Vīrietis, kurš ir apmierināts ar dzīves intīmo pusi, ir par sevi pārliecināts, pozitīvi noskaņots, dzīvespriecīgs un nereti spēj vairāk sasniegt arī darbā. Vīrietis vēlas gūt maksimāli pilnīgu seksuālo baudu un tādu sniegt arī savai partnerei, taču gadās, ka tuvība tomēr nedod gaidīto apmierinājumu.
Pats stiprā dzimuma pārstāvis bieži vien nevēlas atzīt šo problēmu un par to runāt, sāk izvairīties no seksa. Dažs arvien biežāk nakšņo ārpus mājas, aizbildinoties ar dažādām darīšanām vai jauniem vaļaspriekiem, bet sievietei tikmēr rodas aizdomas, ka mīļotā vīrieša jūtas ir atsalušas vai arī viņam uzradusies kāda cita. Notiek pakāpeniska atsvešināšanās, un to nepalīdz pārvarēt ne dārgas dāvanas, ne Valentīndienas rozes.
Ja dzimumdzīve neapmierina
Vīrieši nereti par svarīgāko vīrišķības rādītāju un savas dzimumspējas apliecinājumu uzskata erekciju. Pat viena vai divas neveiksmes gultā var radīt pārdzīvojumus, bet, ja tā notiek regulāri, cieš gan pāra attiecības, gan pastarpināti – daudzas citas vīrieša dzīves jomas, kuras arī ietekmē negatīvās emocijas, nepilnvērtības un vainas sajūta, kas nereti piemeklē vīriešus, kuriem ir erekcijas problēmas.
Par erektilo disfunkciju sauc pastāvīgu, vismaz sešus mēnešus ilgu nespēju sasniegt un noturēt pietiekamu erekciju, lai veiktu dzimumaktu. Viegla erektilā disfunkcija ir tad, ja spēja sasniegt un saglabāt erekciju ir nedaudz pavājināta un vīrietis tikai dažkārt ir neapmierināts ar savām seksuālajām spējām. Vidējai erektilās disfunkcijas pakāpei raksturīga mēreni samazināta spēja sasniegt un saglabāt erekciju, bet smagas erektilās disfunkcijas gadījumā šī spēja ir būtiski samazināta, tāpēc parasti izraisa vīrieša neapmierinātību ar savu seksuālo dzīvi. Vidēji populācijā no erektilās disfunkcijas cieš līdz 20% vīriešu. Jo lielāks vecums, jo biežākas ir šīs problēmas izpausmes. Arī dabas likums nosaka: sākot no 35–40 gadu vecuma, vīrieša organismā notiek testosterona līmeņa pazemināšanās, līdz ar gadiem erekcija vairs nav tik spēcīga un tās sasniegšanai nepieciešams ilgāks laiks. Tomēr tiem vīriešiem, kuriem ir laba veselība un aktīvs dzīvesveids, šis process notiek pakāpeniski un nerada problēmas.
