Ja acumirklī nav nekādas iespējas piešķirt vairāk asuma savai dzīvei, tad ir pavisam vienkārši piešķirt asumu ēdienam. Atliek vien pievienot nedaudz sinepju.
Asākas un maigākas, saldākas un rūgtākas, ar dažādām piedevām vai bez tām, fasētas lielos vai mazos trauciņos un tapušas dažādās ražotnēs, sinepes veikalu plauktos gaida savu pircēju. Cits jautājums, kā pircējs prot izmantot piedāvātās izvēles iespējas. Palaikam cilvēki ir ļoti konservatīvi un gadu gadiem izvēlas vienus un tos pašus produktus, meklē nosaukumus un iepakojumus, kas pēc iespējas līdzinās bērnībā iepazītajiem. Latvijas iedzīvotājiem vēsturisku cēloņu dēļ tās bieži ir krievu sinepes, kas, izrādās, ir vienas no asākajām pasaulē.
Krievijā
Krievijas senās virtuves tradīciju godātāji vēl šodien skumst par to, ka 18. gadsimtā sinepes izspieda no aprites mārrutkus, kas agrāk bija populārākā asā garšviela. Sinepes daudziem šķita ērtākas, jo mārrutkus bija pieņemts gatavot tieši pirms ēšanas un tos atšķirībā no sinepēm nevarēja tik ilgi uzglabāt. Krievijā pirmo sinepju fabriku uzcēla Sareptas pilsētā Pievolgā 1765. gadā, tādēļ krievu sinepes vēl mēdz saukt par Sareptas sinepēm un reizēm par Indijas sinepēm - acīmredzot tāpēc, ka arī tur, tāpat kā Ķīnā, Korejā un vairākās citās Āzijas valstīs, ir cieņā salīdzinoši asas sinepes. Gan sinepju krāsu, gan asumu nosaka tas, no kādu augu sēkliņām tās iegūtas. Krievu sinepēm izmanto augu Brassica juncea, bet vēl pastāv arī melnās sinepes Brassica nigra un baltās jeb dzeltenās sinepes Sinapis hirta.
Ja mājās ir pārtikas sinepju pulveris un rodas doma pašiem pagatavot galda sinepes krievu stilā - tas nav grūti. Ņem 100 g sinepju pulvera, to izsijā, pārlej ar pāris ēdamkarotēm verdoša ūdens un samaisa viendabīgu pastu. To uzmanīgi pārlej ar divām glāzēm verdoša ūdens, traukam uzliek vāciņu un atstāj 12 stundas. Pēc tam ūdeni nolej, sinepes izmaisa, pievieno pustējkaroti sāls, 3 tējkarotes cukura, 3 tējkarotes augu eļļas un 4 tējkarotes 9% etiķa. Rūpīgi samaisa, ļauj nobriest 2-3 dienas. Ja patīk, var pievienot arī maltu kanēli, krustnagliņas, lauru lapu pulveri, piparus, ķiplokus u.c.
Francijā
Pasaulslavenas ir Dižonas sinepes, kuru recepte izdomāta 1856. gadā, tradicionālajā sastāvā aizstājot etiķi ar līdz galam nenogatavojušos vīnogu sulu. Šodien Dižonas sinepēm pievieno baltvīnu, burgundieti vai abus. Tā kā Dižonas sinepju nosaukumu un recepti nesargā patents, tās gatavo visās pasaules malās. Sajaucot Dižonas sinepes ar medu vienādās attiecībās, iegūst medus sinepes, kas piemērotas sviestmaizēm, vistas gaļai, kartupeļu ēdieniem, sīpolu riņķīšiem u.c. Taču Francijā ir izgudrotas dažādas sinepju šķirnes, piemēram, slavens ar savām sinepēm ir Mo reģions. Sinepes aromatizē ar dažādu šķirņu etiķi un garšvielām, reizēm tām pievieno ābolu biezeni, iegūstot t.s. augļu sinepes, kas labi sader ar cūkas šķiņķi.
Lai pagatavotu sinepju un medus mērci, rūpīgi sajauc ēdamkaroti franču sinepju, ēdamkaroti medus, sīki sakapātu ķiploka daiviņu, tējkaroti balzametiķa, 2 ēdamkarotes ābolu sidra etiķa, nedaudz sāls un piparu, pēc tam maisot pa pilītei pievieno sešas ēdamkarotes saulespuķu eļļas.
Lielbritānijā
Arī šajā valstī pastāv savas sinepju gatavošanas tradīcijas. Pazīstamas ir Nortvičas sinepes, kas izceļas ar īpašu asumu, un Tjūksberijas sinepes, kas kļuva slavenas 17. gadsimtā. Tās gatavo, sinepēm pievienojot arī mārrutkus. Pašlaik atkal notiek ražošana pēc senās receptes. Taču izrādās, ka ar terminu «angļu sinepes» pavārgrāmatā bieži vien domāts vienkārši sinepju pulveris. 18. gadsimta pirmajā pusē angļu namamātes malušas sinepju sēkliņas diezgan rupji, bet tad kāda Klementa kundze sākusi tās malt krietni smalkāk un sijāt caur sietiņu, lai atdalītu palikušās sēklu apvalciņu daļas. Savukārt īru sinepes ir tā dēvētās pilngraudu sinepes - tās satur nesamaltas vai daļēji samaltas sēkliņas, sinepēm pievieno arī viskiju un/vai medu.
Vācijā
Pazīstamākās ir Diseldorfas un Bavārijas sinepes. Diseldorfā ir senas sinepju gatavošanas tradīcijas, tur apskatāms arī sinepju kultūras muzejs un nopērkamas oriģināli fasētas vācu sinepes. Pēc garšas Diseldorfas sinepes tiek raksturotas kā nedaudz pikantākas un tumšākas par Dižonas sinepēm. Savukārt Bavārijas sinepes tiek sauktas arī par saldajām sinepēm, jo tām pievienots vairāk cukura, bet mazāk skābes.
ASV un Kanādā
Šajās valstīs ciena maigas sinepes, kas iegūtas no balto jeb dzelteno sinepju sēkliņām. To krāsa ir koši dzeltena, jo tiek pievienota kurkuma. Populāru sinepju recepti 1904. gadā izgudrojis Džordžs Frenčs. Sinepes izmanto hotdogos, hamburgeros, sviestmaizēs, pievieno salātu mērcēm u.c.
Sinepes un veselība
Ievēro!
Tā esot bijis