Tas būs neliels solis pretī veselīgākam uzturam: konfekšu vietā izvēlēties dateles. Arābu sakāmvārds stāsta, ka Dievs datelēm piešķīris četras brīnišķīgas spējas: glābt no bada, sniegt baudu, atbrīvot no nelāgām domām un ārstēt. Arābu zemēs dateļpalmas audzē jau vismaz 6000 gadu. Dateļpalmai patīk, ja kājas ir ūdenī, bet galva saulē. Tās iemīļotā dabiskā augšanas vieta ir tuksneša oāze.
Dateles sauc arī par tuksneša maizi un dzīvības ogām, jo tās spēj nodrošināt cilvēku ar daudzām svarīgām uzturvielām. Tuksnešu ceļotāji ilgu laiku esot spējuši pārtikt tikai no datelēm un piena. Runā, ka izdzīvošanai ekstrēmos apstākļos dienā pietiekot ar glāzi piena un vienu pašu dateli. Arābu karavīri, dodoties kaujā, katrā seglu pusē esot piekarinājuši maisiņu ar žāvētām datelēm, ko uzēst, lai ātri atjaunotu spēkus un cīņassparu. Žāvētas dateles izmantotas arī kamieļu barībai, bet, pienākot grūtiem laikiem, ļaudis miltos samaltus dateļu kauliņus pievienojuši mīklai, lai iznāktu vairāk maizes.
Kultivētajās platībās dateļpalma sāk nest augļus 4.-7. gadā, bet, kad sasniedz ražas maksimumu, sezonā var dot vairāk nekā 100 kg augļu. Dārzkopji ieviesuši dažādus paņēmienus, lai palielinātu dateļu ražību un pasargātu augļus no bojāšanās un kaitēkļiem, tāpat viņi arī mēdz retināt daļu augļu, lai atlikušie varētu izaugt krietni lielāki. Ir daudz dateļu šķirņu. Selekcionētas arī dateles bez kauliņiem, taču garšas īpašību ziņā tās atpaliekot no parastajām. Dateles ēd vienkārši tāpat svaigas un žāvētas (vislabāk - saulē kaltētas), arī pildītas ar mandelēm, valriekstiem, iecukurotām citrusaugļu miziņām, halvu, marcipānu u.c., smalcinātā veidā tās pievieno kūkām, cepumiem un saldajiem ēdieniem. No datelēm ražo pastu, ievārījumu, čatniju, sīrupu, dateles šokolādē, darina dateļu vīnus, bezalkoholiskos dzērienus un etiķi. Uzturā lieto arī jaunās dateļpalmu lapas, ziedus un pumpurus. No dateļpalmu sulas gatavo palmu cukuru un raudzē īpašu alkoholisku dzērienu.
Svaigas dateles ir sarkanā vai dzeltenā krāsā, bet žāvējot tās iegūst visdažādākos toņus - no gaiši dzeltena līdz tumšbrūnam, gandrīz melnam; esot pat pelēkas un gaišzilas dateles. Mums labāk pazīstamas žāvētās dateles, jo tās nopērkamas mūsu veikalos gan sveramā veidā, gan paciņās, ar kauliņiem un bez tiem. Žāvējot dateles zaudē ap 27% ūdens, kas ir salīdzinoši nedaudz. Žāvētās datelēs ir līdz 88% ogļhidrātu, pārsvarā glikoze un fruktoze, ko organisms var ātri izmantot, lai iegūtu enerģiju fiziskai vai garīgai darbībai. Tiek apgalvots, ka dateles uzlabo domāšanas produktivitāti par 20%. Ja diendienā sanāk liela fiziska slodze, var izmantot dateles kombinācijā ar pienu, lai vairotu muskuļu spēku. Ja savukārt dzīvesveids nav nekāds kustīgais un problēmas rada liekais svars, tad ar datelēm aizrauties nevajadzētu, jo tās veicina ēstgribu. No otras puses, tievētājiem jāuzņem balastvielas, un dateles ir ļoti labs to avots - 100 gramos var būt pat 26 g šķiedrvielu, kas ir divreiz vairāk nekā pilngraudu maizē. Tāpēc dateles nodrošina ilgāku sāta sajūtu, palīdz pret aizcietējumiem, veicina labo baktēriju vairošanos zarnu traktā, līdz ar to stimulē organisma imunitāti un rūpējas par zarnu audzēju profilaksi. Austrumos dateles ir arī plaši pazīstams afrodīzijs. Ar tām esot mielojušies Tūkstoš un vienas nakts pasaku galvenie varoņi. Piedevām dateles ir laba uzkoda ceļojumos vai brīžos, kad nav laika ieturēt normālu maltīti.
Noderīgi
- Labas kvalitātes žāvētās dateles ir gludas vai arī tādas kā nedaudz saburzītas. Lietpratēji neiesaka pirkt stipri sačokurotas (varētu pat teikt - krunkainas) un arī nespodras, pārcukurojušās dateles.