Atklātība pret sevi
Sastopoties ar erekcijas problēmām, vīrieši cenšas tām atrast, viņuprāt, pieņemamu izskaidrojumu: bija grūta diena, esmu noguris, pie visa vainīga sieva, kura mani vienmēr kritizē... Ja dzimumakta neizdošanās ir tikai epizodiska, tai pamatā patiešām var būt minētie iemesli, bet, ja tas notiek pastāvīgi, lieta nav tik vienkārša. Problēma ir jāatzīst un jāmeklē risinājums. Daži izvēlas destruktīvu ceļu un sāk lietot alkoholu vai mēģina bieži mainīt seksa partneres, cerot atrast kādu, ar kuru nebūs jāpiedzīvo neveiksme. Vispareizāk gan būtu doties pie ģimenes ārsta, lai pirmām kārtām pārliecinātos, vai sliktā erekcijas kvalitāte nav saistīta ar kādām vispārējās veselības problēmām, kas prasa attiecīgu ārstēšanu. Erekcijas kvalitāti nevēlami iespaido paaugstināts asinsspiediens, cukura diabēts, aptaukošanās, dažādas neiroloģiskas slimības, kas bieži saistītas ar mugurkaula traumu sekām. Problēmas var rasties arī pēc ķirurģiskām operācijām mazā iegurņa apvidū. Zināmu daļu no erektilās disfunkcijas gadījumiem izraisa zāles, kas jālieto, piemēram, augsta asinsspiediena, sirds slimību, kuņģa čūlas vai depresijas ārstēšanai. Lai gan šodien erektilo disfunkciju retāk nekā agrāk pieskaita pie problēmām, kuras «sākas galvā», atsevišķos gaidījumos tās cēloņi ir psihogēni, un tad palīdzēt var kvalificēts psihoterapeits. Visai būtiska loma ir arī partneres attieksmei. Sievietei nevajadzētu vīrieti vainot un apsūdzēt, bet gan sniegt atbalstu un sapratni; tieši viņa var pamudināt vīrieti meklēt speciālistu palīdzību. Ļoti bieži erektilās disfunkcijas cēlonis ir asinsvadu izmaiņas, kuras notiek cilvēka organismā līdz ar gadiem un kuras veicina arī dažādi dzīvesveida faktori.
Labāka asinsrite – labāks sekss
Pētot dažādus no dabas vielām iegūtus līdzekļus, kuri varētu kalpot vīriešu seksuālās apmierinātības paaugstināšanai un erekcijas kvalitātes uzturēšanai, zinātnieku uzmanības lokā nonākusi aminoskābe L – arginīns un Francijā augošo piejūras priežu mizu ekstrakts piknogenols, kas satur bioloģiski aktīvas vielas – flavonoīdus. Kādā pirms vairākiem gadiem veiktā pētījumā piedalījās 50 vīriešu ar vieglas un vidējas pakāpes erektilo disfunkciju. Viena pētījuma dalībnieku grupa saņēma piknogenola un L – arginīna kompleksu, bet otra – placebo (identiska izskata tabletes, kas satur neaktīvas vielas). Pēc mēneša pirmās grupas vīriešiem kļuva vieglāk sasniegt un uzturēt erekciju, viņi sāka mīlēties divreiz biežāk, turklāt šiem vīriešiem normalizējās arī asinsspiediens un holesterīna līmenis. Jau iepriekš bija zināms, ka gan L – arginīns, gan piknogenols palielina slāpekļa oksīda (NO) koncentrāciju organismā. NO atslābina asinsvadus un uzlabo asinsriti. Pētījumos atklājās, ka L – arginīna un piknogenola kombinācija ir ievērojami efektīvāka nekā katrs no šiem komponentiem atsevišķi. Tā labvēlīgi iedarbojas ne tikai uz mazā iegurņa orgāniem, bet uz visu organismu kopumā. Šai dabas vielu kombinācijai nav novērotas blakusparādības, kā arī nevēlama mijiedarbība ar zālēm, kuras lieto slimību ārstēšanai. Šāds produkts ir drošs arī tiem vīriešiem, kuriem ārsts nozīmējis recepšu medikamentus erektilās disfunkcijas ārstēšanai. Lai sāktu just L – arginīna un piknogenola kombinācijas labvēlīgo efektu, jāsasniedz zināms piesātinājuma līmenis, tāpēc tā jālieto kursa veidā.
Ikdienas paradumi, kas pasliktina seksa kvalitāti:
* regulāra pārstrādāšanās
* stress
* fiziskās aktivitātes trūkums
* haotisks dienas režīms un nepietiekams naktsmiers
* sēdošs darbs un sēdošs dzīvesveids, kas pastāvīgi apgrūtina mazā iegurņa asinsriti
* smēķēšana
* pārmērīga alkohola lietošana
* neracionāls, neveselīgs, kalorijām pārbagāts uzturs