Virziņkāpostu izmantojamā daļa uzturā ir neizplaukusī ziedkopa – galviņa. Šie kāposti uzturvērtības ziņā ir vērtīgāki par galviņkāpostiem, jo satur vairāk vitamīnu un minerālvielu – sevišķi kāliju, fosforu, kalciju un dzelzi. Tie ir viegli sagremojami, jo satur maz šķiedrvielu, tāpēc tos uzskata par diētisku produktu. Virziņkāpostus dēvē arī par Savojas kāpostiem. Atšķirībā no citiem kāpostiem tie izceļas ar maigu garšu, aromātu un sulīgumu. Izskats tiem ir gana pievilcīgs un interesants – ar krokotām zaļām lapām. Daudzi pavāri tos uzskata par kāpostu nr. 1, jo gatavojot nav jūtama kāpostiem raksturīgā smarža un ēdienu klāsts ir ļoti daudzveidīgs.
Virziņkāpostu CV
* Tie pirmo reizi parādījās Itālijas grāfistē Savojā, tāpēc arī ieguva nosaukumu – Savojas kāsposti. Šīs grāfistes zemnieki pirmie sāka audzēt šo kāpostu veidu.
* 1957. gadā tajos konstatēja askorbigēnu, kurš, izšķīstot kuņģī, kavē vēža šūnu rašanos. Vēlāk tas tika atklāts arī pārējos kāpostu veidos.
* Virziņkāpostos ir 4 reizes vairāk tauku un par 25 procentiem mazāk celulozes nekā galviņkāpostos, taču pirmie ir mīkstāki, ar uzturvērtībām un kalorijām bagātāki.
* Virziņkāposti mēdz būt divu veidu – vasaras kāpostiem ir ļoti gaišas lapas, bet ziemas kāpostiem – tumši zaļas.
* Lai no virziņkāpostiem varētu pagatavot maltīti, nepieciešams noņemt virsējās lapas, sagriezt galviņu četrās daļās un atbrīvoties no kacena.
* Lai ēdiens izdotos garšīgs, ieteicama minimāla termiskā apstrāde. Jo ilgāk tos sutinās, ceps vai vārīs, jo gan izskats, gan garša pasliktināsies.
* Veselas kāpostu lapas var izmantot, lai pagatavotu šniceles vai tīteņus, bet sīki sasmalcinātas piemērotas salātiem, zupām, arī sacepumiem un pīrāgiem.
* Jāatceras, ka šis kāpostu veids nav piemērots konservēšanai, skābēšanai un ilgstošai uzglabāšanai.
* Ledusskapī var uzglabāt ne ilgāk par nedēļu.
Virziņkāposti satur glutationu, kas ir spēcīgs dabisks antioksidants. Tas aizsargā organismu no kancerogēno vielu kaitīgās ietekmes, nostiprina nervu sistēmu, regulē tās darbību un aizkavē šūnu novecošanos.
Virziņkāpostu ārstnieciskās īpašības:
* uzlabo sirds un asinsvadu sistēmas darbību;
* palīdz cīnīties pret bezmiegu, saaukstēšanos;
* satur vairāk C vitamīna nekā citrusaugļi, spēcina nervus un imūnsistēmu;
* ieteicams lietot, lai notievētu, jo satur celulozi, kas uzlabo gremošanu;
* īpaši veselīgi bērniem un vecāka gadagājuma cilvēkiem, jo organismā viegli asimilējas;
* sastāvā nav cietes un cukura, turklāt vienīgie no kāpostiem, kas satur cukura spirtu – mannītu, tāpēc ir piemēroti cilvēkiem, kuri slimo ar cukura diabētu.
Uzturvērtība
(100 g)
kalorijas 27 kilokalorijas
olbaltumvielas 19,35 g
tauki 3,79 g
ogļhidrāti 77,01 g
ūdens 1,2 g
Virziņkāpostos ir daudz vitamīnu (A, A, B1, B2, B6 un PP), minerālvielu (kālijs, fosfors, kalcijs, magnijs, nātrijs, dzelzs u.c.), tie bagāti ar aminoskābēm, ogļhidrātiem un pektīnvielām.
Daži veidi, kā lietot virziņkāpostus:
* Tvaicē un pasniedz kopā ar zivīm vai tvaicētās lapās ietin sagatavotās zivis.
* Sautē kopā ar vārītiem kartupeļiem, ķiplokiem un sīpoliem.
* Pilda kāpostu lapas ar rīsiem vai kartupeļiem un malto gaļu.
* Pievieno minestrones zupai.
* Sautē, gatavo marinētus kāpostus korejiešu gaumē.