- Pērkot fasētas dateles, jāskatās, lai iepakojums būtu hermētisks, bet tā saturs - krāsas ziņā viendabīgs.
- Nopērkamas arī dateles bez kauliņiem, taču, tās ēdot un dodot bērniem, jāuzmanās, jo iekšā nereti ir palikuši veseli kauliņi vai to fragmenti.
- Žāvēto dateļu lipīgā virsma piesaista netīrumus un baktērijas, tāpēc pirms ēšanas vismaz nefasētās dateles ieteicams noskalot ūdenī un nosusināt.
- Dateles vēlams glabāt tumšā un vēsā vietā. Turēšana polietilēna maisiņos var veicināt pelējuma attīstību.
- Iecienīts un vienkāršs žāvētu dateļu sagatavošanas veids ir izmērcēšana karstā pienā.
- 100 gramos žāvētu dateļu ir 230-280 kkal.
- Datelēm raksturīga minerālvielu daudzveidība: dzelzs, varš, magnijs, cinks, mangāns, kālijs, fosfors, kalcijs, kobalts, kadmijs, alumīnijs, sērs, bors, fluors, selēns u.c. Tās satur 23 aminoskābes, no kurām vairums citos augļos nav atrodamas. Datelēs ir A un B grupas vitamīni, svaigās - arī C vitamīns.
- Dateļu sulu un novārījumu tautas medicīnā lieto pret saaukstēšanos. Dateles iesaka ēst sirds un asinsvadu slimību profilaksei.
Receptes
- Dateļu maize. Sastāvdaļas. 250 g dateļu, 125 g lobītu mandeļu, ¾ glāzes pūdercukura, viena tējkarote vaniļas cukura, šķipsniņa sāls, četras olas, trīs ēdamkarotes sviesta, divas ēdamkarotes kartupeļu cietes. Pagatavošana. Dateles un mandeles sīki sasmalcina. Olu baltumus atdala no dzeltenumiem. Dzeltenumus saputo ar pūdercukuru, vaniļas cukuru un sāli, pievieno mīkstu sviestu, dateles, mandeles, kartupeļu cieti. Iecilā stingrās putās saputotus olu baltumus. Mīklu lej sagatavotā veidnē, liek iesildītā cepeškrāsnī un cep mērenā siltumā aptuveni pusstundu.
- Jēra gaļas sautējums ar datelēm. Sastāvdaļas. Viens sīpols, divas ķiploku daiviņas, mazs gabaliņš svaiga ingvera, četras ēdamkarotes olīvu eļļas, 800 g jēra gaļas mīkstuma, sāls, malti baltie pipari, ķimenes, nedaudz safrāna, 800 ml buljona, 400 g kartupeļu, 400 g burkānu, 200 g konservētu vai viegli novārītu turku zirņu, 100 g dateļu. Pagatavošana. Sīpolu, ķiploku daiviņas un ingveru sīki sasmalcina, nedaudz pasautē olīvu eļļā, pievieno nelielos kubiņos sagrieztu gaļu, turpina cept, līdz iztvaiko izdalījusies sula. Pievieno sāli un garšvielas, uzlej pusi buljona, kad tas uzvārās, nedaudz samazina liesmu, traukam uzliek vāku un sautē aptuveni pusstundu. Notīrītus kartupeļus un burkānus sagriež palielos gabalos, pievieno gaļai, uzlej atlikušo buljonu un sautē vēl aptuveni pusstundu. Kādas desmit minūtes pirms sautēšanas beigām pievieno dateles.
- Dateles ar kazu sieru. Sastāvdaļas. 12 lielas kvalitatīvas dateles, 150 g mīksta kazu siera bez garoziņas, paprikas pulveris. Pagatavošana. Dateles pārgriež gareniski uz pusēm, izņem kauliņus, pusītes pilda ar kazu sieru, uzkaisa nedaudz paprikas pulvera. Pirms pasniegšanas katrā iedur mazu iesmiņu.
- Ķirbju pīrāgs ar datelēm un valriekstiem. Sastāvdaļas. Viena glāze miltu, 70 g margarīna, 50 g cukura, divas olas, pustējkarote malta kanēļa, šķipsniņa maltu krustnagliņu, viena glāze biezenī savārīta ķirbju mīkstuma, viena glāze iebiezinātā piena ar cukuru, pusglāze dateļu, sauja lobītu valriekstu, pēc vēlēšanās - putukrējums. Pagatavošana. Miltus, margarīnu un cukuru samīca drumstalainā mīklā, ar to blīvi izklāj veidnes dibenu un malas. Liek cepeškrāsnī 180 grādu temperatūrā, cep piecas minūtes. Atdzesē. Sakuļ olas, pievieno garšvielas, ķirbju masu un iebiezināto pienu, pieliek sasmalcinātas dateles un valriekstus, labi samaisa. Lej veidnē ar mīklu, pārsedz ar cepamo foliju, liek cepeškrāsnī 180 grādu temperatūrā un cep aptuveni stundu.