Bez sulīgajiem, saldenajiem un aromātiskajiem tomātiem ēdienkarte nav iedomājama. Tie ir vieni no populārākajiem dārzeņiem. Veikalu plauktos šos sarkanos (un ne tikai! ) dārzeņus var atrast augu gadu, taču salīdzināt, kā tie garšo tagad, rudenī, un ziemas mēnešos, nav vērts, jo atšķirība ir milzīga. Ko tikai nevar pagatavot no tomātiem – salātus, zupas, pastas, savā sulā, konservēt, papildināt sacepumus un sautējumus un ēst svaigus, tikko norautus no ķekara siltumnīcā.
UZTURVĒRTĪBA
(100 g)
kilokalorijas 17
ogļhidrāti 3,9 g
olbaltumvielas 0,9 g
cukurs 2,6 g
nātrijs 5 mg
kālijs 237 mg
Tomāta CV
* Tomātu dzimtene ir Dienvidamerika, kur joprojām sastopami savvaļas un puskultūras tomāti. 16. gadsimta vidū tomāts nonāca Spānijā, Portugālē, pēc tam Itālijā, Francijā un citās Eiropas valstīs, 18. gadsimtā – Krievijā, kur sākotnēji to novērtēja par dekoratīvu augu. Ilgu laiku uzskatīja par neēdamu un pat indīgu.
* Nosaukums tomāts cēlies no itāļu pomo d'oro – zelta ābols.
* Tomāts satur daudz vitamīnu, minerālvielu un organismam vērtīgu vielu. Pie tām pieskaitāma arī vīnskābe, ābolskābe un citronskābe. Sastāvā ir A, B2, B6, PP, E un K vitamīns, fruktoze, glikoze, jods, magnijs, dzelzs, cinks, nātrijs.
* Antioksidants likopīns (pateicoties tam, tomāts ir koši sarkanā krāsā) vislabāk asimilējas, kad šis dārzenis ir nevis svaigā veidā, bet pagatavotā.
* Pieder pie sarkanajiem dārzeņiem, kuri labvēlīgi iedarbojas uz asins sastāvu organismā un palīdz cīnīties ar trombu veidošanos.
* Tomātos ir organiskā viela tiramīns, kas organismā pārveidojas par serotonīnu, kas uzlabo garastāvokli.
* Nobriedušos tomātos ir daudz folijskābes. Tā veicina zaļu tomātu nogatavošanos.
* Tomāti jāglabā istabas temperatūrā. Svaigus tomātus var uzglabāt līdz pat ziemas iestāšanās laikam, taču jābūt atbilstošiem apstākļiem.
* Tomātus nav ieteicams uzglabāt ledusskapī, bet, ja to dara, tad ne ilgāk par nedēļu, un ledusskapī tos ieteicams novietot uz augšējā plaukta tuvāk durvīm – tad tie neatradīsies tik lielā aukstumā.
* Ja ir vēlēšanās tomātus uzglabāt ilgāku laiku, tad pirms novietošanas glabāšanai tos ieteicams sašķirot. Uzglabāšanai noderēs tikai veseli, nebojāti tomāti. Ilgstošai uzglabāšanai vispiemērotākie būs zaļi un nedaudz sārti tomāti.
* Veikalā ieteicams izvēlēties tikai ideāli nogatavojušos tomātus un tikai tik daudz, cik var apēst 1–2 dienās.
* Tomātiem vēlams novilkt mizu, ja tos paredzēts pievienot zupām, sautējumiem vai no tiem tiek gatavotas mērces. To nepieciešams darīt divu iemeslu dēļ – organisms slikti pārstrādā mizu, kā arī termiskas apstrādes procesā miza atdalās no tomāta, sačokurojas un izskatās ne īpaši pievilcīgi.
* Ja miza slikti atdalās, tad tomātus ieteicams ielikt vārošā ūdenī. Jo tie ir gatavāki, jo mazāk tie jātur karstā ūdenī. Ja tomāti nav nogatavojušies, tad tie ūdenī jātur līdz vienai minūtei. Jāatceras, ka, ilgi atrodoties karstā ūdenī, tie sāk gatavoties un var kļūt pārāk mīksti.
ĀRSTNIECISKĀS ĪPAŠĪBAS
* Tomātus iesaka ēst tiem, kam ir ateroskleroze. Tie pazemina sliktā holesterīna līmeni un apveltīti ar pretvēža īpašībām.
* Pierādīts, ka tomātu sulas koncentrāts, pasta palīdz novērst trombocītu agregāciju asinīs un līdz ar to – sirdslēkmi.
* Dietologi iesaka ēst pēc iespējas vairāk tomātu, kad ir jāveic profilaktiski pasākumi, lai nesaslimtu ar sirds asinsvadu slimībām, un jāietur diēta.
RECEPTE
RECEPTES: Garšīgi tomāti ziemai
Pikantie tomāti
SASTĀVDAĻAS:
stingri nelieli tomāti
melnie graudu pipari
ķiploks
čili pāksts
pētersīļu lapas
2 lauru lapas
dilles
marinādei – uz 1 litru ūdens: 2 ēdamkarotes sāls
2 ēdamkarotes cukura
8 ēdamkarotes 9% etiķa
PAGATAVOŠANA:
1. Tīrās, izkarsētās burkās ieber piparus, katrā ieliek pa ķiploka daiviņai, nelielu čili pāksti, lauru lapas, sasmalcinātas dilles un pētersīļu lapas.
2. Garšvielām pa virsu kārto nomazgātus tomātus. Lai karsējot tomātu miziņa neplaisātu, pirms likšanas burkā katru tomātu kātiņa vietā ar koka irbulīti sadur.
3. Gatavo marinādi: katlā uzvāra ūdeni, pievieno sāli, cukuru un beigās etiķi.
4. Marinādi pārlej tomātiem.
5. Burkas liek katlā ar karstu ūdeni un 10 – 15 minūtes karsē 80 grādu temperatūrā, tad aizvāko, noliek ar vāciņu uz leju, sasedz un ļauj atdzist.
Gardie tomāti želejā
SASTĀVDAĻAS:
700 g nelielu, stingru tomātu
70 g saldo sīpolu
marinādei (uz 1 l ūdens): 2 ēdamkarotes sāls
2 ēdamkarotes cukura
4 ēdamkarotes želatīna
melnie pipari
lauru lapas
4 ēdamkarotes 9% etiķa
PAGATAVOŠANA:
1. Sarkanus, stingrus tomātus nomazgā, nosusina un sagriež aptuveni 1 cm biezās šķēlēs.
2. Saldos sīpolus nomizo un sagriež iespējami plānākos gredzenos. Ja sīpoli paprāvāki, tos sašķēlē pusgredzenos.
3. Burkā ieliek vienu lauru lapu, pāris piparu un kārtām liek tomātu šķēles un sīpolus. Ja gribas košuma, kārtojumu var papildināt ar kādu dzeltena tomāta šķēli.
4. Burkā sapildītos tomātus pārlej ar karstu želatīna marinādi: uzvāra ūdeni, pievieno sāli, cukuru, etiķi un uzbriedinātu želatīnu.
5. Želatīnu pārlej ar aukstu ūdeni (1:5) un ļauj 2 – 4 stundas uzbriest. Tad želatīnu caur sietiņu vai marli izkāš, lieko ūdeni, ja tāds ir, notecina, pievieno karstai marinādei un ļauj želatīnam izkust. Pēc želatīna pievienošanas marinādi vairs nevāra!
6. Puslitra burkas 80 grādu temperatūrā karsē 10 – 12 minūtes, litra burkas15 – 20 minūtes. Ar receptē doto produktu daudzumu var piepildīt litra burku.
Saldēta tomātu masa
SASTĀVDAĻAS:
tomāti
PAGATAVOŠANA:
1. Tomātus noskalo, pie kātiņa krusteniski iegriež, liek bļodā un pārlej ar verdošu ūdeni un atstāj aptuveni uz piecām minūtēm, tad noskalo aukstā ūdenī un novelk atlekušo miziņu.
2. No miziņas atbrīvotos tomātus griež un pusēm, izgriež kātiņa stiegraino pamatni, liek blenderī un sablenderē.
3. Tomātu masu pilda ledus formiņās, pārklāj ar plēvi un uz nakti liek saldētavā. Nākamajā dienā sasalušos tomātu masas kubiņus no ledus formiņām izņem, saliek maisiņos vai saldēšanai paredzētās kārbiņās un liek atpakaļ saldētavā.
Tomāti savā sulā
SASTĀVDAĻAS:
stingri, vienāda lieluma un gatavības tomāti
melno piparu graudi
lauru lapas
ķiploku daiviņas
pārliešanai: tomātu sula
uz 3 l sulas – 2 ēdamkarotes sāls
2 ēdamkarotes cukura
1 ēdamkarote 9% etiķa
PAGATAVOŠANA:
1. Stingrus, puslīdz vienāda lieluma un gatavības tomātus liek caurdurī, uz minūti iemērc verdošā ūdenī, tad strauji atdzesē aukstā ūdenī, kam pievienoti ledus gabaliņi. Blanšētajiem tomātiem noņem mizu, tomātus uzmanīgi liek burkās, kurās iepriekš ieliek pāris piparu graudu, kādu lauru lapu un ķiploka daiviņu.
2. Pārliešanai paredzēto tomātu sulu lej katlā un uzvāra, katriem trīs litriem sulas pievieno pa 2 ēdamkarotēm sāls, 2 ēdamkarotes cukura un ēdamkaroti etiķa.
3. Sagatavoto tomātu sulu uzlej tomātiem, burkām uzliek metāla vāciņus.
4. Burkas 20 minūtes karsē 85 grādu temperatūrā, tad aizvalcē un noliek vēsumā.
5. Padoms: pašu spēkiem iegūta tomātu sula parasti ir ūdeņaina, tāpēc ērtāk izmantot veikalā nopērkamu Latvijā ražotu, jau pasterizētu tomātu sulu. Ja konservē tomātus ar visu mizu, tos ar koka irbulīti kātiņa vietā sadursta.
Tomātu biezenis ar mārrutkiem un ķiplokiem
SASTĀVDAĻAS:
1 kg tomātu
100 g svaiga mārrutka saknes
2 nelielas ķiploka galviņas
1 – 2 tējkarotes sāls
1 tējkarote cukura
PAGATAVOŠANA:
1. Tomātus noblanšē, novelk tiem miziņu un sablenderē.
2. Mārrutkus sarīvē, ķiplokus izspiež caur ķiploku spiedi.
3. Visu rūpīgi samaisa viendabīgā masā, pieber sāli un cukuru.
4. Ja biezeni paredzēts izmantot nosacīti ātri, to pilda mazās burciņās un uzglabā aukstā pagrabā vai ledusskapī.
5. Ilgstošākai uzglabāšanai domāto biezeni vēlams pildīt 350 – 400 ml tilpuma burkās un 10 minūtes pasterizēt 85 grādu temperatūrā.
Tomātu mērce ar timiānu
SASTĀVDAĻAS:
2 kg nogatavojušos tomātu
300 g sīpolu
1 ēdamkarote eļļas
2 ēdamkarotes 9% etiķa
1 ēdamkarote cukura
2 – 3 ēdamkarotes sakapātu timiāna lapiņu
sāls
PAGATAVOŠANA:
1. Sīpolus nomizo, sagriež mazos gabaliņos. Tomātus noblanšē, novelk miziņu un mīkstumu sagriež mazos gabaliņos.
2. Katlā sakarsē eļļu, ieber sīpolus un pāris minūšu pasautē. Pievieno tomātus un pārējos produktus (izņemot timiānu) un sautē vēl stundu.
3. Mērci sablenderē, uz lēnas uguns vāra vēl 10 minūtes, pieber timiānu, vēlreiz uzvāra.
4. Karstu mērci pilda burciņās, aizvāko un istabas temperatūrā atdzesē. Uzglabā vēsumā.
Zaļo tomātu salāti ar mārrutkiem
SASTĀVDAĻAS:
2 kg zaļu tomātu
½ glāzes eļļas
½ glāzes 9% etiķa
½ glāzes sāls
½ glāzes cukura
½ glāzes saspiestu ķiploku
½ glāzes mārrutku
PAGATAVOŠANA:
1. Negatavus, zaļus tomātus atkarībā no to lieluma sagriež uz pusēm, četrās vai astoņās daļās un ber bļodā.
2. Pievieno visas receptē minētās garšvielas (izmanto veikalā nopērkamos mārrutkus burciņā). Tomātus ar garšvielām labi sajauc un uz diennakti atstāj, lai salāti ievelkas.
3. Salātus pilda burciņās un uzglabā ledusskapī vai aukstā pagrabā. Šie salāti nav jākarsē!
Tomātu ievārījums
SASTĀVDAĻAS:
1 kg smalki sagrieztu tomātu
5 ēdamkarotes aveņu etiķa
100 g Demeraras cukura
10 cm garš rozmarīna zariņš
2 palieli timiāna zariņi
1 citrona sula
½ kanēļa standziņas
½ čili pāksts
PAGATAVOŠANA:
1. Tomātus (var ņemt nedaudz vairāk, nekā minēts receptē) smalki sagriež, liek katlā, pievieno visas pārējās sastāvdaļas un karsē uz vidēji lielas liesmas, ik pa laikam apmaisot, līdz cukurs izkusis un parādās putas.
2. Putas nosmeļ, kad to vairs nav, uzgriež lielu liesmu un vāra aptuveni pusstundu, līdz ievārījums kļūst biezāks, tumīgāks.
3. Kad ievārījums jau ir salīdzinoši biezs, liesmu nogriež, virumu kādas 10 minūtes padzesē, tad pilda sterilās burkās.
4. Ievārījums būs ideāla piedeva gaļas ēdieniem, lieliski saderēs ar sieriem vai kraukšķīgu bageti.
Tomātu un lavandas ievārījums
Gadu simtos pārbaudīta klasiska franču recepte, viena no lieliskākajām piedevām kazas sieram vai svaigi ceptām maizītēm. Lavanda ievārījumam piešķir īpašu smaržu un garšu. Ja ir nojauta, ka ievārījumu ilgāk par pāris mēnešiem uzglabāt neizdosies, garšas pastiprināšanai pirms aizvākošanas katrā burciņā ieliek pa lavandas zariņam.
SASTĀVDAĻAS:
1,5 kg nogatavojušos tomātu
1,5 kg cukura
2 – 3 citronu sula
6 svaigi ziedošu lavandu zariņi
GATAVOŠANA:
1. Tomātus applaucē, tiem novelk miziņu, mīkstumu sagriež gabaliņos.
2. Katlā ieber cukuru un tomātus, ielej citronu sulu, pievieno lavandas zariņus un uz mazas uguns vāra, līdz veidojas želejveida ievārījums.
3. Gatavu ievārījumu pilda tīrās, sasildītās burciņās, aizvāko un istabas temperatūrā atdzesē. Uzglabā vēsumā.