* Sautē kopā ar bekonu un mājās gatavotiem makaroniem.
* Vāra boršču.
* Sarīvē kopā ar burkāniem un sezonas dārzeņiem, sajauc ar ābolu sidra etiķi, cukuru un sāli, lai salātiem veidotos izcila garša.
* Sautē kopā ar speķi un sīpolu, pasniedz ar olu nūdelēm.
* Kopā ar sablenderētiem cukurzirņiem veido krēmveida masu, ko izmanto kā piedevu.
RECEPTES
Salāti Četri kāposti
30 min
Sastāvdaļas:
ceturtdaļa no parastā kāposta
ceturtdaļa sarkanā kāposta
ceturtdaļa virziņkāposta
300 g skābētu kāpostu
2 apelsīni
saišķis pētersīļu
ēdamkarote balzametiķa
ēdamkarote medus
ēdamkarote sojas mērces
3 ēdamkarotes olīveļļas
2 ķiploka daiviņas
sīpols
oregano
Pagatavošana: parasto kāpostu, sarkano un virziņkāpostu sasmalcina. Apelsīnu notīra, sadala pa daiviņām, sasmalcina pētersīļus. Sajauc etiķi, medu un sojas mērci, pievieno oregano un pakāpeniski – eļļu. Pievieno sasmalcinātu ķiploku un sīpolu. Samaisa. Liek uz šķīvja kārtām dažādus kāpostu veidus. Virsū liek apelsīna daiviņas un pārlej ar mērci.
Krēmveida zupa ar virziņkāpostiem
30 min
Sastāvdaļas:
400 g virziņkāpostu
400 g kartupeļu
2 burkāni
2 sīpoli
kūpināta desa
120 ml skābā krējuma
olīveļļa
sāls
pipari
Pagatavošana: uz pannas eļļā apcep visus sagrieztos dārzeņus, kam pievienotas garšvielas. Liek katlā un vāra zupu, pievieno saldo krējumu un vēl vāra, kamēr veidojas krēmveida konsistence. Pirms pasniegšanas pievieno zupai sagrieztus kūpinātas desas gabaliņus.
Pildītas virziņkāpostu lapas
Sastāvdaļas:
virziņkāposta vidējās lapas
avokado
vārīta ola
saldo kartupeļu nūdeles
apceptas bekona šķēlītes
Pagatavošana: kāposta lapas atdala no kacena. Pārējās sastāvdaļas sasmalcina un izkārto uz kāposta lapām, satin un pasniedz ar ēdājam tīkamu mērci.
Virziņkāpostu pesto
20 min
Sastāvdaļas:
ķiploka daiviņas
kaltēta raudene
virziņkāposta vidējās lapas
tofu siers
citrona sula
sarkanā paprika
sāls
pipari
etiķis
Indijas rieksti
ūdens
Pagatavošana: kāposta lapas atdala no kacena. Pārējās sastāvdaļas sasmalcina, pagatavo marinādi no etiķa, ūdens, citrona sulas, kam pievienots sāls, pipari un raudene. Samaisa riekstus, papriku, tofu sieru un pārlej ar marinādi. Pildījumu liek kāpostu lapās, veidojot tīteņus.
Tvaicēti virziņkāposti ar granātābolu un kartupeļu čipsiem
50 min
Sastāvdaļas:
virziņkāposts
granātābols
ķiploka daiviņas
rozmarīns
lapu kāposti
ūdens
olīveļļa
čia sēklas
Pagatavošana: virziņkāpostus sagriež gareniski. Uzkarsē ūdeni, ieliek tajā kāpostus, sasmalcinātas ķiploka daiviņas un rozmarīna zariņu. Noblanšē tos. Uzkarsē cepeškrāsni, liek uz pannas sasmalcinātus lapu kāpostus, aplaista ar olīveļļu, uzkaisa sāli un karsē 30 līdz 35 minūtes. Izņem sēkliņas no granātābola. Kārto uz šķīvja kāpostus, pārkaisa ar granātābola sēklām, čia sēklām un uzber kāpostu čipsus.
Brokastu sacepums ar virziņkāpostiem un kartupeļu nūdelēm
20 min
Sastāvdaļas:
virziņkāposti
avokado
saldo kartupeļu nūdeles
cepta ola
bekons
kečups
Pagatavošana: atdala virziņkāpostu no kacena, pārgriež un noblanšē. Var arī neblanšēt. Sasmalcina avokado. Lapas kārto uz šķīvja, apsmērē ar avokado, liek virsū kārtām ceptu olu, tad kartupeļu nūdeles un sagrieztu bekonu. Pārlej ar kečupu vai citu mērci pēc savas vēlmes.