, cil­vēks var ļau­ties sa­vai fan­tā­zi­jai, jo pie­dā­vā­jums ir daudz­vei­dīgs. Nav ie­tei­cams van­nas­is­ta­bai iz­vē­lē­ties pār­lie­ku spil­gtas krā­sas flī­zes. Šie to­ņi ne­ļauj re­lak­sē­ties. Vis­la­bā­kie to­ņi šā­dai tel­pai ir gai­šie - zi­lie, za­ļais un bē­šie.

Lat­vi­jas tir­gū sa­vu pro­duk­ci­ju pie­dā­vā vai­rā­ki des­mi­ti Eiro­pas un Āzi­jas flī­žu ra­žo­tā­ji. Lī­de­ri vien­no­zī­mī­gi ir Itā­li­jas ra­žo­tā­ji, kas jau il­gus ga­dus ir flī­žu mo­des no­tei­cē­ji.

Vi­zu­ālie kni­fi­ņi

Pē­dē­jā lai­kā mo­dē nāk arī lie­la for­mā­ta ma­te­ri­āli. Va­do­šās rūp­nī­cas ra­žo pēc ie­spē­jas lie­lā­kus for­mā­tus, pie­mē­ram, sie­nas flī­žu iz­mērs ir 30x100 centi­met­ru (cm), bet grī­das flī­žu iz­mē­ri ir 75x75 cm, 90x90 cm, 60x120 cm. Pro­tams, pir­cē­jiem jo­pro­jām pie­dā­vā arī pa­vi­sam ne­lie­la iz­mē­ra (2x2 cm) flī­zes. Pie­pra­sī­jums pēc lie­lā for­mā­ta ma­te­ri­āliem ar kat­ru brī­di pa­lie­li­nās, tur­klāt lie­lās flī­zes vi­zu­āli pa­lie­li­na ma­zu tel­pu, ra­dot ta­jā pla­šu­ma sa­jū­tu. Op­tis­ki mai­nīt tel­pas lie­lu­mu var arī, sa­ska­ņo­jot tum­šā­ku un gai­šā­ku to­ņu flī­zes, pie­mē­ram, ga­ra un šau­ra tel­pa iz­ska­tī­sies īsā­ka un pla­tā­ka, ja pla­tā­kās sie­nas tiks iz­lī­mē­tas ar flī­zēm tum­šā­kā to­nī, šau­rā­kās - gai­šā­kā. Va­jag prast arī iz­vē­lē­ties flī­žu zī­mē­ju­mu un fak­tū­ru: ma­za tel­pa iz­ska­tī­sies tel­pis­kā­ka, ja sie­nas tiks iz­lī­mē­tas ar flī­zēm, ku­ru zī­mē­jums nav spilgts, un ot­rā­di - flī­zes ar lie­lu zī­mē­ju­mu op­tis­ki sa­ma­zi­nās tel­pu, tā tiks vi­zu­āli sa­ma­zi­nā­ta arī tad, ja tiks ie­klā­tas sil­tas krā­sas flī­zes, bet auk­sti to­ņi at­tā­li­na pla­tī­bu. Sa­vu­kārt ho­ri­zon­tā­li lī­mē­tu flī­žu zī­mē­jums op­tis­ki pa­pla­ši­nās tel­pu, bet ver­ti­kā­li - pa­aug­sti­nās, bet, pie­mē­ram, ie­klā­jot grī­das flī­zes di­ago­nā­lā vir­zie­nā, ie­spē­jams no­tu­šēt ma­zu un ne­re­gu­lā­ru tel­pu ne­pil­nī­bas.

Flī­žu kla­si­fi­kā­ci­ja

Ir vērts pār­de­vē­jam pa­jau­tāt par iz­vē­lē­tās flī­zes kva­li­fi­kā­ci­ju, kas var ie­tek­mēt to ie­klā­ša­nu, pro­ti, ir trīs šķi­ru flī­zes - 1. šķi­ras flī­zes ir ra­žo­tā­ja no­teik­ta­jam stan­dar­tam at­bil­stošs pro­dukts ar pre­cī­ziem ģeo­met­ris­kiem iz­mē­riem (ka­lib­ru), no­teik­tiem fun­kci­onā­li es­tē­tis­kiem pa­ra­met­riem un 5% pie­ļau­ja­mo de­fek­tu nor­mu vie­nai flī­žu sē­ri­jai; 2. šķi­ras flī­zes ir pro­dukts ar pie­ļau­ja­mo de­fek­tu nor­mu līdz 25% vie­nai flī­žu sē­ri­jai un at­tie­cī­gi par 20-30% zem­āku ce­nu ne­kā 1. šķi­ras flī­zēm; 3. šķi­ras flī­zes ir zem­as ce­nas pro­dukts ar lie­lu pie­ļau­ja­mo de­fek­tu di­apa­zo­nu - iz­liek­tu virs­mu, ne­pa­rei­zu ģeo­met­ri­ju un da­žā­diem me­hā­nis­kiem bo­jā­ju­miem. Līdz ar to vi­zu­āli it kā vie­nā­dām flī­zēm ie­spē­ja­mi ra­di­kā­li at­šķi­rī­gi teh­nis­kie rā­dī­tā­ji, kas bū­tis­ki pa­re­dzē­ta­jam ma­te­ri­āla pie­lie­to­ju­mam.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais